Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vize Başvurusu

Avrupa Birliği’nin her anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya, eğitim görmek isteyenler için de, çalışmak isteyenler için de harika bir seçenektir. Güçlü ekonomisi ve sanayisiyle dev bir devlet olan Almanya, her ülkeden vatandaşı kendine çekmektedir.

Almanya’da çalışmaya çok rağbet edilmesinin sebebi, iyi çalışma şartları, tatmin edici maaşlar ve her türlü imkanın bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, Almanya’nın gelişmiş refah düzeyi, güzel, büyük ve nüfuzlu bir ülke olması da insanları en çok etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi
Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi

 

Kimler Almanya’da Çalışmak İçin Vize Almalıdır?

Alman olmayan ve Almanya’da yaşamak ya da çalışmak isteyen vatandaşlar bu vizeyi edinmelidirler. Bazı vatandaşların Almanya’da çalışmak için vizeye ihtiyacı yoktur. Bunun için belli başlı kategoriler vardır. O kategorilere giren vatandaşlar vizeye ihtiyaç duymazlar.

Almanya Çalışma Vizesine İhtiyacı Olmayanlar

Avrupa Ekonomik Alanı ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği, Avrupa Birliği üye devletlerindendir. Bu devletlerin vatandaşlarının Almanya çalışma vizesine ihtiyacı yoktur.

Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Kanada, Avustralya, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları da bu vizeye ihtiyaç duymaz. Almanya’ya gelip sadece oturma iznine başvurmaları yeterlidir. Bu vatandaşlar sadece pasaport ile ülkeye giriş yapabilirler.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Türleri

Uzmanlık alanına ve Almanya’nın ekonomik ihtiyaçlarına göre düzenlenen 3 tür Almanya uzun süreli çalışma vizesi bulunmaktadır. Almanya uzun süreli çalışma vizesinde genellikle ülkeye fayda sağlayıp sağlamayacağına bakılır. Yani bu faktöre göre bir işiniz olursa, işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Almanya Genel Çalıştırma Vizesi

Bu tür istihdam vizesine başvurmak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken iki şart vardır.

Bu şartlar şunlardır;

 • Mesleki yeterlilik
 • Somut bir iş kontratı teklifi

Bunları sağlarsanız, genel istihdam vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya Özel Çalıştırma Vizesi

Bu vize, Almanya’da yaşamak ve profesyonel bir iş sahibi olanlar içindir. Bu vize için, vatandaş özel mesleki bir yeterliliğe sahip olmalıdır. Aynı zamanda, yetkin bir kariyer profiline sahip olan akademisyenler ve yıllık 86.400 Euro’dan az olmayan bir ücret teklif edebilecek tecrübeli yöneticiler içindir. Bu vizeyi almak isteyen vatandaş, kendini korumak için gerekli paraya sahip olmalıdır ve iş sözleşmesi imzalamalıdır.

Avrupa Komisyonu’na göre, Almanya çalışma vizesi için başvuran kişinin, Almanya’da bulunduğu sürece, Alman Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna günlük 45 Euro’su olduğunu kanıtlamalıdır. Bunu da, son 3 aylık kişisel finans tablolarının belgesi ve sabit depozito beyanı ile kanıtlayabilir. Bunların yanı sıra, ihtiyaçların karşılanabileceğine dair sponsorun ya da ailenin yazılı onayı gerekir. Bu onayın yanında da, ihtiyaçları karşılayacak olan finansal araçların bir belgesi olmalıdır.

Almanya Serbest Meslek Sahipleri İçin Çalışma Vizesi

Bu vize, Almanya’da serbest bir işçi olarak çalışmak isteyenler ya da kendi işini kurmak isteyenler için düzenlenmektedir. Bu vize için de, diğer vize başvurularında gerekli olan belgeler ve resmi işlemler uygulanır. Bunlara ek olarak, yaptığınız işin Almanya’ya yarar sağlayacağını göstermek de gerekmektedir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Almanya uzun süreli çalışma vizesi için standart olarak gerekenler şunlardır;

 • Almanya’da çalışacağınız firmanın size vermiş olduğu ve içerisinde detaylı bir iş tanımı olan niyet yazısı ya da sözleşme
 • Almanya genel istihdam vizesi için, yeterli mesleki bilgiye sahip olduğunuza dair bir belge
 • Almanya özel istihdam vizesi için, özgeçmiş, üniversite diplomaları, sertifikalar ve uzmanlığını gösteren belgeler
 • Sağlık sigortası
 • Bu belgelere sahip olmalısınız. Genellikle her resmi evrakın 2 örneği istenmektedir. Gerekli olan tüm belgelerin Fotokopilerini çekmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Almanya Uzun süreli Çalışm vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/almanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Başvuru

Başvuru prosedürü, çoğu Almanya vizesi için aynı şekilde işlemektedir. Başvuru yapmak için gerekli adımları sırasıyla gerçekleştirmelisiniz. Bu adımlar şu şekildedir;

Almanya uzun süreli çalışma vizesi başvurusunu önceden düzgün bir şekilde hazırlamalısınız. Almanya çalışma vizesi başvuru formu ve sizden istenen tüm resmi belgeleri düzenli bir şekilde toplayın ve tekrar tekrar kontrol edin. Başvuru formunu çıktı alın ve imzalayın.

Randevu almayı asla unutmayın. Alman misyonunun web sayfası üzerinden kendinize bir randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almadan başvuru merkezine giderseniz, başvurunuz geçersiz sayılır.

Mülakat gününe kesinlikle geç kalmamalısınız. Aksi takdirde başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Randevu yazınız doğrulandıktan sonra bir jetonunuz olacak. Daha sonra gönderme işlemi yapılacaktır. Bu işlem 10 dakika sürebilir.

Başvuru bilgileri girilir. Başvurunuz doğrulanınca, formunuzda bulunan bilgiler Almanya Konsolosluk web sayfasına girilir. Başvurunun kopyası alınır ve size gönderilir. Bu işlem 10-15 dakika kadar sürebilir. Form elinize geçince bilgilerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin ve formu imzalayın.

Almanya uzun süreli çalışma vizesi başvuru ücretini ödeyin ve sonrasında verilen makbuzu mutlaka saklayın.

Başvuru tamamlandığında biyometrik veri için parmak izi toplanır. 8-10 dakika sürebilir. 10 basamaklı parmak izi taraması yapılmaktadır.

Bu adımların tamamı düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğine, Almanya çalışma vizesi başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Başvurunuz, başvurmuş olduğunuz Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından işleme koyulacaktır. Eğer sizden ek olarak başka belgeler de istenirse, mutlaka sağlayın. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Pasaportunuz, vize işlemleri boyunca başvurmuş olduğunuz Büyükelçilik ya da Konsoloslukta kalacaktır. Pasaportunuzun herhangi bir sebeple iptal edilmesi gerekirse, tekrar başvurmalısınız.

Aile Üyelerini Almanya Çalışma Vizesi İle Almanya’ya Getirmek

Almanya’da çalışan ve ayrıca Avrupa Birliği üye devletlerinin vatandaşı olanlar aile üyelerini getirebilirler. Ancak, kendileri için gerekli ve yeterli olan maddi imkana ve yaşam şartlarına sahip olmalıdırlar. 21 yaş altı çocuklar, eş büyükanne ya da büyükbaba gibi aile üyeleri getirilebilir.

AB üyesi olmayıp, Almanya çalışma vizesine sahip olanlar ise, 18 yaşın altındaki çocukları ve diğer aile üyelerini getirebilirler. Fakat bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekildedir;

Başvuru işlenme esnasında, getirilecek aile üyeleri için yeterli alan olduğuna dair Almanya Konsolosluğu değerlendirmesi gerekir.

Getirilecek insanlar için yeterli finansal varlık

Yeterli Almanca bilgisi

Eğer aile üyeleri, Almanya’da bulunan akrabalarına katılmak isterse, Alman aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Bu vize için gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bu vize, vize yetkilileri tarafından düzenlenmektedir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Aldıktan Sonra Almanya’ya Gelmek

Bütün vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayıp Almanya’ya geldiğinizde, ilk yapmanız gereken iş, adresinizi Alman makamlarına kaydettirmek olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için iki hafta süreniz vardır. Almanya’da ev adresinize en yakın konumda yer alan bir kayıt ofisi bulmalısınız. Kayıt ofisine giderken, vizenizi ve ev adresinizi gösteren belgeleri hazırlayın. Bu belgeler fatura ve kira sözleşmesi olabilir.

Kayıt işlemlerinizi eksiksiz ve zamanında gerçekleştirdikten sonra, oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Oturma izni başvurusunda bulunmak için ilk olarak, Alman Göçmenlik Dairelerinden bir randevu oluşturmalısınız. Randevu gününüzde ve tam saatinde orada olmalısınız.

Sizden istenen tüm resmi evrakları eksiksiz ve düzgün bir şekilde ilgili makama vermelisiniz. Daha sonra oturma izni başvuru ücretini ödemelisiniz. Son olarak da göçmenlik memurunun bulunduğu bir toplantıya katılmalısınız. Böylece oturma izni başvuru işleminizi de tamamlamış olacaksınız.

Almanya Uzun Süreli Çalışma vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/almanya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi en sık talep gören kategoriler arasında yer almaktadır. Özellikle 1970-1980 yılları arasında alınan yoğun iş göçünün sonrasında çalışma maksadı ile ülke değiştirmek isteyen kişilerin ilk alternatiflerinden biri Almanya olmaktadır. Son senelerde bu işçi alımlarının sıkı denetimlere tabi tutulduğu da görülmektedir. İşçi alımlarında hem belgeler ile yetkinliğin resmedilmesi hem de Almanya için herhangi bir güvenlik sorunu teşkil edilmeyeceğine dair onay alınmalıdır.

Almanya çalışma vizesi için gerekli evraklar derlenirken ya da başvuru adımlarının temel aşamalarında dilerseniz başvurunuzu bireysel olarak tamamlama, dilerseniz de alanında uzman olan kurumlardan destek alma hakkınız vardır. Almanya çalışma vize başvuru adımlarında konusunda uzman olan vize danışmanlık firmaları sizin için gerekli tüm adımları tamamlayacaktır. Her adımda da sürece dair eksiksiz bir bilgilendirme yapılır. Çalışma vizesi için gerekli belgeler derlenirken, başvuru formunun doldurulması, ıslak imzaların alınması ve tüm belgelerin iletilmesi konusunda da firmalar en büyük yardımcınız olacaktır. Vize ücretinin yanı sıra danışmanlık firmalarından hizmet alan kişilerin bir de bu firmalara danışmanlık ücreti ödemesi gerekecektir.

Almanya Çalışma Vizesi İzni

Almanya çalışma izni ne kadar sürer; çalışma vize başvurusunun tamamlanmasının sonrasında yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde tarafınıza gerekli olan bilgilendirme sunulacaktır. Başvurunun pandemi öncesi süreçte 4 haftadan daha kısa sürede yanıtlandığı görülmektedir. Fakat pandeminin etkisi ile hem başvuru adımlarının yavaşlaması hem de belge kontrol aşamalarında yavaşlama olması sebebi ile süreç olumsuz etkilenebilmektedir.

Çalışma izni almak için kişilerin Ulusal Vize üzerinden taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Schengen vizesi üzerinden çalışma izni talep etmenize imkan verilmeyecektir. Diğer Avrupa ülkelerinde de çalışma ve oturum izni için ülkenin Ulusal vizesi üzerinden başvurunun yapılması gerekmektedir. Almanya’da çalışma izni nasıl alınır; çalışma izni almak isteyen kişilerin iletişim numaraları üzerinden firmalardan takıldıkları noktalarda bilgi almasına da fırsat verilmektedir. Başvuru sürecinde Almanya IDATA firmasını aracı kurum olarak görevlendirmiştir. İşlemler IDATA Üzerinden tamamlanacaktır. Bu firma randevulu şekilde çalışmaktadır. İşlemlerinizi tamamlamadan önce gerekli olan randevuyu talep etmeli i ve daha sonrasında randevu gün ve saatine tüm bilgileri ve belgeleri derlemiş biçimde gelmeniz gerekmektedir. Randevulu çalışma sistemi sayesinde pandemi koşullarına uygun, kalabalık oluşturmadan ve oldukça sakin bir biçimde sürecin tamamlanması mümkün kılınmaktadır.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya işçi vizesi başvuru adımlarının sonrasında eğer belgelerde bir eksiklik bulunmuyorsa ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde başvurunun sonuçlanması sağlanacaktır. Almanya vize işlemleri ne kadar sürer; başvurunun 4 haftalık süre içerisinde yanıtlanmaması durumunda sürece dair anında iletişim numaraları üzerinden konsolosluk ile ya da IDATA ile iletişim kurmalısınız. Aksaklığın neden kaynaklandığına ilişkin tarafınıza bilgilendirme sunulacaktır. Almanya çalışma izni konusunda başvurunuzu sorunsuz şekilde takip edebilmek işçin başvurunuzun hemen sonrasında size bir referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası üzerinden başvurunun hangi safhada olduğuna dair bilgi almanıza da imkan tanınır.

Almanya’da Çalışma İzni

Almanya’da çalışma izni için gerekli olan belgelerin derlenmesinin yanı sıra bir de başvuru formunun eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Her vize türüne göre dikkate alınması gereken başvuru formunda değişim söz konusu olabilmektedir. Almanya hangi vize türüne göre hangi başvuru formunun doldurulması gerektiği konusunda IDATA üzerinden gerekli bilgiyi verecektir. İşlemlerinizi konusunda uzman olan bir aracı danışmanlık kurumu ile tamamlarsanız sürecin tüm basamakları ile onlar ilgilenecek siz de iletişim numaralarınız üzerinden anında bilgilendirileceksiniz. Sunulan belgelerde bir sorun çıkması durumunda ya da bir usulsüzlük fark edilirse, anında çalışma izninin ve oturum talebinin askıya alınacağı belirtilmelidir. Bu tür durumlar vizede ve pasaportta da işlenecektir. Farklı ülkelere giriş yapma aşamasında da bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır.

 Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Almanya vizesinin ortalama 4 haftalık bir periyotta çıkması beklenmektedir. Başvurunun istenen tüm belgeleri sorunsuz şekilde ileterek tamamlanmasının sonrasında değerlendirme süreci başlayacaktır. Verilen bilgilerde bir aksaklık bulunmuyor ise verilen 4 haftalık sürede değişim olmayacaktır. Başvuru adımlarında sunulan pasaportun güncelliği konusunda ayrıca dikkatli olmanız gerekmektedir. vize aşamalarında sunulan pasaportun kesinlikle güncel olması gerekmektedir. pasaportunuzun güncelliğine dair sorun bulunuyorsa, vize başvurusu için talepte bulunmadan önce kesinlikle pasaportunuzu yenilemelisiniz.

Pasaport işlemleri NVİ üzerinden tamamlanacaktır. NVİİ işlemlerini artık randevu aracılığı ile tamamlamaktadır. Bu nedenle dilerseniz internet üzerinden dilerseniz de 199 telefon numarası aracılığı ile başvuru adımınızı tamamlamanıza imkan verilmektedir. Randevuya belgeleri derlemiş biçimde gelmelisiniz. Hem pasaport yenileme adımlarını hem de sıfırdan başvuru adımlarını bu şekilde yerine getirmelisiniz. Bordo ( umumi ), Yeşil ( hususi), Gri ( görevli ) ve Siyah ( diplomatik ) olmak üzere toplamda 4 adet pasaport türü bulunmaktadır. Bu pasaportların başvurularında türlerine göre talep edilen belgelerde de değişim söz konusu olabilecektir. NVİ süreç içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilendirmeleri tarafınıza iletecektir.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

Çalışma izni, oturum izni almak ve ülkede 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin Ulusal Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ulusal vize başvurusunun yanıtının tarafınıza 1 aylık süre içerisinde bildirilmesi beklenmektedir. Vize alma adımının sonrasında özel bir etkinliğe katılacaksanız, vize verme süreçlerinde bazı ertelemelerin söz konusu olabileceğini de unutmamalısınız. Buna uygun olarak tüm gecikmeleri hesaba katarak başvurunun yapılması daha makul olacaktır.

Vize başvuru adımının hemen sonrasında ödemenizin de yapılması ile beraber başvuru değerlendirmeye başlanacaktır. Ret yanıtı almanız durumunda konsolosluğun size belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunmanıza imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusunun yapılmasının hemen akabinde, vize başvurunuzun koşullara uygunluğu yeniden gözden geçirilecektir. Vize başvuru süreci için yatırmış olduğunuz tutarın vize reddi durumunda tarafınıza iade edilmeyeceğini bilmelisiniz. Bu konuda talepte bulunsanız dahi tarafınıza iade durumu söz konusu olmayacaktır.  Ödeme yapılan harç tutarının iade edilmemesi sadece Almanya’ya özel bir durum değildir. Diğer birçok Avrupa ülkesinde de aynı durum geçerliliğini korumaktadır.

 Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi kaç günde çıkar; 4 haftalık süre zarfında vizenizin tarafınıza iletileceği düşünülmektedir. Bize alma adımlarında kişilerin 2 adet biyometrik fotoğraf sunması gerekir. Sunulan bu fotoğrafların son 6 aya ait olması talep edilmektedir. Sunulan fotoğrafların son 6 aya ait olma koşulunun getirilmesinin asıl sebebi ise, vize kullanımında ülkeye giriş çıkış adımlarında kimlik tespiti için herhangi bir sorunun ortaya çıkmamasıdır. Avrupa da çalışma izni almak isteyen kişilerin sunmuş oldukları başvuru formunun da eksiksiz doldurulması gerekir. Bu başvuru formunun 2 nüsha halinde doldurulması ve sunulması istenmektedir. Başvuru formunun doldurulma sürecinde aklınıza takılan hususları hizmet aldığınız alanın uzmanı olan danışmanlık firmaları ile de paylaşabilirsiniz.

Çalışma izni ne kadar sürede çıkar; başvuru formunun ve gerekli diğer tüm evrakların eksiksiz bir biçimde doldurulması ve iletilmesi durumunda en geç 1 ay içerisinde başvuru adımının yerine getirilmesi mümkün kılınabilmektedir. 4 haftalık süre zarfında yanıt gelmemesi durumunda hem IDATA üzerinden hem de konsolosluklardan randevu alarak bilgi talep edebilirsiniz. Pandemi koşulları sebebi ile bu tür aksamaların daha sık yaşandığı da görülmektedir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 1 – almanya calisma vizesi 2

Almanya’da Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

Bursa alman konsolosluğu IDATA firmasını yetkili kılmıştır. IDATA başvuru adımlarında gerekli olan tüm bilgi akışının sağlanmasını mümkün kılacaktır. Başvuru adımlarına dair dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları;

 • Başvuru formunun IDATA aracılığı ile temin edilmesi, eksiksiz doldurulması ve ıslak imzalı şekilde sunulması gerekmektedir. 2 nüsha olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.
 • Pasaportunuzu sunmalısınız. Sunduğunuz pasaportun güncel olması gerekmektedir. Gerek duyulursa geçmiş senelerde kullandığınız pasaportlarınızı da sunmanız istenebilir. Bunun asıl amacı güvenlik ihlali sebebi ile herhangi bir ülkeden çıkarılıp çıkarılmadığınızın anlaşılmasıdır.
 • Özgeçmişinizi sunmalısınız. Eğitim bilgilerinizden iş tecrübenize kadar gerekli olan tüm bilgilerin özgeçmişte yer alması gerekmektedir.
 • Almanya’da bir yüksek okul bitirdiyseniz bunun diplomasını sunmalısınız. Ayrıca yurtdışında bir okul bitirdiyseniz, tüm diplomalarınızı ve Almanca tercümelerini sunmanız istenecektir. Aldığınız eğitimin Almanya’da denklik kapsamında ele alınıp alınmayacağı ise sonraki kademede incelemeye alınacaktır.

Almanya pasaportu nasıl alınır; vize ve oturum hakkının sonrasında 5 sene boyunca ülkede ikamet ederek süresiz oturum hakkı kazanılabilir. Yukarıda sıralanan bu belgelerin derlenerek sunulmasının sonrasında bir de çalışma izni için vize harç ücretinin ödenmesi gerekir. Almanya vize süresi genel olarak senelik olarak verilmektedir. Dileyen kişilerin 5 sene boyunca vize ve oturum yenileme adımlarının sonrasında süresiz oturum talep etme hakkı da vardır. Hatta bunun bir sonraki aşamasında vatandaşlık talep etmenize de olanak tanınır.

Üniversite mezuniyet ve eğitim durumlarına ilişkin özellikle Anabin sitesi kullanılmaktadır. Bu siteden alınan denklik onay belgesinin de başvuru aşamasında sunulması talep edilmektedir. Anabin sisteminde yüksekokulunuzu bulmalısınız. Sizin yüksek okulunuzun hemen yan kısmında H+ işaretini görüyorsanız denklik var demektir. Bu aşamada birkaç dersin alınması ile beraber denklik kazanabilecek kişiler de mevcut olacaktır. Denklik kazanmak için devlet tarafından belirtilen üniversitelerde tamamlayıcı bütünleyici dersleri alabilirsiniz. Anabin sitesi dışında alınan denklik bilgilerinin biri geçerliliği olmadığı da bilinmelidir. Anabin kapsamında 2 adet bilgi bulunur bunlar Denk ya da Eşdeğerdir. Bu iki ifadeden biri bulunuyorsa almış olduğunuz diplomanızı Almanya’da kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır.

 Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürer?

Almanya’da oturma izni için gerekli belgeler iletildikten sonra yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde size yanıt verilmesi sağlanacaktır. Başvuru adımlarının sorunsuz şekilde yerinme getirilmesi için istenen tüm belgelerin derlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada işverenin maaş, pozisyon başlama tarihi gibi detayları da içeren belgeleri sunması gerekir. Kurumsal firmalar tarafından sunulan bilgi ve belgelerin asla bir sorun ile karşılaşmayacağının da bildirilmesi gerekmektedir. kişilerin iş başlama tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sağlık sigortası da başlamalıdır. Ülkeye giriş yapan kişilerin sağlıklarına ilişkin bir sorun yaşanması durumunda bu sigorta sayesinde mevcut sağlık sistemine bir yük oluşturulması durumu da engellenmiş olacaktır.

Avrupa da çalışma imkanı kapsamında Mavi Karta dair de bilgi almanız gerekmektedir. Bu kart sadece Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelen ve yüksek nitelikli iş gücünü temsil eden kişilere sunulabilmektedir. Mavi Kart’a dair bilinmesi gereken hususlar;

 • Mavi kart almak isteyen kişilerin yıllık gelirinin en az 56.800 Euro değerinde olması gerekmektedir.
 • Yabancı dilinizi belgeleyen bir sınav sonucunun da sunulması istenmektedir. CV ve daha öncesinde sahip olduğunuz iş tecrübelerine ilişkin referans mektuplarınız varsa bunları da eksiksiz biri biçimde sunmanız gerekmektedir.
 • Eğer mavi kart almak isteyen kişi bir sağlık çalışanı ise yıllık kazanması gereken toplam gelir 44.304 Euro olarak belirlenmiştir. Bu iş koşullarına dair farklı sınırların belirlenmesinin asıl sebebi ülkede ödenen asgari tutarın seviyesinin sektörlere göre değişkenlik gösterebilmesidir.

Lüksemburg çalışma izni kapsamında da yüksek nitelikli kişilere özel olarak farklı alternatifler yer almaktadır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 2 – almanya calisma vizesi 3

Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Çalışma izni almadan kişilerin bir kurumda ya da kuruluşta çalıştırılması durumunda hem kurum hem de kişi için illegal bir durumun ortaya çıkacağının belirtilmesi gerekmektedir. Kişilerin çalışma izni almaması durumunda, özlük haklarının korunmasına ilişkin de bir imkan olmayacaktır. Çalıştığınız kurumda işten atılmanız durumunda sizin işsizlik maaşı ve diğer tüm özlük haklarından istifade edebilmeniz için legal olarak çalışma iznine sahip olmalı ve istihdam edilmelisiniz. Sadece sivil kişiler değil aynı zamanda öğrencilerin de çalışma izni alması gerekmektedir. Öğrencilerin sadece staj yapmak istemesi durumunda dahi kısmi zamanlı çalışma vizesi alması zorunlu kılınmıştır. Öğrencilerin staj yapmak istemesi ve diğer tüm işlem akışlarının resmi zeminde kayıt altına alınması gerekir. Bir Erasmus staj programı ile gelen kişilerin resmi prosedürleri tamamlamasının diğer kişilere göre çok daha kolay bir biçimde yerine getirileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir. İşlemlerin büyük bir kısmı üniversiteler tarafından görevlendirilmiş olan Erasmus ofisleri tarafından yürütülmektedir. Ofislerin vermiş olduğu talimatı değerlendirmeniz yeterli olacaktır. Süreç içerisinde stajda da özlük haklarınızın korunması bu çalışma iznine bağlıdır.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin davet mektubuna ve kabule dair belgeye ihtiyaçları olacaktır. Kişilerin başvuru sırasında bir kurumun referansı ile süreci tamamlaması elde edeceği işlem hızını büyük ölçüde artıracaktır. Çalışma vizesini işe kabul almadan talep etme girişimi ise büyük bir olasılık ile olumsuz yanıtlanacaktır. Öncelikle yetkinliğinizi kanıtladığınız firmada işe kabul edilmeli ve daha sonrasında çalışma vizesi için başvuruda bulundurmalısınız. Almanya ülkeye işsiz ya da iş arayışında olan kişileri kabul etmek yerine hangi firmada hangi pozisyonda çalışacağı büyük ölçüde belirlenmiş olan kişileri tercih etmektedir.

Çalışma vizesi olmayan kişilerin bir kurumda çalıştırılması o kurumun cezai yaptırım ile karşılaşmasına neden olacaktır. Bu konuda Alman kurum ve kuruluşların kuralara riayet eder biçimde istihdam adımını tamamladığı da görülmektedir. Sizin de özlük haklarınızın korunması için çalışma iznine sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 3 – almanya calisma vizesi 4

Almanya’da Çalışma İzni

Ankara alman konsolosluğu randevu işlemleri ve vize adımlarının tümüne dair IDATA firmasını görevlendirmiştir. Tüm işlemler randevulu şekilde IDATA üzerinden tamamlanacaktır. Almış olduğunuz randevu gün ve saatine tüm bilgileri derlemiş biçimde gitmeye de ayrıca önem vermelisiniz. Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin oturum izni de almaları gerekir. Oturum izni aldığınız ikamet adresinizde bir değişim meydana geldiği zaman bunu anında resmi birimlere bildirmeniz gerekmektedir. Resmi birimlere bildirmeden yer değişikliği yapılması oturum izninin kuralları ilke ters düşmektedir.

Almanya’da Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

Vize almak ne kadar sürer; vize alma işlemlerinin ortalama bir aylık bir zaman zarfında gerçekleştirilmesi mümkün kılınmaktadır. Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin doldurmaları gereken başvuru formunda talep edilen belgelerden bazıları;

 • Adınız, soyadınız, önceki soyadınız, doğum yeriniz, doğduğunuz ülke
 • Önceki vatandaşlıklarınız, cinsiyetiniz, medeni durumunuz
 • Seyahat belgesinin türü, seyahat belgesinin numarası ( seyahat belgesi olarak pasaport kastedilmektedir )
 • Veriliş tarihi, veren makam, geçerlilik tarihi gibi bilgiler de eksiksiz bir biçimde yer bulmalıdır.
 • Cadde, ev numarası, posta kodu, telefon numarası ve e-mail adresi gibi veriler de iletilmelidir.

Almanya vizesi Bursa IDATA randevu işlemlerinin sonrasında eksiksiz bir biçimde yerine getirilecektir. Kişilerin randevu sistemini kullanmak için online ya da telefon numarası üzerinden iletişime geçme hakkı olacaktır. Başvuru adımlarının pandemi koşullarına uygun ve güvenli olması için büyük çaba sarf edilmektedir. Başvuru formunda verilen bilgiler kapsamlı şekilde analiz edilecek ve belgeler ile karşılaştırılarak doğrulanacaktır. Gerek görülürse ek belge talep edilme ya da daha derinlemesine inceleme yapılmasına da karar verilebilir.

Alman Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere de çalışma izni nasıl alınır; İngiltere’de çalışma izni konusunda vasıflı olan kişilere özel bir prosedür uygulanmaktadır. Sahip olunan yüksek öğrenim derecesinin teorik ya da pratik kullanımı ile İngiltere’nin katma değerine katkı sağlamanız durumunda çalışma vizesi onayı almanız ve daha sonrasında da vatandaşlık hakkını elde etmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır. Alman konsolosluğu İstanbul randevu işlemleri ile IDATA ilgilenmektedir. IDATA tüm randevu adımlarını hem telefon numarası hem de online sistem üzerinden gerçekleştirmektedir. Kapsamlı hizmet akışı, sistematik yapısı ve güler yüzlü çalışanları ile vize başvuru adımlarının oldukça stressiz bir biçimde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 4 – almanya calisma vizesi 5

Avrupa Çalışma İzni

Almanya konsolosluğu Ankara randevu alma adımlarının sonrasında sizin için tahsis edilen gün ve saatte tüm belgeleri derlemiş bir biçimde gelmeniz gerekmektedir. Danışmanlık firmalarından destek alan kişilerin belgelerinin temin edilmesi ve evrakların çoğaltılması gibi hususlarda sorun yaşamadan süreci tamamladıkları görülmektedir. Çalışma izni almak isteyen kişilerin eğer varsa daha öncesinde AB üyesi ülkelerde çalıştıklarına dair de deneyim bilgilerini sunmaları gerekmektedir. Bu kıstas Almanya’da çalışma izni almanızı daha kolay bir hale getirecek hususlar arasındadır.

Almanya’da çalışmak ekşi kapsamında da yorumlanan başlıklar arasındadır. Özellikle özlük haklarının korunması konusunda çok sıkı ve çalışandan yana bir sistemin geliştirildiği sıklıkla yapılan yorumlar arasındadır. Bu aşamada Almanya’da sunulan avantajlardan istifade edebilmek için kurumunuzda legal olarak çalışır durumda olmanız gerekmektedir. İzinsiz çalışan kişilerin Almanya’da çalışanlara özel olarak hazırlanan özlük haklarından istifade etmesine imkan verilmemektedir. Almanya’da çalışmak ile alakalı yapılan bir diğer yorum da belgelerin yenilenmesi konusunda çok sıkı bir denetim sisteminin olmasıdır. Kişilerin vize ya da pasaportlarında veya sunulan eğitim bilgilerinde bir aksaklık olması ya da güncellik sorunu yaşanması durumunda, oturum ve çalışma izninin iptal edilme olasılığının olduğu da ayrıca belirtilmelidir.

Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin yetkin oldukları alanın öncelikli olarak tabir edilen kategoride olması durumunda onay almanız sizin için her zamankinden çok daha kolay olacaktır. Mühendislik bilimleri öncelik sahibi olan temel kategorilerdendir. Sadece mühendislik değil, sahip olduğunuz uzmanlık alanının teorik ya da pratik olarak Almanya’nın katma değerine katkı sağlayacak durumda olması çalışma vizesi başvurunuzun olumlu yanıtlanmasını mümkün kılacaktır. Alınan ücret de sıklıkla merak edilmektedir. Almanya’da çalışan işçilerin alım gücü bakımından ülkemize kıyasla oldukça iyi bir durumda olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya oturma izni nasıl alınır sorusunun tek yanıtı çalışma izni değildir. Ülkede öğrenci olarak ya da aile birleşimi üzerinden de oturum izni almanıza da imkan verilmektedir. Almanya çalışma izni almak isteyen kişilerin şu detaylara dikkat etmeleri gerekmektedir;

 • Aile birleşimi imkanından istifade edebilmek için eşinizin Almanya vatandaşı olması gerekmektedir. Almanya vatandaşı ile evli olmayan kişilerin, aile birleşimi kategorisi üzerinden oturum izni almasına imkan tanınmayacaktır.
 • Aile birleşimi imkanından istifade edebilmek için evliliğinizin resmi olarak şekillendiğine dair belgeleri Almancaya tercüme ettirilmiş şekli ile sunmanız gerekmektedir. Bu sunulan tercümelerin noter onaylı olması gerekmektedir.
 • Aile birleşiminde tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenecektir. Bu belgede daha öncesinde evlilik yaptığınıza ilişkin herhangi bir bilgi olması durumunda, bu evliliğin sonuçlandığına dair de belge talep edilecektir. Önceki evliliğinizden olan çocuklara dair bilgi alınırken bu çocukların velayet durumlarının da bildirilmesi talep edilecektir.
 • Aile birleşimi yapabilmek için Alman vatandaşı olan eşin ikametgah belgesini ıslak imzalı bir biçime sunması gerekmektedir. İkametgah belgesinin ıslak imzalı olmaması durumunda, kabul edilmeyecektir. Bu nedenle belgenin online gönderilmesine imkan tanınmamaktadır.
 • Aile birleşimi ile alakalı düşülen hataların başında Alman ile evlenmeniz durumunda anında alman vatandaşı olma hakkının verildiğinin sanılmasıdır. Sadece bu durum ülkede daha kolay bir şekilde oturum hakkı elde etmenizi mümkün kılacaktır. Farklı bir katkısı olmayacaktır.
 • Aile birleşimi sonrasında nerede ikamet edeceğinize ilişkin de sizden bilgi alınacaktır. Bu adreste bir değişim yapmanız durumunda anında resmi birimleri de sürece dair haberdar etmelisiniz.

Ankara alman konsolosluğu randevu nasıl alınır; IDATA aracılığı ile randevu alma adımlarını yerine getirebilirsiniz. Randevu alma aşamasında belirlemiş olduğunuz gün ve saate dair değişimler yapabilirsiniz. Bu revizyonları telefon numarası üzerinden ya da online olarak yerine getirmenize imkan verilmektedir. Almanya’da yaşanan son olayların sonrasında ülkeye giriş yapan kişilerin sicillerinde bir suç kaydının olup olmadığı da sıklıkla kontrol edilmektedir. Suç kaydı olan kişilerin oturum izni ya da vatandaşlık alma haklarının kısıtlanacağı da belirtilmiştir. Tabi ki bu durum işlenen suçun niteliğine göre de değişim arz edebilmektedir.

Alman konsolosluğu randevu Ankara adımlarının sonrasında belgelerinizi teslim etmenizin hemen sonrasında yaklaşık olarak 4 haftalık bir süreçte oturum izni almanız mümkün kılınacaktır. Ülkenin katma değerine fayda sağlayacak olan nitelikli iş gücü alımına her zaman büyük önem verilmektedir. Zaman zaman ülkeye niteliksiz iş gücü alımının da yapıldığı fark edilmektedir. Bu ilanların yakından takip edilmesi Almanya’daki iş imkanlarının gözden kaçırılmaması için büyük öneme sahiptir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 5 – almanya calisma vizesi 6

Almanya Çalışma

Adana Almanya konsolosluğu başvuru adımlarında aracı görevini IDATA firmasına vermiştir. IDATA firmasının sunmuş olduğu destek ve aracılık sayesinde sorunsuz bir ara yüz planlanmış ve sistem geliştirilmiştir. Almanya çalışma izni ve diğer tüm vize başvurularınızı IDATA üzerinden yapmanız gerekmektedir. İstene b belgeler size sorunsuz şekilde bildirilecektir. Almış olduğunuz randevu gün ve saatine tüm bu bilgileri eksiksiz bir biçimde iletmiş şekilde sisteme girmeniz gerekmektedir.

Almanya konsolosluğu Ankara randevu adımlarını IDATA üzerinden tamamlamanızın hemen sonrasında zaman kaybetmeden erişim adımlarını tamamlayabilir ve istediğiniz vize türüne uygun olarak başvuru aşamasını tamamlamanıza imkan verilmektedir. IDATA aracılığı ile başvurunuzun tamamlanmasının sonrasında vize başvurusunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmeniz için size bir de referans kodu verilecektir. Ayrıca IDATA danışma hattı sorunsuz şekilde destek vermeye devam etmektedir. Online olarak ya da telefon numaraları üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Almanya Oturma Ve Çalışma İzni

Almanya’da oturma izni almak için kişilerin öğrenci olarak da başvuru yapmasına imkan verilmektedir. Hatta eğitim amacı ile ülkeye gelen ve koşulları karşılayan kişilerin diğer kategorilere göre çok daha sorunsuz bir şekilde onay aldığının belirtilmesi gerekir. Özellikle Erasmus programı ile ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin neredeyse tüm işlem akışları Erasmus büroları üzerinden tamamlanmaktadır. Her iki okulun arasında yapmış olduğu yazışmaların sonrasında öğrenciye ir hibe de bağlanmaktadır. Ülkeye giriş adımında hibe durumu ve burslarınıza dair bilgi vermeniz sizin için yeterli olacaktır.

Öğrencilerin bir kurum ya da kuruluşta bireysel olarak staj yapması, Erasmus staj programından istifade etmesi için de çalışma izni alması gerekmektedir. Staj aşamasında da kişilerin özlük haklarının koruma altına alınması için muhakkak çalışma iznine sahip olması gerekecektir. Staj başvurusunda bulunacak olan kişilerin kısmi zamanlı başvuru adımını tamamlaması yeterli olacaktır.

Almanya’da Çalışma İmkanı

Almanya vize Ankara çalışma izni başvurularınızı yaparken sizin dil seviyenize dair de sizden bilgilendirme talep edilecektir. En az A1 seviyesinde Almanca bilmeniz talep edilmektedir. Almanya’da çalışma imkanı elde etmek isteyen kişilerin sadece temel seviyede kalmayarak dil konusunda kendilerini geliştirmeleri tavsiye etmektedir. Hatta süresi oturum talep eden kişilerin A 1 seviyesinden çok daha yüksek biri dil seviyesine sahip olmasının gerekli olduğu da ayrıca bildirilmelidir. Almanya’da çalışma imkanı elde etmek isteyen kişilerin kişisel manada sahip oldukları sertifikalar, üniversite mezuniyet diplomaları ve tüm belgeleri eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir.

Bu belgeler detaylı şekilde incelenecek ve nitelikli iş gücü oluşturabilecek olan kişiler ülkeye kabul edilecektir. Çalışma izni almanızın sonrasında bu verilerin güncelliğinin kontrol edilmesi kişilerin kendi sorumluluğundadır. Güncelleme adımlarını eksiksiz bir biçimde sürdürmelisiniz.  Aynı durum pasaport için de geçerliliğini sürdürmektedir. Kişilerin pasaportlarının geçerlilik süreleri dolmasına rağmen henüz yenilenmediyse vize yenileme adımı da geçersiz olacaktır. Kişilerin pasaport yenileme adımlarını dış merkezlerde de tamamlamasına imkan verilmektedir. Dış merkezlerde pasaport yenileme işlemleri yaklaşık olarak 10 günlük bir süre içerisinde yerine getirilecektir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 6 – almanya calisma vizesi 8

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da çalışma izni almak için çalışma-ya başlayacağınız kurumun davet mektubunu sunabilirsiniz. Turist olarak giriş yapan kişilerin çalışmak istemesi ve daha uzun süre kalmak istemesi durumunda ulusal vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ülkeye giriş için bildirdiği gerekçe ile ülkedeki aktiviteleri uyumsuz olan kişilerin başvuru adımlarının ret yanıtı alacağını da bilmelisiniz. Ülkeye turist olarak girmek isteyen kişilerin seyahat ve sağlık sigortası konusunda çok hassas olması gerekmektedir. Seyahat gidiş dönüş tarihlerini de kapsayacak şekilde sunulması gerekmektedir. Ayrıca otel rezervasyon bilgileri ve bilet bilgilerinin de sunulması istenecektir.

Özel bir kültürel aktiviteye katılmak için Almanya’ya giriş yapacaksanız bu kültürel aktivitenin bilet ve katılım bilgilerini eklemek sizin için süreci daha kolay bir hale getirecektir. Pandemi koşulları sebebi ile seyahat koşullarında sınırlamalarda bazı değişimler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle başvuru adımlarınızı ve seyahat planlamalarınızı pandemi kısıtlamalarına uygu şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde başvurularınızın boşa gidebilmesi ve tatilinizin iptal olabilmesi söz konusudur. Hali hazırda Türkiye’ye karşı uygulanan bir kısıtlama mevcut değildir. Fakat her an prosedürlerde pandemi vaka sayısına göre değişim olabildiği için dikkatli olmalısınız.

Çalışma izni almak istemeyen ve ülkeye turist olarak girmek isteyen kişiler için de farklı alternatifler mevcuttur. Schengen vizesi kısa süreli vizeler kategorisinde bulunan ve avantajlar ile dolu seçenekler arasındadır. Schengen bir ortak bize bölgesidir. Bu vize bölgesinde olan ülkelerin vatandaşlarının giriş çıkışlarında herhangi bir vize talep edilmemektedir. Diğer ülkelerin Schengen vizesi alması durumunda da aynı şekilde giriş çıkış adımlarında sorun yaşamadan ve ek bir prosedüre tabi olmadan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 • Schengen ortak vize sistemine dahil olan ülkelerden biri de Almanya’dır. Almanya’da Schengen vizesi almanızın sonrasında diğer üye ülkelere de sorunsuz şekilde giriş çıkış yapmanıza imkan verilmektedir.
 • Schengen vizesi alırken birden fazla ülkeyi gezmeyi planlıyorsanız kesinlikle daha uzun kalacağınız ülkeden başvuruda bulunmanız gerekir. Örneğin İtalya, Almanya ve Belçika’yı gezecek olan kişilerin, süre olarak en fazla Belçika’da bulunmak istemesi durumunda Schengen vizesini de Belçika’dan talep etmesi daha uygun olacaktır.
 • Schengen vizesi 180 günlük bir zaman diliminde en fazla 90 gün kullanılabilmektedir. Bu vize kısa süreli bir vizedir. Vize başvuru adımlarında ek bir talepte bulunulmadıysa kişilerin Schengen vizesi üzerinden çalışma imkanı bulunmamaktadır. Bu tür bir gerekçe- aksiyon uyum sorunu söz konusu olduğu zaman ülkenin vizeyi iptal etme hakkı da saklı tutulmaktadır. Turist vizesi ile giriş yaparken çalışan kişiler, ya da aile birleşimi ile giriş yapmasına rağmen bunu sadece gerekçe olarak kullanan bireyler bu kategori içerisinde yer almaktadır. Kişilerin ülkeye giriş aşamasında belirttikleri gerekçe ile uyumlu hareket etmeleri gerekir.

Yaşanan son güvenlik sorunlarının sonrasında kişilerin ülkede biri güvenlik sorununa neden olması durumunda bu durumdan tüm Schengen ülkeleri haberdar edilmektedir. Ayrıca ülkelerin kendilerine özel kısıtlamalar koyma ve bazı kişileri genel güvenliği tehdit etmek sebebi ile sınır dışı etme hakkı da vardır. Sınır dışı edilmeniz durumunda bu husus pasaporta işlenecektir. Daha sonrasında diğer ülkelere giriş yapılması konusunda da büyük bir sorun meydana gelecektir.

Vize başvuru adımlarında kişilerin eğitim niteliğinin yanı sıra iş tecrübelerine ilişkin de bilgi vermeleri gerekmektedir. Özellikle AB üye ülkelerinden birinde iş tecrübesi olan kişilerin farklı ülkelerde onay alması daha kolay olmaktadır. Kurumsal firmalardan referans mektubu sunulmuş olması da sizin hizmet vereceğiniz alanda yetkinliğinizi kanıtlayan en temel unsurlar arasında yerini almaktadır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Video;

Almanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×