Hollanda Para Birimi

Hollanda para birimi 2002 yılında değişmiş ve ülke resmi olarak Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. Euro birimine geçmeden önce ülkenin para birimi Guldendi. Fl sembolü ile gösterilen para birimi halen Hollanda Antilleri’nde kullanılmaya devam etmektedir.

Hollanda Para Birimi Kaç TL?

Hollanda 17. Yüzyıldan 2002 yılına kadar gulden para birimini kullanmıştır. 2002 yılında ise resmi olarak Euro para birimi kullanılmaya başlamıştır. Hollanda para birimi olan Euro, TL karşısında daha değerlidir. 1 Euro, 10,27 TL’dir.  

Hollanda Para Birimi 2021

Hollanda para birimi olan gulden, 2002 yılına kadar ülkenin kullanmış olduğu eski bir para birimidir. Gulden, Belçika, Lüksemburg, Surinam, Hollanda Antilleri tarafından da kullanılan bir para birimidir. Gulden kullanan ülkelerden yalnızda Hollanda Antilleri, gulden kullanmaya devam etmektedir.

Hollanda, 2002 yılında resmi olarak para birimini değiştirmiş ve Euro kullanmaya başlamıştır. Euro, TL karşısından daha değerli olan para birimidir. Günümüzde 1 Euro, 10,27 TL’dir.  

Hollanda Para Birimi Eski

Hollanda, 17. Yüzyılda gulden para birimini kullanmaya başlamıştır. Hollanda’nın eski para birimi Guldendir. F ve Fl sembolleri ile gösterilen para birimi, Hollanda ile birlikte Lüksemburg ve Belçika ülkelerinde de kullanılmıştır.

Hollanda, 2002 yılında para birimini değiştirmiş ve Euro kullanmaya başlamıştır. Aynı zamanda gulden kullanan Belçika ve Lüksemburg da para birimini değiştirmiştir. Hollanda Antilleri halen para birimi olarak gulden kullanan tek ülkedir.

Hollanda para birimi olan gulden, Surinam’da kullanılmış ülke daha sonra farklı bir para birimi kullanmaya başlamıştır. Belçika 1832 yılına kadar, Lüksemburg 1839 yılına kadar, Surinam 1962 yılına kadar gulden kullanmıştır.

Hollanda Para Birimi Euro’dan Önce

Hollanda para birimi gulden ülkenin resmi olarak Euro para birimini kullanmadan önce kullandığı para birimidir. Hollanda, 2002 yılına kadar gulden para birimini kullanmaya devam etmiş, 2002 yılında ise Euro kullanmaya başlamıştır.

Gulden para birimi yalnızca Hollanda’da değil Belçika ve Lüksemburg ülkelerinde de kullanılmıştır. Belçika 1832 yılında, Lüksemburg ise 1839 yılında para birimini değiştirmiştir. Gulden, Hollanda Antilleri’nin kullanmaya devam ettiği para birimidir.  

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×