Almanya İş Arayan Vizesi

Almanya İş Arayan Vize Başvurusu

Almanya çalışmak için tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Almanya’da çalışmak isteyenlerin öncelik çalışabilecekleri bir iş bulmaları gerekir. Bu nedenle Almanya iş arayan vizesi alarak Almanya’ya gidip mesleklerine uygun iş arayabilirler.

Almanya’ya İş Bulmak Amacıyla Gitmek İçin İş Arayan Vizesi Gerekli midir?

Almanya’ya iş bulmak amacıyla gitmek için iş arayan vizesi gerekliliği vatandaşlık durumuna bağlıdır. İş aramak isteyen kişilerin Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerin vatandaşı olmaları durumunda vizeye ihtiyaçları yoktur.

Bu ülkeler arasında Japonya, İsrail, ABD, Yeni Zelanda, Kanada ve Kore vardır. Bu ülkeler dışında kalan ülkelerinse iş aramak için Almanya’ya gidebilmeleri için söz konusu vizeye sahip olmaları gerekir.

İş Arayan Vizesini Alabilmek İçin Aranan Kriterler Neleredir?

Almanya herkese iş arayan vizesini vermez. Bunun için vizeyi almaya ve başvuru yapmaya uygunluğu sağlayacak kriterler ortaya koymuştur. Bu kriterlerden en az birisine sahip olanların iş arayan vizesini almaları mümkündür.

Söz konusu kriterler arasında;

Almanya İş Arayan Vizesi
Almanya İş Arayan Vizesi
 • Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans bölümlerinden mezun olmak
 • Alman üniversitesinde yüksek lisans ve lisans eğitiminin alınmış olması
 • Çalışma alanında 5 yıl (en az) deneyimi olmak
 • Almanya’da kalınacak süre içinde masraflarını karşılayabilecek olmak ve bunu kanıtlamak
 • Seyahat sağlık sigortasına sahip olmak

Kriterler arasında yer alan masrafların karşılanabileceği kanıtı için Almanya’da bir banka hesabına sahip olmanız gerekir. Bu hesaba her ay 853 Euro yatırmanız lazımdır.

Almanya İş Arayan Vizesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Almanya’da iş bulmayı sağlayan iş arayan vizesine başvuruyu elçilik, konsolosluk veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için gerekli olan prosedürleri tamamlamanız gerekir.

Bu prosedürler şunlardır;

 • Başvuru formunun eksiksiz doldurulması
 • Vize randevusunun alınması
 • İş arayan vizesi belgelerinin toplanması
 • Vize randevusuna gidilmesi
 • Vize ücretinin ödenmesi

Bu adımları tamamladıktan sonra vizeniz için gerekli işlemlerin yapılmasını ve size olumlu veya olumsuz cevap verilmesini beklemelisiniz.

Başvuru Formunun Eksiksiz Doldurulması

Vize başvurusuna başlayabilmeniz için ilk olarak başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu forma çevrimiçi olarak doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra yazdırarak imzanızı atarak hazır hale getirebilirsiniz.

Almanya İş ve Çalışma vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/almanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Vize Randevusunun Alınması

İş arayan vizesine sahip olabilmek için vize randevusunu Alman yetkili web sitelerinden alabilirsiniz. Vize için randevu 3 ay sonrasına kadar verilebilir. Bu durumlarda işlemlerinizin tamamlanması için 3 aydan daha fazla süre beklemeniz gerekir. Bunun için vize randevusunu Almanya’ya gitmeyi düşündüğünüz tarihte seyahati gerçekleştirebileceğiniz şekilde almaya özen gösterin.

İş Arayan Vizesi Alırken İhtiyaç Duyulan Belgelerin Toplanması

İş arayan vizesi alırken ihtiyaç duyulan belgelerin toplanması vize için yapacağınız en önemli işlemdir. Çünkü söz konusu belgeleri eksik toplamanız veya yanlış belge teslimi yapmanız size vize verilmesini engeller. Hatta bazı durumlarda bu şansı tamamen kaybetmeniz mümkündür.

İş arayan vizesini alabilmek için toplamanız gereken belgeler;

 • Almanya iş arayan vizesi başvuru formu (usulünce doldurulmuş)
 • Geçerli pasaport
 • Vesikalık fotoğraf (Fotoğraf adeti üçtür ve tüm fotoğrafların aynı olması gerekir. Ayrıca yüksek kaliteli ve uygun olmalıdır.)
 • İş arama dönem boyunca Almanya’da nerede konaklanacağını gösteren kanıtlar
 • Mektup (Almanya’ya gidiş amacı, kariyer ve iş planları yazar)
 • Sağlık sigortası poliçesi
 • Özgeçmiş
 • Diploma, sertifika ve iş deneyimini belirten belgeler
 • Hesap durumu, banka hesabı veya sponsor bilgilerini içeren finansal kaynak kanıtları
Bu belgelerin dışında elçilik veya konsolosluklarda ek belge istenebilir. Bunun dışında söz konusu tüm belgelerin İngilizce veya Almanca olması veya tercüme edilmesi gerekir. Tercüme işleminin ise elçiliğin tanıdığı bir tercüman aracılığıyla yapılması lazımdır. Dil özellikleri yanı sıra toplanan tüm belgelerin imzalı ve onaylı olması lazımdır.

Vize Randevusuna Gidilmesi

Vize randevuları kişilerin vize almasını kesinleştiren son vize aşamalarındandır. Bunun için iş arayan vizesi için randevunuz bulunuyorsa bu randevuya mutlaka katılmanız gerekir. Katılım sağlamadığınız durumda yeniden randevu almanız ve katılamama durumunuzu açıklamanız lazımdır.

Randevuya giderken vize belgelerinizi yanınızda götürmeyi unutmayın. Tercih ettiğiniz başvuru merkezine bağlı olarak (konsolosluk ve elçilik) görüştüğünüz çalışanlara bu belgeleri teslim etmelisiniz.

Randevunuza geç kalmamaya özen gösterin. Çünkü geç kaldığınız durumlarda da randevunuz iptal edileceğinden randevu tekrarı yapmanız gerekir.

Vize İçin Gereken Ücretin Ödenmesi

Almanya’da iş aramanızı sağlayacak vizeyi alabilmeniz için belgeleri hazırlamanın ve görüşme randevusuna katılmanın dışında vize için gereken ücreti de ödemeniz gerekir. Bu ücret 60-80 Euro aralığında değişebilen bir ücrettir.

Bu ücreti ödeyerek dekont veya makbuzunu almalısınız. Çünkü bu belgeyi vize için hazırladığınız belgelerin arasına koymanız gerekir.

Almanya Çalışma vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/almanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İş Arayan Vizesinden Yararlanarak Almanya’da Ne Kadar Süre Kalınır?

İş arayan vizesiyle Almanya’ya geldiyseniz vizeniz sayesinde iş aramak için 6 ay boyunca ülkede kalabilirsiniz. Ancak bu süre kendi alanınızda iş aradığınız durumlar için geçerlidir. Belirlenen 6 aylık süre içerisinde kendinize uygun bir iş bulduysanız Almanya’da çalışabilmeniz için gerekli olan çalışma oturma iznine sahip olmalısınız. Ayrıca eğer isterseniz kalıcı oturma hakkını kazanmak için AB mavi kartı başvurusu da yapabilirsiniz.

Vizeyle Almanya’ya Gelindiğinde Yapılması Gerekenler

İş arayan vizesini aldığınızda Almanya belirlediğiniz tarihte gidebilirsiniz. Almanya’ya iniş yaptığınızda zaman kaybetmeden iki işlemi yerine getirmeniz önerilir.

Bunlar;

 • Kayıt ofisine kayıt yaptırmak (Almanya’da kalacağınız ev, otel veya yakın adresini kayıt ofisine kayıt ettirmeniz gerekir. Kayıt ofisine giderken pasaport, vize ve Almanya’da kaldığınız yere ilişkin bilgileri yanınızda götürmelisiniz. Bu sayede kaydınız yapılır. Kaydınızı bulunduğunuz yere en yakın kayıt ofisine yaptırmanız önemlidir. Bu işlemi yapmak içinse Almanya’ya geldiğiniz andan itibaren iki haftadır.)
 • Geçici oturma izni almak (Adres kaydı dışında yapabileceğiniz ikinci işlem geçici izni almaktır. Geçici oturma izni ile Almanya’da bulunmak istiyorsanız Göçmenlik Dairesi’ne başvurarak izni alabilirsiniz. Ancak bunun için daireden randevu almanız, sizden istenen belgeleri teslim etmeniz ve mülakata girmeniz gerekir.

Yapacağınız bu iki işlem ardından iş arama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Almanya’da Çalışılması Durumunda Mavi Kart Alınabilir Mi?

Almanya iş bulup çalışmanız durumunda AB mavi kartı alma şansınız vardır. Ancak bu şanstan yararlanabilmek için yaptığınız işin ve uzmanlığınız belirlenmiş kriterlerde olması gerekir. Bu kriterlerden en önemlisi maaş kriteridir. Söz konusu kartı alabilmeniz için yıllık brüt maaşınızın 44800 Euro (en az) olması gerekir. Uzmanlığınızın bilgi teknolojileri, mühendislik ve matematik üzerine olması durumunda ise yıllık brüt maaşınızın 34944 Euro (en az) olması gerekir.

AB mavi kartını alarak 33 ay içerisinde Almanya’da oturma iznine sahip olabilirsiniz. Almanca bilginizin seviyesin B1 olduğu durumda ise kart yardımıyla oturma iznini 21 ay gibi kısa bir sürede alabilirsiniz.

İş Bulunması Durumunda Almanya Çalışma Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya’da iş bulmanız durumunda Almanya çalışma vizesi alarak ülkede kalma şansı bulabilirsiniz. Bu vize sayesinde 5 yılı doldurduğunuzda oturma izni alarak ülkede oturabilirsiniz.

Çalışma vizesini almak istediğinizde masraflarınızı kendiniz karşılayabilir veya size sponsor olacak birisinin desteğiyle Almanya’da kalabilirsiniz. Aileniz Almanya dışında bulunuyorsa aile birleşimi vizesinden yararlanarak ailenizi yanınıza getirebilirsiniz. Ancak vizenin şartlarını karşıladığınızı kanıtlamanız gerekir.

Almanya İş ve Çalışma vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/almanya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya iş başvurusu farklı bir yöntem üzerinden çok kolay bir biçimde yapılır. Avrupa ülkesi Almanya, gerekli şartları sağlamış olan Türk vatandaşlarına toplamda 6 ay boyunca bu ülkede iş bulabilme hakkını tanır. Böylelikle hem ülkeye alışma hem de uyum süreci gerçekleşirken, bulmuş olduğunuz iş neticesinde vizenizi çalışma vizesine rahatlıkla çevirebilirsiniz.

Almanya İş Arama

Almanya’da iş bulmak ve çalışmak için oldukça avantajlı olan bir vize türüne çok kısa zaman dilimi içerisinde başvuruda bulunmak mümkündür. İş arama vizesinin genel özellikleri şöyledir;

 • Üniversite eğitimini almış olan kişilerin bu haktan faydalanması çok kolaydır.
 • Hemen iş bulmak zaman zaman zor olacağından Almanya size 6 aylık bir iş arama vizesi tanır.
 • Bu süreç içerisinde hangi kentlerde ilgili işlem yapılacaksa ona göre hareket edilir.
 • İşin bulunmasının ardından gerekli belgelerin sunulması önem arz eder.
 • Çalışılacak olan yerin sizi istediğini net bir biçimde ifade etmesi mühim bir konu olarak dikkat çeker.
 • Tüm bunların sonrasında artık ikinci aşamaya geçilir.
 • Buna göre sunulmuş olan vizenin tipi değiştirilir. Çünkü artık iş bulunmuştur. Bu yüzden vizeniz çalışma vizesine çevrilecektir. Bu da ülkede uzun süreli kalmanın önünü sonuna kadar açmış olacaktır.
 • Dikkat edilecek birtakım hususların bulunduğunu unutmamak gerekiyor.
 • Her ne kadar bir dil şartı olmasa da kesinlikle Almanca konusunda yeterli bilgiye sahip olmak sizin için büyük bir avantaj anlamına gelir. Bunu unutmadan başvuru sürecinin ona göre başlatılması şarttır.

Almanya İş Vizesi

Almanya İngilizce Nasıl Yazılır: Almanya İngilizcede Germany olarak yazılır. İş vizesi alımı için gerekli olan tüm evrakların hazırlanması, bunların en ufak bir hata ya da eksiklik olmadan sunulması lazım. Gerek Türkiye’den gerekse dünyanın farklı yerlerinden alınmış olan eğitimlerin tümü, Alman kanunlarına göre denk olup olmadığı büyük önem arz eder. Eğer denklik söz konusu değilse bunun için belli aşamaların ve sınavın geçilmesi bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Düzenlemeye tabi olan mesleklerin listesi farklılık göstermektedir.

İş arama vizesi alınması aşamasında gidilecek olan kentin çok net bir biçimde ifade edilmesi de sürecin en önemli parçalarından birisi olarak karşımıza çıkar. Plan dahilinde nerede konaklanacağı, ikamet edilecek olan bölge, buna dair her türlü bilgi ve detay, sahip olunan iş ile meslek branşı, motivasyon dilekçesi, istenen evraklar, başvuru formu, iş arama planının yine çok detaylı olan stratejisinin sunulması sonrasında bir sorun olmadığı vakit ilgili iznin hemen sahibi olabilirsiniz.

Burada dikkat çeken bir diğer nokta ise B2 ya da A1 adındaki dil bilgisi ve sertifikasının talep edilmemiş olmasıdır. Fakat buna rağmen Almanca bilmek, ilgili ülkede iş bulunmasının ardından her zaman size büyük bir avantaj sağlayacağı için bu dile dair eğitim alınmalıdır. Bu zorunluluk değil, bir tavsiye olarak sunulmuştur.

Almanya İş Arama Vizesi

İş Arama Vizesi

İş arama vizesi alarak Almanya’ya gitmek son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bunun için talep edilmiş olan çok sayıda evrak vardır. Bunların neler olduğuna geçmeden önce belgelerin hazırlanmasında dikkat edilecek hususları bilmek şarttır. Şu şekildedir;

 • Tüm dokuman, evrak ve belgelerin güncel olması en temel kriter olarak karşımıza çıkar. Bu noktada belirlenmiş zaman aralığı ise 3 aydır. 3 aydan daha eski olan evraklar konsolosluk tarafından kabul edilmez. Zaten süreci bir aracı kurum üzerinden yapacağınız vakit firma bu noktada sizi bilgilendirir. Tüm dokümanları da inceler. Bu sayede olası eksik ya da tarihi eski belge durumunun önüne çok başarılı bir biçimde geçilmiş olacaktır.
 • Belgelerin gerek aslının gerekse fotokopilerinin sunulmasının bir zorunluluk olduğunu hiçbir şekilde unutmayın. Ayrıca fotokopi sayısı da 2 olarak ifade edilmiştir.
 • Almanya Konsolosluğu, iş aramak için vize almak isteyen kişilerden aynı zamanda mülakata gelmelerini isteyebilir. Bu her zaman yaşanan bir durum değildir. Sadece belli dönemlerde ortaya çıkar. Ancak bu hak saklı tutulmuştur. Olası bir mülakata çağırma durumunda size verilmiş konsolosluk adresinde kesinlikle hazır bulunmanız lazım.
 • Sunulacak olan evrakların aynı zamanda hem İngilizce hem de Almanca tercümelerinin olması bir kuraldır. Bunların içinde; sertifika, karne, meslek diploması, yüksekokul diploması, dilekçe, özgeçmiş bulunur.
 • Ücretin ödenmesi sürecin bir diğer önemli parçası olarak dikkat çeker. Bunu iki farklı para birimi üzerinden çok kolay şekilde yatırabilirsiniz. Bunlardan birisi Türk Lirası iken diğeri ise Euro şeklinde karşımıza çıkıyor.
 • Elbette tüm bunlar sırasında bir aracı kurumun tercih edilmesi sizin için daha kolay bir vize alım süreci anlamına gelecektir.

İdata Antalya Randevu

İdata randevu Antalya şehrinden kolaylıkla alınabilir. Ofisin genel ve açık olan bir adresi söz konusudur. Bu da Çağlayan, Ateşoğulları Apartmanı, 2053.Sokak, No 28, Daire 1 ve 07230 Muratpaşa, Antalya olarak tanımlanmıştır. Başvuru ve randevu sürecinin başarılı bir biçimde tamamlanmasının önünde tek engel dahi söz konusu değildir. Aynı zamanda sunulmuş olan iletişim numarasının da kullanılması mümkündür. Bu genel bir numara olmasıyla dikkat çeker. 0850 460 84 93 üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Randevu işlemleri resmi site üzerinden yapılır. Bunun için Türkçe tasarlanmış olan resmi siteye giriş yapılmalıdır. Hemen ardından izlenecek yol ise şöyledir;

 • Almanya vizesi seçilmelidir.
 • İş arama vizesi uzun süreli olmasından dolayı ulusal vize içinde yer alır.
 • Tıklama işleminden sonra izin tiplerinin arasından seçimi çok başarılı bir biçimde gerçekleştirmeniz önem arz ediyor.
 • Daha sonra birtakım bilgilerin verilmiş olduğu ekran yüklenir.
 • Bunun üzerinden tüm detayları okumak önem arz eder.
 • Gerekli evraklar da sunulur.
 • Sonrasında ise uygun olan tarih ve zaman aralığı belirtilir.
 • Buradan sizin için hangisi müsaitse ona göre seçim tamamlanır.
 • Böylelikle istenen randevu alınmış olacaktır.

Almanya İş Arayan Vizesi 1 – almanya is arama vizesi 2

Almanya İş

İzmir İdata her daim hizmet vermesi sayesinde başvuruların yapılması çok basittir. Telefonla arayarak ve aynı zamanda bizzat giderek bunun tamamlanması çok uzun bir zaman almaz. Burada gerekli birtakım şartların olduğunu unutmamak gerekiyor ve bunlar da şöyledir;

 • Başvuru işlemini yapacak olan bir Türk vatandaşının kesinlikle hem kariyerine hem de sahip olduğu mesleğine dair evrakları hazırlaması lazım. Bunların arasında eğitim diplomaları, ustalık belgesi, yeterlilik evrakları, sertifikalar yer almak zorundadır.
 • Diğer birçok ülkeden farklı olarak Almanya bu vizeyi sadece 4 yıllık fakülte mezunu olan kişilere vermektedir. Bunun haricindeki bir diplomaya sahip olan kişilerin izin elde etmesi ise hiçbir şekilde söz konusu olmaz.
 • Ülkede daha önce çalışmış olan kişilerin buna dair referans sunması, vizenin alım sürecinde her daim çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Gerek CV gerekse özgeçmişin olması da gerekmektedir.
 • Vize alımı için yazılacak olan dilekçe içerisinde ayrıntıların tümüne yer verilmesi bu iznin elde edilebilmesi adına çok büyük bir önem arz ettiğinden ilgili detayı mutlaka unutmadan hareket etmek gerekmektedir.

İdata İş Başvurusu

Bursa İdata üzerinden her zaman vize başvurusu yapma konusunda bir sorun yoktur. İstanbul’a son derece yakın olan bu şehirde ikamet eden kişiler, Almanya iş bulma vizesini almak için gerçekleştirilecek olan başvurularda bu kentteki merkezi diledikleri gibi tercih edebilme hakkına sahiptirler.

Yine çok klasik bir biçimde iki farklı iletişim yolunun hemen olduğunu ifade etmek lazım. Bunlardan ilki 0 850 460 84 93 numaralı telefon iken diğeri ise Muradiye, Sevilen Apartmanı, Çekirge Caddesi, No 31 A 16020 Osmangazi Bursa şeklindeki adres olarak hemen karşımıza çıkıyor. Sabah 8’den itibaren hizmet verdiğini unutmamak lazım.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu

İdata Almanya başvuru formu kolaylıkla edinilebilir. Bunun ardından hemen sürecin başlatılması mümkündür. Formun içinde yer alan bölümler ise şöyledir;

 • Resim mutlaka olmalıdır. Sağ üst kısımda bunun için tanımlanmış olan bir kısım bulunur.
 • Aynı zamanda soyadı, isim, doğum yeri, doğum tarihi gibi birçok değişik bilginin verilmesi önem arz eder.
 • Medeni durum, pasaport bilgileri, iletişim hakkında talep edilmiş olan verilerin yazılmasının sonrasında dikkat edilecek bir diğer husus ise imza atmaktır. Adınızı ve soyadınızı da yazmayı unutmayın. Bu sayede başvuru formu doldurulmuş olur.

Bunun edinimi konusunda hiçbir sıkıntı yoktur. Tek başınıza konsolosluk resmi sitesi üzerinden tek tıkla edinebilirsiniz. Buna ek olarak aracı kurum da buna size sunar.

Almanya İş Arama Vizesi

Alman Konsolosluğu Ankara Adres

İş arama süreci çerçevesinde Almanya konsolosluğu üzerinden hareket ederek işlemlerin başlatılması konusunda hiçbir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Hukuk ve vize işlemleri başta olmak üzere birçok değişik aşama ile sürecin buradan tamamlanması noktasında hızlı şekilde hareket edebilirsiniz. Bir telefon numarası söz konusudur ve bu da 0 312 455 51 00 olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra adresi de vardır. Özellikle direkt olarak giderek hem başvuru yapmak hem de bu vizeye dair tüm ayrıntılı bilgileri edinebilmek için mevcut adresi kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Adres; Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Paris Caddesi, No 29, 06540 Çankaya Ankara olarak biliniyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise konsolosluğun çalışma saatlerini bilmek, ona göre hareket etmektir. Sabaha saat 08’den akşam 17’ye kadar buranın ziyaret edilebilmesi konusunda hiçbir sorun yoktur. İlgili departman 1925 senesinden beri aralıksız olarak hizmet vermektedir.

Alman Konsolosluğu Gaziantep

İdata Gaziantep kentinde yer alan şubesi sayesinde vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin işlerini çok kolay bir hale getirmektedir.  10031 Nolu Sokak, Yasem İş Merkezi, No 42 C, Daire 0, 27090 Şehitkamil, Gaziantep adresinde idata firmasının ilgili ofisi bulunur. 0 850 460 84 93 ise her zaman kullanılabilen telefon numarası olarak dikkat çeker.

Bunun yanı sıra Gaziantep sınırları içerisinde bir Alman konsolosluğunun da olduğunu hemen ifade etmek lazım. Organize Sanayi Bölgesi, 20.Cadde, No:10, Başpınar Gaziantep olarak yer alırken, mesai saatleri içerisinde ilgili yerin ziyaret edilmesi her daim mümkündür.

İki farklı iletişim numarası da söz konusudur. Bunlardan birisi fax için olan 0 342 337 52 27 iken telefon numarası ise 0 342 337 52 25’dir. Email ile erişim sağlamak ise vize almak isteyen Türk vatandaşları için sunulmuş son iletişim kanalıdır. Bu da; [email protected] olarak kullanıma açıktır.

Almanya İş Arayan Vizesi 2 – almanya is arama vizesi 4

Almanyada İş Bulmak

İdata başvuru formu doldurmak çok önemlidir. Bunun ayrıntıları öne çıkarken dikkat edilecek birtakım hususlar mevcuttur. Hem Türkçe hem de Almanca olarak ilgili formun hazırlanmış olması sayesinde dilediğiniz dili seçebilirsiniz. Daha önceden başvuru işlemini yapmış olan kişilerin bir kısmının Türkçe doldurması sonrasında bir sorun çıkmadığı net bir biçimde anlaşılmıştır. İşte bu sayede ana dilin kullanılması da mümkündür.

Yazılması gerekli olan temel bilgiler ise şöyledir;

 • Tüm kimlik ve doğum bilgileri net bir biçimde, aslına uygun olarak ifade edilmek zorundadır.
 • Bunun yanı sıra sahibi olduğunuz pasaportun verilerini de yine aynı yerdeki özel kutucukların içine girmek önemli bir detay olarak dikkat çeker.
 • Gidiş amacı, iletişim bilgileri, imza alanlarının doldurulması önem arz eder.
 • Tüm bunlara ek olarak varsa eşinizin, çocuklarınızın ve aile büyüklerinin yani anne ve babanın da kimlik bilgilerini eklemek zorundasınız.
 • Hepsinin yazılması ve onaylanmasından sonra artık sıradaki işlem sizden bu vize için talep edilmiş olan evrakların tümünün edinilmeye başlanmasıdır.

Almanya İş Başvuru Formu

İdata gerekli belgeler denildiği zaman akla hemen başvuru formu gelmektedir. Bunun kısa sürede edinilmesi mümkündür. Aracı olarak tanımlanmış olan işletmenin resmi sitesinden edinilmesi hususunda bir sorun yoktur. Tüm bunların yanı sıra konsolosluk sayfasında buna özel şekilde alınmış olan bir link de mevcuttur. Linke tıklamanızın sonrasında inen evrak, kurallara uygun şekilde doldurulur.

Bu evrakın üst sağında fotoğraf alanı mevcuttur. Ortasında ise ulusal vize başvuru formu yazar. Bunu hiç zaman kaybetmeden edinebilmek için hiçbir şekilde para ödemeye gerek yoktur. Dikkat isteyen bir biçimde doldurulması esastır. Tek bir hatanın bile iş arama başvurusu içerisinde olması halinde vizenin elde edilmesi söz konusu olmaz.

Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği konu ise bu formun dilinin nasıl olduğudur. Hem Almanca hem de Türkçe olarak tasarlanmıştır. Böylelikle Almanca bilmeyen kişiler bile sorunsuz şekilde bunun doldurulmasını sağlayabilirler. Almanca dilinde bilgilerin yazılması önem arz etmiş olsa da, bu ülke Türkçe de kabul etmektedir.

Almanya İş Arayan Vizesi 3 – almanya is arama vizesi 5

İdata Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

İdata başvuru formu doldurma işleminde hiçbir zorluk söz konusu değildir. Buna göre şu şekilde hareket etmek lazım;

 • İdata Hollanda ya da daha farklı bir ülke başvurusu çerçevesinde ilk etapta aracı kurumun resmi sitesine erişimi hızlı bir biçimde sağlamak lazım.
 • Biyometrik resim sağ üste eklenir. Ancak bunun yapıştırılmaması, sadece bir ataç ile iliştirilmesi gerekiyor.
 • Daha sonra ise bilgilerin yazılmasına geçilir. 16 farklı bölüm mevcuttur.
 • İlkinde başvuru sahibinin verileri istenmektedir. Bunların arasında; vatandaşlık, doğum yeri, ülkesi, tarihi, isim, soyadı ve varsa eski soyadı bulunur. Ayrıca medeni durum, cinsiyet, seyahat belge türü, seyahat belge numarası, geçerlilik tarihi, veriliş tarihi, adres, posta kodu, cep telefonu numarası, şehir, ülke ifade edilmelidir.
 • İkinci alanda; kişinin eşi varsa onun bilgileri girilmelidir.
 • Aynı zamanda form üzerinde üçüncü bir kısımda vardır. Bu da çocuklarla alakalı bilgilerdir.
 • Devamında, ebeveyn bilgileri, daha önce bu ülkede bulunup bulunmadığınız, gidiş amacı, eğitim ve iş durumu gibi verilerin de yazılması süreci temel bir parçası olarak dikkat çekmektedir.

Hepsinin kurallara tam uyumlu bir biçimde yazılmasından sonra mutlaka isim ve soyadının yanı sıra imzanın da bulunması gerekmekte. Bu sayede ilgili işlem tamamlanmış olacaktır. Çok uzun bir zaman almaz. Bilgilerin yanlışlık içermesi durumunda ilgili izin size sunulmaz ve ret yanıtı ile karşı karşıya kalmış olursunuz.

İdata Ulusal Vize

Ulusal vize almak isteyen kişilerden istenen birden çok evrak vardır. Bunların içinde İdata seyahat sağlık sigortası da bulunur. Ulusal vize uzun süreli kalışlar için alınması şart olan bir izin olarak karşımıza çıkıyor. Bu genellikle 90 gün olmasının yanı sıra bunun geçildiği haller de mevcuttur.

Burada dikkat çeken nokta ise istenilen evrakların verilmiş olmasıdır. Elbette dilekçe yazmak, başvuru formunu doldurmak, biyometrik resim çektirmek gibi farklı süreçlerin de bulunduğunu unutmamak lazım. Seyahat sağlık sigortası her zaman istenen bir doküman olarak dikkat çeker.

Öncelikle bunun ne olduğuna baktığımızda, Almanya seyahati sırasında ortaya çıkabilecek olan her türlü sağlık sorunu, kaza, yaralanma durumunda olası tedavi masraflarının karşılayan bir poliçe olduğunu görmekteyiz. Artık tüm ülkeler bunu talep etmektedir ve Almanya da bunların içinde yer alır.

Tek başınıza bunu elde etmeniz genellikle çok kolay bir süreç olmadığından aracı kurumdan bu noktada istemeniz daha mantıklıdır. Onlar sizin yerinize bunu hemen alırlar. Vize süresi boyunca geçerlidir. Başvuru sürecinde sunulması esastır. 30000 Euro minimum tutarlı olması şarttır. Bu sayede bir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya’da İş Bulmak

Almanya’da iş bulmak isteyen kişilerin bunu resmi bir şekilde yapabilmeleri için sunulmuş olan özel bir vize söz konusudur. Buna iş arama vizesi adı verilmektedir. Avrupa’nın en çok yabancı kabul eden ülkelerinden birisi olan Almanya, burada çalışmak isteyen kişilere işi bulabilmesi için 6 aylık bir resmi süre tanır. Bunu vize şeklinde verir. Farklı bir başvuru süreci söz konusudur. Çünkü istenen standart vize evraklarının yanı sıra meslek, sertifika, iş deneyimi, referans gibi dokümanların da talep edildiğini görmekteyiz.

Bunlarının tümünün hiçbir sorun olmadan tamamlanmasının sonrasında gerekli olan izin size sunulur. Çıkış süresi farklılık gösterse bile bunun maksimum 3 ay olduğunu ifade etmek lazım. Sorunların ya da ret yanıtının önüne geçebilmek için kesinlikle profesyonel bir destek alınmalıdır. Bu da aracı kurumun tercih edilmesi ile mümkündür.

Bunun sunmuş olduğu çok sayıda avantaj vardır. Hem tarihi eski hem de eksik ya da yanlış evrakın verilmesinin önüne geçmiş olursunuz. Aracı kurumların vizenin olumlu olarak sonuçlandırılmasının üstünde hiçbir dahli yoktur. Zamandan tasarruf edilmesi, bu tip bir başvuru sonucunda elde edilecek olan avantajların içinde yer alır. Bu anlamda yetkilendirilmiş, güvenilir ve aynı zamanda sorunsuz olan bir aracı kurumla iletişime geçerek tüm istenen evrakları sağlayıp, başvuruyu başarılı bir biçimde tamamlamanız çok zor değildir.

İdata Belgeler

İdata gerekli belgeler Almanya için şöyledir;

 • İş arama vizesi alabilmek için dikkatli ve aynı zamanda okunması konusunda bir sorun olmayan dilekçe istenmektedir. Okunaklı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bunun yanı sıra vize başvuru formu için de aynı kural geçerlidir. Birisini Türkçe diğerini ise Almanca doldurmak önemli bir detay olarak karşımıza çıkar.
 • Pasaportun belirtilmiş kriterleri taşıması da lazım. İçinde boş sayfa olmalı ve aynı zamanda geçerlilik süresi 6 ay ya da üstü şeklinde tanımlanmalıdır. Önceden alınmış olan vizeler söz konusu ise bunları sunmak avantaj sağlar.
 • Kriterler çerçevesinde yani 35×45 mm olacak şekilde iki tane biyometrik resim istenir.
 • İkamet süresini kapsaması ön koşulu ile seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir.
 • Denklik ve eğitim belgeleri olmadan vize başvuru sürecinin tamamlanması gibi bir durum söz konusu olmaz.
 • Eğer meslek düzenlemeye tabi ise bunun için lüzum görülen şartlar ve ön koşullar çerçevesinde hareket edilmelidir.
 • Dil bilgisi söz konusu ise bunun bir sertifika üzerinden ifade edilmesi de gerekmektedir. Hem Almanca hem de İngilizce için bu dokümanların sunulması size ileride çok büyük bir avantajı beraberinde getirecektir.
 • Almanya sınırları içerisinde kalırken geçimin nasıl sağlanacağını gösteren para ve buna dair banka hesap bilgilerinin istenmesi, bu özel vize alım sürecinde her zaman öne çıkan bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar.
 • Tapu ya da ruhsatı olan kişiler her zaman bunu beyan etmek zorundadırlar.

Almanya İş Arayan Vizesi 4 – almanya is arama vizesi 7

İdata Ulusal Vize

İdata İzmir şubesi her zaman müşteri kabul etmesiyle dikkat çeker. 0 850 460 12 93 fax adresi olarak dikkat çeker. Sadece hafta içi günlerinde hizmet vermektedir. Şair Eşref Bulvarı, No 21, Giriş 1, Zemin kat, Konak İzmir adresinde yer alır.

İdata nerede: İdata, Türkiye’nin birçok yerinde bulunuyor. Bunlar şöyledir;

 • Ülkemizde birçok farklı kentte, sahip olduğu ofisi üzerinden hizmet veren aracı kurum İdata, İstanbul Avrupa yakasında, Gayrettepe ilçesinden müşteri kabul eder. 0 212 224 35 25 üzerinden fax çekebilirsiniz.
 • İstanbul Asya yakasında da 0 850 460 12 92 numaralı fax ile erişim sağlanabilir. Altunizade Mahallesi, Kısıklı Caddesi, Shibuya Sokak, Sarkusyan, AK İş Merkezi, A Blok, No:4/2 Üsküdar İstanbul adresinde ikamet etmektedir.
 • Ankara ofisi, Gaziantep, Trabzon, Antalya, Bursa kentlerindeki vizeleri tercih edebilirsiniz.

Ulusal vize, uzun süreli bir şekilde Almanya sınırları içerisinde kalmak isteyenlerin alması gereken bir izin türü olarak karşımıza çıkar. Bunun birden çok kategori üzerinden sunulmuş olduğunu görmekteyiz. İş arama vizesi de bunlardan birisidir. Çünkü 6 aylık olarak verilir. İşin bulunması ve gerekli tüm prosedürün sağlanmasının ardından klasik bir çalışma vizesine çevrilir.

Almanyada İş

İsarama süreci Almanya sınırları içerisinde ve tam 6 ay boyunca sunulmuş olan bir vize sayesinde kolaylıkla tamamlanır. Bunun belli başlı tanımlanmış olan bir başvuru süreci söz konusudur. Dikkat edilecekler ve merak edilen her şey şöyledir;

 • Başvuru için gerek Almanya konsolosluğu gerekse Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan aracı kurumların rahatlıkla tercih edilmesi mümkündür.
 • Bu noktada belli bir ücret ödenir ve buna da harç adı verilir.
 • Çok uzun süreli bir vize olmasından dolayı ulusal olarak tanımlanır. Çünkü bunun süresi 6 aydır.
 • İlgili evrakların tamamlanması önem arz ederken en çok merak edilen konu ise bu iznin ne kadarlık bir zaman dilimi içerisinde çıkacağıdır. O da başvuruyu takip eden 3 ay olarak tanımlanmıştır.
 • Motivasyon dilekçesi, form doldurulduktan sonra Almanya tarafından belirtilmiş olan evrakların elde edilmesi sürecin en önemli parçalarından birisi olarak kabul edilmiştir.
 • Klasik vize başvuru belgelerinin her zaman tamamlanması gerekiyor. Söz konusu vize bir eğitim sonrasında verileceğinden, alınmış olan eğitimle alakalı her türlü evrakın sunulması lazım. Buna gerek diplomaları gerekse değişik sertifikaları eklemek gerekmektedir.

Burada önemli olan hususlardan birisi, ilgili dokümanların Alman makamları tarafından tanınıp tanınmadığıdır. Bunun için gerekli olan her türlü işlemin yapılması sırasında aracı kurumun sunmuş olduğu hizmeti kullanmak mantıklıdır. Böylelikle vize başvurusu tamamlanmış olur.

Almanca bilmek önemlidir. Başlangıç seviyesinde olsa bile bu tip bir veri sizin için bu ülkedeki iş hayatınız boyunca büyük fırsatların da kapısını sonuna kadar açacaktır. Vizenin süresi tam 6 aydır. Dilekçe içerisinde belirtilmiş ve çalışılacak olan yerin hangi kent olduğu üzerinden iş bakmaya başlayabilirsiniz.

6 aylık sürede iş bulan kişilerin bu zaman dilimi içerisinde dilini geliştirmesi ve ayrıca ülkeye uyum sağlaması önemlidir. İşin bulunmasından sonra artık daha farklı bir aşama başlar. Alman devleti ile bu işyeri arasında bir kontak kurulur. İstenen evraklar temin edilir. Sonrasında bu ülkede çalışmaya başlamış olursunuz.

Burada önemli olan bir diğer husus ise Almanya’nın bu politika ile istediği amaçlardır. Bunların başında nitelikli göçü teşvik etmek gelmektedir. Yani en az üniversite mezunu olan kişilerin bu vizeyi alabilmeleri söz konusudur. Bunun yanı sıra bazı sektörlerde ortaya çıkmış olan eleman boşluğu da bu şekilde doldurulmuş olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunun için gerekli olan süreci en kısa zaman dilimi içerisinde başlatabilirler.

Almanya İş Arama Vizesi

İdata Vize Belgeleri

İdata gerekli evraklar vize için öne çıkan şu belgelerden oluşmaktadır;

 • Dil bilmek avantaj olarak tanımlanmasından dolayı bu bilginizi bir sertifika üzerinden sunmak zorundasınız. Özellikle üç büyük kentte yer alan Goethe Enstitüsünden alınacak olan belgelerin kabul edildiğini unutmamak gerekiyor.
 • Almanya sınırları içinde en az 6 aylık bir zaman geçirileceği için buna uygun şekilde seyahat sağlık sigortasının var olması lazım.
 • Masrafların nasıl karşılanacağının net bir biçimde ifade edilmesi de sürecin parçasıdır. Bu yüzden bankadan hesap dökümü alınmalıdır. Bunun en son 6 aylık durumu özetlemesi önemlidir.
 • Motivasyon yazısı da gerekmekte. Buna dilekçe adı da verilir. Neden gideceğinizi hiçbir şüpheye yer bırakmadan çok net bir biçimde açıklamanız lazım.
 • Sahip olunan üniversite diplomasının Almanya sınırları içinde geçerli olup olmadığını öğrenmek ve bunun sonrasında Anabin H+ değerlendirme belgesini alabilmek için ilgili site ziyaret edilmelidir. Toplamda 500 Euro şeklindeki ödemenin yapılmasının ardından ilgili evrak size sunulmuş olacaktır.
 • Alanınızdaki her türlü kurs, eğitim programı ve bununla alakalı sertifikalar olmadan vize almak biraz zordur.
 • CV başarılı bir biçimde hazırlanmak zorundadır. Bunun için iki farklı dilden birisinin seçilmesi çok dikkat çekici bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar. Bu da İngilizce veya Almanca şeklindedir.
 • Son 6 aylık zaman dilimi içerisinde çekilmiş olan 2 tane biyometrik fotoğraf olmalıdır. Bunu aracı kurumun özel başvuru merkezleri üzerinden de elde etme konusunda bir sorun yoktur. Belli bir ücretin ödenmesi esastır.
 • Süresi geçerli olan pasaport olmak zorundadır.
 • Yine aracı işletmenin resmi sitesinden çok basit bir biçimde alacağınız başvuru formunu da unutmamalısınız.

İş Arama İzni Dilekçesi

İş arama izni kaç saat: İş arama izni olarak tanımlanmış olan hak 6 ay ile sınırlıdır.  Böylelikle işin bulunması halinde haftada 10 saatlik bir işe sahip olabilirsiniz. Bunun için tanımlanmış olan bir dilekçenin doldurulması esastır. Ayrıntıları ise şöyle olmalıdır;

 • Her zaman bunun konsolosluğa hitaben yazılması temel bir kural olarak karşımıza çıkar.
 • Kullanılacak olan dilin dikkatli seçilmesi esastır.
 • Burada en fazla önem gösterilecek husus ise amacın net bir biçimde ifade edilmesidir.
 • Temel olarak dilekçe üzerinden yapılacak olan başvuru sayesinde Almanya sınırları içerisinde iş aramak istediğinizi, bunun başarılı bir biçimde bulunmasının halinde orada çalışacağınızı yazmalısınız.
 • İletişim bilgilerini ilgili dilekçenin içine eklemeyi hiçbir zaman unutmayın.
 • Bir diğer önemli husus ise ilgili, evrakın iki farklı dilde hazırlanması gerektiğidir. Bunlardan birisi İngilizce iken diğeri ise Almanya’nın resmi dili olan Almanca şeklindedir.
 • Nasıl bir plan dahilinde hareket edeceğinizi anlatmanız sizin bu vizeyi almanız noktasında belirleyici olacaktır. Stratejinizi dile getirmeniz gerekmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra Almanya’nın hangi kentinde iş arayacağınız da mühimdir.
 • Bunların tamamlanmasının ardından Alman konsolosluğu hemen başvuru evraklarını ve dilekçeyi incelemeye başlar.
 • Herhangi bir sorun söz konusu değilse vizeniz çıkmış olur.

Almanya İş Arayan Vizesi 5 – almanya is arama vizesi

İdata Danışmanlık

İdata vize ücreti ne kadar: İdata birçok farklı ülkenin alınmasını zorunlu olarak kabul ettiği vizenin elde edilmesi noktasında hizmet veren çok başarılı bir işletmedir. Vize için talep edilmiş olan birtakım ücretlerin olduğunu hemen ifade etmek gerekiyor. Ulusal vize kapsamında şu fiyatlar söz konusudur;

 • 75 Euro nakit olarak ifade edilmiş olan bir meblağ mevcuttur. Bunun hem Euro hem de TL üzerinden ödenmesi konusunda bir sorun yoktur.
 • Bunun yanı sıra ek hizmetleri de alabilirsiniz. Bu vize oldukça kritik olmasından dolayı birçok değişik hususta danışmanlık hizmetinin talep edilmesi önem arz eder.
 • Buna göre başvuru formunun doldurulması 47 TL’lik bir para karşılığında çok kolaydır. Üstelik ödeme işlemleri hem nakit hem de kredi kartı üzerinden yapılabilir.
 • Kargo hizmeti ise 68 TL olarak dikkat çeker. Özel bir kurye görev yapar. Evrakların kaybolması ya da zarar görmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.
 • Bunun haricinde biyometrik resim çektirme işlemleri de yine İdata tarafından sunulan bir hizmet olarak dikkat çeker. Bunun karşılığında 45 TL ödemek yeterli olacaktır.
 • Her türlü mail, fotokopi ve fax gibi çıktı hizmetlerinde adet başına 2.5 TL ödenmelidir.
 • SMS bildirimi açmak da ücrete tabidir. 22 TL SMS başına ödenir.
 • Dış şubelerden yapılacak olan başvurularda 136 TL ödemek büyük bir önem arz eder.

Tüm bunları dikkate alarak ona göre başvuru işlemlerini yapmak çok mantıklıdır. Böylelikle vize alımı konusunda olumsuz bir sonuçla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Almanya İş Arayan Vizesi Video;

Almanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×