Vize Başvurusu İçin Gidiş-Dönüş Rezervasyonu

Vize Başvuru Rezervasyon

Vize Başvurusu İçin Gidiş-Dönüş Rezervasyonu veya Uçuş Programı Nasıl Rezerve Edilir?

Herhangi bir Schengen ülkesine ziyarete her gittiğinizde, yine herhangi bir Schengen ülkesi yetkilisi sizden, Schengen Vizesine ihtiyaç duyan yabancı ülke vatandaşı olarak uçuş rezervasyonunuz ile seyahat planınız göstermenizi ister. Bazı durumlardan sizden gideceğiniz bölge için aldığınız bileti de göstermenizi ister.

Aşağıda yer alan belgeler nedeniyle hakkınızın kaybedilmesine izin vermeyin

 • Rezerve Uçuş Seyahat Planı
 • Vize Başvurusu için Uçuş Seyahat Programı
 • Uçuş rezervasyonu
 • Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Vize için Sahte Uçak Bileti
 • Sahte Bilet
 • Uçuş Onayı

Ancak bu durum kafanızda karışıklığa neden olmamalıdır. Vize için başvurduğunuz temsilcilik tarafından istenen belgeler Schengen Vize gereksinimi olarak sizlere endişe vermemelidir. Ancak bununla beraber rezerve edilmiş uçuş güzergahının kanıtı olan belgeler sizin için öncelikli olmalıdır. Çünkü vize alamama ve biletinizin yanma ihtimali bulunmaktadır.

Bunların yanında şunlarda sorgulanmaktadır.

 • Uçuş güzergahı ve onaylanmış uçuş rezervasyonu nereden ve nasıl alınır?
 • Vize başvurusu yapmadan önce uçak biletine ihtiyaç var mı?
 • Tam fiyatı ödemeden uçak bileti alabilir miyim?
 • Ve bunlar gibi ucu açık birçok soru.

Ancak ilerleyen kısımlarda bu soru ve diğer tüm soruların cevapları bulunmaktadır. Bu cevaplar ile endişelerinizin büyük bir kısmı ortadan kalkacaktır.

Herhangi Bir Vize İçin Uçuş Tarihi ve Otel Rezervasyonu Alın

Vize Başvurusu Reddedilirse Para Geri Alınabilir mi?

 

Bu noktada vize başvurusu onaylanmadan uçak bileti satın alınması önerilen bir durum değildir. Çünkü vize için başvurulan temsilciler başta olmak üzere kimse uçak bileti almanın ilk etapta doğru olmadığını söylemektedirler. Bunun yanında tüm temsilcilikler de sizlerin ücretsiz iptal seçeneği olan bilet almanızı önermektedir.

Bunun yanında Avrupa birliği bu konuda tavsiyesinde değişikliğe girmiştir.

“Schengen eyaletine giriş ve çıkışları belirten tarih ve uçuş numaralarıyla gidiş-dönüş rezervasyonu veya seyahat programı. Bazı Schengen yetkilileri vize başvurusunda bulunurken seyahat programını kabul ediyor, ancak vize toplandığında orijinal uçak biletini talep ediyor ”

Bunun yanında yine endişelenmeyi gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Çünkü Uçuş seyahat Programı ve Ayrılmış Uçak Bileti alma şansı her zaman vardır. Bunlar gerçek manada uçak bileti değildir. Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da bazı havayolları rezerve uçuş biletlerini ücretsiz olarak sunabilmektedir. Genelde ise küçük bir ücret talep edilir.

Uçuş Seyahat Güzergahı Nedir?

 

Belirtildiği gibi Uçuş ya da seyahat programı vizenin verilip verilmeyeceği belli olmadan alınacak gerçek bir bilet olmamaktadır. Bu belge ile bir uçuş adı, kendinizin adı, rezervasyon numarası, gidiş ve dönüş tarihleri ile birlikte uçak biletinin fiyatından oluşan bir rezervedir. Bu şekilde Schengen Vizesi almaya gidildiğinde yapılması gereken gereklilikler için sunulan uygun fiyatlı bir seçenektir. Gerçek bir bilet almadığınız için paranızın tamamı risk altına girmemektedir.

Para Ödemeden Uçuş Rezervasyonu Nasıl Alınır?

 

Uçuş rezervasyonu almak her zaman için ücretsiz olmamaktadır. Vizeden onay almak için vereceğiniz küçük bir miktar bulunmaktadır. Seyahat acenteleri ile iletişime geçerek uçuş rezervasyonu, otel rezervasyonu gibi konularda sizlere ücretsiz destek verebilirler.

Vize Başvurusu İçin Gidiş-Dönüş Rezervasyonu
Vize Başvurusu İçin Gidiş-Dönüş Rezervasyonu

Uçuş Rezervasyonu Nedir?

 

Uçak bileti satın almak yerine, vize için Schengen Bölgesi için tüm bilgileri içerir bir uçuş rezervasyonu belgesidir. Bu belge ile gideceğiniz tarih ile dönüş tarihiniz, koltuğunuz ve hava yolu şirketiniz gibi birçok konu belli olurken, fazla para vermek zorunda kalmazsınız. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi şudur. Uçuş rezervasyonu genelde bir haftalık süreler için verilir. Bu süreye dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde verdiğiniz ücret yanabilir.

Onaylanmış Uçuş Rezervasyonu Nasıl Alınır?

 

Uçuş rezervasyonu almak için yapmanız gereken şey, isterseniz doğrudan hava yolu şirketi ile irtibata geçmek ya da herhangi bir seyahat acentesi ile iletişime geçmek olacaktır. Burada genel olarak yüzde 10 gibi bir ücret talep edilir. Bu sayede Schengen Vizesi almadan önce yüksek miktarda para ödemenize gerek kalmaz.

Uçak bileti için tam fiyatı ödemeden bir rezervasyon numarası ile uçuş seyahat planını almak basittir.

 • Vize rezervasyonuna gidin
 • Doğru seyahat paketini bulun
 • Uçuş ile ilgili bilgileri girin ve ödemeyi seçin
 • Son olarak uçuş bilgileriniz ile ilgili bir bilgilendirme maili alacaksınız.

Uçak Bileti Nedir?

 

Herhangi bir havayolu şirketinden herhangi bir uçuş için alınan basılı ya da elektronik bilettir. Uçak içerisinde yolcu için ayrılan bir koltuğun olduğunun kanıtıdır. Schengen Vizesi için başvuruda bulunan her adaya tam bir uçak bileti almamaları önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda vize yetkilisi, emin olmak için sizden gerçek bir uçak bileti göstermenizi isteme yetkisine sahiptir. Bunun yanında yine vize onaylandıktan sonra gerçek uçak bileti göstermenizi de isterler.

Vize Başvurunuz İçin Örnek Uçuş Rezervasyonu

 

Neden Büyükelçilikler veya Konsolosluklar Rezerve Edilmiş Bir Rezervasyon Kanıtı İsterler?

Bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

 • Schengen Bölgesinde fazla kalmamak için. Bu durumun ana sebebi belirtilen sürenin dışında yabancıların ülkelerinde kalacakları süreyi kontrol etmek istemeleridir. Böylelikle gelenlerin kalış süreleri kontrol altında tutulmuş olmaktadır. Bu kontrolün de en iyi yolu önceden rezerve edilmiş gidiş ve dönüş uçak biletidir. Bu bilet belirtilen günlerden daha fazla bölgede kalınmayacağına dair güvence vermektedir.
 • Vizenin süresine karar vermek. Elçilik ya da konsolosluk, sunulan uçuş biletinde bulunan seyahat tarihlerine göre Schengen Bölgesinde izin verilecek günlere karar verirler. Bazı durumlarda vizede belirtilen günler ile bilette belirtilen günler tutmamaktadır. Böyle bir durumda vize reddi bile söz konusu olabilir.
 • Başvuru Sahibinin Uygun Elçilik veya Konsolosluğa Başvurup Başvurmadığını Tekrar Kontrol Etmek. Rezerve uçuş biletinin istenmesinin diğer bir nedeni de doğru ülke temsilciliğine başvurunun yapılıp yapılmadığının kontrolü içindir. Genellikle en çok kalmanın planlandığı ülke temsilciliğine başvurulması gerekir.

Büyükelçilik veya Konsolosluk Rezerve Açık veya Tek Yön Uçak Bileti Kabul Edecek mi?

Açık uçlu ya da tek yön uçuş rezervasyonu almak sizin içi uygun olmayabilir. Çünkü Schengen Bölgesi vizesi süresi sonunda oradan ayrılacağınıza dair kanıt olarak uçuş bileti görülmektedir. Bu belge gidiş ve dönüş tarihlerinize uyacağınızın ispatıdır ve gereklidir. Çünkü ülkeler sizin çıkış tarihinizi kontrol etmek istemektedirler. Tek yön veya açık uçlu bilet almak ülkenize dönmek istemediğinizin kanıtı olmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yapılması gereken şey gidiş dönüş tarihlerini gösteren bir bilet almanız tavsiye edilmektedir.

Vize Başvurusu Yapmadan Önce Uçak Bileti Almalı mıyım?

Vize başvurusu yapılmadan önce uçak bileti almanıza gerek yoktur. Çünkü vize onaylanmaz ise biletiniz yanabilir ve paranızı kaybedebilirsiniz. Öncelikle bir rezervasyon almanız ve vizeniz onaylandığı takdirde seyahatiniz için uçak bileti almanız önerilmektedir.

Uçak Bileti Tam Fiyatı Ödemeden Nasıl Uçuş Rezervasyonu Yapabilirim?

Uçak bileti için tam ödeme yapmadan uçuş rezervasyonu yapmak için izlemeniz gereken 3 basit adım vardır.

 1. Seçtiğiniz seyahat acentesi ile irtibata geçin ya da vize rezervasyon web sitesini ziyaret edin.
 2. Seyahatinize ait uçuş için detayları gönderin.
 3. Uçuş güzergahınızın olduğu bir mail talep edin.

Grup Rezervasyonu Nasıl Çalışır?

Avrupa’ya bir grup ile gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda grup uçak rezervasyonu yapabilirsiniz. Grup rezervasyonları genel olarak tek bir bilette gösterilebilmektedir. Bu nedenle adınızın rezervasyona dahil edildiğinden emin olmalısınız. Eğer adınız burada yer almıyor ise yapmanız gereken seyahat acentesi ile irtibata geçmek olmalıdır ve bu talebinizi yerine getirmelerini söylemelisiniz.

Yanlış Rezervasyon Durumunda Ne Yapmalıyım?

Eğer uçuş seyahatinizin planını yaparken rezervasyon esnasında bir hata yaptıysanız burada yapılması gereken tek bir yol bulunmaktadır. Bu rezervasyonu iptal etmek ve yenisi almaktır. Eğer bu mümkün değil ise seyahat acentesinden ya da havayolu şirketinden değişiklik yapılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bu değişiklikler için şirketler sizden para talep edebilirler.

Elçilik veya Konsolosluk Uçuşumu Nereden Rezerve Etmem Gerektiğini Bana Söylüyor mu?

Bu sorunun tek bir cevabı vardır ve bu cevap kesinlikle hayırdır. Büyükelçilik ya da konsolosluk size herhangi bir rezerve adresi göstermez ya da zorunlu kılmaz. Siz istediğiniz herhangi bir yetkili acente ya da havayolu şirketinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Sahte Uçuş Rezervasyonu Yapabilir miyiz?

Teknik anlamda bunun önünde bir engel bulunmamaktadır. Sahte bilet ya da sahte güzergah oluşturabilirsiniz. Ancak bu durum fark edildiğinde olacaklar bellidir. Vize reddi meydana gelir ve gelecekte olabilecek tüm vize başvuruları iptal edilebilir. Bu nedenle böyle bir yola girmemenizi tavsiye ederiz. Ancak yine de girmek isterseniz iki kere düşünmeniz gerekmektedir.

Vize Başvuruma Yanıt Almadan Önce Rezervasyonum İptal Edilirse Ne Yapmalıyım?

Bu durum vizenizin onayı alınmadan önce olması muhtemel bir durumdur. Bu durumun ana nedenlerinden biri rezervasyonun genelde bir haftalık olması ve vize işlemlerinin on ile on beş gün sürmesidir. Bu durumun olmaması için rezervasyonun on ile on beş günlük şekilde almanızı tavsiye ederiz.

Vize İçin Uçak Rezervasyonu

Herhangi bir ülkede için herhangi bir vize türüne başvuruda bulunacaksanız eğer, sizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklardan bir tanesi de uçak bileti rezervasyon bilgileridir. Her vize türü için başvuru esnasında uçak bileti rezervasyon bilgilerinizin sorgulandığını unutmayın.

Uçak Bileti Rezervasyonu

Seyahat için gidiş tarihinizden önce uçak bileti için rezervasyon yapmanız mümkün. Rezervasyon işlemi, bilet ayırtma anlamına gelmektedir. Ülkemizde bulunan hemen hemen tüm hava yolu firmalarında uçak bileti rezervasyonu yapılmaktadır.

Uçak Bileti Rezervasyonları Kaç Gün Geçerli?

Bu sorunun cevabı, ülkemizde bulunan hava yolu firmalarına göre değişkenlik göstermektedir. Her firmanın bu konular için ayrı bir prosedür uyguladığını söyleyebiliriz. Ancak genel anlamda uçak bileti rezervasyonları 1- 2 gün geçerli olmaktadır.

Uçak Biletleri Ne Kadar?

Bu soruya genel bir cevap vermek doğru değildir. Gideceğiniz ülke ya da seçeceğiniz hava yolu firmasına göre uçak bileti fiyatlarında değişiklik meydana gelecektir.

Aktarmalı Uçuş Nedir?

Direkt olarak uçuşun sağlanmadığı ülkeler için iki ya da daha fazla uçuş seçeneği ile ulaşım sağlanılması durumuna aktarmalı uçuş denilmektedir.

Transit Uçuş Nedir?

Aktarmalı uçuş ile aynı anlama gelen bu uçuş türü de yine direkt olarak uçusun sağlanamadığı ülkeler için 2 ya da daha fazla uçak seyahati yapılması ve böylece ulaşımın sağlanması anlamına gelmektedir.

Aktarmalı Uçuş Direkt Uçuştan Daha mı Pahalı?

Evet, genel olarak hemen hemen tüm hava yolu firmalarında aktarmalı olan uçuşların normal uçuşlardan daha pahalı olduğu görülmektedir.

Aktarmalı Uçularda Hava Alanı Dışına Çıkılır mı?

Eğer Türkiye’den vize almayan bir ülkeden aktarma yapacaksanız o zaman evet hava alanı dışına çıkmanız mümkün. Ancak aksinin geçerli olduğu durumlarda hava alanı sınırından çıkamazsınız.

Vize için otel rezervasyonu şart mı?

Vize başvurusunda işlemlerin devam etmesi yapılan otel rezervasyonu ile direkt bağlantılıdır bu yüzden vize için otel rezervasyonu şarttır.

Vize için uçak bileti almak gerekir mi?

Vize başvurusu yapmadan önce uçak bileti almaya gerek yoktur ancak alınan uçak programı vize başvurusu için sunulabilir.

Uçak bileti rezervasyonu ücretli mi?

Uçuşlara yoğun talebin olması halinde rezervasyon süresi sınırlandırılır, vize başvurusunda bulunacak olan kişi uçuşun tarihini ve fiyatını sabitlemek için ücretli rezervasyon yaptırabilir.

Vize Başvurusu İçin Gidiş-Dönüş Rezervasyonu Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×