Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Almanya Vize Başvurusu

Almanya gezi, iş ve okuma gibi amaçlar doğrultusunda farklı ülke vatandaşlarını ağırlayan bir ülkedir. Çeşitli amaçlar doğrultusunda Almanya’ya gitmek isteyen kişiler bu gidişi sağlamak için vizeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç dolayısıyla da vize işlemlerinin araştırmasına başlarlar. Almanya dışındaki ülkelerin vatandaşlarının alabileceği Alman vizesine dair detaylar ve vize başvuru yolları;

Afganistan Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Almanya Vizesine Kimlerin İhtiyacı Vardır?

Almanya’ya gidiş için vize zorunluluğu bazı ülkelerin vatandaşları için varken bazı ülke vatandaşları için bu zorunluluk yoktur.

Almanya vizesi için ne gerekli?

Almanya vizesini almak isteyen kişilerin Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Vize türüne ve seyahat sebebine bağlı olarak vize için gerekli prosedürler değişmektedir.

Almanya vize işlemleri ne zaman başlıyor?

Almanya vize işlemlerinde seyahat süresi 90 günden fazla olacaksa kişilerin 90 gün evvelinden, 90 gün ya da daha az sürecekse 180 gün evvelinden vize işlemlerine başlanmalıdır.

Almanya Konsolosluğu vize veriyor mu?

Konsoloslukların tüm vize başvuruları hakkında karar verme yetkisi bulunmaktadır.

Vize zorunluluğunun olup olmadığı vatandaşlığa, Almanya’da kalış sürecine ve gidiş amacına göre belirlenir. Vatandaşlığa bağlı olarak vize zorunluluğunun olup olmadığının anlaşılması için iki seçenek vardır.

İlk seçenek Schengen vizesi muaflığıdır. Bu vizeden muaf olan 62 ülkeden birisinin vatandaşıysanız vize ihtiyacı olmadan ülkeye gidebilirsiniz.

Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Schengen vize muaflığı bulunan ülkelerin vatandaşı değil ancak Almanya’nın transit vize anlaşmasının bulunduğu 8 ülkenin vatandaşıysanız yine vize almanıza gerek yoktur.

Hindistan, Türkiye, Suriye, Sudan, Lübnan, Mali, Güney Sudan ve Ürdün gibi ülke vatandaşları transit vize anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarıdır. Bu nedenle bu kişilerin  transit vize alması gerekmez. Ancak durumu hava yolu ile görüşmelisiniz. İki seçeneğe vatandaşlığınız uymuyorsa Alman vizesine sahip olmadan ülkeye gidemezsiniz.

Almanya Vize Türleri

Almanya vizeleri uzun süreli kalış ve kısa süreli kalışa bağlı olarak gruplara ayrılırlar. Kısa süreli kalış vizeleri Almanya Schengen vizesi olarak anılan vizelerdir. Bu vize sayesinde ülkede 90 güne kadar (6 ay içinde toplamda) konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Bu vizeyi taşıdığınız amaçlar doğrultusunda alma hakkı bulabilirsiniz.

Bu amaçlar;

 • Turizm için
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti için
 • Transit geçiş için
 • Toplantılara katılma amacıyla
 • İş sebebiyle
 • Tedavi olmak için
 • Resmi ziyaretlere katılma amacıyla
 • Spor etkinliklerine katılmak için
 • Kültürel etkinliklere katılmak için

Bu amaçlardan herhangi birinden dolayı Almanya’ya gitmek istiyorsanız Schengen vizesini alabilirsiniz. Bu vize sayesinde Almanya’ya ve Schengen üyeliği bulunan 25 ülkeye vize süresince gitme şansı bulabilirsiniz. Ancak bunun için sınırlı bölgesel geçerlilik vizenizin olması gerekir.

Almanya’da Uzun Süreli Kalmak İçin Alınabilecek Vize Çeşitleri

Schengen vizesi gibi kısa süreli Almanya vizelerinde ülkede kalış süresi 90 gündür. Ancak bu ülkede bulunma amacınıza bağlı olarak yeterli gelmeyebilir. Bu durumda ülkede kalabilmeniz için uzun süreli kalma imkanı tanıyan vize çeşitlerinden birisine başvurmanız gerekir.

Ülkede uzun süreli kalmak için alabileceğiniz vize çeşitleri şunlardır;

Dil Kursu Vizesi: Dil eğitimi almak veya üniversiteye kabul öncesinde Almancanızı geliştirmek isterseniz dil kursu vizesi alabilirsiniz. Bu sayede dil kurslarına katılıp ülkede dil konusunda zorluk yaşamazsınız.

Öğrenci Vizesi: Ülkede eğitim veren üniversitelerden birine öğrenci olarak kabul edildiyseniz öğrenci vizesini alarak uzun süreli ülkede kalış şansı elde edebilirsiniz. Bu vizeyi alabilmeniz için okula kabul edildiğinizi ispatlamanız gerekir.

Araştırmacı Vizesi: Araştırmacı veya akademisyen olarak uzun süreli etkinlikler kapsamında ülkede kalmanız gerekiyorsa araştırmacı vizesine başvurabilirsiniz. Bu vize sayesinde etkinlikler için ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

Öğrenci Staj Vizesi: Üniversite eğitimi sonrasında stajınızı Almanya’da yapmak isterseniz öğrenci staj vizesini kullanabilirsiniz. Bu vize sayesinde staj süresi boyunca ülkede kalabilirsiniz.

İş Arayan Vizesi: Ülkede cazip olan iş fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız iş arayan vizesinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede iş bularak çalışma izni sonrasında da oturma izni alma hakkı elde edebilirsiniz.

Çalışma Vizesi: Almanya’dan iş teklifi aldıysanız veya ülkede ücretli çalışmayı düşünüyorsanız uzun süreli kalış imkanı tanıyan çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

Tıbbi Tedavi Vizesi: Sağlık sorunlarınız varsa bu sorunlardan kurtulmak için Almanya’da tedavi olmanız gerekiyorsa tıbbi tedavi vizesini alabilirsiniz. Vize sayesinde tedaviniz bitene kadar ülkede kalabilirsiniz. Ancak tedavi olabilmeniz için ülkedeki sağlık kurumlarının sizi kabul etmesi gerekir.

Aile Birleşimi Vizesi: Almanya’da yaşıyorsanız eşinizi veya çocuklarını ya da her ikisini de yanınıza getirmek için aile birleşimi vizesinden yararlanabilirsiniz. Uzun süreli olan bu vize sayesinde ikamet izni almanız da mümkündür.

Serbest Çalışan Vizesi: Freelancer veya diğer bir deyişle serbest olarak çalışıyorsanız serbest çalışan vizesi sayesinde ülkeye giriş şansı bulabilirsiniz.

Bu vizelerin şartlarını taşımanız durumunda size uygun olana başvurabilir ve 90 günden daha uzun süre ülkede bulunma şansı bulabilirsiniz.

Kimlerin Almanya’da Uzun Süreli Kalmak İçin Vize Alması Gerekmez?

Kısa süreli kalımlarda olduğu gibi uzun süreli kalımlarda da bazı ülkelerin vatandaşlarının Almanya vizesini almasına gerek yoktur. Uzun süreli kalım için başvuru yapmasına gerek olmayan ülke vatandaşları şunlardır; Güney Kore, Kanada, Yeni Zelanda, ABD, Avustralya, İsrail, AEA, AB ve EFTA ülkeleri ile Japonya’dır.

Almanya Vizelerine Başvuruyu Nasıl Yapabilirim?

Almanya Vizelerine Başvuruyu Nasıl Yapabilirim?

Almanya vizeleri başvuru işlemleri zor olmayan ve doğru adımlarla hızlı bir şekilde tamamlanması mümkün olan işlemlerdir. İşlemlere başlamadan önce ihtiyaca göre alınması gereken vize türünün belirlenmesi gerekir. Hangi vizeyi alacağınızı biliyorsanız işlemlere başlayıp kısa sürede bitirebilirsiniz.

Vize başvuru işlemleri adım sıralaması şu şekildedir;

 • Başvuru formlarının doldurulması
 • Başvuru belgelerinin hazırlanması
 • Başvuru tarihinin belirlenmesi
 • Mülakat randevusunu alınması
 • Mülakat randevusuna gidilmesi
 • Vize ücretlerinin ödenmesi
 • Başvuru işleminin tamamlanması

Bu adım sıralamasını izleyip başvurunuzu tamamladıktan sonra işlemin yapılmasını ve size Alman vizesinin verilmesini beklemeye başlarsınız. Vize için uygun bulunmanız durumunda yapacağınız yolculuk için diğer ayarlamaları yapabilirsiniz.

Başvuru Formlarının Doldurulması

Başvuru Formlarının Doldurulması

Almanya’ya gitmek için alacağınız Schengen ve uzun süreli vize türleri için hazırlanmış olan başvuru formlarını doldurmanız gerekmektedir. Seyahatinize göre başvuru form türünü seçerek doldurmaya başlayabilirsiniz.

Formda eğitim, kişisel, güvenlik ve iş ile ilgili sorulara doğru cevaplar vermelisiniz. Formu doldururken dikkatli davranmalı ve yazım hatası yapmamaya özen göstermelisiniz. Yaptığınız yazım hataları veya yanlış cevaplarınız başvurunuzun iptal edilmesine neden olabilir.

Formu çevrimiçi olarak doldurmanız gerektiğinden hata yapmanız durumunda düzeltme yapabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz doldurduğunuza inandığınızda gönderebilirsiniz. Sonrasında ise başvuru formunu yazdırarak imzanızı atabilirsiniz. Bu sayede vizeniz için ilk adımı tamamlamış olursunuz.

Almanya vizeleri için başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/almanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Başvuru Belgelerinin Hazırlanması

Başvuru Belgelerinin Hazırlanması

Başvuru belgelerinin hazırlanması vizenin verilip verilmeyeceğini belirleyen en önemli aşamadır. İbraz edilmesi istenen belgelerde eksiklik olması veya bu belgelerin hatalı olması vizenin verilmesini engelleyeceğinden belge hazırlama aşamasının özenle yapılması gerekir. Bunun için ilk olarak hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sonrasında belirtilmiş standartları göz önünde bulundurarak bu belgeleri hazırlayabilirsiniz.

Vize için hazırlamanız gereken başvuru belgeleri şunlardır;

 • Başvuru formu
 • Pasaport ve fotokopisi
 • Eski pasaportların fotokopisi
 • Eski vizelerin fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Seyahat masrafları belgesi
 • Seyahat amacı yazısı
 • Ulaşım belgeleri (uçak rezervasyonu vs)
 • Konaklama belgeleri
 • İş ve meslek belgeleri

Alman vizeleri için standart olan bu belgelere konsolosluk yetkililerinin sizden talep edeceği destekleyici ve ek belgeleri de ekleyebilirsiniz. Bu belgelerin tamamını randevunuzda veya öncesinde teslim edebilirsiniz.

Almanya vizeleri için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/almanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Başvuru Tarihinin Belirlenmesi

Vize almak için yapacağınız başvuru tarihinin belirlenmesi önemli aşamalardan birisidir. Bu tarihi doğru belirlemeniz durumunda istediğiniz tarihte Almanya’ya gidiş sağlama ihtimaliniz yüksektir. Ancak tarihi geç belirlerseniz işlem süresini beklerken yaptığınız planların bozulmasına neden olabilirsiniz.

Vize için en erken olarak seyahat planınızdan 6 ay önce başvuru yapabilirsiniz. En geç ise seyahatinize 2 hafta kala başvuru yapabilirsiniz. Daha az süre kalması durumunda işlemlerin tamamlanması mümkün değildir. Uzun süreli kalışlar için en erken 6 ay en geç ise 6 hafta önce başvurunuzu yapmalısınız.

Mülakat Randevusunun Alınması

Mülakat Randevusunun Alınması

Alman vizesini alabilmeniz için vize mülakatına katılmanız gerekir. Bu randevuya katılabilmeniz için randevu almanız şarttır. Vize mülakat randevusunu bulunduğunuz Alman konsoloslukları ve büyükelçiliklerine ait internet sitelerinden online olarak alabilirsiniz.

Ayrıca randevu için vize başvuru merkezlerinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında ise yaşadığınız ülkeye bağlı olarak mülakat randevusunu sadece konsolosluk veya büyükelçiliğe giderek şahsen yapabilirsiniz. Size verilen randevu tarihi ve saatinde görüşme yapacağınız konsolosluk veya büyükelçilikte hazır bulunmalısınız.

Mülakat Randevusuna Gidilmesi

Mülakat randevusuna dakika geçirmeksizin tam zamanında katılmalısınız. Aksi durumlarda randevuya katılmama dolayısıyla iptal alabilir ve yeniden randevu almak zorunda kalabilirsiniz.

Zamanında randevuya katıldığınızda size vize alma sebebiniz, kendiniz hakkında bilgiler ve Almanya’daki amacınıza dair sorular sorulur. Soruların cevabının doğru olmasına özen göstermelisiniz. Sorular dışında randevuya giderken başvuru belgelerinizi yanınızda götürdüyseniz görevli belge kontrolünü yaparak görüşmeyi tamamlar. Bu görüşme 10 dakika veya daha uzun sürebilir.

Biyometrik Bilgilerin Gönderilmesi

Almanya’ya ilk defa gidecekseniz mülakat sonunda sizden biyometrik bilgilerinizi vermeniz talep edilir. Bu bilgileri aynı gün 8-10 dakika içerisinde verebilirsiniz. Başvuru için vermeniz gereken biyometrik bilgiler parmak izi bilgilerinizdir. Bu işlemi tamamladığınızda vize almak için yaptığınız başvuru adımlarını tamamlamış olursunuz.

Vize Ücretlerinin Ödenmesi Ve Makbuzlarının Alınması

Vize Ücretlerinin Ödenmesi Ve Makbuzlarının Alınması

Almanya vizeleri ücretlerini online olarak veya mülakat gününde ödeyebilirsiniz. Bazı durumlarda online ödeme imkanı tanınmadığı için ödemeyi konsolosluklarda veya büyükelçiliklerde yapmanız gerekir.

Vize için ödeyeceğiniz ücretler vize ücreti ve başvuru ücretleri olur. Bu ücretleri ödediğinizde ödeme şeklinize göre makbuz veya dekont alabilirsiniz. Vize için ödemeniz gereken vize ücreti 80 Euro’dur. Başvuru ücreti olarak farklı tutarlar talep edilebilir. Vize başvurusunda ücret ödememe ihtimalinizde vardır. Bunun için belirlenen ülkelerin vatandaşı olmanız ve yaş kriterlerini taşımanız gerekir.

Almanya vize başvuru koşulları, vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/almanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Başvurunun Yanıtlanma Süresi

Almanya’ya gidebilmek için yaptığınız vize başvurunuzun yanıtlanma süresi 10-15 gün arasında değişir. Bu süre sonunda başvurunuzun kabul edildiği ya da reddedildiği yönünde bir cevap alırsınız. Başvuru yanıtlama süresi başvurunuzu yaptığınız konsolosluğun yoğun olması durumunda 15 günden daha fazla sürebilir.

Başvurunun Reddedilmesi Durumunda Yapılacaklar

Başvurunun Reddedilmesi Durumunda Yapılacaklar

Vize başvurunuzun kabul edilme ihtimali olduğu gibi reddedilme ihtimali de vardır. Başvurunuz reddedildiğinde size red nedeni de bildirilir. Nedeni öğrendiğinizde başvurunuzun kabul edilmemesinin haksız bir karar olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda itiraz mektubu yazarak karara itiraz edebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise reddedilme belge eksikliğinden dolayı olabilir. Belgelerin tamamlanması için size süre verilirse bu süre içerisinde belgelerinizde olan eksiklikleri tamamlayabilirsiniz.

Almanya vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/almanya-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

Vizeyle Almanya’da Kaç Gün Kalabilirim?

Başvurunuz kabul edildi ve Schengen vizesi aldıysanız elinizdeki vizeyle Almanya’da 90 gün kalabilirsiniz. Ancak bu süre 6 aylık zaman diliminde kalabileceğiniz toplam süredir. Başvuru yaptığınız yere ve ülkenize bağlı olarak size 6 aylık süre içerisinde 15 gün konaklama izni verilebilir.

Almanya Vizesinin Süresini Uzatabilir Miyim?

Almanya vizesi veya Schengen vizesinin süresini ciddi gerekçeleriniz bulunuyorsa uzatabilirsiniz. Aksi durumda vizenin süresinin uzatılması mümkün değildir.

Vize süresinin uzatılmasını sağlayan ciddi gerekçeler şunlardır;

 • Ülkenize dönmenizi engelleyecek doğal afet ve hava koşullarından dolayı seyahatin yapılamaması gibi mücbir sebepler olduğunda
 • Almanya’da bulunan aile üyenizin rahatsızlığı veya vefatı sebebiyle seyahat edemeyeceğiniz insanı sebepler ortaya çıktığında
 • Ülkeden ayrılmanıza engel teşkil edecek ciddi kişisel sebepleriniz olduğunda
 • Vize sürenizin tamamını kullanmadığınızda veya geç giriş yaptığınız durumlarda

Bu durumlardan herhangi birisini yaşıyor ve ispat edebiliyorsanız vizenin uzatılmasını sağlayabilir ve uzatılan süre kadar ülkede kalabilirsiniz. Ancak bu durumlar karşısında vizenizin uzatılabilmesi için 90 gün dolmadan başvurmanız gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Çalışma İmkanı Verir Mi?

Almanya Schengen Vizesi Çalışma İmkanı Verir Mi?

Almanya Schengen vizesi sahibiyseniz Almanya’da veya diğer Schengen ülkelerinde çalışamazsınız. Ülkede çalışma amacınız varsa çalışma vizesi, iş arayan vizesi veya serbest çalışan vizelerinden birisine sahip olmalısınız.

Schengen Vizesiyle Almanya’ya Giriş Sayısı Ne Kadardır?

Vizeyle Almanya’ya giriş sayınız aldığınız Schengen vizesi türüne göre farklılık gösterir. Aldığınız vize

 • Schengen üniforma vizesi ise bu vizeyle 90 güne kadar Almanya’yı ve diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu 90 günlük sürenin 6 ay içerisinde kalınması gereken 90 gün olduğunu unutmamanız gerekir.
 • Üniforma vizesinin tek girişli ve çoklu girişli olmak üzere iki türü vardır. Türe göre Almanya’ya giriş yapabilirsiniz.
 • Üniforma vizesi türü tek girişli ise vizenizi kullanarak Almanya’ya bir sefer giriş yapabilirsiniz. Ülkeden çıkış yaptığınızda vize hakkınızı tamamlamış olursunuz. Üniforma vizesi çoklu girişli vizeyse 90 günü (6 ay veya 180 gün içinde) aşmadığınız sürece istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Vizenin Yeterli Olmadığı Durumlarda

Almanya uzun süreli veya kısa süreli vizelerin süreleri Almanya’da kalma süresi için yeterli olmayabilir. Bu durumda oturma izni alarak ülkede daha uzun süre kalma garantisi elde edebilirsiniz. Ülkede daha uzun kalmayı düşünüyorsanız kalıcı oturma izni, geçici oturma izni veya AB mavi kart alarak bunu sağlayabilirsiniz. İzin başvurusunu ise Yabancılar Dairesi’ne giderek yapabilirsiniz.

2021 Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2021 yılı için vize başvuruları, pek çok ülke için internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yani bazı ülkeler için vize başvuruları açıktır.

Almanya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Almanya vize başvuruları, ülkeye olan seyahat kısıtlaması kalktığında açılacaktır. Şu an düğün, ölüm ya da eğitim gibi zorunlu haller dışında ülkeye vize başvurusunda bulunulamamaktadır. İlerleyen dönemlerde özellikle de Türkiye’de normalleşme sürecine girilmesiyle ülke, konu ile ilgili açıklamalarda bulunabilir.

Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bu konuda hakkında kesin bir bilgi olmayıp, açılış tarihlerinde ülkelere göre değişiklikler söz konusudur. Ancak bazı ülkeler için vize başvuruları online bir şekilde açıktır.

Almanya Vize Başvurusu Başladı mı?

Hayır, Almanya için vize başvuruları halen kapalı. İlerleyen zamanlarda normalleşme süreci ile birlikte bu konu hakkında açıklamalar yapılması bekleniyor.

Schengen Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Schengen vize başvuruları ne zaman başlayacak sorusu için kesin bir tarih ya da tarih aralığı belirtilmemiştir. Bu vize türünde yer alan ülkeler birbirleri arasındaki uçuş kısıtlamalarını kaldırmayı hedeflese de, Türkiye için henüz bir karar bulunmamaktadır.

Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak 2021?

Vize başvuruları konusunda da henüz kesin bir açıklama yoktur. Ülkelere olan seyahat engeli kalktıktan sonra vize başvuruları da açılacaktır.

Almanya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Almanya için vize başvuruları ne zaman başlayacak sorusu konusunda henüz bir açıklama mevcut değildir. Ülkede var olan seyahat engeli kalktığı zaman Almanya vize başvuruları da başlayacaktır. Bu başvuruları internet üzerinden online olarak gerçekleştirebilir ya da seyahat engeli kalktığı zaman, Konsolosluklar açıldığında başvuru merkezleri üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda konu ile ilgili açıklamaların yapılması ve bir tarih verilmesi bekleniyor.

Almanya Çalışma Vizesi 2021

Almanya’da çalışmak istiyorsanız o zaman bu konuda hükümetin belirlediği kurallara göre öncelikle, çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Ancak çalışma vizesi, bu ülke sınırları içerisinde çalışmanıza %100 olanak sağlamaz. Çünkü bunun için bir de Almanya çalışma izni almanız gerekmektedir. Eğer bu izin olmazsa, çalışma vizeniz olsa dahi Almanya sınırları içerisinde çalışamazsınız.

Almanya çalışma vizesi 2021 yılında aynı şartları içerisinde barındırıyor diyebiliriz. Bunun için sizlerden öncelikle, seçtiğiniz mesleğe göre dil şartı esası aranacaktır. Eğer doktorluk mesleğinde çalışacak bu buna uygun bir iş bulmuşsanız o zaman en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Dil şartı hususu, ülkeden ülkeye, meslekten mesleğe göre farklılık göstermektedir.

Fakat bazı vize türleri için Almanya giriş yasağı bulunduğunu biliyoruz. Pandemi nedeniyle özellikle kısa süreli seyahatlerde kısıtlama olması ve bu ziyaretlere vize verilmemesi gibi bir durum söz konusu.

Bu konuda pek çok vatandaş Almanya vizesi ne zaman açılacak sorusunun yanıtını aramaktadır. Bu soruya cevap olarak ülkeye giriş yapmak için oturum izninin bulunması gerektiğini söyleyelim. Yani bu ülkede okuyan öğrenciler, çalışan kişiler için bize başvuruları açılmış ve bunlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ancak kısa süreli vize türleri için henüz kısıtlamalar devam etmektedir. Bunlara ek olarak, eğer kişilerin aciliyet gerektiren bir sebepleri varsa ( düğün, cenaze vs gibi) o zaman bu ülkeye vize alınabilmektedir.

Almanya çalışma vizesi almak zor mu diye soranlar için bu vizenin biraz zahmetli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aranan şartlar sağlanıyorsa, talep edilen evraklar eksiksiz ve hatasız teslim edilmişse o zaman çalışma vizesi alma konusunda zorlanmazsınız. Hele ki bir de orada çalışacağınız iş yerinden size iş davet mektubu gelmiş ise o zaman çok yüksek ihtimalle vize başvurusu sonucu konusunda olumlu yanıt alırsınız.

Almanya çalışma vizesi kaç günde çıkar diye soranlar için bu vizenin açıklanma süresi için kesin bir açıklamaya yapılamayacağını belirtelim. Ancak tahmini açıklanma süresi için 1 ay ile 30 ay arasında bir sürecin söz konusu olduğunu hemen söyleyelim.

Almanya Vize Evrakları

Almanya’ya yapılacak olan seyahatlerde kişilerin seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvuruda bulunması gerektiğini biliyoruz. Her vize türünde istenen şartlar ya da aranılan özelliklerin değiştiği şartların olduğunu da biliyoruz. Yani Almanya için vize almak isteyenler, hangi vize için başvuruda bulunacaksa ona göre belirlenen Almanya vize evrakları listesini hazırlamak ve bunu eksiksiz olarak teslim etmek zorundadır.

Yukarıda bahsettiğimiz durum Almanya vize şartları içerisinde yer alan en önemli unsudur diyebiliriz. Çünkü vize evraklarınızın hatalı bilgiler içermesi, eksik olması gibi sebepler vize başvurunuzun direkt olarak olumsuz yanıtlanması anlamına gelecektir.

Almanya’dan vize almak isteyenler son dönemlerdeki pandemi süreci nedeniyle pek çok sorunun cevabını merak etmektedir. Bunlardan bir tanesi de Almanya vize veriyor mu sorusudur. Almanya, uzun dönem vize sayesinde oturma iznine sahip olan kişilere, kendi vatandaşlarına, öğrencilere ya da acil durum sebebi ile ülkeye giriş yapması gereken kişilere vize vermektedir. Ancak turistik vize, aile ziyareti gibi sebeplerden dolayı alınacak olan kısa süreli vizelerde şu an için halen kısıtlamalar söz konusudur.

Almanya vize evrakları 2021 yılında herhangi bir değişikliğe uğramamıştır ancak her vize türü için istenilen belgeler farklıdır. Yine de her vize türünde elzem olan bazı belgeleri sizler için aşağıdaki maddelerde sıraladık:

 • Pasaport
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Kişinin banka hesap dökümleri (güncel)
 • Kişinin maaşını beyan eden maaş bordrosu
 • Emekli ise emekli maaşını belirten belge
 • Öğrenci ise, ona sponsor olan kişinin gelir bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Hangi vizeye başvuracaksa onun için ödenmesi gereken vize harç bedeli

Genelde yukarıda belirtilen tüm bu evraklar her vize türü için istenen temel belgelerdir diyebiliriz. Almanya vizesi kaç günde çıkar sorusu için ise, bu yanıtın vize türüne göre farklılık göstereceğini sizlere söyleyelim. Eğer uzun süreli bir vize türü için başvuruda bulunmuş iseniz o zaman bunun açıklanma süresi 15 gün ila 3 ayı bulabilmektedir.

Almanya Vize

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kimseleri seyahat amaçları ne olursa olsun öncelikle buna uygun bir Almanya vize türüne başvuruda bulunmalı ve bu vizeyi almalıdır. Eğer vize alamazsınız bu ülkeye giriş yapamazsınız.

Peki, vize alabilmek için Almanya vize başvurusu nasıl yapılır? Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle hangi vize türüne başvuruda bulunacağını bilmesi gerekmektedir.

Eğer turistik amaçla seyahat edecekseniz o zaman Almanya C tipi Schengen vizesi almanız gerekecektir. Bu vize kısa süreli bir vize türü olup, ülke sınırları içerisinde kişilere 90 gün ikamet etme izni verir. Ve bu süreç içerisinde ekstradan oturma izni almanıza gerek yoktur. Aile ziyareti, kısa dönem eğitim ya da iş seyahati gibi durumlar için de yine Almanya C tipi Schengen vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer çalışmak için bu ülkeye seyahat etmek istiyorsanız o zaman da uzun süreli vize olarak bilinen Almanya D tipi Schengen vizesi türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu vize yalnız, ülkede çalışacak olan kişiler için verilmektedir. Ülke sınırları içerisinde 90 günden kalmaya imkan sağlayan vize sayesinde oturma izni alabilirsiniz. Fakat çalışma vizesi alan kişilerin, çalışma izni de alması gerekmektedir.

Hangi vize türüne başvuruda bulunacağınızı kesinleştirdikten sonra o vize türüne ait sizlerden talep edilecek olan evrakları da eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Bu durum da Almanya vize şartları 2021 yılı için gereken hususların önceliği olarak kabul edebiliriz.

Vize için talep edilecek olan evrak listesini tam bir şekilde hazırladıktan sonra bunları teslim etmek adına Almanya vize randevu almanız gerekmektedir. Şahsen yapılacak başvurularda, bu evraklar vize alacak kişi tarafından teslim edilmelidir. Vize randevusu almadan Konsolosluklarda işlem yapamazsınız. Bunu da vize işlemleri konusunda göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Almanya vizesi ne zaman çıkar sorusu için ise kesin bir yanıt vermek doğru değildir. Çünkü bu yanıt, başvuru yaptığınız vize türüne göre şekillenecektir. Kısa süreli vizeler için başvuru sonucunun açıklanması 5 ila 7 gün arasında gerçekleşebilmektedir.

ALMANYA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Aşağıda listelenen vize başvuru formlarını indirerek lütfen bizimle +90 (850) 308 22 13 numaradan bağlantı kurunuz.
ALMANYA TİCARİ BELGELER ALMANYA TURİSTİK BELGELER
Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 4 – jpg Resmi Başvuru Formu Örneği
Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 4 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize için başvuru yapacaksanız Vize Rejim Tablosuna lütfen vize alacağınız ülke için göz atınız.
Önemli! Pasaportunuzda geçerlilik süreniz, seyahat süreniz dışında 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Almanya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) Video;

Almanya Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×