Schengen Vize

Schengen Vizesi Davet Mektubu Ücretsiz İndirin

Schengen Vizesi Davet Mektubu Nasıl Yazılır? Önemli Uygulama Detayları

Birçok detaya göre hazırlanması gereken schengen vizesi davet mektubu için AB ülkeleri ve Schengen Bölge ülkelerine seyahat etmek isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

Vize Davet Mektubu Tanımı ve Önemi

Yabancı ülkelere gideceğinizde çok sayıda detay vardır ve yapacağınız bazı hazırlıklara göre vize mektubu hazırlamanız gerekiyor. Ne kadar süre boyunca ülkede bulunacağınız önemli bir kriterdir. Ayrıca bu sürede ne amaçla seyahat edilen ülkede kalınacağı da önem taşır. Gideceğiniz ülke ve ikamet ettiğiniz ülke detayları tüm bu süreçte dikkate alınması gereken önemli ayrıntılardandır.

Schengen vizesi için Davet Mektubu

AB veya Schengen bölgesi ülkelerine başka bir ülkeden gelenler Schengen vizesi için davet mektubu hazırlamalıdır. Davet mektubunda seyahat edecek olanlar için başvuru sahibi diğer evraklarla beraber bu mektubu hazırlamış olmalıdır. Schengen vizesi için yasa dışı bir durum olmadan davet mektubu alarak ve evrakları hazırlayarak sonuca odaklanmalısınız.

Başvuru yapacak olan kişilerin aldığı Schengen vizesi davet mektubu amacı ve bazı özel ayrıntıları, niyeti belirtir. Niyetin belirli olması vizenin yeterli olmadığı hallerde avantaj sağlayabilir. Bazı ülkelerde sınır kapısında kısıtlamalar büro memurlarına göre değişebildiği için bu detay önemlidir. Davet mektubu aldığınızı göstermek seyahat artısı kazandırır.

Hangi Schengen ülkesine gidecekseniz bu alanda ziyaret edeceğiniz kişinin yazdığı mektup neden açıklaması bakımından önemlidir.  Bu kişi sizi davet ettiğini yazılı şekilde göstermiş olur. Bir anlamda neden orada kalacağınız ve yasal sınırlarda seyahat edeceğiniz anlamıma gelir.

Bir Schengen ülkesi için vize evrakları hazırlarken mektup açıklaması maddi açıdan da destek alabileceğiniz birileri anlamına gelebilir. Birlikte kalacağınız kişi kurum açısından gereken önlemlerin alınması gidilecek ülkedeki göçmenlik bürolarının memnun kaldığı bir durumdur.

Büyükelçilik bakımından Schengen bölgesi ülkelerine seyahat amacının açıklanması da onay olasılığını artırır. Tabi belgelerinizin kalanı da tam olmalıdır.

Büyükelçiliğe Davet Mektubu Çeşitleri

Seyahat edecek olan kişi açısından Schengen bölgesi ülkesine gidişte davet mektubu türlerini ele almak gerekiyor. Çeşitli davet mektubu amaçları için destekleyici belgeleri dikkate alarak ilerlemek gerekiyor.

Yapılan davet mektup başvurusu için büyükelçilikler titiz kurumlar olduğu için vize belgelerini hazırlamış olmanız gerekiyor. Tümüyle bir vize başvurusu Schengen ülkesine yapılırken davet mektubu tek başına yeterli olmayacağı gibi belgelerle beraber verilmelidir. Bu şekilde vize onayına katkısı olan davet mektubunda çeşitleri ele almakta fayda var.

Turizm Amaçlı Davet Yazılan Mektubu

Aile üyelerinden gelen turizm amaçlı davet mektubu yaygın görülen bir neden olarak bilinmektedir. Birçok kişi başka ülkelerdeki yakınlarını gelen davetle bir süreliğine aldıkları vizeyle görebiliyor. Schengen bölgesinde yer alan ülkelere seyahat için davet mektubuna bu bağları kanıtlayan belgeleri eklemelisiniz.  Ne kadar süre kalınacağı yanında amaç ve mali durum detayları olmalıdır. Doğum belgesi, evlilik cüzdanı gibi bağları gösteren belgeler hazırlanmalıdır.

İş Davet Mektubu

Gitmek istediğiniz ülkeden Schengen vizesi iş davet mektubu alanlar farklı nedenlerle bunu yapabilir. İş davet mektubu doğru formatta hazırlanmış olmalı, şu açıklamaları yapmalıdır:

 • Ziyaret ettiğiniz kişiyle iş ilişkisi
 • Ülkede ne kadar süre boyunca olacağınız
 • Faaliyetlerin güzergahı
 • Ülkede bulunacağınız süre boyunca neler planladığınız
 • İşverenden aldığınız mektupta maaş bilgileri
 • Ülkeden neden ayrıldığınızı belirten belge veya açıklama
 • Geri dönüş hakkında bilgi, evrak vs.

Sponsor Davet Mektubu

Sponsor davet mektubu bir kurum adına veya bireysel olarak davet üzerine yapılan seyahati için önemlidir. Schengen vizesi alacak olan kişi sponsor kişi veya şirketten davet mektubu alarak ülkede gideceği yerle alakalı belge edinmiş olur.

 • Ticari amaçlı yapılan fuarlar
 • Sunum yapılan etkinlikler
 • Şubeler arası iş davetleri, toplantı görüşmeleri vs.

Organizasyonu yapan firmanın vize davet mektubu evraklarında yer alması gerekir. Adınızın açık şekilde bu alanda belirtilmesi önemlidir. Seyahat programı nasıl olacak ve konferanslar hangi gün yapılacak gibi detayların bu davet mektubu üzerinde yazılması gerekiyor.

Gönderilen sponsor davet mektubu içerisinde ziyareti yapacak kişinin masraflarıyla alakalı bilgilendirme yapması gerekir.

Mektup içerisinde şirketin veya kişinin iletişimle alakalı tüm bilgileri yazmalıdır. Açık şekilde tüm bilgilerin gösterilmesi gerekir. Varsa sponsor tescil belgesi detayları da olmalıdır.

 Schengen Vize Başvurusu İçin Sponsorluk Mektubu  Yazmak

Sponsorluk mektubu yazacak olan firma çeşitli kurumlar adına bunu yapıyor olabilir.  Kurum niteliği vs. gibi detaylar mektup içeriğinde değişikliklere neden olabilir.

Üniversiteden Gönderilen Davet Mektubu

Schengen bölgesinde üniversitede eğitim görecek kişiler için kurum tarafından resmi davet göstergesi bir mektup alınmalıdır.

Gönderilen vize davet mektubu üniversite içeriği bir anlamda kanıt ifade eder. Hem tanıtım hem de kabulü gösterir nitelikte bir süreç açıklaması söz konusudur.

 • Ana dal
 • Eğitim süresi
 • Yapılan çalışmaların nasıl finanse edileceği
 • Konaklama alanı vs. detayları yer alır.

Sağlık Kurumundan Gönderilen Davet Mektubu

Bir sağlık kurumundan gelen davet mektubu le Schengen vizesi alma süreciniz kolaylaşabilir. Hastaneye yatarak veya turizm sağlık karışık amaçla gidecekseniz bu kurumun gönderdiği evrakla avantaj olacaktır.

 • Schengen vizesine ihtiyacı olan kişilerin tıbbi yardım alırken kanıtı şekilde davet mektubu alarak bunu yapmaları elçilik onay sürecinde kolaylık sağlar. AB dışındaki ülkelerden gelen kişiler için vize onay süresi avantaj anlamına gelir.
 • Bazı hallerde doktordan doğrudan vize davet mektubu gerekir. Bu doktor, hastaneyi temsilen mektubu hazırlar ve tedavi tarihleri de belirlenmiş olur.
 • Tedavi sürecinin ne kadar olacağı konusu hasta durumu ve hastane incelemelerine göre değişebilir. Esnek bir zaman dilimi olabileceği için hastaneden gönderilen davet mektubunda bu ayrıntı olmalıdır.
 • Gönderilen mektup içerisinde masraflarla alakalı ödeme detayları olmalıdır. Bu da vize şartlarınızla alakalı tıbbi belgeler açısından önemlidir. Bir yurt dışı kurumla bağlantı kuracağınızda elinizdeki belgeleri mutlaka tam hazırlamalısınız.

Vize Davet Mektubu Yazılışı

Gerekli tüm bilgileri içeren vize davet mektubu yazılışı sanılanın aksine çok karmaşık bir süreç değildir.  Bazı ipuçları takibi ile gönderilecek bir vize davet mektubu yazılışı şu detaylara sahip olabilir:

Temel olarak tüm bilgileri atlamadan yazın. Bu bilgiler şunları barındırmalıdır:

 • Hangi tarihte mektubun yazıldığı
 • Hangi elçiliğe gönderileceği
 • Telefon numarası ve adres gibi elçilik iletişim detayları
 • Anlaşılır isme kuruma hitap eden giriş bölümü
 • Kim davet ediliyorsa tam ismi
 • Davet eden ve edilen kişinin Schengen ülkesinde hangi statüde olduğu, ikamet bilgileri, vatandaşlık ayrıntıları
 • Davet edilen kişinin tam telefon numarası, adresi ve e-posta gibi iletişim bilgileri
 • Yapılan başvuranın adı
 • Başvuru yapan kişinin pasaport numarası
 • Başvuru yapan kişinin seyahat amacı
 • Başvuru yapanın davet edenle ilişkisini gösteren açıklama
 • Hangi tarihlerde seyahat olduğu
 • Program süreci hakkında bilgi
 • Mektup kapanış detayları
 • İmza
 • Tüm gereken Schengen vize belge ekleri

Davet Mektup Dili Nasıl Olmalı?

Davet mektubunda resmi dil kullanmak son derece önemlidir. Vize konusunda karar verecek olan kurum büyükelçilik olduğu için kurumsal resmi bir dille mektubu tamamlamak gerekir. Önceden davet mektupları örneklerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

 • Yazılan davet mektubu içerisinde ülke ziyareti ve dönüş konusunda süreci belli eden bir yazı ayrıntısı olmalıdır.
 • Gereksiz bilgiler olmadan ülkeye dönüşle alakalı açık detaylar barındırmalıdır.

Vize Davet Mektubu Örnekleri

Amaca göre değişen şekilde vize davet mektubu örnekleri incelemesi yapmak fikir edineceğiniz ayrıntılar barındırmaktadır

Ziyaretçi Vizesi için Örnek Davet Mektubu

Yurt dışı Schengen turist vizesi veya ziyaretçi vizesi adına gönderilen davet mektubu örneğinde bazı detaylar yer almalıdır.

Bugüne kadar:

Göçmenlik memuru

[Elçilik Adı] [Elçilik Adresi] [Elçilik Telefon Numarası]

Yeniden: [Başvuru Sahibi Adı] için Pasaport No. __________________ Davet Mektubu

Saygıdeğer Beyefendi / Hanımefendi,

Ben, [Davet Eden Kişi Adı] şu anda [Davet Eden Kişi Adresi] ‘ nde ikamet eden ve [ Ülkenin Adı] vatandaşı / daimi vatandaşı, arkadaşımın [Başvuru Sahibinin Adı] vize başvurusunu desteklemek için bu mektubu yazıyorum.

Arkadaşımın ziyaretinin amacı, [Başvuru Sahibinin Adı] beni ziyaret etmek ve [Ülke Adı] ‘ nda turizmle uğraşmak. Uzun süredir devam eden arkadaşlığımız mesafeye ve zamana dayandı ve arkadaşımın ziyaretini eski anıları yeniden birleştirmek ve paylaşmak için kullanmak istedik.

[Başvuru Sahibinin Adı] ve ben [yıl sayısını veya sürenin uzunluğunu girin ] süredir arkadaşız. Biz var [faaliyetleri veya katıldığınız diğer olaylar / tamam birlikte bir açıklama sağlar]. Bu, yakın bir ilişki geliştirmemize yol açtı ve o zamandan beri iletişim halinde kaldık.

[Başvuru Sahibinin Adı ve Soyadı] şu tarihlerde ziyaret edilecektir: [Ziyaretin başlangıç ​​tarihini GG / AA / YY formatında yazın] ‘den [Ziyaretin kesin bitiş tarihini GG / AA / YY formatında sağlayın].

Yukarıda belirtilen gezi tarihlerinde [Şehir / yer adlarını belirtin] ziyaret edeceğiz. Ayrıca, [Başvuru Sahibinin Adı] [Davet Eden Kişinin Adresini veya Otel Adresini Sağlayın ] adresinde kalacaktır. Gezi [Finansman yollarını sağlayın] aracılığıyla finanse edilecektir.

Muhafazalar:

Davet eden kişinin pasaportunun kopyası

Davet eden kişinin diğer kimliğinin kopyası

İlişki kanıtı (birlikte olayların resimlerini veya diğer destekleyici belgeleri ekleyebilirsiniz)

Konaklama kanıtı

Ülkeye dönüş kanıtı (iş sözleşmesi, mülk sahipliği, kira sözleşmesi vb.)

Diğer geçerli belgeler

[Başvuru Sahibi Adı] vize başvurusunu değerlendirmenizi içtenlikle rica ediyoruz ve lütfen sorularınız veya sorularınız için [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] veya [Davet Eden Kişinin E-postası] üzerinden benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

[Davet Eden Kişi İmzası] [Davet Eden Kişi Adı] [Davet Eden Kişi Adresi] [Davet Eden Kişi Telefon Numarası] [Davet Eden Kişi E-postası]

Ebeveynler için Ziyaretçi Vizesi Örneği Davet Mektubu

Bugüne kadar:

Göçmenlik memuru

[Elçilik Adı] [Elçilik Adresi] [Elçilik Telefon Numarası]

Yeniden: [Başvuru Sahibinin Adı] için Pasaport No. __________________ Davet Mektubu

Saygıdeğer Beyefendi / Hanımefendi,

Ben, [Davet Eden Kişinin Adı] şu anda [Davet Eden Kişinin Adresi] ‘ nde ikamet ediyor ve [Ülkenin Adı] vatandaşı / daimi vatandaşı, ebeveynimin [anne / baba] vize başvurusunu desteklemek için bu mektubu yazıyorum , [Başvuru Sahibinin Adı] .

Ebeveynimin ziyaretinin amacı, [Başvuru Sahibinin Adı] beni [Ülkenin Adı] ‘ nda ziyaret etmektir. Birbirimizi [Süreyi belirtin] ‘ de görmedik ve birlikte vakit geçirebilirsek çok memnun oluruz. Ebeveynime [Başvuru Sahibinin Adı], [Ülkenin Adı] ‘nda çok uzun süredir inşa ettiğim hayatı göstermek istedim ve yeniden bağlanma şansını takdir ediyorum. Çok yakın bir ilişkimiz var ve uzaktan bile sürekli iletişim halinde oluyoruz.

[Başvuru Sahibinin Adı] şu tarihlerde ziyaret edilecektir: [Ziyaretin başlangıç ​​tarihini Gün / Ay / Yıl formatında belirtin] ‘den [Ziyaretin bitiş tarihini Gün / Ay/ Yıl formatında düzenleyin] .

Yukarıda belirtilen gezi tarihlerinde [Şehir / yer isimlerini belirtin] ziyaret edeceğiz. Ayrıca, [Başvuru Sahibinin Adı] , [Davet Eden Kişinin Adresini veya Otel Adresini Sağlayın ] adresinde kalacaktır. Gezi [Finansman yollarını sağlayın] aracılığıyla finanse edilecektir.

Muhafazalar:

Davet eden kişinin Pasaportunun kopyası

Davet eden kişinin diğer kimliğinin kopyası

İlişki belgesi (doğum belgesi ve diğer belgeler)

Konaklama kanıtı

Ülkeye dönüş kanıtı (iş sözleşmesi, mülk sahipliği, kira sözleşmesi vb.)

Diğer geçerli belgeler

[Başvuru Sahibinin Adı] vize başvurusunu değerlendirmenizi içtenlikle rica ediyoruz ve lütfen sorularınız veya sorularınız için [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] veya [Davet Eden Kişinin E-postası] üzerinden benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

[Davet Eden Kişinin İmzası] [Davet Eden Kişinin Adı] [Davet Eden Kişinin Adresi] [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] [Davet Eden Kişinin E-postası]

Not:  Vize mektubu örnekleri, Türkiye ziyaretçi vizesi ve diğer ülke vizeleri için de kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×