İspanya Çalışma Vizesi

İspanya Çalışma Vizesi Başvuru

Yurtdışında çalışmak çok kişi tarafından hayal edilmektedir. İspanya gece hayatı, plajları, tarihi zenginliğinin içinde bir yaşam sürmek, kendinizi sanki sürekli tatil yapıyormuş gibi hissettirecektir. İspanya ülkesi kendi içinde barındırmak için eksik olan meslek gruplarını sürekli açıklamaktadır.

Eğer sizin mesleğiniz eksik gruplar listesindeyse ve yüksek nitelikli bir elemansanız yüksek ihtimal konsolosluk tarafından çalışma vizeniz onaylanır.

Bol bol güneş ve emeğinizin karşılığını alan bir işçi olarak çalışmak istiyorsanız İspanya size çok iyi gelebilecek bir ülkedir.

İspanya vizesi alırken bazı koşulları karşılamalı ve bazı prosedürleri halletmeniz önemlidir.

İspanya Çalışma Vizesine İhtiyacım Var mı?

İspanya çalışma vizesinin amacı İspanya’da yaşarken çalışmanıza izin vermesidir. Bunun anlamı vizenin uzun süreli olacağıdır.

İspanya’da vizesiz yaşayıp, çalışabilecek kişiler Avrupa ülkelerini bazılarıdır. Çalışma vizesi almak istiyorsunuz fakat ülkeniz Avrupa bölgesi dışında bu durumda kesinlikle vize almanız gerekir.

Sizin ülkeniz eski kıta da bulunuyorsa ve vize alıp almamak konusundan bir türlü emin olamıyorsanız, İspanya vizesine kimin ihtiyacı olduğunu anlattığımız yazımızı okumanızı önerebiliriz.

İspanya Çalışma Vizesi
İspanya Çalışma Vizesi

İspanya Çalışma Vizesi Türleri

Eğer İspanya sınırları içinde çalışma isteği sizde uyanıyorsa gitmeden öğrenmeniz gereken ilk önemli bilgi İspanya vizelerinin iki tane olduğudur. Bu vizeler:

 • İspanya iş vizesi. Bu vizenin ilk sınıfıdır. Amacı İspanya’da kurumlar ve şirketlerde çalışmanızı sağlamaktır. Çalışma vizeleri de kendi içlerinde 3 ayrı kola ayrılmaktadır. Bu kollar:
  • Au Pair İspanya Vizesi.
  • Tatilde çalışmaya imkân tanıyan İspanya vizesi.
  • İspanya girişimci vizesi.
 • İspanya serbest meslek olarak çalışma vizesi. Bu vize İspanya’da herhangi bir kurum, şirkette çalışmak ya da yatırım gerçekleştirmek ya da serbest mesleğinizi yapabilmenize olanak tanır.

İspanya Çalışma Vizesine Nasıl Başvurulur?

Bu çalışma vizesine başvurup olumlu sonuç alabilmeniz için bazı koşulları sağlamanız gerekmektedir. Ayrı olarak bütün prosedürü izlemelisiniz. Bu prosedürün tamamı yetkililer tarafından belirlenmiştir. Bu yazının içinde kronolojik olarak sıralanmış olan bütün adımları ya sağlamanız gereken koşulları bulabilirsiniz.

İspanya’da İş Bul / İş Planı

İlk olarak hangi çalışma vizesine başvuracağınıza bakınız. Eğer İspanya İstihdam isimli vizeye başvuracaksanız İspanya merkezli şirket, kuruluşta işiniz olması gereklidir. İspanya konsolosluğu görevlilerine bu işi kanıtlayacak kadar belge toplamış olmalısınız.

Eğer serbest meslek veya bir yatırım planı olan kişi olarak başvuruda bulunuyorsanız, bir planınız ve bu planı gerçekleştirmeye yetecek maddi olanağınız olduğunu ispat etmeniz gereklidir.

İspanya Çalışma Vizesi için Ne Zaman ve Nereye Başvuracağınızı Kontrol Edin

İspanya yolculuğunuzdan en erken 3 ay önce başvuru yapın. Daha erken yapılan başvurular kabul edilmezler. Başvuracağınız size en yakın kurum aşağıda listelenmiş iki kurumdan biridir:

 • Oturduğunuz ülkenin İspanya Büyükelçiliği ya da konsoloslukları.
 • Büyükelçilik tarafından akredite edilmiş vize merkezler.

Başvuru yapma şekliniz, başvuru yapacağınız kurumun inisiyatifindedir. Nereye, nasıl başvurmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi almak için onlarla iletişim kurmalısınız.

İspanya Çalışma Vizesine Başvurmak İçin Gerekli Belgeleri Toplayın

Gerekli belgeler bir vize başvurusu için en can alıcı noktadır. Gereken belge ve bilgileri aşağıda anlatıldığı gibi belirtilen şartlara göre toplamalısınız.

D vize (uzun tip) İspanya Vizesi başvuru formunuz, pasaport ve önemli bilgilerinizin yanı sıra eski vize, pasaport kopyaları ve güncel halinizi temsil eden 2 adet fotoğrafa ek olarak aşağıda sıralanmış belgeleri de bir araya getirmelisiniz. İşte o belgeler:

 • İşte çalışma izni. Sizin için bu belgeyi patronunuz temin etmelidir. Bu belge en fazla 1 ay önce alınmış bir belge olmalıdır. Bir aydan sonra güncelliğini yitirir.
 • Sabıka kaydı. Son 5 sene içinde suça karışmadığınızı kanıtlayan, en fazla 6 ay eski olan belge.
 • Sağlık sertifikası. Herhangi bir sağlık sorununuz olmadığına ve sağlıklı olduğunuzun doktor tarafından onaylı belgesi.
 • İspanya’da kalacağınızın kanıtları. Ev kontratı vs.
 • Size gelen iş teklifinde kalifiye eleman olduğunuzun kanıtları. Diploma, sertifika vb.
 • İmzalanan iş kontratı. Bu belge çalışan ve patron tarafından onaylanan maaş ve çalışma koşullarını belirleyen belge.
 • İşlerinizi İspanya sınırları içinde yürütebilmek için kayıt, lisans koşulları sağlanmalıdır.

Aldığınız iş teklifine, yatırım yapacağınız iş türü gibi birçok durum ek belge talebini ortaya çıkaracaktır. Bu belgelerin değişimi hangi ülkeye mensup olduğunuza göre bile değişir. Konsolosluk görevlileri durumunuzu açıkladığınızda size gerekli belgelerle ilgili tam bilgi verebilecek kişidir.

İspanya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İspanya Vize Mülakat Randevusu Alın

İspanya vizesini alacağınız kuruma göre gitmeden önce randevu alın. Bu kurumlar İspanya Büyükelçiliği, konsolosluğu veya bunlar tarafından görevlendirilmiş bir vize merkezi olabilir. Bunlarla görüşerek de randevu alabilirsiniz. Çevrim içi sistemlerle de randevu alma ihtimaliniz yüksektir.

Nasıl başvuru yapacağınız, nasıl randevu alacağınız gibi tüm bilgiler ülkenizde bulunan İspanya temsilcisi ana kuruma bağlıdır. Belirli ülkelerde hem online hem giderek başvuru yapabilirken. Belirli ülkelerde sadece online ya da giderek yapabilirsiniz.

İspanya Çalışma Vizesi Görüşmesine Katılın

Görüşmenin gerçekleşeceği gün şunları yapmalısınız:

 • Eğer son 5 sene içinde ya da hiç biyometrik verileriniz taranmadıysa, bu tarama işlemini halledin, fotoğrafınızı ve parmak izinizi de bu aşamada vereceksiniz.
 • Gerekli vize bedelini de bugün ödeyeceksiniz. Ödemenizin nakit, kart, havale vb. hangi yolla olacağı o ülkedeki sorumlu kuruma bağlıdır.
 • Görüşmeyi gerçekleştirin. Bu görüşme çok kısa sürecek bir sohbet şeklinde olacaktır. Belgelerinizi görüşme kısmında görevliye vereceksiniz. Belgelerin kontrolü sağlanırken, görevli size seyahatiz ve sizinle ilgili bazı sorular soracaktır.

İspanya Çalışma Vizesinin İşlenmesini Bekleyin

Birçok vize başvurusu alan ülke başvurulara bir ay içinde dönüt vermektedir. Belirli ülkeler bu süreci daha da fazla uzatmaktadır. Bu yüzden seyahat için gecikmeyin, başvurunuzu erkenden yapmanız sizin adınıza faydalı olur.

İspanya’ya Çalışma Vizesi ile Geldikten Sonra

İspanya seyahatinizden sonra yapmanız gereken işlemler bitmemektedir. İspanya’da kalış izninizin süresine göre başka prosedürlerin de gerçekleşmesi gereklidir. Çalışma izni muaf belgeniz varsa direk çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde kalırken kayıt yaptırmanıza veya izne lüzum yoktur.

Eğer 3 aylık bir vize süreniz varsa, oturum izni almakla yükümlüsünüz. İspanya’daki sosyal güvenlik sağlayan kurumlara kaydolmak için en fazla 1 ay süreniz bulunmaktadır. Siz bir yerde çalışıyorsanız bunu sizin için işyeriniz yapmalıdır. Eğer serbest çalışansanız bu başvuruyu siz yapmalısınız.

İspanya’ya girip kayıt olduktan hemen sonra yabancı kimliğinizin çıkabilmesi için en yakın polis merkezi ya da yabancılar ofisine gitmeniz şarttır.

İspanya Çalışma Vize Ücretleri

Çalışma amaçlı İspanya’ya gelen kişiler için ücretler şu şekilde değişmektedir:

 Çalışma Vize Çeşitleri ABD Kanada Diğer ülkelere mensup kişiler
Çalışan olarak çalışma vizesi ücreti. 167 Euro 100 Euro 80 Euro
Çalışma İzniniz olmadan çalışma vizesi ücreti. 123 Euro 507 Euro 80 Euro
Serbest Meslek yapanlar için Çalışma vizesi ücreti 238 Euro 674 Euro 80 Euro
Girişimci olanlar çalışma vizesi ücreti. 167 Euro 100 Euro 80 Euro

 

Başvurularınızı konsolosluk aracılığı ile değil üçüncü bir kurum olan vize merkezleri ile yaparsanız bu ücretin dışında sizden ekstra ücretler talep edilebilir. Bunu unutmamalısınız.

İspanya Çalışma vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/ispanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Çalışma Vizesi ile İspanya’da Ne Kadar Kalabilirim?

Vizeniz için verilen süre İspanya’da kalış sürenizi belirleyecektir. Pasaportunuzu üzerine yapıştırılmış olan vize etiketinizin süresi 6 aysa eğer bu İspanya’da geçirebileceğiniz en çok vakittir.

Eğer ki vize etiketiniz çalışma hakkıyla birleşerek üç ay süre gösteriyorsa bir yıl geçerli olacak bir oturum izni alma hakkına sahipsiniz. Süreniz dolmadan önce çalışmaya devam edecekseniz, kontrat yenileyerek bu süreyi uzatmak için başvuru yapabilirsiniz.

Aile Üyelerimi Getirebilir miyim?

Aile bireylerinizi İspanya’da oturarak ve çalışarak getirmeniz mümkündür. Aile üyelerinin getirilme şartı İspanya sınırları içinde çalışma hakkını size tanıyan bir senelik bir oturum iznine sahip olmanızdır. AB mavi kartı olanların bu süreyi beklemesine gerek yoktur.

İspanya Çalışma Vizesi Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×