Almanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Almanya Vize Gerekli Evraklar Neler?

Almanya vizesini almak için hemen herkes başvuruda bulunabilir. Ancak herkesin aranan şartları taşıması ve talep edilen belgeleri hazırlaması kolay değildir. Belgelerin toplanmasında eksik veya hata yapılması durumunda başvuru iptal edilerek vize alınması engellenebilmektedir. Bu nedenle vize belgelerinin hazırlanmasında titizlikle davranılmalıdır.

Almanya vizesine başvurmak için gerekli olan standartlaşmış belgeler ise şunlardır; pasaport aslı ve kopyası, başvuru formu, iki fotoğraf, mali durum kanıtı, ulaşım bilgilerini gösterir belgeler, konaklama kanıtı ve sağlık sigortası teminatıdır.

Almanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
Almanya Vize Evrakları: Güncel Liste

1. Başvuru Formu

Almanya vizesine başvuruların ilk aşaması başvuru formudur. Bu form hem uzun süreli hem de kısa süreli vize başvurularında doldurulması gereken bir formdur. Web sitesi üzerinden ulaşılabilen bu form doldurulduktan sonra çıktısı alınır ve diğer belgelerle birlikte ibraz edilir.

 • Başvuru formu vizenin kısa süreli ve uzun süreli alınması durumunda ise değişiklik gösterir.

Uzun süreli vize alınacağı durumlarda ulusal vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Kısa süreli vize başvurularında ise Schengen vizesinin alınması yeterlidir.

Almanya Turistik ve Ticari vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/almanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

2. Pasaport

Almanya’ya gidebilmeniz için temel ihtiyacınız geçerli bir pasaporttur. Bu pasaportun geçerlilik süresinin seyahat bitiminden itibaren 6 ay devam edebilecek kadar uzun olması gerekir. Aynı zamanda bu pasaportun vizenin yapıştırılması için kullanılabilecek bir boş sayfası olmalıdır. Pasaportunuzu başvuru için elçilikte veya konsoloslukta bırakmanız gerekir.

Almanya Vize Evrakları

3. İki Fotoğraf

Vize başvurusunda iki fotoğrafı belgeleriniz arasında bulundurmanız gerekir. Bu fotoğrafların birbirinin aynı olması şartı vardır. Ayrıca fotoğrafların size belirtilen özelliklere sahip olması lazımdır (boyut, renk ve yüz resmi oranı vs.).

4. Almanya’da Yapılacak Konaklamanın Kanıtı

Vize belgeleri arasında Almanya’da yapacağınız konaklamanın kanıtın eklemelisiniz. Bu kanıt otel rezervasyon belgesi, kira sözleşmesi veya yakınınıza ait adres olabilir. Nerede konaklayacağınıza bağlı olarak bu belgelerden birisini hazırlamalısınız.

Almanya vizesi için bir konaklama belgesi ibraz etmeniz zorunludur. Otel rezervasyonları ücretlidir. Ancak ücretsiz ve Almanya konsolosluğun ’un istediği şekilde rezervasyon nasıl yapılır öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret ediniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-otel-rezervasyonu

Almanya Vize Evrakları

5. Ulaşım Bilgileri

Almanya’ya gidiş ve ülkenize dönüş için yaptığınız seyahat planını gösteren belgeler sunmanız gereken ulaşım bilgileri arasında bulunur. Uçak rezervasyonunuz varsa rezervasyon tarih ve saat bilgileri ile uçacağınız hava yolunun bilgilerini sunabilirsiniz. Ayrıca Almanya’dan ayrılacağınız tarih belliyse bunu da yetkililere sunabilirsiniz.

Almanya konsolosluğu vize başvurularında uçak rezervasyonu talep etmektedir. Uçak rezervasyonu nasıl olmalıdır, ücretsiz olarak nasıl yapılır sayfamızdan öğrenebilirsiniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-ucak-rezervasyonu

6. Mali Durum Kanıtı

Almanya’ya vizeyle gitmek istiyorsanız ülkede bulunacağınız süre boyunca yapacağınız konaklama ve yaşama masraflarını karşılayabilmeniz gerekir. Bunu vize başvurusunda kanıt olarak sunabilirsiniz. Böylelikle vize almanız mali açıdan zorluk yaşatmayacağınız için daha kolay onaylanır. Mali durum kanıtı olarak banka ekstresi, banka hesap dökümü ve varsa sponsorun size bakacağı bilgilerdir. Mali durumunuzun yeterli olduğu aylık 853 Euro geliriniz olduğunu belirtmeniz durumunda anlaşılabilir.

Almanya Vize Evrakları

7. Almanya’da Geçerli Sağlık Sigortası Teminat

Almanya vizesinin alınabilmesi için sağlık sigortası zorunluluğu vardır. Bu seyahat sigortasının vize işlemleriyle birlikte yaptırılması ve teminatının başvurularda sunulması gerekir. Bu seyahat sigortasının özelliği ise Schengen ülkelerinde ve Almanya’da geçerli olacak şekilde hazırlanmasıdır. Bu sigorta sayesinde ülkede bulunulan süre içerisinde gerekli olan tıbbi tedaviler yaptırılabilir.

Almanya vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunludur. Ancak bu sigorta genelde yanlış anlaşılıyor ve hatalı yaptırılıyor, en uygun ve vize için geçerli seyahat sağlık sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.>>> vizerandevu.com/seyahat-vize-sigortasi

8. 18 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Gereken Belgeler

Almanya vizesine 18 yaşından küçük çocuklarında ihtiyacı vardır. Aileleri ile birlikte Almanya’ya gidecek olan çocuklar veya ebeveyn yanına gitmesi gereken çocuklar için vize başvurusu yapılabilir. Ancak onların başvurularında yetişkin bireylerin hazırlaması gereken belgelere ek olarak belge talebi yapılır. Bu belgelerin çocuğun ailesi tarafından hazırlanarak diğer belgelerin yanında teslim edilmesi gerekir.

18 yaşından küçük çocukların Almanya vizesi başvurularında teslim edilmesi gereken ek belgeler;

 • Doğum belgesi (orijinal olmalıdır)
 • Başvuru formu (Her iki ebeveynin imzalamış olması gerekir. Form çocuk adına doldurulur ancak reşit olmadığı için imzaları anne ve babası atar.)
 • Ebeveyn rızaları (Çocuğun ailesinden bağımsız olarak Almanya’ya gitmesi durumunda ebeveynlerinin çocuğun gitmesine izin verdiğini belirten bir mektup yazması gerekir. Bu mektubu hem anne hem de baba imzalamalıdır.)
 • Tek ebeveynin imzası (Çocuk Almanya’ya ebeveyninden birisiyle gidecekse seyahate katılmayacak olan ebeveynin rıza mektubu hazırlaması gerekir.)
 • Ebeveynlerin kimlik ve pasaport fotokopileri (onaylı)
 • Velayet belgesi (Boşanmış olan anne ve babaya sahip çocuklarda velayet belgesi ziyaretin gerçekleşmesi için gereklidir.)

Ziyareti gerçekleştirecek çocuğun durumuna uygun olan belgeler hazırlanarak teslim edilebilir.

Almanya Vize Evrakları

9. Çalışma Durumu İçin İbraz Edilmesi Gereken Belgeler

Almanya vize türlerinden birisine başvuruda bulunduğunuzda vizeler için standart olarak belirlenmiş belgelere ek olarak çalışma durumunu gösteren belgeleri ibraz etmeniz gerekir. Bu belgeler serbest meslek, işçi, emekli veya öğrenci olmanıza bağlı olarak değişir. Çalışma durumunuza göre belirtilen belgeleri hazırlayarak görüşmeye yanınızda götürmeniz gerekir.

10. Başvuru Sahibinin Çalışan Olması Durumunda

Yaşadığınız ülkede çalışıyor ancak Almanya’ya gitmek için vize başvurusunda bulunuyorsanız başvuru esnasında çalışmanızı kanıtlayan belgeleri sunmanız gerekir.

Söz konusu belgeler;

 • İşveren izin mektubu (yıllık izin verildiği belirtilmeli)
 • İş sözleşmesi (işe başlama tarihi bu sözleşmede yer almalı)
 • Maaş bordrosu veya banka ekstresi (son 6 aylık)
 • Gelir vergisi beyannamesi (ITR)

Bu belgeleri ve yetkili birimler tarafından istenebilecek diğer belgeleri de teslim etmeniz gerekir.

Almanya Vize Evrakları

11. Başvuru Sahibinin Serbest Meslek Çalışanı Olması Durumunda

Vizeye başvuran kişi serbest meslek çalışanıysa standart olan belgelere ek olarak şu belgeleri sunmalıdır. Gelir vergisi beyannamesi (ITR), işletme ruhsatı (kopyası) ve şirket banka ekstresi (son 6 ay) sunması gerekir.

12. Başvuru Yapan Kişinin İşsiz Olması Durumunda

İşsiz durumda bulunan kişilerin Almanya vizesine başvurmaları mümkündür. Ancak bu kişilerin vizeye başvurabilmeleri için Ab vatandaşı olan bir birey ile evli olmaları gerekir.

 • Türkiye’de kendilerine sponsor olacak biri var ise de başvuru yapabilir.
 • Bu şartı taşıyan kişiler vize başvurusunda evlilik cüzdanı (resmi), eşin pasaportu (geçerli) ve istihdam mektubu sunmalıdır.

Söz konusu istihdam mektubu AB vatandaşı olan eşin Almanya’da istihdam edilmesi durumunda verilmesi gereken mektuptur. Söz konusu mektubun çalışmaya başlama tarihi ve pozisyonu bilgilerini içermesi aynı zamanda da mektubun 3 aydan eksik olmaması gerekir.

Almanya vizesi için size bir yakınınız sponsor  olacak ise özel bir dilekçe yazılmalıdır. Ücretsiz örnekleri için sayfamızı ziyaret ediniz.>>> vizerandevu.com/vize-sponsorluk-dilekcesi

13. Başvuru Sahibinin Emekli Olması Durumunda

Almanya vizesi başvuru sahibinin emekli olması durumunda standart olan belgelere ek olarak emekliliğini kanıtlayan belge sunması gerekir.

 • Bu belge ise son 6 aylık emeklilik maaş dökümüdür.

14. Başvuru Sahibinin Öğrenci Olması Durumunda

Almanya vizesine başvurabilecek kişiler arasında öğrenciler de bulunur. Öğrencilerin vize başvurusu yapması durumunda teslim etmesi gereken belgeler arasında öğrenciliklerini kanıtlayan belgeler vardır.

Bu belgeler;

 • Almanya’da eğitime katılmak amacıyla bulunması durumunda eğitim kurumuna kayıt belgesi
 • Ülkesinde devam ettiği eğitim kurumunun Almanya’ya gitmesine itirazının bulunmadığını gösteren belge (resmi onaylı)

Öğrencilerin ibraz etmeleri gereken bu belgeler standart vize belgelerine ek olarak belirlenen belgelerdir.

15. Schengen Vizesi için Gerekli Olan Güncel Evraklar

Almanya konsolosluğunun güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar/

Almanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

Almanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×