İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021

İtalya Vize Gerekli Evraklar Neler?

Güney Avrupa’da bulunan İtalya’ya seyahat etme amacınız varsa ve yaşadığınız ülke Schengen ülkesi ise vizeye gerek kalmadan İtalya’ya gidebilirsiniz. Çünkü İtalya Schengen ülkeleri arasında bulunur ve aynı durumda olan ülkelerle arasında vize muafiyeti vardır.

Vize Reddi ve Çözümü (2021)

Bunun dışında AEA ve AB vatandaşı ise yine vize muafiyetinden yararlanarak İtalya’ya gidebilirsiniz. Her iki kategoride de yer almadığınız durumda İtalya’ya gidebilmeniz için İtalya vizesi almanız gerekir.

Italya Vize Veriyor Mu?

İtalya vize verir.

Italya Vize Başvurusunda Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vize başvurusu için hesapta 12 bin TL değerinde para bulunmalı.

Italya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu İtalya Konsolosluğu tarafından yapılır.

Bu vizeyi almanız durumunda vizede belirtilen 90 gün boyunca İtalya’da kalabilirsiniz. Vizeye başvurmadan önce vize almanız gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvurularında Teslim Edilmesi Gereken Standart Belgeler Hangileridir?

İtalya tarafından verilen tüm İtalya vizelerinde standart olan vize belgeleri vardır. Başvuruların kabulü ve onaylanması bu belirlenmiş olan belgelerin tam bir şekilde teslim edilmesi ile mümkün olur.

İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021

İtalya vizesi başvurularında teslim edilmesi gereken standart belgeler şunlardır;

 • İtalya vizesi için çevrimiçi başvuru formu
 • Pasaport veya seyahat belgesi
 • Medeni durumu gösterir belge
 • Fotoğraf
 • Eski vizelerin kopyası
 • Seyahat kanıtı
 • Konaklama kanıtı
 • Seyahat sigortası
 • Mali yeterlilik kanıtı
 • Seyahat ön yazısı
 • Çalışma durumunu gösterir belgeler
 • Öğrencilerden istenen belgeler

Bu belgeler yanı sıra İtalya’ya yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak istenen ek belgelerin standart belgelere eklenmesi gerekir. Ayrıca İtalyan yetkililerin gerekli görmeleri durumunda farklı belgeler istemeleri de mümkündür.

İtalya başkonsolosluğunun bu sene güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar

1. İtalya Vizesi İçin Çevrimiçi Başvuru Formu

İtalya vizesine ihtiyaç duyulduğunda vize almak için atılacak ilk başvuru adıma çevrimiçi başvuru formunun doldurulmasıdır.

Bu form İtalya büyükelçilik web sitesi üzerinden online olarak indirilebilir. Sonrasında forma eksiksiz bir şekilde doldurulur ve imzalanır. Ardından da formun çıktısı alınabilir. İtalya vizesi çevrimiçi başvuru formunda kişisel bilgileriniz, iş bilgileriniz, sicil bilgileriniz ve seyahate dair merak edilen bilgiler yer alır.

İtalya vize başvuru formuyla vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/italya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

2. Pasaport Veya Seyahat Belgesi

Başvuru formundan sonra vize başvurusu için en önemli belge pasaporttur. Pasaportunuz geçerli bir pasaport olması ve vize işleminin yapılabileceği 2 boş sayfaya sahip olması gerekir. Bunun dışında pasaportunuzu 10 yıl içinde almış olmanız ve pasaportun son kullanma tarihinin İtalya gezisinin bitiminden itibaren 3 aylık sürenin olması lazımdır. Pasaport yerine seyahat belgesi ile işlem yapılan ülkelerde yaşıyorsanız pasaport yerine standartlara uygun seyahat belgenizi yetkililere teslim edebilirsiniz.

İtalya Vize Evrakları

3. Fotoğraf

Vizeniz için fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Bu fotoğrafın bulundurması gereken özellikler şunlardır;

 • 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı
 • Boyutu 35×45 mm olmalı
 • Resmin %70 veya %80’nini yüz kaplamalı
 • Açık fotoğraf olmalı
 • Renkli fotoğraf olmalı
 • Pasaportta kullanıma uygun olmalı

Bu özelliklere sahip olan iki adet fotoğrafı başvuru belgeleri arasında bulundurmalısınız.

4. Medeni Durumu Gösterir Belgeler

Vize belgeleri arasında medeni durumunuzu gösteren belgelerin yer alması gerekir. Evliyseniz evli olduğunuzu kanıtlayan evlilik cüzdanı ve çocuklarınız varsa doğum belgeleri medeni durumunuzu gösterebilecek belgelerdir. Ayrıca eşinizi kaybetmeniz durumunda ona ait ölüm belgesini de bu belgeler arasında ekleyebilirsiniz.

İtalya Vize Evrakları

5. Eski Vizelerin Kopyası

İtalya veya diğer ülkelere ilk defa vize başvurusunda bulunmuyor olabilirsiniz. Bu durumda vize başvuru belgeleriniz arasına geçmiş dönemde aldığınız vizelerin kopyasını eklemeniz gerekir. Eski vizeniz kaç adetse hepsine ait bir kopya almalısınız.

6. Seyahat Kanıtı

Vize için hazırlamanız gereken standart belgeler arasında seyahat kanıtı belgeleri de bulunur.

Bu belgeler sizin İtalya’ya seyahat yapacağınız kanıtlar. Belgeler arasında uçuş rezervasyonu, uçuş tarihi, uçuş numarası ve uçuş güzergahı bulunur. Ayrıca bu kanıtlar arasında ülkenize dönüşte kullanacağınız uçak rezervasyonu bilgileri de bulunabilir.

İtalya konsolosluğu vize başvurularında uçak rezervasyonu talep etmektedir. Uçak rezervasyonu nasıl olmalıdır, ücretsiz olarak nasıl yapılır sayfamızdan öğrenebilirsiniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-ucak-rezervasyonu

7. Konaklama Kanıtı

Vize başvurularında sunmanız gereken kanıt belgeleri arasında konaklama kanıtı belgeleri bulunur. Bu belgelerle İtalya’da kaldığınız süre boyunca nerede konaklama yapacağınızı bildirirsiniz. Belgeler arasında otel rezervasyonu, aile üyesinin adresi, kiralık ev adresi ve diğer konaklama seçeneklerine dair belgeler bulunur. Aile yakınınız veya arkadaşınızda kalacaksanız konaklama kanıtı olarak o kişinin yazdığı davet mektubunu ve onunla kalacağınızı belirtebilirsiniz.

İtalya vizesi için bir konaklama belgesi ibraz etmeniz zorunludur. Otel rezervasyonları ücretlidir. Ancak ücretsiz ve İtalya konsolosluğun ’un istediği şekilde rezervasyon nasıl yapılır öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret ediniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-otel-rezervasyonu

İtalya Vize Evrakları

8. Seyahat Sigortası

İtalya vizesi almak istiyorsanız seyahat sigortasına sahip olmanız gerekir. Ancak bu sigortanın İtalya yanı sıra diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunan bir seyahat sigortası olması gerekir. Söz konusu sigortanın teminatının ise en az 30 bin Euro teminatının olması şarttır. Ayrıca yaptıracağınız bu sigortanın İtalya ve Schengen ülkelerinde alacağınız tedavi masraflarını karşılaması gerekir.

İtalya vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunludur. Ancak bu sigorta genelde yanlış anlaşılıyor ve hatalı yaptırılıyor, en uygun ve vize için geçerli seyahat sağlık sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.>>> vizerandevu.com/seyahat-vize-sigortasi

9. Mali Yeterlilik Kanıtı

Mali yeterlilik kanıtı vize başvurusunda mutlaka teslim edilmesi gereken belgelerdendir. Bu belgeler sayesinde İtalya’daki kalış sürenizde maddi açıdan zorluk yaşamayacağınızı kanıtlamış olursunuz. Sahip olmanız gereken mali tutar ise İtalya’da kalacağınız süreye, geliş amacınıza ve bağımlı olduğunuz kişiler varsa onlara bağlı olarak değişir. İtalya’da kalmak için mali yeterliliğinizin bulunduğunu şu belgelerle kanıtlayabilirsiniz.

 • Kredi kartının fotokopisi (kredi kartı sahibinin adını, soyadını ve hesap bakiyesini içermeli)
 • Banka ekstreleri (geçmiş aylara ait)
 • Banka hesap özetleri (banka yetkilisinin imzası ve mührü bulunmalı)
 • Sponsorunuzun banka garantisi (orijinal ve söz konusu kişi tarafından imzalanmış olmalı)

Nakit para, banka ekstresi ve diğer belgelerin mali yeterlilik kanıtı olarak sunulabilmesi için imzalı, mühürlü ve damgalı olması gerekir. Aksi takdirde kabulü mümkün olmaz.

10. Seyahat Ön Yazısı

Standart belgeler arasında seyahat ön yazısı da yer alır. Bu yazıda İtalya’ya neden gideceğiniz, harcamalarınızı nasıl karşılayacağınız, sponsorunuzun olup olmaması gibi seyahatinize dair detaylar içeren bir yazı yazmalısınız.

İtalya vize başvurusu için seyahat amacınızı anlatan doğru bir dilekçe yazmalısınız. En doğru dilekçe nasıl yazılır, örneklerini indirmek ve kendinize göre düzenlemek için sayfamızı ziyaret ediniz>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-dilekce-ornekleri

İtalya Vize Evrakları

11. Çalışma Durumunu Gösterir Ek Belgeler

Çalışan durumda olan bir kişiyseniz vize başvuru belgeleri arasında çalışma durumunuzu gösteren ek belgeler eklemeniz gerekir.

 • Bu belgeler arasında iş sözleşmesi, maaş bilgileri, gelir vergisi beyannamesi ve işveren mektubudur.
 • Bu mektup da çalıştığınız yer, yaptığınız iş, İtalya’ya gidiş sebebiyle işe gidemeyeceğiniz tarihler ve gidişine izin verildiğine dair bilgiler bulunur.
 • Serbest meslek çalışanı iseniz gelir vergisi beyannamesi, işletme ruhsatı ve 6 aylık banka hesap özeti gibi belgeleri teslim etmeniz gerekir.

13. Öğrencilerden İstenen Ek Belgeler

 • Öğrenciyken İtalya’ya gidiyorsanız ülkenizde okuduğunuz okul bilgisi ve kanıtı ile okulunuz yetkilisi tarafından hazırlanan mektubu vize ek belgesi olarak sunabilirsiniz.
 • Bu mektupta ise akademik personelin adı, tarih, hangi tarihten beri öğrenci olduğunuz, devamsızlık süresi, İtalya’ya gidişe itirazın olmaması ve finansal durumun uygun olduğu bilgileri bulunur.

14. Seyahat Amacına Bağlı Olarak İstenen Belgeler

İtalyan vizesi hazırlamanız gereken standart belgelerin yanı sıra İtalya’ya seyahat amacınıza bağlı olarak hazırlamanız gereken ek belgeler vardır. Bu belgeler amaç türüne bağlı olarak değişir.

Bu belgeleri iş seyahati, tıbbi tedavi ve kültürel etkinlik gibi amaçlara bağlı olarak hazırlamanız gerekir. Bunlar aynı zamanda kısa süreli vize başvurularında geçerliliği olan belgeler olur. Uzun süreli vize başvurularında istenilen belgeler farklılık gösterebilir.

İtalya Vize Evrakları

1. İş Seyahati İçin Gerekli Belgeler

İtalya iş seyahatleri için tercih edebileceğiniz bir ülkedir. İş toplantısına katılmak, ortaklarınızla görüşmek veya yeni iş atılımları için İtalya’ya gitmeniz gerektiğinde işletme vizesi almanız gerekir.

Bu vizeyi almanızı sağlayacak ve sizin teslim etmeniz gereken belgeler şunlardır;

 • Görüşme yapacağınız şirketin sizi İtalya’ya davet ettiğini gösterir mektup
 • Görüşeceğiniz ve sizi davet eden şirkete ait tescil belgesi
 • Çalıştığınız şirket adına İtalya’daki bir şirketle görüşme yapacaksanız iki şirket arasındaki ilişkiyi kanıtlayan belge
İtalya vize başvurusu için davetiye sunacaksanız bunun formatı uygun olmalıdır. Örnekler için buradan ulaşabilirsiniz.>>> vizerandevu.com/vize-davet-mektubu

Bu belgeleri vize almanız için sizden istenen pasaport, fotoğraf ve vize ücreti makbuzu gibi temel belgelerin yanına eklemeniz gerekir.

2. Tedavi Seyahati İçin Gerekli Belgeler

İtalya’ya yaşadığınız rahatsızlığın tedavisini olmak amacıyla gitmeniz gerekebilir. Bu durumda İtalya vizesine başvurarak ülkeye giriş yapmanıza yardımcı olacak vizeyi almanız gerekir. Vize başvurusunda temel vize belgelerinin yanı sıra tedavi amacıyla ülkeye gideceğini kanıtlayan belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Bu belgeler;

 • Ülkenizde tedavi olduğunuz doktordan veya kurumdan hazırlanmış tıbbi geçmiş bilgilerinizin, İtalya’da tedavinizin yapılması gerektiğinin ve alacağınız tıbbi tedaviyi açıklayan bir belge
 • Doktorunuz ve İtalya’daki doktorun hastalığınız hakkında yaptıkları görüşmenin kanıtı
 • İtalya’da hizmet veren tıbbi kurumlardan birisi tarafından tedavinizin yapılmasını kabul ettiklerini belirten belge
 • İtalya’da göreceğiniz tedavinin %30 (en az) masraflarını ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont
 • İtalya’da tedavi göreceğiniz tıp kurumunda konaklayacağınız kanıtlayan belge
 • Sağlık masraflarınızın vatandaşı olduğunuz ülkenin Sağlık Bakanlığınca karşılanması durumunda tedaviyi karşılayacaklarını belirten resmi mektup

Tüm bu belgeler resmi olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca bu belgelere ek olarak göreceğiniz tedavi için çıkabilecek ek masrafları karşılayacağınızı teminat olarak vermeniz gerekir. Böylelikle tedavi için İtalya vizesi alabilirsiniz.

İtalya Vize Evrakları

3. Etkinlikle Katılım İçin Gerekli Belgeler

İtalya’nın herhangi bir şehrine etkinliklere katılmak amacıyla gitmeyi düşünürseniz gidişiniz için İtalya vizesine sahip olmanız gerekir. Bu etkinlikler spor, film veya kültürel etkinlikler olabilir. Tüm bu etkinliklere katılım için kültür etkinliği vizesi almanız gerekir.

Bu vizeyi alabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Film, müzik veya kültürel etkinliklerin kayıt belgeleri
 • Katılacağınız etkinliklere giriş biletleri
 • Etkinliğe davet edilmeniz durumunda organizatörlerin davet mektubu
 • Katılacağınız etkinliğin detaylı programı
 • Geçmişte katıldığınız etkinlik varsa sertifika veya katılım belgesi

Bu belgeleri teslim ederek İtalya kültür etkinliği vizesini alabilir ve belirlenen tarihlerde etkinliklere katılma şansı elde edebilirsiniz.

İTALYA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Aşağıda listelenen vize başvuru formlarını indirerek lütfen bizimle +90 (850) 308 22 13 numaradan bağlantı kurunuz.
İTALYA TİCARİ BELGELER İTALYA TURİSTİK BELGELER
İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 1 – wordicon Resmi Başvuru Evrak Listesi
İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize için başvuru yapacaksanız Vize Rejim Tablosuna lütfen vize alacağınız ülke için göz atınız.
Önemli! Pasaportunuzda geçerlilik süreniz, seyahat süreniz dışında 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

İtalya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021 Video;

İtalya Vize

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. İtalya vize evrakları listesini bu kadar iyi hazırladığınız için teşekkürler. Soracak bir sorum bile yok açıkçası oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklanmış.

 2. Vize başvurusu yapacak arkadaşlar yorumlara bakıyorlarsa eğer İtalya vize başvurusu 2021 yılı için bu sene biraz daha uzun sürdüğünü belirtmeliyim. Bu nedenle dikkatli olmak ve 1 ay önceden başvuru yapmak lazım. Pandemi nedeni ile daha ayrıntılı bir süreç yürütülüyor.

 3. İtalya vize ücreti vize evrakları ile ilişkili mi? Çünkü evrakları biz hazırlıyoruz ancak harç ücreti söz konusu ve bu ücret ne için veriliyor acaba?

 4. Vize evrakları pek çok içeriğe sahip. Özellikle İtalya vize evrakları son bir yıldır sağlıklı olduğunuza dair belge de istemektedir. Size tavsiyem bunu unutmayın ve ekleyin.

 5. İtalya’ya giderken pasaport süremiz ne kadar olmalı acaba? Çünkü pasaport için 6 ay şartı İtalya’da da gerekli mi merak ediyorum. İtalya vize şartları 2021 yılında bir gelişme söz konusu ise bilgilendirirseniz sevinirim açıkçası.

 6. İtalya vizesi için pek çok kullanıcı da benim aynı problemi yaşamış maalesef ki son bir yıldır vize başvurularını geç cevaplıyor. İtalya vize başvurusu 2021 yılında pek çok ülkede olduğu gibi pandemi nedeni ile faha uzun sürüyor bu nedenle yeni başvuracak olanlar erken başvuru yapmalılar ve son günlere kesinlikle bırakmamalılar.

 7. İtalya vize evrakları söz konusu olduğunda istenen belgelerden biri de vize dilekçesi imiş arkadaşlar ben sadece başvuru formu yeterli sanıyordum dikkat edin ve muhakkak iyi bir dilekçe yazın.

 8. İtalya vize için gerekli evraklar 2021 yılıyla 2020 yılı aynı mı acaba bende hali hazırda bir dosya var bu iş görür mü yoksa yenilemem mi gerek?

 9. İtalya vize başvurusu 2021 için ilk olarak vize dosyanızı hazırlamanız gerekir ki önce belgeleri toplayıp sonra vize başvurusunu yazın çünkü bilgilerin aynı olması gerekiyor. Benim gibi hata yapmayın ve aynı bilgileri yazın muhakkak.

 10. İtalya vize reddi itiraz yaptım ancak bir geri dönüş olmadı bu normal mi acaba yoksa bir evrak eksikliği ve benzeri mi yaptım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×