Vize Bilgi Bankası

Vize Başvurusu için Otel Rezervasyonu Ücretsiz

Vize Başvurusu İçin Konaklama Kanıtı İşlemleri

 

Schengen Vize Başvurusu için destekleyici belgeler bulunmaktadır. Ancak bahsi geçen bu listede Konaklama Kanıtı ve Uçuş Rezervasyonu bulunmaktadır. Ancak ziyaret etmeyi planlamış olduğunuz Schengen ülkesinin ilgili ofisi, gitmeyi planladığınız ülkedeki ziyaretiniz sırasında kalmak adına karar verilmiş olan veya önceden ayarlanan bir yerinizin olup olmama durumunu kontrol etmektedir. Ziyaretini gerçekleştireceğiniz ülkenin büyükelçilik veya konsolosluğu konaklama kanıtı işlemlerini çeşitli formlar aracılığı ile gerçekleştirmektedir:

 • Otel Rezervasyonu gibi kalacak yerin kanıtı istenmektedir.
 • Evde kalmanız durumunda ev sahibinden pasaportunun kopyası ile davetiye veya sponsorluk belgesi beklenmektedir.
 • bir tur şirketi ile hareket etmeniz durumunda tur operatörüne ödemenizin ayrıntılarını içeren ön ödemeli bir turun kanıtı gerekmektedir.

Konaklama Kanıtı, Vize Kodu olarak da bilinmektedir. 13 Temmuz 2009 tarihinde kabul edilmiş olan Vizeler Hakkında Topluluk Kanunu, Konaklama Kanıtı’nı içermektedir. Vizeler Hakkında Topluluk Kanunu ise Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’ne bağlı olup 810/2009 sayılıdır. Schengen ülkesi yabancı vize almak isteyen herkes vize başvuru işlemlerinin her bir aşamasını gerçekleştirmek durumundadır.

Buna göre Madde 14 (1) ‘de “Vize Kanunu” aşağıdakileri şartları içermektedir:

Tek tip vize için

 • Yolculuğun amacını gösteren ilgili belgeler;
 • Barınma ile ilgili belgeler veya konaklamanın karşılaması için yeterli araçların kanıtı beklenmektedir

Aynı maddenin 4. Bölümünde ise Vize Kodu belirtilmiştir:

Her üye devletin kendisi için hazırladığı bir form bulunmaktadır. bu form doldurularak başvuru sahiplerinden bir sponsorluk kanıtı istenebileceği gibi özel konaklama kanıtı da istenebilmektedir. Pek, bu formda neler yer almalıdır?

 • Amacının sponsorluk veya konaklama kanıtı olup olmadığı belirtilmelidir
 • Ev sahibinin bir birey, bir şirket veya bir kuruluş olma durumu aktarılmalıdır
 • Ev sahibinin kimliği ve iletişim bilgileri istenmektedir
 • Davet edilen başvuru sahibi gerekmektedir
 • Konaklama yerinin adresi yer almalıdır.

Tüm bunlara ek olarak giriş koşullarının doğrulanması ve risk değerlendirmesine dair bir madde yer almaktadır. Buna göre Madde 21 (5) şunları gerektirir:

Planlanmakta olan geçim kaynakları kalış süresine ve amacına göre değişebilmektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak, bahsi geçen üye devletin bütçe konaklaması hesaplanırken ortalama fiyatlar sayı ile çarpılır ve değerlendirilir. Ayrıca sponsorluk ve özel konaklama kanıtı da yeterli geçim araçlarına kanıt olarak gösterilebilmektedir. Buna vesile olan ana faktör Schengen Sınırları Kodunun 34 (1) (c) Maddesi’dir.

Herhangi bir vize için uçuş tarihi ve otel rezervasyonu gibi işlemlere dair danışma gerçekleştirebileceğiniz çeşitli ücretli ve ücretsiz danışma alanları bulunmaktadır. bunlardan faydalanabilirsiniz.

Sırt Çantası veya Karavan İle Avrupa Seyahati

 

Avrupa’nın herhangi bir noktasında sırt çantanız ile seyahat etmek istemeniz olasılıklıdır. Aynı şekilde İspanya’da karavan ile dolaşmak da istiyor olabilirsiniz. Bu ve bunun gibi bir durumda bir kurs aracılığı ile ülkenizdeki ilgili İspanya diplomatik ofisini ziyaret etmeli ve rezerve edilmiş bir konaklama alanı olup olmadığını doğrulamanız gerekmektedir. Bu zorunlu durum değerlendirmeye alındığı zaman bir kamyonet, sırt çantası, karavan, çadır ve bunun gibi konaklamayı kullanmayı planlamış olduğunuz bir malzeme ile İspanya diplomatik ofisinden onay almanız yeterli olmamaktadır.

Schengen Vizesi İçin Sahte Otel Rezervasyonu

 

Vize amaçlı otel rezervasyonu, vize işlemlerinde istenmekte olan konaklama kanıtında bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Sırt çantanız veya minibüsünüz ile seyahat planlamakta iseniz sahte otel rezervasyonu yaptırmanız olasılıklıdır. Bu, pek çok insan için oldukça önemli bir alternatiftir.

Çünkü bu yöntemi kullandığınız zaman Schengen Vizesi sahibi olup olmadığınızdan emin olmadan önce otel konaklaması için otele ödeme yapmanıza gerek olmamaktadır. Bu alternatif seçeneği kullanmamanız durumunda şayet vizeniz reddedilmiş olursa otel ücretini ödemek için harcadığınız parayı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Dummy Hotel Booking, Dummy Hotel Reservation veya Dummy Hotel Confirmation ve bunun gibi vize başvurusu için otel rezervasyonu yapacağınız pek çok otel bulunmaktadır. Bu otellerden bazılarının çevrimiçi rezervasyon, talep mektubu, konaklama kanıtı mektubu gibi çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu sayede hem konaklama için fiilen ödeme yapmanız gerekmez hem de bir otelde oda ayırtmak için yalnızca sembolik bir ücret ödersiniz.

Vize Başvurusu İçin Otel Rezervasyonu Onay Mektubu

 

Otel Rezervasyonu onayları işlemleri gerçekleştirmekte olan birden fazla seyahat şirketi ile otel rezervasyonu acentesi bulunmaktadır. Ancak maalesef bunlardan sadece birkaç tanesi ucuzdur ve kullanıcılarına gerçek bir hizmet sunmaktadır. Ciddi bir otel rezervasyonu acentesi ile çalışma yürütecek olursanız rezervasyon işlemlerinde daha az endişelenirsiniz.

Otel rezervasyonu yapma süreci:

 • VisaReservation araması gerçekleştirin
 • Ürünü seçimi esnasında Sadece Otel Rezervasyon Planını seçmeniz yeterli olacaktır
 • Kendinizle ve kalış sürenizle ilgili doldurmanız gereken alanları doldurun
 • Çevrimiçi ödemeye devam edin
 • Ardından, ödemeniz onaylandıktan sonra rezervasyon detaylarını içeren bir mail adresinize gönderilecektir.
 • Gelen E-postayı yazdırın ve vize görüşme oturumunuzda diplomatik ofise teslim edin

E-posta Onayı Yeterli Olur Mu Yoksa Resmi Bir Makbuz Gerekir Mi?

 

Diplomatik ofise konaklama kanıtı sunmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden en iyisi odanızı rezerve ettiğiniz otelden konaklamanızın yazılı e-posta onayı almanızdır. Konaklamanın bir otelde revize edildiğini kanıtlayan ve en çok tercih edilen yöntem budur.

Otelde Rezervasyon Onayı Gerekir Mi?

 

Teyit numarasının geçerlilik durumunu kontrol ederken dikkatli olmak genel bir kuraldır. Dolandırıcılık amacı ile yapılan otel rezervasyonunun tespit edilmesi durumunda ilgili ofis personeli hem vize başvurusunu reddetme hakkına sahiptir hem de başvuru sahibini cezalandırma yetkisine sahip olur.

Bahsi geçen bu senaryonun yaşanmasını engellemek adına yazılı e-posta yoluyla veya başka yollarla doğrudan otelle iletişime geçerek rezervasyon numaranızı onaylamalısınız. Vize için çeşitli otel rezervasyonu örnekleri için araştırma yapabilirsiniz.

Schengen Vize Başvurusu İçin Rezervasyon Ödemesi Fiilen Yapılmalı Mı?

 

Oteller ve otel rezervasyon şirketleri vize başvurusu esnasında rezervasyon işlemi yapmak adına müşteriden bir miktar para talep etmektedir.

Güvenli ve ucuz olan çeşitli rezervasyon acenteleri bulunmaktadır. Gerçek otel rezervasyonları vize konsolosluğu tarafından teyit edilmelidir. Vize başvuru işlemi gerçekleştirmek adına Otel Onay Mektubu talep edebileceğiniz VisaReservation için durum bu şekildedir.

Ayrıca bu işlemler oldukça düşük bir maliyete sahiptir. Bahsi geçen bu acente ile rezervasyon yaparken kredi kartı kullanma imkanı yoktur. Otel rezervasyonu, planlamış olduğunuz seyahatin tüm günlerini içermektedir.

Tüm bunlara ek olarak bu çevrimiçi acente vize başvurusu için gerekli olan belgeleri toparlama noktasında sizi desteklemektedir. Ayrıca şirket personelleri rezervasyon talebini takip etmek durumundadır. Burada yapılan tüm işlemler Schengen Vizesi resmi gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmiştir.

Sahte Otel Rezervasyonu Yapılabilir Mi?

 

Çevrimiçi olarak otel rezervasyonu şablonu bulmanız ve bu şablonu Schengen Bölgesi‘ndeki kalış tarihlerinize ve ayrıntılara uyacak şekilde düzenleyebilmeniz teknik olarak mümkündür. Ayrıca başvurunun reddedilmesi ihtimali para kaybı riskini de beraberinde getireceği için ucuz olan çevrimiçi hizmetler veya sahte otel rezervasyonu tercih edilmektedir.

Sahte otel rezervasyonu yapmak oldukça kolay ve ucuz olması ile kulağa hoş gelmektedir. Ancak burada bireyin kendisine yöneltmesi gerek soru buna değip değmediği sorunsalıdır. Çünkü hazırlanan sahte belgenin tespit edilmesi durumunda olabilecek senaryo şu şekildedir:

 • Tahmin edileceği üzere vize başvurunuz otomatik olarak reddedilecektir.
 • Vize ücretlerinde, diğer belgeleri toparlamakta ve uçuş rezervasyonlarında harcamış olduğunuz tüm parayı kaybedeceksiniz.
 • Schengen yetkililerine yanlış bilgi veren bir kişi olarak Schengen veri tabanlarına kaydedileceksiniz ve dolayısı ile gelecekteki Schengen bölgesine başvurularınızı riske atacaksınız.
 • Gelecekte Schengen bölgesine vize alma imkanını yakalamış olanız dahi Schengen giriş limanlarından herhangi birine girmenizin reddedilme ihtimali diğer insanlara göre çok daha yüksektir.
 • Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman gerçek bir otel rezervasyonu gerçekleştirmek tüm bu kötü ihtimallerin önüne geçmenize vesile olacaktır.

Konaklama İçin Gereken Ücret Ne Zaman Ödenmelidir?

 

VisaReservation gibi çevrimiçi otel rezervasyon acenteleri aracılığıyla işlem yaparken mali yükümlülük tutarı ile konaklama ücretleri talep edilmemektedir. Bu durum rezervasyon yapmayı seçmiş olduğunuz otel tarafından yalnızca otel rezervasyon depozito ücreti ödemesi yapacağınız anlamına gelmektedir. Vize almanız durumunda kalan ücretin tamamı ödenmektedir. Otel, rezervasyon için ödemiş olduğunuz ücreti geri ödeyecektir.

Diplomatik Ofise Sponsorluk Konaklaması Gösterme İşlemi

 

Konaklama işlemi Schengen Bölgesinde ikamet etmekte olan biri kişi tarafından karşılanacaksa o ülkenin diplomatik ofisine kanıt veya sponsorluk konaklama mektubu gerekmektedir. Sizi davet eden kişinin imzası bu mektupta yer almalı ve bunlara ek olarak yerel belediye binası veya memur tarafından onaylı olmalıdır. Tüm bunlar dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×