Almanya Vizesi 2023

Almanya vizesi 2023 talep adımlarında Almanya’nın başvuruları IDATA üzerinden kabul ettiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle başvurunuzu konsolosluklar üzerinden değil bizzat IDATA aracılığı ile tamamlamanız istenmektedir. IDATA Başvuru adımlarında öncelikli olarak randevu almanız gerekir. Randevunuzu telefonla ya da internet üzerinden almanıza imkan verilmektedir. Başvuru yapacağınız randevu gün ve saatine sizden istene tüm bilgi ve belgeleri derlemiş biçimde gelmeniz gerekmektedir.

Almanya

Almanya Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan, ülkemizden turist ve çalışma izni için başvuruların en çok yöneldiği ülkelerin başında gelmektedir. Vize işlemleri sırasında yaşanan son sorunlar sebebi ile prosedürlerin çok daha sıkı bir biçimde analiz edildiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Başvuru sürecinde bir sorun yaşanmaması için konusunda uzman olan danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Bu firmalar başvurunun tüm prosedürlerine uygun bir biçimde sürecin tamamlanmasını sağlamaktadır. Almanya vize başvuru adımlarında IDATA aracılığı ile hangi tür vize başvurusu yapacaksanız onun başvuru formunu temin edebilirsiniz. Bizzat ofislere gelmeden direkt online şekilde başvuru adımının tamamlanmasına da imkan verilmektedir. Almanya vizesi 2023 başvuru aşamasında ret yanıtı almamak adına başvuru formunun eksiksiz doldurulduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra sunmuş olduğunuz pasaportun güncel tarihli olmasına da dikkat etmelisiniz.

almanya-vizesi

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Almanya vizesi gerekli evraklar 2023 arasında en önemli unsurların başında pasaport gelmektedir. Pasaport başvuru ve talep adımlarına dair şu hususların dikkate alınması gerekmektedir;

 • Pasaport başvurularınızı ya da yenileme taleplerinizi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünün il ya da ilçe merkezleri üzerinden iletebilirsiniz.
 • İşlemlerin büyük bir kısmının randevulu şekilde ilerlemesi sebebi ile 199 numaralı telefon hattı üzerinden ya da internet sitesi aracılığı ile randevu alma imkanınız bulunmaktadır. Dilerseniz randevu almadan bizzat merkezlerde sıra numarası alarak da işlemlerinizi tamamlama hakkınız vardır.
 • Yeşil, gri, siyah ve bordo pasaport alabilirsiniz. Öncelikli olan pasaportlardan biri de yeşil pasaporttur. Bu pasaport aynı zamanda hususi kullanıma mahsus olarak da tanımlanmaktadır. Memuriyetin birinci, ikinci, üçüncü derecelerinde olan kişiler başvurularını iletebilirler. Bu hak sahiplerinin eşi ve çocukları da aynı imkandan istifade edebilir. Çocukların bu imkandan 25 yaşına kadar istifade etmesine fırsat verilmektedir.
 • Yeşil pasaport sayesinde ülkelerin bir kısmına herhangi bir vize gereksinimi olmadan ( 30 günü aşmamak koşulu ile ) giriş yapmanıza da imkan verilmektedir.

Almanya vizesi gerekli evraklar 2023 derlenirken kişilerin soruları olursa anında Idata ulusal vize merkezi yetkilileri ile iletişim kurma hakkı olacaktır. Pasaport başvuru adımlarında bir güncellik sorunu yoksa ve prosedürler yerine getirilmişse ret yanıtı alma gibi bir olasılığın söz konusu olmadığının da ayrıca bildirilmesi gerekir.

Almanya vizesi 2023 kategorisinde pasaportunuzun yıpranmış olması durumunda da ret yanıtı alacağınızın bildirilmesi gerekir. Güvenlik gerekçesi ile sadece güncel olan pasaportun değil aynı zamanda geçmiş senelerde kullanmış olduğunuz eski pasaportları da kontrol maksadı ile sunmanız talep edilebilmektedir.

-Almanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Almanya aile birleşimi gerekli evraklar kapsamlı şekilde listelenmiştir. Başvuru aşamasında bir bilginin ya da en ufak bir belgenin dahi eksik olması durumunda başvurunuzun ret yanıtı ile karşılaşacağının belirtilmesi gerekir. Almanya aile birleşimi gerekli evraklar arasında şu hususlara dikkat edilmelidir;

 • IDATA üzerinden almış olduğunuz başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmuş 2 nüshasını sunmanız gerekmektedir. Başvuru formunda bir eksiklik olmasından ya da verilen bilgilerde bir hata olmasından bizzat siz sorumlusunuz.
 • Her iki eşin de tüm bilgilerinin yer aldığı evlilik belgesinin sunulması gerekmektedir. başvuru sahibi olan eşlerin tam tekmil nüfus kayıt örneği talep edilecektir. Bu tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde evlilik yaptığınıza ilişkin bir bilginin olması durumunda önceki evliliğinizin sonlanmış olduğuna dair de bilgi vermelisiniz. Daha önceki evliliğinizden olan çocukların durumu ile alakalı da bilgi sunmalısınız.
 • Almanya’da yaşayan eşin ikamet belgesinin ıslak imzalı şekilde sunulması gerekmektedir. Bu belgenin fotokopisinin sunulması söz konusu olmayacaktır. Almanya’da ikamet etmek için başvuruda bulunan eşin en azından temel seviyede Almanca bildiğine ilişkin belgenin de sunulması istenmektedir.
 • Almanya aile birleşimi başvurusunun yapılmasının öncesinde sizden beklentileri, hak ve sorumluluklarınızı yansıtan Almanya’da yaşam broşürlerini eksiksiz bir biçimde okuduğunuzdan da emin olmanız gerekmektedir.

Almanya aile birleşimi vize bekleyenler ortalama 90 günlük bir bekleme sürecine tabi tutulacaktır. Almanya vizesi 2023 kategorisinde en uzun bekleme sürecine sahip olan vize türleri arasında yer almaktadır. Özellikle pandemi ile beraber kişilerin sundukları evrakların incelenmesi ve dönüt verilmesi konusunda bazı sorunların meydana geldiği de görülmektedir.

-Almanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya çalışma vizesi başvuru aşamasında konsolosluk üzerinden temin ettiğiniz ya da IDATA aracılığı ile aldığınız başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. daha sonrasında onay almış olduğunuz firmanın davet mektubunu sunmalısınız. Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında kişilerin hangi üniversitelerden ya da ön lisans programlarından mezun olduğuna dair de bilginin sunulması gerekmektedir. Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar dahilinde güncel tahrili pasaportunuzu, 2 adet biyometrik fotoğrafınızı ve eğer varsa daha öncesinde AB üyesi olan ülkelerde çalışma deneyimlerinizi de iletmelisiniz. Avrupa ülkelerinde çalışma deneyiminizin olması onay alma aşamasını sizin için çok daha kolay bir hale getirecektir.

-Almanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında şu belgeleri temin ederken çok dikkatli olmalısınız;

 • Öncelikli belge olarak güncel tarihli pasaportunuzu sunmalısınız. Gerek duyulursa ve talep edilirse geçmişte kullanılan pasaportlarınızı da sunmanız istenebilmektedir.
 • Son 6 aya ait olan 2 adet de biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir. Bu fotoğraflarda herhangi bir rötuş işleminin yapılmamış olmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Ülkeye giriş çıkış adımlarında kimlik tespiti sorunu yaşanmaması için son 6 aya ait olan fotoğraflar talep edilmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği de sunmanız gerekmektedir. E – devletten alınanlar da kabul edilmektedir. Sabıka kaydınızı da iletmelisiniz. Yaşanan son güvenlik problemlerinin akabinde sabıka kaydı olan kişilerin ülkeye kabul edilmesine ilişkin sorunların söz konusu olduğu da fark edilmektedir.
 • Seyahat ve sağlık sigortanızın da tüm seyahat sürecini içine alacak şekilde aktif olması gerekmektedir. Seyahat ve sağlık sigortasının eksik olması durumunda, vize başvurusu onay almayacaktır.
 • Hangi okuldan kabul aldığınıza dair belgelerin sunulmasının sonrasında bu okuldan davet mektubunun sunulması da ayrıca talep edilebilmektedir. Öncelikli alanlarda çalışmak eğitim almak için Almanya’ya giriş yapmak isteyen kişilerin ülkeye kabul aşamasının çok daha kolay tamamlandığı da ayrıca belirtilmelidir.

Almanya öğrenci vizesi gerekli evraklar ve sunulan belgelere ilişkin bir sorun olması durumunda ret yanıtı almanızı da söz konusu olabilmektedir. Diğer vize türleri ile kıyaslandığı zaman en kolay onay alınan alternatiflerden biri olduğu da görülmektedir. Özellikle öğrenci değişim programları üzerinden başvuru yapan kişilerin talepleri oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde yanıtlanmaktadır.

Almanya Vizesi Ücreti 2023

Almanya vizesi ücreti 2023 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ödeme adımını tamamlamadan kişilerin vize başvurularının dikkate alınmayacağının da belirtilmesi gerekir. Almanya vizesi ücreti 2023 ödeme adımının hemen sonrasında size verilecek olan makbuzu da muhafaza etmeniz gerekmektedir. Almanya vizesi 2023 kategorisinde ret yanıtı almanız durumunda vize harcı olarak yatırmış olduğunuz tutarın size iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Bu durum sadece Almanya’da değil diğer Avrupa ülkelerinde de yanı şekilde geçerliliğini korumaktadır. Almanya vizesi nasıl alınır; vize harcını ödemenizin sonrasında vize başvurunuz işleme alınacaktır.

Almanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Almanya vizesi 2023 başvuruları incelendiği zaman en detaylı başvuru adımlarının geçerli olduğu kategorinin aile birleşimi olduğu görülmektedir. Almanya vizesi aile birleşimi 2023 talep eden kişilerin Almanya’da entegrasyonda sorun yaşamayacaklarını kanıtlamaları adına A 1 seviyesinde Almancaya hakim olduklarını belirmeleri gerekmektedir. Aile birleşimi ile vatandaşlık taleplerinin farkına varmanız gerekmektedir. Almanya vizesi aile birleşimi 2023 kategorisinde başvuru adımlarını tamamlarken dil konusunda yetkinliğe dair bilgilerin talep edilmediği bazı istisnai durumlar da söz konusudur.

Dil öğrenme konusunda sorun yaşayacak bedensel ya da zihinsel sorunlara sahip olan kişilerin özellikle bu zorunluluktan muaf tutulmaları sağlanmaktadır. Ayrıca aile birleşimi almanızın sonrasında, beş sene boyunca ülkede oturum hakkı elde ederseniz daha sonrasında süresiz oturum talep etme hakkınız vardır. Bunun bir sonraki aşamasında ise; vatandaşlık talep edebilirsiniz. Vatandaşlık talep işlemlerinde ülkeye entegrasyona dair daha kapsamlı işlemler ve kontroller yerine getirilmektedir. Oturum hakkını almanızın sonrasında devletin size sunmuş olduğu ücretsiz Almanca kurslarına katılacağınızı da beyan etmeniz talep edilmektedir.

Aile birleşimi gibi detaylı olan süreçlerden istifade etmek istemeyen kişilerin ülkeye turist olarak girmesi de mümkündür. Almanya’da temelde 2 farklı vize tipi bulunmaktadır. C tipi ve D tipi. C tipi vize 90 günden az kalacak olan kişiler için tesis edilmiştir. Turist olarak giriş yapacak olan kişilerin bu vize başvuru adımlarını tamamlaması yeterli olacaktır. Almanya bir Schengen ülkesi olduğu için diğer Schengen ülkelerinden almış olduğunuz vize ile ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir.

Almanya Çalışma Vizesi 2023

Almanya vizesi 2023 almak isteyen kişilerin en sık başvuruda bulundukları seçeneklerin başında çalışma vizesi gelmektedir. Özellikle 1970-1980-1990 yılları arasında işçi alımlarının en yüksek olduğu ülkelerin başında Almanya gelmekteydi. Fakat işçi açığının kapanması ile beraber çalışma izni alma sürecinde çok daha seçici bir sistemin geliştirildiği de fark edilmektedir. Almanya çalışma vizesi 2023 talep adımlarını tamamlarken, şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

 • Çalışma vizesi alabilmek için kabul aldığınız kurumun davet yazısını sunmanız gerekmektedir. Bu davet yazısında hangi kurumdan, hangi koşullar ile ve hangi pozisyonda kabul aldığınıza ilişkin bilgilerin sunulması gerekmektedir.
 • Çalışma izni almak için iş deneyimleriniz ve varsa eğer referans mektuplarınızı da sunmalısınız. Sunduğunuz belgelerin İngilizce ya da Almanca dışında bir dilde olması durumunda noter onaylı şekilde Almancaya tercüme edilmiş halinin sunulması gerektiği de ayrıca bildirilmelidir.
 • Çalışma izni sürecinde Almanya’ya teorik ya da pratik alanda katkı sunacak olan öncelikli alanlara mensup olan yüksek öğrenimini tamamlamış olan kişilerin onay almasının çok daha kolay olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir.
 • Diplomanızın denklik durumu ile alakalı da bilgi sunmalısınız. Denklik durumunun öğrenilmesi için Konsolosluğun denklik işlemleri için hazırlamış olduğu internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Denklik alma olasılığınız uluslar arası saygınlığı olan üniversitelerden mezun olmanız durumunda çok daha yüksek olacaktır.

Almanya çalışma vizesi 2023 almadan bir kurumda çalışmaya başlamanız durumunda tespit edilmeniz halinde anında sınır dışı edileceğinizin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Çalışma izni olmadan ülkede istihdam edilen kişilerin, sınır dışı edilme durumlarının pasaportlarına da işleneceği bildirilmelidir. Kişilerin özlük haklarını korumak adına da kesinlikle çalışma izni alması gerekmektedir. Bir iş kazası yaşamanız ya da işsiz kalmanız işten kavuşmanız durumunda Almanya’nın sunmuş olduğu sosyal desteklerden istifade edilebilmesi için o kurumda legal olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi 2023

Almanya iş arama vizesi 2023 hali hazırsa onay alınan bir iş yerinin çalışma sürecinde sunduğu davetiyeye nazaran çok daha zor ilerleyen bir prosedürdür. Bu noktada ülkede iş sahibi olmadan giriş yapma izni ve iş arama izni talep edilmesi manasına gelmektedir. Almanya iş arama vizesi 2023 almak isteyen kişilerin yetkinlik derecesini bildirmesi gerekmektedir. Almanya’nın katma değerine katkı sağlayacak olan kişilerin ülkeye kabul edilmesinin çok daha pratik ve kolay bir süreç olduğunun da bildirilmesi gerekir. Almanya vizesi 2023 talep adımlarında Almanya’da bulunan bir yakınınızın referansını kullanmanız da süreci kolaylaştıracak unsurlar arasında yerini almaktadır.

Almanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Almanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 en kolay onay alan alternatifler arasında yer almaktadır. Okullar arası öğrenci değişim programlarından onay alan kişilerin vize işlemlerinin büyük bir kısmı da Erasmus Ofislerinin yönlendirmesi ile tamamlanmaktadır. Hangi okuldan onay alındığı, bölüm bilgileri ve Türkiye’deki eğitim durumu gibi kıstasların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Almanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 alınırken sizden maddi durumunuza ilişkin bilgilendirme talep edilecektir. Ülkede eğitim masraflarınızın nasıl karşılanacağını bildirmelisiniz. Burs ve hibe tutarının bildirilmesinin yanı sıra sizin eğitim masraflarınızın karşılanmasını üstlenen bir Alman vatandaşı yakınınız varsa bu durumun belgelenmesi de süreci olumlu etkileyecektir. Almanya vizesi 2023 alınırken eğitim göreceğiniz okulun eğitim diline hakim olmak da ayrıca dikkate alınması gereken hususlar arasındadır. Bu noktada ülkede geçerliliği olan dil sınavlarından en azından orta seviyede Almancaya sahip olduğunuzu da bildirmeniz gerekmektedir.

Almanya Vize Reddi 2023

Almanya vize reddi 2023 alan kişilerin hangi sebepten ötürü ret yanıtı aldığı konusunda detaylı bir bilgilendirme sunulacaktır. Bu şekilde bir sonraki aşamada yeniden ret yanıtı almamanız için hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiği konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Almanya vize reddi 2023 alan kişilerin belirtilen gün aralıklarında reddi itiraz başvurusunda bulunmasına da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Almanya vizesi 2023 kategorisi kapsamında kişilerin ret yanıtı alması başvuru aşamasında yatırmış olduğu harcın iade edileceği manasına gelmemektedir. Hiçbir Avrupa ülkesinde iade durumu söz konusu olmayacaktır. Başvurunuz ret yanıtı alırsa yatırmış olduğunuz tutarın yanmış kabul edileceğini de bilmeniz gerekir. Bir sonraki başvurunuzda yeniden vize harcı yatırmanız gerekecektir. Bu iade sorunu pasaport kapsamında geçerli değildir. Pasaport defter bedeli ve pasaport harcının yatırılmasının sonrasında, pasaport almaktan vazgeçerseniz, yatırmış olduğunuz her iki tutarın da iade edileceği belirtilmelidir.

 

Almanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×