Hollanda Nüfusu 2023

Hollanda, Batı Avrupa’da bulunan Almanya ve Belçika’ya komşu olan Avrupa ülkesidir. Nüfus yoğunluğu bakımından Avrupa’nın kalabalık ülkelerinden biridir. Hollanda, göçmen sayısının fazla olmasından dolayı kozmopolit bir nüfus yapısına sahiptir.

Hollanda Nüfusu 2021

Hollanda nüfusu 2020 yılında 17 milyondur. 2021 yılı verilerine göre ülke nüfusu 17 milyon 156 bindir. Hollanda nüfusu 2020 yılından sonra yüzde 1,3 oranında artış göstermiştir.  Hollanda nüfusu farklı ülkelerden alınan göçlerle birlikte artış göstermiştir.

Hollanda’da 575 oranında Hollandalı, %7,9 oranında Avrupalılar, %2,3 oranında Türk, %2,35 oranında Faslı vardır. Aynı zamanda Suriye ve farklı ülkelerden de göç almıştır. Hollanda’nın iş imkanları ve refah seviyesinin yüksek olması dışardan fazla göç almasına neden olmuştur.  

Hollanda Nüfusu Ne Kadar?

Hollanda nüfusu 2021 yılında 17 milyondur. Nüfusu durağan bir döneme giren ülkede doğum sayısı az, yaşlı sayısı fazladır. Yaş ortalaması yüksek olan ülke, dışardan göç alarak nüfusunu artırmıştır. Nüfusunun ortalama %75’i Hollandalıdır.

Hollanda nüfusu kaç milyon: Hollanda nüfusu 17 milyondur. Avrupa’nın en çok göç alan ülkelerinden biri olan Hollanda, günümüzde göç almaya devam etmekte ve nüfusunun %25’lik kısmını yabancı uyruklu kişiler oluşturmaktadır.   

Hollanda Nüfusu Yaş Ortalaması

Hollanda nüfusu kaç: Hollanda nüfusu 17 milyondur. Nüfusu durağan olan ülkenin nüfusunda son 5 yıldır yüksek bir artış olmamıştır. Doğum oranı düşük olan ülkede yaşlı sayısı daha fazladır.

Hollanda’da ortalama ömür 80 yıldır. Ortalama ömür süresinin uzun olduğu ülkede son 10 yıl içerisinde doğum oranı giderek düşmüştür. Bu nedenle ülke nüfusunun büyük kısmını yaşlı kesim oluşturmaktadır.  

Hollanda Nüfusu Kaçtır?

Hollanda nüfusu 2019 yılından bu yana büyük bir artış göstermemiştir. 2021 verilen göre ülkenin nüfusu 17 milyondur. Ülkede yaşayan etnik gruplar içerisinde Türk, Faslı, Endonezyalı, Suriyeli, Surinamlı etnik gruplar yer almaktadır.

Hollanda, refah seviyesinin yüksek olması, alım gücünün yüksek olması ve iş imkanlarının yüksek olmasından dolayı en çok göç alan Avrupa ülkelerinden biridir. Hollanda’da İtalya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinden göç eden %7,9’luk bir kesim vardır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×