Bulgaristan Para Birimi

Her ülkenin kendine has para birimi mevcuttur. Bulgaristan para birimi, Bulgar Levası’dır. Farklı kesimlerde lev şeklinde de ifade edilir. Ancak büyük bir çoğunluğu Bulgaristan Levası demektedir.

Bulgaristan Para Birimi Lev

Lev, Bulgaristan’ın para birimidir. Para biriminin kodu BGN şeklinde ifade edilir. Antik Bulgarcada Bulgaristan para biriminin anlamı arslan demektir. Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Ekonomik ölçütlerini Avrupa birliği standartlarına sokabildikten sonra diğer Avrupa birliği ülkeleri için Euro’ya geçme mecburiyetindedir. Fakat gerekli ölçütler yıllardır uğraşmasına rağmen sağlanamadı. Bu yüzden ülkenin ekonomik durumuna bakıldığı zaman 2015 yılından önce gerçekleşmesi mümkün olmamıştır. Bulgar hükümetinin 2024 yılında Euro’ya geçeceği söyleniyor. Bulgar Euro madeni paraların arka yüzü ve genel olarak tamamı tasarlanmıştır. Fakat ülkenin gerekli ölçütleri ekonomisi ve çeşitli etmenleri göz önünde bulundurulduğu takdirde Euro para birimine uygun olmadığı görüldüğü için tasarlanan para birimi halen kullanılmamaktadır. Bulgaristan’ın Kiril alfabesini kullanan bölgesi ilk Euro bölgesi üyesi olacaktır. Bulgaristan para birimi ile farklı şehirlerinde Lev olarak da ifade edilir. Sıklıkla kullanılır. Ancak leva diyen kesimlerde vardır.

Bulgaristan Para Birimi Kaç TL

Bulgaristan para birimi, Bulgar Levası’dır. Bulgar levası 5,25 Türk lirasına eşittir. 1 Bulgar levası 5,25 Türk lirası şeklinde ifade edilir. Türk vatandaşları Bulgaristan’da bulunduğu takdirde Bulgar levası kullanmalıdır. Bulgaristan Avrupa Birliği ülkeleri içeridedir. Ancak Euro’ya geçiş yapamamıştır. Burada siyasi duruş, tavırlar ve ülkenin ekonomik etmenleri ön plandadır. Bu yüzden Euro kullanmayan Avrupa ülkeleri içerisinde bulunur.

Bulgaristan Para Biriminin Neden Euro Değil?

Avrupa birliği ülkeleri, Euro para birimini kullanmaktadır. Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesidir. Fakat Bulgaristan levası kullanılır. Ülkeye seyahat gerçekleştirecek olan kişiler Euro değil Bulgaristan levasını tercih eder. Ülkenin siyasi duruşu, halkın ekonomik seviyesi ve Avrupa Birliği’nin ekonomik kriterlerinin karşılanmaması nedeniyle Avrupa birliği üyesi Bulgaristan, Hırvatistan-Polonya ve Romanya gibi halen Euro kullanmamaktadır. Kendi para birimi olan Bulgaristan Levası ülke içerisinde geçerlidir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×