İspanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

İspanya Vize Gerekli Evraklar

İspanya kısa ya da uzun süreli vizelerinden bir tanesine başvuru yapmak istiyorsanız öncelikle toplamanız gereken belgelere göz atmalısınız. İspanya vizeniz için gereken belgeler sizi konsolosluk görevlilerine tanıtmaktadır. Başvurunuzun temeli gibi düşünebilirsiniz.

Bu sebepten ötürü belgeler pür dikkat hazırlanmalıdır. Bu belgeleri güncelliğini yitirmeyecek süreyi hesaplayarak olabildiğince erken toplamış olmanız gereklidir. Belgelerin istenen kriterlerde olduğundan emin olun.

İspanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İspanya kısa ve uzun süreli vizeler için standart temel başvuru belgeleri şunlardır:

İspanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
İspanya Vize Evrakları: Güncel Liste

Bu liste içeriğin ardından sizler için bütün bu gereken belgeleri teker teker ayrıntılarıyla açıklayalım.

1. İspanya Doğru Vize Başvuru Formu

Kısa Schengen vizeleri ve uzun İspanya vize formları arasında farklar bulunmaktadır. İhtiyacınız olan doğru başvuru formunu bulduğunuzdan emin olmadan lütfen yazdırma işlemine geçmeyin. Yazdırma işlemini iki kez tekrar edin. Belgelerin gerekli yerleri tarafınızca imzalanmış olmalıdır.

Başvuru formu üstünde yazacak sorular isim, soy isim, doğum yeri, tarihi, geçmişiniz vb. sorular içerebilmektedir. Bunun yanında İspanya’ya gidiş nedeninizi sorgulamak içinde soruları içinde barındıracaktır.

Bu formda doğru bilgiler vermeye dikkat edin. Eğer kalan belgeler de ki bilgilerle bu bilgiler çelişirse vize başvurunuz direk red cevabı alır.

İspanya vizeleri için başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

2. İspanya İki biyometrik fotoğraf

Bu fotoğraflar tamamen aynı olmalı, Schengen vize fotoğrafı şartlarını sağlamalıdır.

3. Orijinal pasaportunuz

Başvuru yapmadan önce pasaport durumunuzu kontrol edin. Pasaportunuzun İspanya seyahatiniz sonrası 3 ay daha geçerli olması gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Bunun yanında pasaportunuzun bir vize sayfası boşluk olmalıdır. Bu boşluk sayfaya vize etiketleri yapıştırılacaktır.

Bilgilerinizi içeren eski veya şuandaki pasaportunuzun tüm veri sayfalarının birer kopyasını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Bu sayfalar tüm bilgilerinizin bulunduğu iki sayfa ve vize etiketleri olan sayfalardır.

4. Uçuş rezervasyonu

İspanya’ya gittikten sonra geri döneceğinize dair kanıt aranmaktadır. Bunun en önemli kanıtı geri dönüş için uçak bileti almış olmaktır. Bu belge içinde gidiş ve dönüşe dair tüm ayrıntıları barındırmalıdır.

5. Konaklama kanıtı

İspanya vizesinin olumlu sonuçlanabilmesi için İspanya’da kalacak bir yeriniz olduğunu kanıtlamanız şarttır. İspanyol yetkililere şu aşağıdaki belgelerden birini ibraz ederseniz kalacak yeriniz olduğundan emin olacaklardır. İşte o belgeler:

  • Kiralama kontratı. İspanya’da kalmak için bir ev kiralayacaksanız, bunu yaptığınıza dair gerekli kanıtları sunmalısınız. Evin sahibi ile yaptığınız kira kontratı dosyanızda yer almalıdır. Belge kiralanan ev adresi vs. tüm ayrıntıları içinde bulundurmalıdır.
  • Eğer İspanya’ya bir aile üyesi, arkadaşın yanına gidiyorsanız İspanya’ya sizin davet eden kişi tarafından yazılmış bir davetiye almış olmalısınız. Bu davetiye adres, kalış süresi vb. bütün bilgileri içermektedir. Bu belge mektupla orijinal olarak gelmelidir.
  • Otel Rezervasyonu yapılmış olmalı. Otel ayrıntılar, tam adınız ve kalış sürenizi kapsayan bir rezervasyon yaptırdığınıza dair bütün belgeleri dosyanıza eklemelisiniz.

6. Sağlık Sigortası

İspanya’ya gitmeden önce seyahat sürenizi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmanız ve bu sigortayı kanıtlayan belgeleri dosyanızda bulundurmanız şarttır.

Eğer vize süreniz kısaysa ve Schengen vizesi alacaksanız bu sigorta tüm Schengen ülkelerinde geçerli bir sigorta olmalıdır. En az 30.000 Euro teminat veren bir sigorta paketi seçilmeli bu paket ölüm, acil yaralanma, hastalık, öldüğünde ülkesine geri gönderilme vb. masraflarını karşılayacağını taahhüt etmelidir. İki gün kalmak ve dönmek için bile 7 günlük sigortanız olması gerekli.

Uzun süreli vize başvurularında İspanya içinde bulunan yetkili bir sağlık sigortası şirketinden yapılmış, aynı şartları taşıyan sigorta almanız gerekmektedir. Ölüm halinde geri dönüş, acil yaralanma, hastalık gibi masraflarınızı hiçbir katkı payı ödemenize gerek olmadan içine almalıdır.

7. Tıbbi sertifika

Halkın sağlığını tehlikeye atacak bulaşıcı hastalıkların tamamından kurtulmuş olmanız lazımdır. Son üç ayın içinde ülkenizde yetkili olan bir doktorun size verdiği sağlıklısınız belgesi. Üç aydan sonra güncel sayılmamaktadır.

8. Yeterli Mali Araçların Kanıtı

İspanya’ya gidişinizin onaylanabilmesi için banka hesabınızda belli bir paranızın bulunması şartı aranmaktadır. Avrupa Komitesi’nin belirlemiş olduğu, brüt olarak asgari ücretin (636,93 Euro) %90’ına sahip 573,23 Euro olarak banka hesabında bulunması on günlük ve daha kısa süreli vizeler için yeterlidir.

Konsolosluğa giderken belgelerinizin içine gerekli belgeleri koyarak bu paraya sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Eğer seyahat için birisi size sponsor olacaksa bu sponsorun neden size destek olmak istediği ve maddi durumunu açıklayan bütün belgeleri dosyanıza eklemelisiniz. Banka hesap ekstreleri yazıyla birlikte sunulmalıdır.

Daha uzun süreli bir İspanya vizesi almak istiyorsanız şu belgelerin tamamını ibraz etmeniz sizin için iyi olacaktır:

  • Kira’da olan bir ev, araba varsa gelirini gösteren belgeler.
  • Çalışma kontratınız. Maaş göstermeli.
  • Serbest çalışıyorsanız işletmenizden gelen tüm gelirin belgeleri.
  • Burs miktarınız. Eğer öğrenci olarak İspanya’ya gidecekseniz.
  • Emeklilik beyannamesi, emekliler için.

Bu yukardaki belgeler yalnızca temel olarak toplanması gereken belgelerdir. Ekstra belgelerinizin de istenebileceğini unutmamalısınız.

Bütün sunulacak belgeler A4 boyutunda olmalıdır.

9. İspanya Schengen Evrakları

İspanya vizesi için yeni hazırlanan güncel evrak listesi için hemen linki ziyaret ediniz.

İspanya Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×