İngiltere Para Birimi

İngiltere’de kullanılan para birimi, Euro’nun üzerinde güncel değere sahip olan İngiliz Sterlinidir. İngiltere para birimi Sterlin’in Dolar karşısındaki değeri 1 Sterlin’e karşılık 1.36 Dolar şeklindedir. Dünyanın en değerli para birimleri arasında yer alan Sterlin’in İngiltere ve diğer İskandinav ülkelerinde günlük ticarette geçerliliği bulunmaktadır. Avrupa Birliği bünyesinde bulunduğu süre içerisinde de Sterlin ağırlıklı bir ekonomiye sahip olan ülkede ekonomik durum diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha iyi durumdadır.

1 Pound Kaç TL?

Türkiye Cumhuriyeti’nin para birimi olan Türk Lirası, Pound karşısında 0,080 seviyelerinde bulunuyor. 1 Türk Lirası günümüzde 0,080 Sterlin ediyor. Pound sterlin farkı resmi isim ve gayri resmi isim olarak özetlenebilir. İngiltere’de halk arasında para birimi için Pound adı kullanılırken, uluslar arası ticarette ve ekonomik veriler paylaşılırken, Sterlin adı tercih edilmektedir. 1 Pound için 2021 yılı Ekim ayı itibariyle 12 Türk Lirası tutarında olduğu kayıt altına alınmıştır.

Pound Nerenin Para Birimi?

Pound olarak da bilinen Sterlin’i İngiltere Merkez Bankası basmaktadır. Avrupa genelinde en çok kullanılan para birimleri arasında yer alan Sterlin’in güncel değeri 12 Türk Lirası’dır. Pound TL kur farkına bakıldığında, İngiltere’nin parasının      Türk Lirasına kıyasla 12 kat daha değerli olduğu görülmektedir.

Londra Para Birimi

Londra’da para birimi olarak Sterlin kullanılıyor fakat Avrupa genelinde geçerliliği bulunan Euro ile günlük ticaretin gerçekleştiği de biliniyor. Paund almak için döviz bürolarına giderek Türk Lirası bozdurmak istemeniz halinde, 100 TL bozdurursanız, 8.28 İngiliz Sterlini alabilirsiniz. 100 Dolar bozdurmanız halinde ise 73,72 Sterlin alırsınız. Euro para biriminin döviz bürosunda bozdurulması ve Sterlin alınacak olması halinde, 100 Euro bozdurduğunuzda 85 Sterlin alırsınız.

Pound Nedir?

İngiltere para birimi olan Sterlin, halk arasında genellikle Pound olarak söyleniyor. Ekonomi konuşurken ve ticari faaliyetler gerçekleştirirken ise Sterlin’in daha yaygın bir şekilde kullanıldığı görülüyor. Avrupa’daki en değerli para birimlerinden biri olan Pound ile maaş alan kişilerin Avrupa genelinde rahat bir yaşam sürdürmesi mümkündür. Günümüzde İsviçre Frangı 9,50 TL, Sterlin 12 TL, Dolar 9 TL, Euro 10 TL seviyesinde işlem görmektedir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×