İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya Öğrenci Vizesi Başvuru

İtalya’ya eğitim amacıyla gitmek isteyen öğrencilerin üç aydan daha uzun süreli kalmaları gerektiğinde İtalya öğrenci vizesi alması istenebilir. Vize istenip istenmemesi hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza göre değişkenlik gösterir.

Amerika Vize Başvurusu: Kapsamlı Rehber

Öğrenci vizesi temelde İtalya’da uzun süre kalmak için alınan uzun süreli vize tiplerinden bir tanesidir. Ulusal veya D-vize şeklinde adlandırılır. Öğrenci olmanız ve eğitim için gitmek istemeniz halinde almanız istenen vize türlerinden bir tanesidir.

Italya öğrenci vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

İtalya öğrenci vizesine başvuru yapacak olanların banka hesap bakiyesi en az 5000 TL olması sağlanmalıdır.

Italya öğrenci vizesi nasıl alınır?

İtalya öğrenci vizesi almak isteyenler konsolosluğa başvuruda bulunmak zorundadır, ülkedeki eğitim kurumuna kabul edildikten sonra gerçekleşir.

Italya vize başvurusunda hesapta ne kadar para olmalı?

Kısa süreli seyahatler için İtalya vize başvurusunda bulunacak olanların bankadaki hesabında en az beş ya da altı bin TL bakiye bulunması önerilmektedir.

Ülkeye giriş için bu vizeyi almanız istendiğinde ve vize aldığınızda işlemler bitmiş sayılmaz. Bu vize sadece ülke sınırlarından sorunsuz bir şekilde girmenize hak tanır. Üç aydan daha uzun kalmak istediğinizde İtalyan oturum izni almanız da bir başka zorunluluktur. Sadece oturum izni almak isteyenlerden de aynı işleyişe bağlı olarak giriş vizesi talep edilir.

İtalya’da Eğitim Almak İsteyen Öğrencilerin Vize Zorunluluğu Var Mıdır?

İtalya ülke sınırları içinde 3 aydan daha uzun süre kalmak isteyen neredeyse herkes için vize talep eden bir ülkedir. Bazı istisnalar bulunur.

Sıralanan ülkelerin vatandaşları öğrenci vizesi almadan eğitim alabilir:

İtalya Öğrenci Vizesi
İtalya Öğrenci Vizesi
 • AB ülke vatandaşları,
 • İzlanda,
 • Lihtenştayn,
 • Norver,
 • İsviçre şeklinde sıralanabilir.

Vize almaları gerekmese de üç aydan daha fazla süre ile kalmak istediklerinde oturum izni almak zorunda kalınır. Schengen vizesi alması gerekmeyen bir ülkenin vatandaşı olduğunuzda ise durum değişiklik gösterir. Kursa 3 aydan uzun sürmediğinde vize ihtiyacınız olmaz. Ama uzun sürdüğünüzde İtalyan öğrenci vizesi almanız istenir.

Öğrenci olarak ülkede kalmanız gerektiğinde zaten İtalya’da iseniz ülkenize dönerek uzun süreli vize için başvuruda bulunmanız gerekir. AB vatandaşı olmayanlardan da uzun süreli İtalyan vizesi almadan oturum için başvuru yapmaları kabul edilmez.

İtalya Vizesi Almak İçin Hangi Şartlara Sahip Olmalısınız?

İtalya’dan öğrenci vizesi almak istediğinizde yerine getirmeniz gereken bazı şartlar vardır. Başvurunuzun gerçek olduğunu anlatmak ve kanıtlamak için bazı belgelere ihtiyaç duyulması söz konusu olacaktır. En temel şart ise bir İtalyan eğitim kurumuna kayıtlı olmaktır.

Bunun yanında:

 • İtalya öğrenci vizesi için başvuru formu,
 • Vize onaylanması halinde kullanılacak olan pasaport resmi,
 • 3.5 mm ve 4.5 mm arasında,
 • Açık veya arkası beyaz olmalı,
 • Yüz oranı resmin %75-85 oranında kaplamalı,
 • Nötr bir yüz ifadesi ile çekilmeli,
 • Vize kullanımında damga basılacak olan kullanılmamış en az 2 sayfası olan bir pasaport,
 • Seyahatinizin detaylarını içeren belge,
 • Daha önceden aldığınız vizelerin fotokopileri,
 • Doğum veya evlilik konusunda medeni halinizi kanıtlayan resmi belge,
 • İtalyan eğitim kurumuna kayıt belgesi,
 • Ülkenizdeki polislerden izin,
 • Kalacağınız yerle alakalı konaklama kartı,
 • Mali dayanaklarınızın kanıtı,
 • Yeterli kapsamı olan sağlık sigortası,
 • Eğitim sertifikalarınız veya diplomalarınız,
 • Dil konusunda geçerli olan belgeler, İngilizce veya İtalyanca,
 • Vize bedeline ait dekont,
Bu belgelerin tamamlanması ve bunlarla birlikte başvuru yapılması gerekir. Reşit olmayan bir öğrencinin eğitim için bu vizeyi almak istemesi halinde ise yasal olarak anne ve babasının izin verdiğine dair bir belge verilmesi istenir. Evrakların arasına eklenmelidir. İtalyanca veya İngilizce olmayan belgeler için yeminli tercüman kullanılarak yasal çevirili hale getirilmesi gerekir.

İtalyan konsolosluğu bu belgelerin yanında farklı evraklar isteme hakkına da sahiptir. Bunu unutmamak ve mutlaka evraklarınızın tam olduğundan emin olmak için konsolosluk bilgilerini kontrol etmek önerilir.

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Başvuru

İtalyan öğrenci vizesi için ülkenizde bulunan İtalyan konsolosluğuna başvurmanız gerekir. Bazen de büyük elçiliklerin kullanılması istenir. Ülkenizde İtalyan konsolosluğu veya büyükelçiliği olmaması halinde en yakın ülkedekine gitmeniz veya seyahat etmeniz de istenebilir.

Bunun için bir başvuru merkezi veya bir başka Schengen ülkesi konsolosluğunun yetkili olup olmadığı konusunda emin olmalısınız.

Randevudan önce iletişime geçerek konuyla alakalı bilgi edinmeniz daha doğru olacaktır. Bu konudan emin olduktan sonra belgelerinizi toplamanız ve şahsi randevu için gittiğinizde teslim etmeniz gerekir. Belgelerin orijinalleri ile fotokopilerini yanınızda bulundurmanız evrak konusunda sorun olmasını engeller.

Başvurudan sonra mülakat yani görüşme yapılması isteneceğinden bu tarihe dikkat ederek hareket edilmesi gerekir. Vize başvurularında işlem süresini göz önünde bulundurmak önemlidir. En az 15 iş günü, en fazla 3 ay olması istenir.

Başvurunun;

 • En az seyahatten iki hafta önce,
 • En çok da üç ay önce,

Olması önerilen zaman aralığıdır.

Koşulları taşımanız durumunda konsolosluk gereken vizeyi almanızda bir engel görmeyecek ve onay verecektir. Oturma izni için de sonrasında başvuru yapabilirsiniz.

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Oturma İzni

Öğrenci vizeniz onaylandıktan sonra İtalyan oturum izni için başvuru yapmanız gerekir. İtalya’ya girişinizin üzerinden 8 gün geçmeden oturum izni almak için gereken başvuruyu yapmak zorundasınız. Başvurduğunuz kurumda gereken belgeleri içeren bir başvuru kiti ile karşılanırsınız. Bu kit içinde yazılı olan belge ve şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Ek olarak yollamanız gereken belgeler:

 • Pasaportunuzun örneği yani fotokopisi,
 • Sağlık sigortanızın kopyası,
 • Üniversite kabul mektubunuzun kopyası, olmalıdır.

Postaneden İtalya oturum izninizin onaylandığına dair bir belge verilir. Ardından bu belge ile birlikte polis merkezine ulaşmanız ve oturum için izin istediğinizi belirtmeniz istenir.

İtalya Öğrenci Vizesi Kullanarak Çalışılabilir Mi?

Yarı zamanlı olacak şekilde çalışmalara izin verilir. Bunun saat sınırlaması da haftada maksimum 20 saat ve yılda 1010 saat şeklinde belirlenmiştir. Çalışmanız bittikten sonra öğrenci belgenizin çalışma vizesine dönüştürülmesi için başvuruda bulunmanız olumlu sonuçlanabilir.

İtalya Öğrenci Vizesi Geçerlilik Süresi

İtalyan eğitim vizesi yani öğrenci vizesi kurslarınızın geçerli olduğu süre sonuna kadar yenilenmek kaydıyla geçerlidir. Başlangıç olarak en fazla 1 yıl kullanılacak şekilde verilir. Vizenin yenilenmesi için üniversitenin tüm derslerinden geçmeniz zorunlu bir koşul olarak sunulur. Aksi durumda yenilenme işlemine onay verilmez.

İtalya Öğrenci vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/italya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İtalya Öğrenci Vizesi Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×