İtalya Para Birimi

İtalya’da geçerli olan para birimi Euro olarak belirlenmiştir. 2002 yılından beri Euro’nun kullanıldığı İtalya’da eski İtalya para birimi ise İtalyan Lireti olarak adlandırılıyordu. ITL olarak bilinen para biriminin yerine Euro getirilmesiyle birlikte, Avrupa Birliği ülkeleri bünyesinde paranın denk hale gelmesi sağlandı.

İtalya’nın Para Birimi Eski

60 milyona yakın nüfusa sahip olan İtalya’nın kullandığı Euro para biriminin yanı sıra, eski parasının ne olduğuna dair sorularla karşılaşılabiliyor. İtalya’nın para birimi bulmaca soruları arasında yer aldığı takdirde, bulmacadaki sorunun cevabı Euro olarak yazılmalıdır. Eski para birimi sorulması halinde ise İtalya Lireti adı verilen para biriminin yazılması gerekecektir.

İtalya’nın Eski Para Birimi Bulmacada

İtalya Lireti şeklinde bilinen para, İtalya’nın 2002 yılından önce geçerli olan yerel parasıydı. Birçok ülkede Euro para birimine geçilmesiyle birlikte, Almanya, İspanya VE Fransa para birimi Euro haline geldi. İtalya’nın o dönemki parası da değişti ve kur sabitlenerek, para birimi Euro olarak güncellendi. 1000 Liret kaç TL sorusunun yanıtı için günümüzde 53.15 Türk Lirası sonucuna ulaşılmaktadır.

Almanya Para Birimi

Almanya’da geçerliliğe sahip olan para birimlerinin başında gelen Euro, 2002 yılından sonra AB bünyesindeki ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’nın güçlü ekonomileri arasında yer alan Hollanda para birimi de Euro ile güncellenmiştir. AB genelindeki ticaretin tek bir para birimi üzerinden gerçekleştirilmesi, sınırlardaki prosedürlerin her ülke için geçerli olacak şekilde tek tip hale getirilmesiyle ticaret daha avantajlı hale geldi.

İtalya Lireti

İtalya Lireti adı verilen para birimi yaklaşık olarak 20 yıldır aktif olarak kullanılmıyor fakat yerine Euro ile alışveriş yapılmaya başlanmıştır. İtalya para birimi Euro ile ülke içerisinde ve Schengen vizeli diğer ülkelerde alışveriş yapabilirsiniz. Avrupa bölgesinde yer aldığı için Euro ile ticaret yapılan ülkelerin tümünde aynı pasaport ve para birimi kullanılıyor. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Belçika, Hollanda, Avustralya, İrlanda, Litvanya, Finlandiya, Kıbrıs, Slovenya, Slovakya, Malta ve Karadağ gibi ülkeler, Euro kullanılan ülkeler arasında yer alıyor.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×