Almanya Vize Reddi ve Çözümü (2023)

Almanya Vize Reddi Neden Olur?

Çalışmak, eğitim almak veya başka bir sebeple ülkeniz dışında bir ülkeye gitmeye karar verdikten sonra yaptığınız vize başvurusunun reddedildiğini görmek elbette oldukça üzücü bir durum olarak görülüyor.

Özellikle çok tercih edilen ülkelere gitmek için yapılan vize başvuruları oldukça uzun ve yorucu bir süreç olabiliyor. Bu ülkelerden birisi olan Almanya’ya giriş için birçok belge toplamanız ve düzenlemeniz gerekiyor. Çoğu zaman başka bir şehirde bulunan Alman Büyükelçiliğine gitmek için kilometrelerce mesafe kat etmeniz gerekiyor. Hazırlıkları yapıp başvuru evraklarınızı gönderdikten sonra doğal olarak olumsuz cevap almak cesaretinizi kırıyor ve üzülmenize sebep oluyor.

Almanya Vize Reddi ve Çözümü (2021)
Almanya Vize Reddi ve Çözümü

Tüm bu hazırlıkları yapmadan önce vizenin reddedilmemesi için gerekli tedbirleri almak veya reddedilmesi kaçınılmazsa bu zahmete hiç katlanmamak daha iyi bir çözüm değil mi? Bu yazıda Alman yetkililer tarafından vize talebinin neden geri çevrilebileceği detaylı olarak açıklanmaya çalışılıyor.

Almanya İçin Vize Reddi’nin Nedenleri

Özel durumlar söz konusu olsa da vize reddinin temel gerekçelerini gözden kaçırmamak gerekiyor. Schengen vizesi sahipleri, AB ülkeleri arasında geçiş yapabiliyor. Zaten kurallar konusunda esnekliği kabul etmeyen Almanya, Schengen vizesi başvurularını tüm yönleriyle inceliyor.

Alman büyükelçiliği veya konsolosluğundaki vize görevlileri tüm belgelerinizi titizlikle inceledikten sonra evraklarınızda bir sorun yoksa sizinle bir mülakat yaptıktan sonra başvurunuz hakkında karar veriyorlar. Dolayısıyla, vize alıp alamamanız başvuru evraklarınızın yeterliliğine ve mülakat sırasındaki cevaplarınıza göre değişiyor.

Başvurunuzun reddedilmiş olmasının çok farklı sebepleri olabiliyor. Ancak, başvuru reddinin en yaygın sebepleri olarak karşımıza çıkan hususlar müteakip başlıklarda incelenmiştir.

Almanya’ya Gitme Sebebinin Yeterince Açık Anlatılmaması

Almanya’yı ziyaret sebebiniz konusunda vize yetkililerini ikna edememiş, beyan ettiğiniz sebep ile evraklarınızdaki diğer veriler vize görevlilerini ikna etmeye yetmemiş, tereddütlerin oluşmasına sebep olmuş olabilir.

Örneğin:

 • İstenen belgelerin tamamını göndermemişsinizdir.
 • Seyahat amacınız ile belgelerdeki bilgiler uyuşmuyordur veya amacınızı ispat için yetersizdir.
 • Aile üyelerini ziyaret maksadıyla bir giriş söz konusuyken gönderdiğiniz belgeler aile bağlarını kanıtlamak için yetersiz olabilir.
 • Seyahatinizin ispatında kullanacağınız uçak bileti ve otel rezervasyonunu hiç göndermemiş olabilirsiniz. Bu hususa dair gönderdiğiniz bileti veya rezervasyonu vize alınmadan önce iptal ettirdiğiniz tespit edilmiştir.
 • Çalışmak için gittiğinizi beyan etmenize rağmen bir iş sözleşmesi göndermemiş olmanız veya gönderdiğiniz sözleşmenin yetersizliği söz konusu olabilir.
 • Almanya’da kalacağınızı beyan ettiğiniz zaman dilimi ile ülkenizdeki iş yerinizden veya okulunuzdan aldığınız belgenin zamanı uyumsuz olabilir.

Vize Başvurusunda Sahte Belgeler Gönderilmesi

Sahte evrak hazırlamak başlı başına bir suç olmasının yanında güven sarsıcı bir olay olması sebebiyle vizenin reddi için kesin sebepler arasında yer alıyor. Bu durumda başvuru derhal reddediliyor. Böyle bir durumda tekrar başvurmaktan başka çare kalmıyor. Ancak, güven sarsıcı bu durumun oluşmaması için bu yollara başvurmamak en doğru tercih olarak görülüyor. Bu durum sonraki müracaatınız için olumsuz bir etki oluşturacaktır.

Belgelerinizin sahte olmadığını iddia ediyorsanız itiraz edebilirsiniz. Belgeleri değiştirmek yerine gerçekliğini ispat etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Mali Olarak Yeterli 0lunmaması

Vize başvurunuzun kabulü için hem yolculuğunuzun hem de Almanya’da bulunacağınız dönemin giderlerini karşılayabilecek paraya sahip olduğunuzu ispat etmeniz gerekiyor. Bunu yapamazsanız Almanya vize başvurunuz reddedilecektir.

Örneğin, bir öğrenci ayda en az 853 € sahibi olduğunu ispatlamak zorundadır. Bunu Fintiba gibi bir şirket aracılığıyla Bloke Banka Hesabı açarak yapmak da alternatifler arasında bulunuyor.

Seyahat Sağlık Sigortasının Olmaması veya Yetersiz Olması

Almanya Schengen vizesi için başvurulduğunda, seyahat müddetince ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının giderilmesi için kişi başı asgari 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortanızın bulunması gerekiyor. Bu sigorta, diğer tüm Schengen Bölgesi ülkelerini, beklenmedik tıbbi harcamaları ve ülkenize geri gönderilmenizi kapsamalıdır.

Almanya vize talebiniz, eğer kişisel seyahat sağlık sigortanız yoksa reddedilecektir.

Kapak Dilekçesi ve Davet Mektubunun Gönderilmemiş veya Yetersiz Olması

Almanya’ya gidiş sebebiniz birisini ziyaret etmek ise ziyaret edeceğiniz kişinin kendisi ve sizin hakkınızda önemli hususların yer aldığı bir davet mektubu göndermesi gerekiyor.

Kapak dilekçesi veya mektubu ise Almanya’ya seyahat nedeninizi, Almanya’da ne yapacağınızı açıklayan, kendinizi tanıttığınız bir belgedir. Evraklarınız içerisinde eksik belge olduğunda da nedenini Kapak Mektubunu açıklamalısınız.

Bunların yazılmaması veya yetersizliği müracaatınızın sonucunu etkileyecektir.

(Vize başvuruları için nasıl Davet Mektubunun nasıl yazılacağını öğrenin)

(Vize başvuruları için nasıl Kapak Dilekçesinin/Mektubunun nasıl yazılacağını öğrenin)

Schengen Bölgesinde Kalış Süresinin Dolmuş Olması

Schengen vizesi alındığında, Schengen Bölgesinde herhangi bir ülkede 180 günlük süre içinde 90 günden fazla kalamazsınız. Bu nedenle son 180 gün içinde herhangi bir Schengen ülkesinde 90 gün geçirdiyseniz, başka bir vize almanız mümkün olmuyor.

Schengen Bilgi Sisteminde Hakkınızda Olumsuz Kayıt Olması

Schengen Bilgi Sistemi(SIS), güvenlik ve sınır yönetimi maksadıyla kullanılan bir bilgi paylaşım sistemidir. Polis yetkilileri veya Schengen bölgesindeki sınır geçiş noktalarında bulunan göçmenlik memurları bu sistem üzerinden aranan veya kayıp kişiler ve nesneler hakkında uyarı yapabilme imkanı bulunuyor. Herhangi bir sebeple sizin için bir uyarı oluşturulmuşsa vize görevlileri bunu görüyor ve vize almanız mümkün olmuyor.

Benzer şekilde, Schengen Bölgesi üye ülkelerinden herhangi birisi sizi kamu politikasına, iç güvenliğe, veya halk sağlığına tehdit olarak görüyorsa Almanya vizesi alamıyorsunuz.

Vizeniz Dolduktan Sonra Schengen Bölgesinden Ayrılacağınıza İkna Etmediniz

Almanya vizesine başvurduğunuzda, vizenizin süresi dolduktan sonra Schengen Bölgesini terk edip ülkenize döneceğinizi kanıtlamanız gerekir. Büyükelçilik veya konsolosluk personeli vize süreni dolmasına rağmen ülkenize dönmeyeceğiniz intibaına kapılırsa vize talebiniz olumsuz karşılanacaktır.

Görevliler, Almanya’dan ayrılmama olasılığınızın olup olmadığını aşağıdaki faktörlere bakarak değerlendiriyorlar:

 • İş sözleşmeniz
 • Aile durumunuz ve yükümlülükleriniz
 • Ekonomik durumunuz
 • Vize başvurusu yapmadan öncesinde kişisel durumunuzdaki değişiklikler
 • Geçmişte herhangi bir Schengen vizesi süresini aşmış olup olmadığınız,

Pasaportunuzun Geçersiz Olması

Pasaportunuzun kullanım süresinin Schengen Bölgesi’ne gireceğinizi beyan ettiğiniz andan itibaren en az altı ay daha geçerli olması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzda vize yapıştırılabilmesi için en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Aksi takdirde vize başvurunuz kabul görmeyecektir.

Ayıca pasaportunuz hakkında şüpheye düşülmesine veya bilgilerin okunmasına engel olabilecek; hasar, yırtılma veya eksik sayfaların olması durumunda Almanya vizeniz reddedilecektir.

Lütfen aklınızda bulundurun:

Almanya vizenizin reddedilmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Burada sıralanan sebepler en yaygın olanlarıdır. Bu listede kişiye özel oluşabilecek farklı birçok nedene yer vermek mümkün değildir.

Almanya Vizeniz Reddedilirse Ne Yapabilirsiniz?

Vizeniz reddedildiğinde bunun sebebinin evraklarınızdaki eksiklik gibi sizden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız eksiklikleri gidererek tekrar başvurabilirsiniz.

Ancak, Alman Büyükelçiliği veya konsolosluğunun ileri sürdüğü nedenlerin geçerli olmadığını düşünüyorsanız bir Temyiz Dilekçesi yazarak karara itiraz edebilirsiniz.

Almanya vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/almanya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Almanya Vize Reddi ve Çözümü (2023) Video;

Almanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×