Schengen Seyahat Vize Sigortası Nedir?

Schengen Seyahat Vize İşlemleri

Schengen Seyahat Vize Sigortası Nedir? Avrupa Seyahat Sigortası Nedir?

Avrupa’ ya seyahat edecek yabancı uyruklu kişiler seyahat sırasında yaralanma, kaza ya da a bir olay ile gelişen tıbbi müdahale de mali destek amaçlı seyahat sigortası yapılmalıdır.

Seyahat esnasında aniden ortaya çıkan sağlıkla ilgi masrafların üstlenmesi ile seyahat sigortasına sahip olan kişiler seyahatlerini kusursuz ve endişe duymadan geçirmelerini sağlayan finansal amaçlı destek olarak kişinin rahatlaması sağlanmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalıyım?

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Schengen vize başvurusu yapacak kişiler aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır.

  • En az 30.000 € değerinde teminat gösterilmelidir. (34.000 USD’ ye eşdeğer)
  • Schengen bölgesinde yer alan üye devletleri kapsamaktadır.
  • Kişinin tıbbi sebepler ile ülkesine gönderilmesi, acil sağlık bakımı, acil hastane tedavisi ve ölüm ile ortaya çıkacak durumların karşılanması için gerekli kriterlerin karşılanması gerekir.

Schengen vizesi için zorunlu olan sağlık sigortasında sertifikası için 2 sigorta şirketi hizmet vermektedir. Bunlar; Europ Assistance ve AXA sağlık sigorta şirketleridir.

 

Avrupa’ ya seyahat edecek kişilerin seyahat sigortası yaptırması zorunlu olsa da aslında tüm seyahat edecek kişilerin sahip olması önemlidir. Bu doğrultuda seyahat sağlık sigortası poliçesine göre Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin zorunlu olması gereken sigorta türünden biridir. Ülke’ ye seyahat edecek kişilerin iş, eğitim, turizm, tatil ya da farklı sebepler ile Avrupa’ yı ziyaret edecek kişilerin Avrupa da kalacağı süre boyunca sağlık sigortalı olması gerekir.

Avrupa’ ya seyahat eden ve Schengen bölgesine vizesiz seyahat eden kişiler istedikleri bir sağlık sigortası acentesi aracılığı ile poliçe alabilir. Ancak buna gerek olmadığını da belirtmek isteriz.

Schengen Seyahat Vize Sigortası Nedir?
Schengen Seyahat Vize Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası planları içerisinde Europ Assistance’ den gelen Artı ve Axa ile Avrupa’ ya seyahat sadece Schengen bölgesinde ya da AB seyahatinde ülkede uzun kalınacak ise ve Schengen vizesi için kişilerin sağlık sigortası sertifikasını sağlaması yeterli değildir. Bu sigortayı zorunlu kapsayan Schengen bölgesi ve AB ülkeleri içerisinde Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya, Kıbrıs, Birleşik Krallık ve İrlanda’ dır.

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sigortası Zorunludur!

5 Nisan 2010′ da yürürlüğe giren “13 Temmuz 2009 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 810/2009 sayılı Tüzüğü” nden alıntı:

“Bir veya iki giriş için tek tip vize başvurusunda bulunanlar, tıbbi nedenlerle ülkesine geri gönderilme, acil tıbbi müdahale ve / veya acil hastane tedavisi ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılayacak yeterli ve geçerli seyahat sağlık sigortasına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Üye Devletlerin topraklarında kaldıkları süre boyunca ölüm.

Sigorta, Schengen Bölgesi Üye Devletlerinin topraklarında geçerli olacak ve kişinin amaçlanan kalış veya geçiş döneminin tamamını kapsayacaktır. Minimum teminat 30.000 EUR olacaktır “.

Avrupa’ ya Seyahat Sağlık Sigortasını Kimler Almalı?

Avrupa’ ya bireysel veya grup ile seyahat edecek kişiler, iş seyahati ya da turistlerin ülkeye seyahatinde vize şartlarını sağlaması ile Avrupa’ ya seyahat edecek kişilerin sağlık sigortası alması zorunludur. Avrupa sağlık sigortası poliçesine göre Europ Assistance, AXA ya da MondialCare‘ den uygun ücretlerde çevrimiçi bir şekilde kolayca satın alınabilir.

Schengen Seyahat Sigortası Hizmetini Kim Veriyor?

İş sözleşmeniz aracılığı ile sahip olacağın seyahat sağlık sigortası poliçesinde Uluslararası tıbbi durumlarda çoğu masraflar karşılanmaktadır. Ancak bu hizmet de sınırlamalar da mevcuttur. Bu sebeple Schengen bölgesinde seyahatini sürdüren kişinin kendi için nasıl bir durumun bekleyip beklemediğinin farkında olması gerekir. Çoğunlukla Avrupa’ ya seyahat edecek turistler bireysel seyahat sağlık sigortası poliçesini satın almalıdır. Ayrıca seçmiş olduğunuz sağlık sigortası şirketinin lisanslı olması ve seyahat etmeyi planladığınız Schengen ülkesinde geçerli olduğuna emin olmalısınız.

Europ Assistance, AXA Schengen ya da MondialCare ‘ den Schengen vize sigortası almalısınız. Bu şirketler Avrupa Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerinde kabul edilmektedir. Aynı zamanda vizenizin iptali söz konusu ise herhangi bir kanıt sunarak ücretsiz olarak işlemi iptal edebilirsiniz.

Schengen Sigortası Fiyatı Nedir?

Schengen seyahat sağlık sigorta ücretleri firmadan firmaya göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıda AXA Schengen ücretleri yer almaktadır.

 

Seyahat Süresi AXA Düşük Maliyet (sadece Schengen bölgesi) AXA Europe Travel (Genişletilmiş koruma, Schengen bölgesi +EU+UK)
 

8 güne kadar

20 Euro 30 Euro
15 güne kadar

 

36 Euro 55 Euro
31 güne kadar

 

56 Euro 74 Euro
45 güne kadar

 

65 Euro 103 Euro
62 güne kadar

 

73 Euro 117 Euro
90 güne kadar

 

89 Euro 152 Euro
180 güne kadar

 

168 Euro 271 Euro

Yurtdisi seyahat sigortası neyi kapsar?

Teminat konusu oldukça geniş olan seyahat sağlık sigortasında acil mesajların gönderilme gideri, kayıp bagajı bulunması, tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini gibi birçok konu bulunmaktadır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Zorunlu seyahat sağlık sigortası gerek yurtiçi gerekse yurtdışı seyahatleri esnasında meydana gelebilecek sağlık risklerine karşı koruma sağlar.

30000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası nedir

Seyahat sağlık sigortası 30 bin lira limit ile seyahat süresince başvuru sahibinin başına gelebilecek hastalık ya da kaza durumunda tedavi, ölüm halinde cenazenin nakli gibi konuları güvence altına alır.

Schengen Seyahat Vize Sigortası Nedir Video;

Schengen Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×