İtalya’da Evlenmek

Resmi evlilik törenleri İtalya’da belediyede Belediye Başkanı ya da evlendirme memuru tarafından gerçekleştirilir. İtalya’da evlenmek yaklaşık bir buçuk saat süren bir törendir, nikah töreni yapılacağı Belediye Sarayı benzersiz bir güzelliğe sahiptir.

Çiftlere 15. yüzyıldan kalma Sala Rossa, Palazzo Cavalli, Certaldo Hall ya da Positano deniz manzaralı terası gibi birçok farklı seçenek sunulur. İtalya’da gerçekleştirilen resmi nikah Türkiye resmi olarak kabul edilir.

2 Türk vatandaşının İtalya’da evlilik işlemlerini konsoloslukta gerçekleştirmesi mümkündür. Evlenme işlemleri için öncelikle evlenme ehliyet belgesi alınması gerekmektedir.

İtalya’da Evlenmek

Konsolosluk nikahı için eşlerin Türkiye’deki bir sağlık kuruluşundan evlenmeyi engelleyecek bir rahatsızlığın olmadığına dair sağlık raporu alması gerekiyor. İtalya’da evlenmek isteyen Türk vatandaşları;

 • Nüfus Müdürlüğünden evlenme ehliyet belgesi
 • Sağlık raporu
 • İkametgâh belgeleri
 • Nüfus cüzdanları
 • Pasaportları
 • Her biri için 3 vesikalık fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Türk vatandaşı nikah şahitleri
 • Nüfus cüzdan fotokopileri ile birlikte randevu almalıdır.

Konsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler burada evlenme beyan kağıdı imzalar. Evlenme beyan kağıdı çiftlerin Türkiye’de bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne gönderilir.

[alert-note]Nüfus müdürlüğü çiftlerin evlenmesine mani herhangi bir durumun olmadığını konsolosluğa bildirir, nüfus müdürlüğünden gelen cevaba göre konsolosluk nikahı gerçekleştirilir.[/alert-note]

İtalya Vatandaşı İle Evlenmek

Türk vatandaşının İtalya vatandaşı ile evlenmek istemesi halinde öncelikle yapması gereken uzun süreli vize çeşidi olan İtalya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmaktır.

Aile birleşimi izni alma amacı ile vize talebinde bulunanlar açısından evlenme kayıt örneği en önemli belgedir. Hem başvuru yapan kişinin hem de evleneceği İtalyan vatandaşının bilgilerini içeren ve uluslararası olan evlenme kayıt örneğinin İtalyanca tercümesi ve imzalı onaylı olması dikkat edilmesi gereken konudur.

Vize başvurusu yapmak için başvuru formunun müracaat eden kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulması ve eklenen bilgilerin diğer evraklar ile çelişki göstermemesi önemlidir. Aynı zamanda başvuru formunun orijinal dilinde olmasına dikkat edilmelidir.

İtalya’da evlenmek için aile birleşimi vizesinden yararlanmak isteyenler 90 günden fazla konaklama imkanından dolayı oturum izni talebinde bulunmalıdır. Oturma izni Türkiye’de aile birleşimi vizesi alınmasının ardından İtalya’da gerçekleştirilen bir prosedür. Ülkeye giriş yapmadan önce Türkiye’de yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler bulunmaktadır.

Bunların içerisindeki en önemli detay ülkede ikamet edilen bölgeye yakın başvurunun gerçekleştirilmesidir. Uzun süreli ulusal D vize kategorisinde olmasından dolayı başvurular direkt olarak konsolosluk ya da büyükelçiliklere yapılır.

İtalyalı Biriyle Evlenmek

İtalyalı biriyle evlenmek için öncelikle aile birleşimi amacıyla oturum izni başvurusu prosedürlerinin tamamlanması gerekir. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı olmayan tüm yabancı uyruklu kişiler aile birleşimi vizesi için oturum izni almak zorundadır.

Yetkili kurumlar aracılığı ile aile birleşimi talebi gerçekleştirilmelidir ve ardından ülkeye girilen ilk hafta içerisinde gerekli belgeler ile başvuru formu doldurularak oturum izni talebinde bulunmak gerekmektedir.

İtalya’daki prosedürleri gerçekleştirebilmek için başvurulması gereken kurum Sportello Unico Immigrazione ofisidir. Başvurunun ardından verilen Nulla Osta ismi verilen belge Türkiye’de bulunan İtalyan temsilciliğine ulaştırılır ve ardından belge ile İtalya’da başvurular tamamlanır.

İtalya Vatandaşı İle Evlilik

91/92 sayılı kanunun 5. maddesine göre İtalya vatandaşı ile evlilik gerçekleştiren yabancı uyruklu ya da vatansız kişilerin vatandaşlık alma hakkı bulunmaktadır. Evlilikten sonra en az 2 yıl ülkede yasal olarak yaşanması halinde vatandaşlık talebinde bulunur.

Evlilik tarihinden 3 yıl sonra yurtdışında yaşaması, evliliğin bu süreç içerisinde fesih edilmesi, iptal edilmesi ya da sona ermesi gerçekleşmezse İtalyan vatandaşlığı kazanılması söz konusudur. İtalya vatandaşı ile evlilik sonrası İtalya vatandaşlığı talep eden kişilerin;

 • Başvuru sırasında evlilik akdinin geçerli olması.
 • Sabıka kaydının temiz olması.
 • Vatandaşlık talebinde bulunan kişinin ulusal güvenliği tehdit eden bir unsuru bulunmaması gibi şartlara sahip olması gerekiyor.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

İtalya’da kısa süreli vize türü olan Schengen turist vizesi ile aile birleşimi izni ya da evlilik işlemlerinden yararlanılması mümkün değildir. İtalya’da evlenmek isteyenler uzun süreli ulusal D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır, uzun süreli vize başvuruları sadece konsolosluk ve büyükelçilik der tarafından kabul edilir.

Gerekli olan evrakların orijinalleri ile fotokopileri ibraz edilerek belgelerin tamamının tercümeli ve apostilli olmasına dikkat edilmelidir. Turist vizesi ile İtalya’da evlilik söz konusu değildir, Turistik amaçlı ülkeyi ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya turistik vize başvurusunda bulunur.

Schengen vizesi olarak adlandırılan vize kategorisi için öncelikle başvuru formu doldurulmalı ardından pasaport ile birlikte gerekli tüm evraklar eksiksiz ve güncel olarak teslim edilmelidir. İtalya turist vizesi için gerekli olan evraklar;

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi olarak bilinen aile birleşimi vizesi ulusal vize kapsamında yer almaktadır. Vize ile ülkede 90 günden daha uzun süre kalmak ve orada yaşamak söz konusudur.

İtalya aile birleşimi vizesi almak için izlenmesi gereken yol şu şekilde ilerler;

 • Öncelikle İtalya’daki yakınlar tarafından Nulla Osta yani onay belgesi gönderilir.
 • Resmi ikametgah adresine en yakın vize başvuru merkezinden randevu alınır.
 • Gerekli evraklar ile birlikte form ve dilekçeler hazırlanır.
 • Randevu günü başvuru merkezine giderek işlem gerçekleştirilir.
 • Başvuruda verilen takip fişi üzerindeki numara ile pasaport takibi gerçekleştirilir.
 • Pasaport başvuru yapılan yerden teslim olabilir ya da kargo ile adrese gönderilir.

Yapılan her başvurunun şartları başvurunun durumuna göre değerlendirilir bu yüzden vizenin kaç günde çıkacağına dair özel bir süre bulunmaz. Uygun bulunan başvurularda yaklaşık 30 iş günü içerisinde sonuç almak söz konusudur bazı durumlarda ek belge talebinde bulunulmasından dolayı süre 60 güne kadar uzayabilir.

İtalya aile birleşimi vizesi başvurusu için gerekli olan evraklar içerisinde okunaklı ve doğru olarak hazırlanmış olan üzerinde tarih ve imzanın bulunduğu vize başvuru formu önemlidir.

Pasaport, biyometrik fotoğraf, İtalya’dan gelen olay kağıdı, doğum kayıt örneği, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdan fotokopisi, tarihçeli yerleşim yeri belgesi de gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

İtalya’da Düğün

İtalya’da gerçekleştirilen düğüne katılmak isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir. İtalya’da düğün törenine katılmak isteyen diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaftır.

Ülkede kısa süreli ziyaretler için yabancıları Schengen vizesi uygulanır, İtalya’da Schengen anlaşması tüm kapsamı ile uygulanır. Pasaportunda geçerlilik süresi devam eden çok girişli Schengen vizesi bulunan Türk vatandaşları İtalya seyahatlerinde vizeyi kullanır.

Uzun süreli ülkede kalmak isteyen Türk vatandaşlarının İtalya vizesi başvurusunda bulunması zorunludur. Uzun süreli İtalya vize başvurusu direkt olarak konsolosluğa ya da İtalya Büyükelçiliği ile yapılır ancak kısa süreli vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilmez.

Başvurular İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlar ya da turizm seyahat acentaları aracılığı ile yapılır. Yapılacak olan seyahat amacına göre ülkede birçok farklı vize kategorisi bulunmaktadır. Ayrıca ekspres vize uygulaması 2014 yılından bu yana yürürlükte olup işlemler 24 saat içinde tamamlanır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×