Fransa İçin Transit Vize

Fransa İçin Transit Vize Başvurusu

Uçak yolculuğu yapan kişilerin Fransa havaalanından farklı bir ülkeye transit geçmeleri gereken kişilerin alması gereken bir vizedir. Bu vize aynı zamanda denizciler ve uçak personelleri içinde verilir. Vizenin geçerlilik süresi 24 saattir ve vize sahiplerinin bu süre içerisinde limandan veya havaalanından ayrılmamaları gerekir.Fransa Havaalanı Transit Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Fransa havaalanı transit vizesinin alınması için Fransa havalimanında 24 saatten az konaklama yapılmasının gerekmesi gerekir. Yabancı uyruklular için verilen bu vizenin alınabilmesi için transit alanından ayrılma düşüncesinin olmaması gerekir. Uçak değiştirme durumlarında geçerliliği olmayan bir vizedir.

 

Fransa İçin Transit Vize
Fransa İçin Transit Vize

Fransa Havaalanı Transit Vizesine Başvuru Gerekliliği

Fransa havaalanlarından transit yapması gereken kişilerin transit vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu vize başvurusuna sadece muaf tutulan kişiler tabi olmazlar. Şu ülkelerin vatandaşı olanların transit geçiş yapabilmeleri için mutlaka havaalanı transit vizesine sahip olmaları gerekir;

 • Afganistan, Kongo, Orta Afrika, Bangladeş
 • Kamerun, Çad, Küba, Dominik, Eritre, Sudan
 • Etiyopya, Gana, İran, Gine, Fildişi Sahili
 • Irak, Filipinler, Filistin, Mali, Senegal,
 • Moritanya, Suriye, Rusya, Nijerya, Sierra Leone
 • Pakistan, Somali, Haiti, Güney Sudan, Sri Lanka

Rusya vatandaşlarının transit vize alma zorunluluğu Azerbaycan, Mısır, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Türkiye, Ukrayna ve Beyaz Rusya havaalanından seyahat etmeleri durumunda geçerlidir.

Transit Vizeden Muaf Olma Durumu

Fransa transit alanlarını kullanması gereken kişilerin bazı durumlarda transit vizesi almaktan muaf olmaları mümkündür.

Muafiyetin elde edilebileceği durumlar şunlardır;

 • AB ve AEA üye ülkelerinden birisine ait oturma iznine sahip olduklarında
 • Chicago Sözleşmesi taraf ülkelerin vatandaşı olarak havayolu şirketleri adına çalıştıklarında
 • ABD, Kanada, Japonya, AB ve AEA ülkelerine giriş vizesine sahip olduklarında
 • Avrupa Ekonomik Alanı, Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşı olan bir bireyin aile üyesi olduklarında
 • Schengen vizesi, Schengen ülkesi oturma izni ve uzun süreli vizelerinin bulunması durumunda

Bu durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda vizeden muaf olunarak geçiş yapılabilir.

Havaalanı Transit Vizesi Almak İçin Evrakların Toplanması

Transit alanı kullanmak isteyen bireylerin vize başvurularının tamamlanabilmesi için havaalanı transit vizesi başvuru evraklarını toplayarak teslim etmesi gerekir. Teslim ettikleri bu evraklar sayesinde vize almaya uygun olduklarına karar verilerek vize alma hakkından yararlanabilirler.

Vize adaylarının toplamaları gereken vize belgeleri şunlardır;

 • Pasaport (Pasaportun Fransa tarafından tanınması, 10 yıl içinde alınmış olması, hasarsız olması, azami 3 ay geçerliliğinin bulunması ve 2 sayfa boş sayfasının bulunması gerekir.)
 • Ülkelere bağlı olarak pasaport yerine seyahat belgesi
 • Pasaport veri sayfalarının fotokopileri
 • İki biyometrik fotoğraf (pasaportta kullanıma uygun)
 • Uçak bileti rezervasyonları (gidiş-dönüş şeklinde)
 • Kısa süreli vize başvuru formu (usulünce doldurulmuş)
 • Varış noktasına girmeyi sağlayacak vize veya aynı işlevi görecek belge
 • İşveren tarafından hazırlanan kapak mektubu (Bu mektupta çalışanın seyahat amacının ne olduğu, seyahat programının detayları, iş için seyahat edildiğini gösterecek bilgiler yer almalıdır.)
 • Başvuru sahibinin özel bir sebepten ötürü vize başvurusunda bulunması durumunda seyahat nedenini açıklayan mektup
 • Başvuru sahibinin evli olması durumunda çocuklarının ve diğer aile üyelerinin listesi ile gerekli bilgiler (Bu belgeler gerek duyulduğunda teslim edilir.)
Bu belgelerin ve başvuru yapılan ülke yetkililerinin talep etmesi durumunda ek belgelerin başvuru sahibine belirtilen süre içerisinde teslim edilmesi gerekir. Belgelerin teslim edilmesiyle de vize süreci başlar ve vize alabilen adaylar transit alanı kullanabilirler.

Denizcilerin Transit Vize Alması İçin Gerekenler

Fransa transit vizesini alabilecek kişiler arasında denizciler de bulunur. Bu vize kişilerin Fransa’ya gelen gemilerinden indiklerinde yeni yolculuk gerçekleşene kadar ülkede kalmalarını sağlayan bir vizedir.

Bu vizeye sahip olmak için denizcilerin hazırlaması gereken belgeler ve özellikleri şunlardır;

 • Seyahat amacını belirten bir belge sunmaları gerekir. Bu belge gemi iş sözleşmesi veya atama mektubu olabilir. Şirket tarafından vize adayının gemiye bineceğini veya işe alındığını belirten bir davet mektubu alınabilir. Denizci sertifikası ve denizci kayıt defteri nüshası seyahat amacını belirten belgeler olarak sunulması gereken belgelerdir.
 • Geminin ulaşacağı ülkeye adayın girebileceğini belirten vize veya oturma izni belgelerinin sunulması gerekir. Ancak bu belgelerin kişide bulunması durumunda verilmesi gerekliliği vardır.
 • Son 3 sene içerisinde kullanılmış olan vizeler teslim edilmesi gereken belgeler arasında bulunur. Bu vizeler arasında ABD, Schengen, Kanada ve İngiltere vizeleri bulunur. Ayrıca bu vizelerin tamamında giriş damgasının olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan denizcinin sağlığıyla ilgili bilgiler içeren belgenin de hazırlanması gereken belgeler arasında bulunması gerekir. Bu belgede başvuru sahibinin bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalığının olmadığı, bu sebeple de halkı tehlikeye atmayacağı belirtilmelidir. Ayrıca belgenin denizci olan kişinin mesleğini yapmasına engel bir durumun olmadığı bilgisini içermesi gerekir.

Bu belgeleri yetkililere sunan kişiler transit alanı kullanma hakkından yararlanarak gemileri hareket edene kadar Fransa limanlarında kalabilirler. Bu belgeler dışında adayların ayrıca vize başvurularında teslim edilmesi öngörülen standart vize belgelerini de teslim etmeleri gerekir.

Hava Şirketi Personellerinin Vize İçin Yapması Gerekenler

Hava şirketi personelleri transit vize alabilecek kişiler arasında bulunurlar. Bu vizenin alınabilmesi için personellerin Fransa’ya iniş yapacak olan bir uçakta görevli olarak bulunmaları gerekir. Bu şartı sağlayan personeller vizeyi aldıklarında yeni uçuşları gerçekleşene kadar Fransa’da kalabilirler. Uçakta görevli olan personellerin Fransa uyruklu değil yabancı uyruklu olmaları şartı vardır.

Hava şirketi personellerinin vize başvurularında yapması gerekenler şunlardır;

 • Havayolu şirketinin çalışanı olduklarını gösteren belge sunmaları gerekir.
 • Hava şirketinde çalıştığını gösteren kimlik belgelerini sunmaları gerekir.
 • Çalıştıkları şirket tarafından hazırlanan ve şirkette çalıştığını belirten bir mektup teslim etmeleri gerekir.
 • Şirketleriyle aralarında imzaladıkları iş sözleşmelerini sunmaları gerekir.

Bu belgeleri sunmaları ve belgelerin onaylanması sayesinde transit vizeden yararlanarak yeni uçuşlarına kadar Fransa’da bulunma şansı elde ederler. Bu belgeler dışında havayolu personellerinin standart hale gelmiş vize belgelerini de sunmaları lazımdır.

Havaalanı Transit Vizesinin Ücreti Kaç €’dur?

Havaalanı transit vizesi ücretlerinin başvuru yapıldıktan sonra yapılması gerekir. Vizenin alınabilmesi için ödenmesi gereken ücret 80 €’dur. Ayrıca vize masrafları için başvuru sahiplerinden istenilebilecek ek ücretlerde vardır.

Fransa Transit vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/fransa-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Fransa İçin Transit Vize Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×