Almanya Vize

Almanya İş Arayan Vizesi

Almanya çalışmak için tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Almanya’da çalışmak isteyenlerin öncelik çalışabilecekleri bir iş bulmaları gerekir. Bu nedenle Almanya iş arayan vizesi alarak Almanya’ya gidip mesleklerine uygun iş arayabilirler.

Vize alan kişilerin hemen her alanda iş bulmaları mümkündür. Ancak iş bulan kişilerin kendilerine çalışma vizesi alarak ülkede çalışmaya başlamaları gerekir.

Almanya’ya İş Bulmak Amacıyla Gitmek İçin İş Arayan Vizesi Gerekli midir?

Almanya’ya iş bulmak amacıyla gitmek için iş arayan vizesi gerekliliği vatandaşlık durumuna bağlıdır. İş aramak isteyen kişilerin Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerin vatandaşı olmaları durumunda vizeye ihtiyaçları yoktur.

Bu ülkeler arasında Japonya, İsrail, ABD, Yeni Zelanda, Kanada ve Kore vardır. Bu ülkeler dışında kalan ülkelerinse iş aramak için Almanya’ya gidebilmeleri için söz konusu vizeye sahip olmaları gerekir.

İş Arayan Vizesini Alabilmek İçin Aranan Kriterler Neleredir?

Almanya herkese iş arayan vizesini vermez. Bunun için vizeyi almaya ve başvuru yapmaya uygunluğu sağlayacak kriterler ortaya koymuştur. Bu kriterlerden en az birisine sahip olanların iş arayan vizesini almaları mümkündür.

Söz konusu kriterler arasında;

 • Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans bölümlerinden mezun olmak
 • Alman üniversitesinde yüksek lisans ve lisans eğitiminin alınmış olması
 • Çalışma alanında 5 yıl (en az) deneyimi olmak
 • Almanya’da kalınacak süre içinde masraflarını karşılayabilecek olmak ve bunu kanıtlamak
 • Seyahat sağlık sigortasına sahip olmak

Kriterler arasında yer alan masrafların karşılanabileceği kanıtı için Almanya’da bir banka hesabına sahip olmanız gerekir. Bu hesaba her ay 853 Euro yatırmanız lazımdır.

Almanya İş Arayan Vizesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Almanya’da iş bulmayı sağlayan iş arayan vizesine başvuruyu elçilik, konsolosluk veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için gerekli olan prosedürleri tamamlamanız gerekir.

Bu prosedürler şunlardır;

 • Başvuru formunun eksiksiz doldurulması
 • Vize randevusunun alınması
 • İş arayan vizesi belgelerinin toplanması
 • Vize randevusuna gidilmesi
 • Vize ücretinin ödenmesi

Bu adımları tamamladıktan sonra vizeniz için gerekli işlemlerin yapılmasını ve size olumlu veya olumsuz cevap verilmesini beklemelisiniz.

Başvuru Formunun Eksiksiz Doldurulması

Vize başvurusuna başlayabilmeniz için ilk olarak başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu forma çevrimiçi olarak doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra yazdırarak imzanızı atarak hazır hale getirebilirsiniz.

Almanya İş ve Çalışma vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/almanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Vize Randevusunun Alınması

İş arayan vizesine sahip olabilmek için vize randevusunu Alman yetkili web sitelerinden alabilirsiniz. Vize için randevu 3 ay sonrasına kadar verilebilir. Bu durumlarda işlemlerinizin tamamlanması için 3 aydan daha fazla süre beklemeniz gerekir. Bunun için vize randevusunu Almanya’ya gitmeyi düşündüğünüz tarihte seyahati gerçekleştirebileceğiniz şekilde almaya özen gösterin.

İş Arayan Vizesi Alırken İhtiyaç Duyulan Belgelerin Toplanması

İş arayan vizesi alırken ihtiyaç duyulan belgelerin toplanması vize için yapacağınız en önemli işlemdir. Çünkü söz konusu belgeleri eksik toplamanız veya yanlış belge teslimi yapmanız size vize verilmesini engeller. Hatta bazı durumlarda bu şansı tamamen kaybetmeniz mümkündür.

İş arayan vizesini alabilmek için toplamanız gereken belgeler;

 • Almanya iş arayan vizesi başvuru formu (usulünce doldurulmuş)
 • Geçerli pasaport
 • Vesikalık fotoğraf (Fotoğraf adeti üçtür ve tüm fotoğrafların aynı olması gerekir. Ayrıca yüksek kaliteli ve uygun olmalıdır.)
 • İş arama dönem boyunca Almanya’da nerede konaklanacağını gösteren kanıtlar
 • Mektup (Almanya’ya gidiş amacı, kariyer ve iş planları yazar)
 • Sağlık sigortası poliçesi
 • Özgeçmiş
 • Diploma, sertifika ve iş deneyimini belirten belgeler
 • Hesap durumu, banka hesabı veya sponsor bilgilerini içeren finansal kaynak kanıtları

Bu belgelerin dışında elçilik veya konsolosluklarda ek belge istenebilir. Bunun dışında söz konusu tüm belgelerin İngilizce veya Almanca olması veya tercüme edilmesi gerekir. Tercüme işleminin ise elçiliğin tanıdığı bir tercüman aracılığıyla yapılması lazımdır. Dil özellikleri yanı sıra toplanan tüm belgelerin imzalı ve onaylı olması lazımdır.

Vize Randevusuna Gidilmesi

Vize randevuları kişilerin vize almasını kesinleştiren son vize aşamalarındandır. Bunun için iş arayan vizesi için randevunuz bulunuyorsa bu randevuya mutlaka katılmanız gerekir. Katılım sağlamadığınız durumda yeniden randevu almanız ve katılamama durumunuzu açıklamanız lazımdır.

Randevuya giderken vize belgelerinizi yanınızda götürmeyi unutmayın. Tercih ettiğiniz başvuru merkezine bağlı olarak (konsolosluk ve elçilik) görüştüğünüz çalışanlara bu belgeleri teslim etmelisiniz.

Randevunuza geç kalmamaya özen gösterin. Çünkü geç kaldığınız durumlarda da randevunuz iptal edileceğinden randevu tekrarı yapmanız gerekir.

Vize İçin Gereken Ücretin Ödenmesi

Almanya’da iş aramanızı sağlayacak vizeyi alabilmeniz için belgeleri hazırlamanın ve görüşme randevusuna katılmanın dışında vize için gereken ücreti de ödemeniz gerekir. Bu ücret 60-80 Euro aralığında değişebilen bir ücrettir.

Bu ücreti ödeyerek dekont veya makbuzunu almalısınız. Çünkü bu belgeyi vize için hazırladığınız belgelerin arasına koymanız gerekir.

Almanya Çalışma vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/almanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İş Arayan Vizesinden Yararlanarak Almanya’da Ne Kadar Süre Kalınır?

İş arayan vizesiyle Almanya’ya geldiyseniz vizeniz sayesinde iş aramak için 6 ay boyunca ülkede kalabilirsiniz. Ancak bu süre kendi alanınızda iş aradığınız durumlar için geçerlidir. Belirlenen 6 aylık süre içerisinde kendinize uygun bir iş bulduysanız Almanya’da çalışabilmeniz için gerekli olan çalışma oturma iznine sahip olmalısınız. Ayrıca eğer isterseniz kalıcı oturma hakkını kazanmak için AB mavi kartı başvurusu da yapabilirsiniz.

Vizeyle Almanya’ya Gelindiğinde Yapılması Gerekenler

İş arayan vizesini aldığınızda Almanya belirlediğiniz tarihte gidebilirsiniz. Almanya’ya iniş yaptığınızda zaman kaybetmeden iki işlemi yerine getirmeniz önerilir.

Bunlar;

 • Kayıt ofisine kayıt yaptırmak (Almanya’da kalacağınız ev, otel veya yakın adresini kayıt ofisine kayıt ettirmeniz gerekir. Kayıt ofisine giderken pasaport, vize ve Almanya’da kaldığınız yere ilişkin bilgileri yanınızda götürmelisiniz. Bu sayede kaydınız yapılır. Kaydınızı bulunduğunuz yere en yakın kayıt ofisine yaptırmanız önemlidir. Bu işlemi yapmak içinse Almanya’ya geldiğiniz andan itibaren iki haftadır.)
 • Geçici oturma izni almak (Adres kaydı dışında yapabileceğiniz ikinci işlem geçici izni almaktır. Geçici oturma izni ile Almanya’da bulunmak istiyorsanız Göçmenlik Dairesi’ne başvurarak izni alabilirsiniz. Ancak bunun için daireden randevu almanız, sizden istenen belgeleri teslim etmeniz ve mülakata girmeniz gerekir.

Yapacağınız bu iki işlem ardından iş arama çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Almanya’da Çalışılması Durumunda Mavi Kart Alınabilir Mi?

Almanya iş bulup çalışmanız durumunda AB mavi kartı alma şansınız vardır. Ancak bu şanstan yararlanabilmek için yaptığınız işin ve uzmanlığınız belirlenmiş kriterlerde olması gerekir. Bu kriterlerden en önemlisi maaş kriteridir. Söz konusu kartı alabilmeniz için yıllık brüt maaşınızın 44800 Euro (en az) olması gerekir. Uzmanlığınızın bilgi teknolojileri, mühendislik ve matematik üzerine olması durumunda ise yıllık brüt maaşınızın 34944 Euro (en az) olması gerekir.

AB mavi kartını alarak 33 ay içerisinde Almanya’da oturma iznine sahip olabilirsiniz. Almanca bilginizin seviyesin B1 olduğu durumda ise kart yardımıyla oturma iznini 21 ay gibi kısa bir sürede alabilirsiniz.

İş Bulunması Durumunda Almanya Çalışma Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya’da iş bulmanız durumunda Almanya çalışma vizesi alarak ülkede kalma şansı bulabilirsiniz. Bu vize sayesinde 5 yılı doldurduğunuzda oturma izni alarak ülkede oturabilirsiniz.

Çalışma vizesini almak istediğinizde masraflarınızı kendiniz karşılayabilir veya size sponsor olacak birisinin desteğiyle Almanya’da kalabilirsiniz. Aileniz Almanya dışında bulunuyorsa aile birleşimi vizesinden yararlanarak ailenizi yanınıza getirebilirsiniz. Ancak vizenin şartlarını karşıladığınızı kanıtlamanız gerekir.

Almanya İş ve Çalışma vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/almanya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×