Fransa VFS Global Randevu

Fransa Büyükelçiliği resmi partneri olan Fransa VFS Global Randevu işlemleri covid-19 pandemisinden etkilendi. Fransa seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de yaşayan 3. ülke vatandaşlarının vize başvurusunu VFS Global vize başvuru merkezine iletmesi de randevu alması gerekir.

Randevu işlemlerini başlatmadan önce resmi Fransız web sitesi France-Visas’ta yer alan vize başvuru formunun doldurulması zorunluluğu bulunmaktadır. Alanında profesyonel ve vize konusunda eğitimli Fransız vize uzmanları tarafından başvuru sahibine her adımda yardım sağlanır.

France-Visas Assistance Hizmeti

Gerek Fransa’daki ilgili makamlar gerekse Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız Büyükelçiliği tarafından resmi olarak onaylanan France-Visas Assistance hizmeti telefonla ya da vize başvuru merkezi aracılığı ile kullanılmaktadır.

France-Visas Assistance hizmeti başvurularında olumlu bir karar verilmesini garanti edilemez ancak bazı temel faydaları bulunmaktadır;

 • Fransa vizesi için başvuru yapanlara kayıt başta olmak üzere vize başvurusu hazırlama ve doldurma işlemlerinde de destek olunur.
 • Başvuru ile birlikte teslim edilmesi gereken belgelerin listesi sağlanır.
 • Konsolosluğun belirlemiş olduğu ücretler bildirilir.
 • Randevu alınmasına yardımcı olunur.

Doğru Vize Tercihi

France-Visas Assistance hizmeti kapsamında başvuru formunun doldurulmasının ardından seyahate uygun olan vize türünün seçilmesi gerekir. Vize türüne uyulmaması halinde vize başvurusu ve Fransa VFS Global Randevu alınması kabul edilmez.

Vatandaşlar vize randevusu almak için nüfusa kayıtlı olduğu şehre göre VFS Global vize başvuru merkez ofisinden çağrı merkezi ya da online randevu sistemi aracılığı ile randevu almalıdır. Fransa’yı ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunma yükümlülüğü vardır.

Yapılacak olan seyahatin süresine ve amacına göre farklı vize tipi bulunduğundan dolayı doğru vize tercihi önemlidir. Kısa süreli seyahatlerde C tipi vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlardan gerçekleştirilir.

Fransa VFS Global Randevu İşlemleri

Vize şartlarını yerine getiren, Schengen seyahat geçmişi olan ve düzenli gelire sahip Türk vatandaşları için vize süreci kolay ve hızlıdır. Fransa vize çeşitleri içerisinde en kolay alınabilen Fransa Schengen vizesi aynı zaman Schengen vizeleri içerisinde en kolay olandır.

Fransa VFS Global Randevu almak için işlemler adım adım şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Seyahat için doğru vize seçimi.
 • Doğru vize başvuru merkezi seçimi ve randevu alımı.
 • Vize ücretinin ödenmesi.
 • Yapılan başvurunun takibi.
 • Gerekli olan belgelerin toplanması izlenen yoldur.

Fransa VFS Global vize başvuru takibi internet aracılığı ile takip modülüne erişim sağlanarak yapılır bunun için başvuru sahibine verilen fatura veya makbuzdaki referans numarası kullanılır.

Fransa vize başvurusunda bulunmak için otel ve uçak biletinin satın alınmasının ardından banka hesabında başvuru sahibi için en az 5 ile 6 bin lira civarında bakiye bulundurma zorunluluğu vardır.

Fransa VFS Global Randevu Alamıyorum

Fransa VFS Global Randevu alırken başvuru sahibi isim, soy isim, geçerli e-mail adresi ve telefon numarası gibi bilgilerini eksiksiz girerek kayıt oluşturmalıdır. Fransa Cumhuriyeti tarafından vize başvurusu yapanların konsolosluğa teslim etmesi gereken evraklar kişinin durumuna göre değişmektedir.

Aile ziyareti için ülkeye giriş yapacak olanların Fransa’daki belediyeden onaylı davetiye mektubu ve davetiye mektubunu gönderen kişinin kimlik bilgilerine de sunması gerekir. Pasaportunda Schengen vizesi olan Türk vatandaşlarının vizenin geçerlilik süresi sona erene kadar yapacakları Fransa seyahatinde eski pasaportlarını kullanma imkanı bulunmaktadır.

Fransa VFS Global Randevu alamıyorum endişesi yaşamak istemeyenler açısından Fransa vizesi için gerekli olan belgeler arasında şunlar bulunur;

 • 10 yılı aşmamış pasaport.
 • Eski Schengen vizeleri fotokopileri ve pasaport fotokopisi.
 • Vize başvuru formu ve taahhütname.
 • Seyahat nedenini açıklayan dilekçe.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Seyahat masraflarına ait belgeler.
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi.
 • Mesleki ve finansal belgeler.

Gerekli Tüm Bilgileri İçeren Tek Portal

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Fransa vize başvurularında yönlendirecek olan aynı zamanda başvurunun her aşamasında yardımcı olacak gerekli tüm bilgileri içeren tek portal Büyükelçiliğin resmi internet adresi France-Visas’tır.

Yapılan vize başvuruların incelenmesi İstanbul Başkonsolosluğu ile büyükelçilik vize bölümü tarafından yapılır. Dosyanın teslim edilmesinin ardından başvurunun durumunu takip etme imkanı bulunmaktadır. Başvuru sahibi pasaportun ne zaman ve nasıl iade edileceği konusunda bilgi sahibi olur.

İlginizi Çekebilir;

https://www.vizerandevu.com/fransa-calisma-vizesi/

https://www.vizerandevu.com/fransa-transit-vize/

https://www.vizerandevu.com/fransa-uzun-sureli-vizeler/

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×