İtalya VFS Global Randevu

İtalya Sağlık Bakanlığı 14 Mayıs 2021 tarihi itibari ile yeni bir genelge yayınlayarak ülkeye giriş yapacak olanlar da uygulanacak olan pandemi tedbirlerini duyurdu. Genelgeye göre;

 • İçlerinde Türkiye’nin de dahil olduğu C, D ve E listesindeki ülke vatandaşlarının İtalya’ya girişlerinde son 72 saat içerisinde yaptırılmış olan PCR testi zorunludur.
 • Türkiye’nin de dahil olduğu D ve E listesinde yer alan ülkelerin vatandaşlarının İtalya’da kalacağı her 10 gün ara ile PCR testi yaptırması zorunludur.
 • B, C, D ve E listelerinde yer alacaklar D ve E listelerinde yer alacak.
 • Bu konudaki formül https://app.euplf.eu web sitesinden satın alınmaktadır.
 • İşlem sonunda seyahat kontrollerinde akıllı telefon üzerinden gösterilmek şartı ile doldurulmuş olan form, karekodlu ve pdf şeklinde yolcuya iletilir.
 • Kâğıda basılması söz konusu değildir ancak dijital olarak erişmek mümkündür.

İtalya Vize Başvuru Süreci

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize türünü belirlenmesinin ardından İtalya VFS Global Randevu alarak vize başvuru sürecini başlatır. Vize başvuru süreci şu şekilde ilerlemektedir;

 • Ankara, Antalya, İzmir ve Gaziantep’teki vize başvuru merkezlerine sadece Türkiye’de yaşayanların başvuruları kabul edilir.
 • Başvuru gerçekleştirmeden önce İtalya’ya gitmek istenen amaç net olarak belirtilir.
 • 2014 yılından bu yana Schengen vizesi için parmak izi vermeyenlerin başvuruları şahsen yapılmalıdır.
 • 2014’ten sonra parmak izi vermiş olanların başvurularını başvuru merkezine gelmeden yapması mümkündür.
 • Parmak izi geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • Büyükelçilik ve konsolosluk Türkçe karakterleri kabul etmediğinden dolayı verilen parmak izinin Türkçe karakter içermesi durumunda parmak izi geçersiz sayılır.
 • Parmak izi geçersiz sayılanların yeniden vize başvuru merkezinde parmak izi vermesi gerekmektedir.
 • Belgelerin hazırlanmasının ardından İtalya VFS Global Randevu alınır.
 • Randevular çağrı merkezini arayarak ya da online şekilde alınmaktadır.
 • Eksiksiz doldurulan başvuru formu ile birlikte talep edilen belgelerin orijinalleri ve fotokopileri hazır bulundurularak vize başvuru merkezine şahsen sunulur.
 • Başvuru sahiplerinin kurye teslimat hizmeti ve seyahat sağlık sigortası gibi birçok ek hizmetten yararlanma imkanı bulunmaktadır.

İtalya VFS Global Randevu Alamıyorum

İtalya seyahati isteyen Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanlar vize almak zorunda iken diğer pasaport sahiplerinin vize muafiyeti söz konusudur. Pasaportlarında daha önceden Schengen vizesi bulunanlar şartlarını yerine getirmesi halinde ülkeye giriş yapabilir.

Uzun süreli vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğu’na ya da büyükelçiliğe yapılır ancak kısa süreli başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmez. İtalya VFS Global Randevu alarak tüm vize başvurularının gerçekleştirilebileceğini kurumdur.

Vize Başvuru Formu

1995 yılından bu yana Schengen anlaşmasını imzalayan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan İtalya’da, Schengen vizesi dışında aynı zamanda seyahatin süresi ve amacı doğrultusunda farklı vize türleri bulunmaktadır.

Vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken evrakların başında başvuru formu yer almaktadır. İtalyanca ve Türkçe olarak büyük harfler ile eksiksiz olarak hazırlanması gereken başvuru formunda seyahat ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır.

Seyahatin neden yapıldığı ve masrafların nasıl karşılanacağı, başvuru sahibinin Türkiye yeniden geri dönüp dönmeyeceği gösterilen evraklar ile ibraz edilir. Başvuru formunu ile konsolosluğa sunulan evraklar birbirini destekler nitelikte olmalıdır. Hatalı ve eksik olması halinde vize başvurusunun olumlu sonuçlanması söz konusu değildir.

Vize Ücreti Ve Harç Bedeli

İtalya’ya yapılacak olan seyahatin niteliğine uygun vize türüne göre evraklarda değişiklik göstermektedir, İtalya vizesi için başvuru formu dışında gerekli olan tüm evraklar içerisinde biometri işlemleri de önem kazanmaktadır.

Vize başvurusu yapmak isteyenlerin parmak izi taraması olan biometri işlemini yaptırması zorunludur. 5 yıl geçerliliği bulunan biometrik veriler ile İtalya vizesi almak söz konusudur.

İtalya VFS Global Randevu işlemlerinde ödenen vize ücreti ve harç bedeli vizenin kategorisine ve seyahat amacına göre değişir. Ancak yapılan ödemeye ait dekont başvuru evrakları arasında bulundurulur.

İtalya Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Tüm belge ve evrakların eksiksiz ve doğru şekilde teslim edilmesinin ardından İtalya vize işlemlerinin sonuçlanması 5 ila 7 iş günü içerisinde tamamlanır. İtalya Konsolosluğu vize çıkış süresi içerisinde gerek görülmesi durumunda vize başvuru sahibi mülakata çağırır.

Aynı zamanda ek evrak talebi, tatil nedeni ile konsolosluğun kapalı olması ya da konsoloslukta yaşanan yoğunluktan dolayı işlem süresi uzar.

İlginizi Çekebilir;

https://www.vizerandevu.com/italya-turist-vizesi/

https://www.vizerandevu.com/italya-ogrenci-vizesi/

https://www.vizerandevu.com/italyada-evlenmek/

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×