Almanya Vize

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi

Avrupa Birliği’nin her anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya, eğitim görmek isteyenler için de, çalışmak isteyenler için de harika bir seçenektir. Güçlü ekonomisi ve sanayisiyle dev bir devlet olan Almanya, her ülkeden vatandaşı kendine çekmektedir.

Almanya’da çalışmaya çok rağbet edilmesinin sebebi, iyi çalışma şartları, tatmin edici maaşlar ve her türlü imkanın bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, Almanya’nın gelişmiş refah düzeyi, güzel, büyük ve nüfuzlu bir ülke olması da insanları en çok etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi 1 – almanya is arayan vizesi

Kimler Almanya’da Çalışmak İçin Vize Almalıdır?

Alman olmayan ve Almanya’da yaşamak ya da çalışmak isteyen vatandaşlar bu vizeyi edinmelidirler. Bazı vatandaşların Almanya’da çalışmak için vizeye ihtiyacı yoktur. Bunun için belli başlı kategoriler vardır. O kategorilere giren vatandaşlar vizeye ihtiyaç duymazlar.

Almanya Çalışma Vizesine İhtiyacı Olmayanlar

Avrupa Ekonomik Alanı ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği, Avrupa Birliği üye devletlerindendir. Bu devletlerin vatandaşlarının Almanya çalışma vizesine ihtiyacı yoktur.

Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Kanada, Avustralya, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları da bu vizeye ihtiyaç duymaz. Almanya’ya gelip sadece oturma iznine başvurmaları yeterlidir. Bu vatandaşlar sadece pasaport ile ülkeye giriş yapabilirler.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Türleri

Uzmanlık alanına ve Almanya’nın ekonomik ihtiyaçlarına göre düzenlenen 3 tür Almanya uzun süreli çalışma vizesi bulunmaktadır. Almanya uzun süreli çalışma vizesinde genellikle ülkeye fayda sağlayıp sağlamayacağına bakılır. Yani bu faktöre göre bir işiniz olursa, işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Almanya Genel Çalıştırma Vizesi

Bu tür istihdam vizesine başvurmak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken iki şart vardır.

Bu şartlar şunlardır;

  • Mesleki yeterlilik
  • Somut bir iş kontratı teklifi

Bunları sağlarsanız, genel istihdam vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya Özel Çalıştırma Vizesi

Bu vize, Almanya’da yaşamak ve profesyonel bir iş sahibi olanlar içindir. Bu vize için, vatandaş özel mesleki bir yeterliliğe sahip olmalıdır. Aynı zamanda, yetkin bir kariyer profiline sahip olan akademisyenler ve yıllık 86.400 Euro’dan az olmayan bir ücret teklif edebilecek tecrübeli yöneticiler içindir. Bu vizeyi almak isteyen vatandaş, kendini korumak için gerekli paraya sahip olmalıdır ve iş sözleşmesi imzalamalıdır.

Avrupa Komisyonu’na göre, Almanya çalışma vizesi için başvuran kişinin, Almanya’da bulunduğu sürece, Alman Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna günlük 45 Euro’su olduğunu kanıtlamalıdır. Bunu da, son 3 aylık kişisel finans tablolarının belgesi ve sabit depozito beyanı ile kanıtlayabilir. Bunların yanı sıra, ihtiyaçların karşılanabileceğine dair sponsorun ya da ailenin yazılı onayı gerekir. Bu onayın yanında da, ihtiyaçları karşılayacak olan finansal araçların bir belgesi olmalıdır.

Almanya Serbest Meslek Sahipleri İçin Çalışma Vizesi

Bu vize, Almanya’da serbest bir işçi olarak çalışmak isteyenler ya da kendi işini kurmak isteyenler için düzenlenmektedir. Bu vize için de, diğer vize başvurularında gerekli olan belgeler ve resmi işlemler uygulanır. Bunlara ek olarak, yaptığınız işin Almanya’ya yarar sağlayacağını göstermek de gerekmektedir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Almanya uzun süreli çalışma vizesi için standart olarak gerekenler şunlardır;

  • Almanya’da çalışacağınız firmanın size vermiş olduğu ve içerisinde detaylı bir iş tanımı olan niyet yazısı ya da sözleşme
  • Almanya genel istihdam vizesi için, yeterli mesleki bilgiye sahip olduğunuza dair bir belge
  • Almanya özel istihdam vizesi için, özgeçmiş, üniversite diplomaları, sertifikalar ve uzmanlığını gösteren belgeler
  • Sağlık sigortası
  • Bu belgelere sahip olmalısınız. Genellikle her resmi evrakın 2 örneği istenmektedir. Gerekli olan tüm belgelerin Fotokopilerini çekmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Almanya Uzun süreli Çalışm vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/almanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Başvuru

Başvuru prosedürü, çoğu Almanya vizesi için aynı şekilde işlemektedir. Başvuru yapmak için gerekli adımları sırasıyla gerçekleştirmelisiniz. Bu adımlar şu şekildedir;

Almanya uzun süreli çalışma vizesi başvurusunu önceden düzgün bir şekilde hazırlamalısınız. Almanya çalışma vizesi başvuru formu ve sizden istenen tüm resmi belgeleri düzenli bir şekilde toplayın ve tekrar tekrar kontrol edin. Başvuru formunu çıktı alın ve imzalayın.

Randevu almayı asla unutmayın. Alman misyonunun web sayfası üzerinden kendinize bir randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almadan başvuru merkezine giderseniz, başvurunuz geçersiz sayılır.

Mülakat gününe kesinlikle geç kalmamalısınız. Aksi takdirde başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Randevu yazınız doğrulandıktan sonra bir jetonunuz olacak. Daha sonra gönderme işlemi yapılacaktır. Bu işlem 10 dakika sürebilir.

Başvuru bilgileri girilir. Başvurunuz doğrulanınca, formunuzda bulunan bilgiler Almanya Konsolosluk web sayfasına girilir. Başvurunun kopyası alınır ve size gönderilir. Bu işlem 10-15 dakika kadar sürebilir. Form elinize geçince bilgilerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin ve formu imzalayın.

Almanya uzun süreli çalışma vizesi başvuru ücretini ödeyin ve sonrasında verilen makbuzu mutlaka saklayın.

Başvuru tamamlandığında biyometrik veri için parmak izi toplanır. 8-10 dakika sürebilir. 10 basamaklı parmak izi taraması yapılmaktadır.

Bu adımların tamamı düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğine, Almanya çalışma vizesi başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Başvurunuz, başvurmuş olduğunuz Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından işleme koyulacaktır. Eğer sizden ek olarak başka belgeler de istenirse, mutlaka sağlayın. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Pasaportunuz, vize işlemleri boyunca başvurmuş olduğunuz Büyükelçilik ya da Konsoloslukta kalacaktır. Pasaportunuzun herhangi bir sebeple iptal edilmesi gerekirse, tekrar başvurmalısınız.

Aile Üyelerini Almanya Çalışma Vizesi İle Almanya’ya Getirmek

Almanya’da çalışan ve ayrıca Avrupa Birliği üye devletlerinin vatandaşı olanlar aile üyelerini getirebilirler. Ancak, kendileri için gerekli ve yeterli olan maddi imkana ve yaşam şartlarına sahip olmalıdırlar. 21 yaş altı çocuklar, eş büyükanne ya da büyükbaba gibi aile üyeleri getirilebilir.

AB üyesi olmayıp, Almanya çalışma vizesine sahip olanlar ise, 18 yaşın altındaki çocukları ve diğer aile üyelerini getirebilirler. Fakat bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekildedir;

Başvuru işlenme esnasında, getirilecek aile üyeleri için yeterli alan olduğuna dair Almanya Konsolosluğu değerlendirmesi gerekir.

Getirilecek insanlar için yeterli finansal varlık

Yeterli Almanca bilgisi

Eğer aile üyeleri, Almanya’da bulunan akrabalarına katılmak isterse, Alman aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Bu vize için gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bu vize, vize yetkilileri tarafından düzenlenmektedir.

Almanya Uzun Süreli Çalışma Vizesi Aldıktan Sonra Almanya’ya Gelmek

Bütün vize işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayıp Almanya’ya geldiğinizde, ilk yapmanız gereken iş, adresinizi Alman makamlarına kaydettirmek olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için iki hafta süreniz vardır. Almanya’da ev adresinize en yakın konumda yer alan bir kayıt ofisi bulmalısınız. Kayıt ofisine giderken, vizenizi ve ev adresinizi gösteren belgeleri hazırlayın. Bu belgeler fatura ve kira sözleşmesi olabilir.

Kayıt işlemlerinizi eksiksiz ve zamanında gerçekleştirdikten sonra, oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Oturma izni başvurusunda bulunmak için ilk olarak, Alman Göçmenlik Dairelerinden bir randevu oluşturmalısınız. Randevu gününüzde ve tam saatinde orada olmalısınız.

Sizden istenen tüm resmi evrakları eksiksiz ve düzgün bir şekilde ilgili makama vermelisiniz. Daha sonra oturma izni başvuru ücretini ödemelisiniz. Son olarak da göçmenlik memurunun bulunduğu bir toplantıya katılmalısınız. Böylece oturma izni başvuru işleminizi de tamamlamış olacaksınız.

Almanya Uzun Süreli Çalışma vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/almanya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×