İtalya Turist Vizesi

İtalya Turist Vize Başvuru

Dünyanın her yerinden her yıl 50 milyondan fazla ziyaretçi sayısına ulaşan ülke İtalya’dır. Bazı ülke vatandaşları İtalya’ya sadece pasaport veya kimlik kartı ile giriş yapabilirken, bazı dünya ülkelerinin vatandaşları ise İtalya turist vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya turist vizesi, sadece ziyaret amaçlı ülkeye girmek isteyen kişilere verilmektedir. Kendi aralarında vizesiz bir şekilde seyahat kurabilen ve 26 ülkenin de yer aldığı Schengen anlaşması, İtalya’yı da içine almaktadır.

Italya turistik vize veriyor mu?

Evet, bordo pasaportlu kişiler vize başvurusu yapmakla yükümlüdür.

Italya turist vizesi ne kadar?

Kişilerin 60€ ödemeleri zorunludur.

Italya kolay vize veriyor mu?

İtalya’ya gidebilmek için alınması gereken vize Schengen’dir. Schengen vizesi koşullarını yerine getiren kişilerin başvuruları kolayca sonuçlanabilecektir.

İtalya’ya turizm amaçlı giriş yapmak isteyen kişilerin kayıtlı oldukları ülke, Schengen ülkeleri arasında değilse, yolcuların turist vizesine kesinlikle başvuru yapması gerekiyor. İtalya turist vizesi almak isteyen kişilerin Schengen vizesine başvuru yapmaları da gerekmektedir.

İtalya’ya turizm amaçlı giriş yapıp, ülke içerisinde bir süre bulunmak isteyen kişilerin, Schengen turist vizesine başvurması gerekmektedir. Schengen vizesine başvuran kişiler, İtalya içerisinde vize süreleri boyunca yer alabilirler. Ayrıca 26 Schengen ülkesine de ek vize almadan, Schengen turist vizesi ile kolay bir şekilde geçiş yapılabilmektedir.

İtalya Turist Vizesine Başvurmak Gerekli Mi?

İtalya turist vizesine başvuru yapacak olan kişilerin bağlı oldukları ülke son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Bazı durumlara göre İtalya’ya vizesiz bir şekilde seyahat etmek mümkündür. Bu durumlar ise şu şekilde olmaktadır;

 • Schengen ülkelerinin birisinin vatandaşı, İtalya’ya vizesiz olarak seyahat edebilir.
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerinin vatandaşları da vizesiz olarak İtalya’ya giriş yapabilmektedir.
 • İsviçre’de yaşayan vatandaşlarda İtalya’ya vizesiz olarak gidebilmektedirler.
 • Schengen vizelerinden muaf tutulmuş olan ülkelerin vatandaşları da İtalya’ya vize almadan gidebilirler.
 • İtalya dışında başka bir Schengen ülkesi tarafından verilmiş olan oturma iznine sahip kişilerde, İtalya’ya vize almadan gidebilmektedir.

Bu durumların dışında bulunan kişilerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Başvuru Ne Zaman Gönderilir?

İtalya turist vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin, seyahat yapmadan önce vize işlemlerini halletmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ülke içine giriş engellenecektir.

Başvurular ‘en geç’ ve ‘en yakın’ şu şekilde olmaktadır;

 • En Geç: Planlanmış olan seyahatten iki hafta önce vize başvurusu yapılmalıdır.
 • En Erken: Planlanmış olan seyahatten 6 ay önce vize başvurusu yapılmalıdır.

İtalya turist vizesine başvuru yapacak olan kişilerin, seyahatlerinden uzun süre önce başvuru yapmaları önerilmektedir. Vize işlem süreleri bazı durumlara göre 3 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu da seyahat zamanında yolculara büyük sorunlar yaşatmaktadır.

Başvuru Nereye Yapılır?

İtalya’ya gidecek olan yolcular, vize almaları gereken ülkelerden birisinin sınırları içinde bulunuyorlarsa, ülkelerinde yer alan İtalya vize başvurusu alan yerlere müracaat etmeleri gerekmektedir.

İtalya turist vize şu yerlerden herhangi birinde kolay bir şekilde yapılabilmektedir;

 • Ülke içinde yer alan İtalyan temsilciliği.
 • İtalyan hükümeti tarafından ülkelerde açılan vize başvuru merkezleri.
 • Eğer ülkede İtalyan temsilciliği ya da İtalyan dış kaynakları yoksa Schengen ülkelerinin temsilcikleri üzerinden başvurular da yapılmaktadır.

İtalya turist vizesi başvurusu yapılmadan önce, vize başvurusu yapılacak olan yerden kesinlikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu almayan kişilerin vize talepleri geçersiz sayılacak ve vize başvuruları alınmayacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İtalya turist vizesi alacak olan İtalya yolcularının, bazı hatları yerine getirmeleri gerekmektedir. Düzgün bir şekilde bu hatları uygulayan ve yerine getiren kişiler İtalya turist vizesini elde edeceklerdir.

Ana hatlar şu şekilde olmaktadır;

İtalya Turist Vizesi
İtalya Turist Vizesi
 • Başvuru yapılacak yerden randevu alımı.
 • İtalya vize başvuru formunu eksiksiz ve düzgün bir şekilde doldurmak.
 • Vize için gerekli olan belge ve evrakları toplamak.
 • Vize alacak kişinin başvuruyu bizzat kendisi tarafından gönderilmesi.
 • Vize görüşmesine katılmak.
 • Vize ücretlerini gerekli yerlere ödemek.
 • İşlemin tamamlanmasını ve vizenin çıkmasını beklemek.

İtalya turist vizesi alacak olan kişilerin, bu ana hatları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

İtalya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya turist vizesi başvurusunda bulunan kişilerin, birkaç tane destekleyici belgeyi ellerinde bulundurmaları gerekiyor. Bu belgelerden bir tanesi; ‘İtalya Vize Başvuru Formu’ olmaktadır.

İtalya turist vizesi için gereksinimler şu şekilde olmaktadır;

 • Ülkeye giriş ve çıkış tarihinin yazılı olduğu bir belgeye kişilerin sahip olması gerekmektedir. İtalya’da ya da herhangi bir Schengen ülkelerinden herhangi birinde, nerelerin gezileceği ve en çok nerelerde vakit geçirileceğine dair belgelere de sahip olmak gerekmektedir.
 • Eğer bir tur acentesi ile İtalya’ya gidilecekse, tur organizatöründen gelen mektup, İtalya yolcularının yanında olmak zorundadır.
 • İtalya’ya giden yolcu nerede kalacaksa eğer, kaldığı yerin adresini net bir şekilde belirten belgeleri de elinde bulundurması gerekmektedir.
 • Ülke içerisinde kalacakları zaman zarfı içerisinde, yeterli mali aracın olduğunun kanıtları.
 • İtalya’da bir akraba veya yakın arkadaşların yanında kalınacaksa eğer, ev sahibinden davet mektubu alınmalıdır.
 • Eğer kişilerin konaklayacakları yerdeki ev sahibi, eşi veya yakın bir akrabası ise bunun kanıtlanması gerekmektedir. Konaklanacak yerin ve ev sahiplerinin tam adresi ve bilgilerinin belirtilmeleri gerekmektedir.
 • Mali araçların kanıtında ise banka hesaplarının son 6 aylık özetlerini gösteren belgelere sahip olmak gerekmektedir.
İtalya Turist vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/italya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vizenin Süresi Ne Kadardır?

İtalya turist vizesi tüm Schengen ülkelerinde turizm maksatlı konaklamak için geçerli olmaktadır. İtalya turist vizesi 6 ay içerisinde 90 gün boyunca geçerli olmaktadır.

Bazı durumlarda ise İtalya turist vizesinin süresinde değişiklikler görülebilmektedir. Ülke içine tek, çift ya da çoklu girişlerde değişiklikler gözlemlenmektedir. Bu durumlar göz önüne alınarak 90 günden daha kısa sürelerde geçerli olan İtalya turist vizesi de verilmektedir.

İtalya turist vizesine genel olarak kısa süreli vize ismi de verilmektedir. Bunun sebebi ise vizenin, 90 günden fazla olmamasıdır. Turist vizesi alıp İtalya’ya gidecek olan kişiler, 90 günden daha fazla ülke sınırları içerisinde kalamazlar. Süresi dolan kişilerin, kendi ülkelerine geri dönüş yapmaları gerekmektedir.

Vize alındığı zaman pasaport üzerinde bulunan vize etiketi ile giriş ve çıkış tarihleri takip edilebilmektedir. Uzun süreli bir şekilde İtalya’da kalmak isteyen kişiler ise ‘İtalyan Uzun Süreli Aile Vizesi’ almaları gerekmektedir.

 

İtalya Turist Vizesi Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×