Bulgaristan Haritası

Her ülkenin kendi fiziki, coğrafi ve siyasi haritası mevcuttur. Haritalar ülkenin genel olarak görünümünü ortaya çıkarır. Şehirler, ilçeler, dağlık alanlar, göller ve denizler haritalarla birlikte detaylı olarak incelenmektedir. Bulgaristan haritası detaylı olarak incelendiği takdirde daha çok dağlık alanlar ortaya çıkmaktadır. Ülkede bu yüzden dağ sporları her yıl düzenli bir şekilde gerçekleşir. Bulgaristan genel olarak coğrafyası bakımından her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Bulgaristan Haritası Coğrafya

Bulgaristan’ın kuzeyinde tuna platosu güneyinde ise Trakya platosu bulunur. Kabaca 2 coğrafi bölgeyi ayıran bir ülkedir. Dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Bulgaristan haritası üzerinden bakıldığı zaman koyu kahverengi bölgeler fazla yer alır. Dağlık alanlar Bulgaristan’da sıklıkta bulunmaktadır. Ülkenin ve Balkanlar’ın en yüksek zirvesi Musala Dağı’dır. 2925 metre rakımlı bir dağdır. En önemli ırmağı tuna nehridir. Romanya, Bulgaristan sınırının çok büyük bir kısmını tuna nehri bünyesinde oluşturulur. Bulgaristan sınırlar içerisinde bulunup, Yunanistan ve Türkiye sınırını oluşturan Meriç ırmakları başlıca ırmakları arasında görülür.

Bulgaristan Haritası Ve Komşuları

Bulgaristan Türkiye’nin komşusudur. Ülke nüfusuna göre türk ve müslüman azınlık bulunmaktadır. Avrupa’nın en kalabalık olduğu ülke konumunda bu yüzden bulunur. Bulgaristan nüfusu 7.000.000 civarındadır.

  • 84,8 oranında bir yüzdelik Bulgar halkına aittir.
  • 8,8 yüzdelik Türk halkı
  • %4,9 ise Roman etnik yapısını oluşturur.

Bulgaristan resmi dili Bulgarcadır. Fakat Türk, Roman, Rus, Musevi ve Ermeni azınlıklar da bulunmaktadır. Bunlarda ana dilleri olarak kullanılmaktadır. Bulgaristan kuzeyde Romanya, güneyde Türkiye-Yunanistan, batıda Sırbistan ve Makedonya ile komşu ülkelerdir. Doğusunda karadeniz bulunmaktadır. Bulgaristan’da dört mevsim yaşanır. Dağlık alanları fazlalık olduğu için dağ turizmi önemli gelir kaynağıdır. Dağcılık ülkede birçok spor faaliyetinde de bulunur.

Bulgaristan Haritası Ayrıntılı

Bulgaristan haritası ayrıntılı bir şekilde incelenmek istendiği takdirde koyu bölgeler artmaktadır. Bulgaristan dağlık bir alandır. Bu yüzden detaylı incelemek isteyenler koyu alanları görebilir. Bulgaristan haritaları;

  • Bulgaristan siyasi haritası,
  • Bulgaristan yol haritası,
  • Bulgaristan uydu haritası,
  • Bulgaristan fiziki haritası olmak üzere birçok harita üzerinden ayrıntılı olarak şekillenir.
Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×