Fransa Uzun Süreli Vizeler

Fransa Uzun Süreli Vize Başvurusu

Fransa’ya 3 ay ile 1 yıl arasındaki sürelerde giriş yapmak için vize başvurusunda bulunan kişilere verilebilen bu gruptaki vizelere D vizeleri ya da Fransız Uzun Süreli Ulusal Vizeleri adı verilir. D vizelerinin birden fazla türü vardır.

Giriş amacına göre sınıflandırılan bu vizeler şunlardır:

 • Fransa’da eğitim almak ve bir Fransız eğitim kurumuna katılım sağlamak amacıyla,
 • Fransa’da gelir sağlamak amacıyla çalışmak amacıyla,
 • Fransa’da yaşayan ya da Fransa vatandaşı olan aile fertleriyle bir araya gelmek ve aile birleşimi sağlamak amacıyla,
 • Fransa’ya yerleşmek amacıyla

Fransa Uzun Süreli Vizelere Başvurabilecek Kişiler

Fransa’nın uluslararası anlaşmalarla vize vatandaşlarına muafiyeti verdiği bazı ülkeler mevcuttur. Ayrıca yasal düzenlemelerle de bazı muafiyetler belirlenmiştir.

Fransa uzun süreli vize almasına gerek olmayan kişiler aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir:

Fransa Uzun Süreli Vizeler
Fransa Uzun Süreli Vizeler
 • Kısa süreli Fransa vizesi almış ve Fransız vatandaşı olan bir kişinin ailesi efradından biri olarak kayıt edilmiş kişiler.
 • Avrupa Birliğine ve Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olan ülke vatandaşları
 • San Marino, Andorra, Monako ve Vatikan Şehri vatandaşları.
 • Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden birinde uzun süreli kalmaya hak kazanmış yabancılar ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri
 • En az 16 yaşından beri Fransa’da eğitim alan ve halen eğitimine devam eden kişiler

Bu gruplarda bulunan kişiler dışındaki herkes 3 aydan fazla süreyle kalmak üzere Fransa’ya giriş yapabilmek için uzun süreli Fransa vizesi almak zorundadır.

Fransa Uzun Süreli Vizesi Almak İçin Uygulanacak Prosedür

Fransa uzun süreli vizeleri için yapılacak başvurular bulunulan ülkedeki Fransa Büyükelçiliğine ve Fransız konsolosluklarına yapılır.

Başvurular Fransa’ya gidiş için planlanan tarihten önceki son üç ayda yapılacaktır. Daha önce başvuru yapılması mümkün değildir.

Fransa Uzun Süreli Vize Türleri

Fransa, uzun süreli vizeleri dört ayrı grupta değerlendirir. Başvuru yapılmadan önce bu dört grup hakkında bilgi sahibi olunması ve en uygun vize türü için başvuru yapılması gerekecektir.

Bu dört uzun süreli vize türü şunlardır:

 • Fransa aile birleşim vizeleri
 • Fransa eğitim vizeleri
 • Fransa profesyonel çalışma izni vizeleri

Yukarıdaki üç grubun dışında kalan tatil, eğitim, seyahat, dini mezhepler gibi amaçlarla verilen vizeler.

Fransa’da oturum ile yaşamak ve çalışmak için yapılması gerekenler >> vizerandevu.com/fransa-oturum sayfamızda belirtilmiştir.

Fransa Uzun Süreli Aile Birleşim Vizeleri

Fransız vatandaşı olan kişilerin eş ve çocuklarının uzun süreli vize başvurusu yapması halinde uzun süreli aile vizesi verilebilir. Ailelerin birleşim hakkı nedeniyle bu vize türü düzenlenmiştir.

Fransa Eğitim Vizeleri

Dil öğrenmek ya da başka bir amaçla 3 aydan daha fazla Fransa’da eğitim alacak kişiler Fransa uzun süreli eğitim vizelerine başvuru yapabilir.

Yapılan incelemeler sonucunda gerekli şartların taşındığına karar verilirse uzun süreli eğitim vizesi verilir. Eğitim alınacak kurumun özel bir kurum ya da devlet kurumu olmasının önemi yoktur.

Fransa Uzun Süreli Profesyonel Çalışma İzni Vizeleri

Fransa’da para kazanmak amacıyla iş yapacak kişilere 90 günden fazla kalabilmesini sağlayacak uzun süreli profesyonel çalışma vizesi verilebilir.

Yetenek Pasaportu Kartı Nedir?

Dünyaca kabul görmüş konularda yetenek sahibi olduğunu ispatlayan yabancıların Fransa’da ücretli olarak faaliyette bulunmasının yolunu açan bir karttır. Bir yıla kadar ülkede kalmak ve faaliyette bulunmak için başvuranlara yetenek pasaportu kartı verilebilir.

Bu kartı alabilecek kişiler 10 farklı grupta değerlendirilir. Bu vizeyi almaya hak kazananlar yaptıkları faaliyetlerin özelliklerine göre daha sonra Fransa’da 4 yıla kadar kalmak için oturma iznine başvurabilir. Bu gruplar için düzenlenmiş oturma izni kategorisi de mevcuttur.

Fransız Tatilde Çalışma Vizesi

Uluslararası bir anlaşma ile 13 ülkenin vatandaşlarına Fransa’da tatilde çalışma vizesi verilebilir. Bu vize türünde 12 aya kadar bir süre ile ülkede kalmak ve çalışmak mümkün olacaktır. Gerekirse 12 aylık sürenin uzatılması için başvuru yapılabilir. Bu vize ile Fransa’ya gelen yabacı ülke vatandaşlarının hem para kazanması hem de Fransız kültürünü, tarihini coğrafi özelliklerini yakından öğrenmelerine imkan sağlama amacı güdülür.

Fransız Uzun Süreli Din Adamları Vizesi

Dini görevleri yerine getirmek üzere Fransa’ya giriş yapmak üzere başvuruda bulunan Katolik ya da Protestan din adamlarına verilebilen uzun süreli Fransa vizesi türüdür. Bu vizeyi alabilmek için diğer diğer uzun süreli vize türlerindeki belgeler dışında Fransa’daki belirli dini kuruluşlardan bir davet mektubu almış olması gerekir. Bu mektup başvuru sırasında ilgili makamlara verilir.

Fransız Uzun Süreli Vizeler Hangi Hallerde İptal Edilir?

Uzun süreli Fransa vizesi ile Fransa’ya giriş yapan kişilerin birtakım yükümlülükleri vardır. Bunlardan biri ülkeye giriş yapıldıktan sonraki ilk iki ay içinde Göçmenlik ve Entegrasyon Bürosuna kayıt yaptırmaktır. Veya vize sürecinde ikamet edilen Fransız şehrinde oturma izni için başvuru yapılabilir. Eğer kullanılan vizede carte de séjour à solliciter ibaresi varsa oturma izni başvurusu yapılmalıdır.

Fransa’daki sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmek için ülkeye giriş yapıldıktan sonra Göçmenlik ve Entegrasyon Bürosuna başvuru yapmak gerekir.

Uzun süreli Fransa vizeleri 1 yıla kadarki süreler için verildiğinden süre sonunda yenileme başvurusu yapılmak istenirse 1 yıllık sürenin bitimine 2 aydan fazla bir süre varken vilayet makamlarına başvurulmalıdır. Bahsedilen bu yükümlülükler yerine getirilmezse uzun süreli vizenin iptali söz konusu olabilir.

Fransa’da Uzun Süreli Vize Başvurusu Kabul Edilmezse Ne Yapılmalı?

Eğer uzun süreli vize başvurusu reddedilirse bulunulan ülkedeki Fransız Büyükelçiliğine ya da konsolosluklara başvurunun yeniden incelenmesi talebinde bulunulabilir. İtiraz hakkı, red kararının bildirildiği tarihten itibaren iki ay içinde kullanılabilir. İtirazlar Fransızca olarak yapılır. Reddin haksız olduğunu ispatlayabilecek belgeler de ekte sunulur. İtiraza 2 ay içinde cevap verilmezse ya reddedilmiş sayılır.

Fransa Uzun Süreli Vizeler Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×