İspanya Uzun Süreli Vizeler

İspanya Uzun Süreli Vizesi

İspanya uzun süreli vizeleri, kişiye 3 ay ve daha uzun süreler için İspanya’ya girip kalma hakkı sunan vizelerdir. Sahibi olan kişiye sadece İspanya’da kalma lüksü tanımaz bunun yanında Schengen Vizesi olmadan yasaklanmış bazı faaliyetlerin önünü de açmaktadır.

İspanya uzun süreli vizenin diğer isimler D tipi İspanya vizesi olarak da bilinmektedir. Bu yazıda Uzun dönem İspanya vizesine başvuru yapmak için tüm ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. Eğer bu vizeye gerk duyuyorsanız tüm prosedürü bilmelisiniz. Sizin için bu yazıda bütün basamakları anlatacağız.

İspanya Uzun Vadeli Vizesine Kimlerin İhtiyacı Var?

İspanya’ya 3 ay ve daha fazla bir süre konaklamak istiyorsanız, yüksek ihtimalle vize almanıza gerek vardır. İspanya ülkeye giriş kuralları çok katı kurallardır. Kısa süreli Schengen vizesi ve bu vize karıştırılmamalıdır.

Eğer Avrupa kıtasının sınırları içinde olmayan bir ülkedeyseniz kesinlikle söyleyebiliriz ki bu vize size şarttır. Bu vizeden muaf tutulmanızın şartı Avrupa vatandaşı olmanıza bağlı olabilir. Kontrolü daha doğru sağlamak için İspanya vizesini kimlerin alması gerektiğini açıkladığımız yazımıza bakabilirsiniz.

İspanya Uzun Süreli Vize Türleri

İspanya’da uzun süreler konaklamanıza yarayacak bazı vizeler vardır. Başvuru yapacağınız vize türü toplamanız gereken belgeleri ve vizeyi elde edebilmek için takip edeceğiniz prosedürleri belirlemektedir.

Bu seyahati yapma sebebinize göre aşağıda sıralanmış vize çeşitlerinden bir tanesine başvuru yapabilirsiniz:

 • İspanya Öğrenim Vizesi. İspanya’da kurs ya da eğitim kurumunda 3 ay ve daha uzun süreler eğitim görecekler için verilen vizedir.
 • İspanya İş Vizesi. İspanya’da çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vizedir.
 • Au Pair Vizesi. İspanya’da yaşayan bir aile tarafından yemek, içmek gibi masrafların karşılanması karşılığında çocuk bakımı ve evin işlerine yardım edecek kişiler arayanlar için.
 • Emeklilik Vizesi. İspanya’da hayat sürmek isteyen ve aylık yeterli geliri olan emekli kişiler.
 • Altın Vize. İspanya’da bulunan herhangi bir gayrimenkule para yatıracağını ispatlayan kişiler için.
 • Tatilde İş Vizesi. Eğer yaz aylarında İspanya’da geçici olarak çalışmak istiyorsanız bu vizeye başvuru yapabilirsiniz.
 • İş izni verilmeyen oturum izni. Maddi olarak birine bağımlı kişiler için tasarlanmış vizedir. Daha kolay çıkar sadece oturum izni verir.
İspanya Uzun Süreli Vizeler
İspanya Uzun Süreli Vizeler

İspanya Uzun Süreli Konaklama Vizesine Nasıl Başvurulur?

Vize ihtiyacınızı kesin belirledikten sonra İspanya uzun süreçli vizeleri için başvuru işlemlerini gerçekleştirmeye devam etmeniz gereklidir. Başvurunuzu daha doğru yapabilmeniz için bazı şeyleri önceden kontrol etmeniz faydanıza olabilir.

Başvurmadan Önce

Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce aşağıda sıralanan maddeleri iyi anladığınıza emin olun:

 • Size uygun olan vize çeşidi. Tüm başvuru sürecinin gidişatı doğru vizeye başvurup vurmamanıza bağlıdır.
 • Sağlamanız gereken ön şartlar. Her vize türünde önden bazı şartları taşımanız gereklidir. Bu ön şartları taşımamanız halinde başvurunun devamına bakılmayacaktır. Bu ön şartlara örnek vermek gerekirse bir üniversite tarafından kabul edilmeden başvuru yaptıysanız, çalışma vizesi için başvururken bir iş anlaşmanız yoksa gerekli ön şartları taşımadığınız anlamına gelir.
 • Başvuru yapacağınız doğru mekan. Sizin olduğunuz ülkeye göre bu durum değişebilir. Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezleri araçlığıyla ya da İspanya konsolosluğu aracılığıyla direk başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Doğru başvuru zamanı. Gideceğiniz tarihe 3 ay kala en erken, gideceğiniz tarihe 3 hafta kala da en geç başvurunuzu yapmanız mümkündür.

İspanya Uzun Süreli Vize Başvuru Adımları

Yukardaki bilgileri iyice anlarsanız size süreç çok daha kolay gelecektir. Bu şekilde İspanya vizesine başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. İzlenmesi gereken adımlar sırayla şu şekildedir:

İspanya ulusal vize başvuru formunu doldurun

Kısa süreli kalacak kişilerin alması gereken başka bir form vardır. Bu iki form birbirine karıştırılmış olursa bütün uğraşlarınız boşa gidebilir. Lütfen dikkatli olun.

İspanya Uzun Süreli vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

İspanya Vizesi Gerekli belgeleri toplayın

İspanya D tipi uzun süreli vizeler için bazı belgeleri konsolosluğa ibraz etmeniz gereklidir. Her vize için standart olarak başvuru formu, pasaport, fotoğraf, eski olan vize ve pasaportların fotokopileri gereklidir. Bu belgelerin yanında başka ekstradan sunmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Maddi durumunuzun bu seyahate yeteceğini kanıtlayan belgeler. Başvurduğunuz değişken vize türüne bağlı olarak burs, banka hesap özeti, sponsor desteği vb. belgeler olabilmektedir.
 • Sabıka kaydınız temiz olmalıdır.
 • İspanya sınırları içinde faaliyet gösteren bir sağlık sigortası şirketinden yaptırılmış sağlık sigortanız olması gereklidir.
 • Herhangi bir hastalık, akıl sağlığı eksikliği, bağımlılığınız olmadığını kanıtlayan doktorunuz tarafından verilebilecek olan tıbbi sağlık raporunun orijinali.
 • Öğrenci vizeleri için başvuru yaparken okula kayıt olmak için davet edildiğinizi kanıtlayan belgeler.
 • İş izni vizesi alırken, işvereninizle yaptığınız çalışma kontratı ve çalışma izinlerinin fotokopileri.

Oturduğunuz yer ve vize türüne veya bazı farklı durumlara bağlı olarak ekstra belgeleri ibraz etmeniz talep edilebilir. Bütün belgeler İspanya devleti tarafından tanınmış bir İspanyolca- Türkçe çeviri yapan çevirmen tarafından çevrilmelidir.

İspanya Uzun Süre vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İspanya Vize randevusu alın

Mensubu olduğunuz ülkeye bağlı olarak değişebilen bir kuraldır. Randevunuzu telefon yoluyla veya web sitesi üzerinden alabilirsiniz. Çok düşük bir ihtimal olsa da direk giderek de almanız gerekebilir.

İspanya Vize görüşmesine katılın

Görüşme randevusu günü ve saati geldiğinde katılmalısınız. Katılmamanız durumunda bütün çabalarınız boşa gider.

İspanya Biyometrik bilgilerinizi gönderin

Eğer daha önce biyometrik verileriniz kaydettirmediyseniz, görüşmeye katılmadan önce bunu yapmalısınız. Biyometrik veriler yüz taraması ve parmak izi taramasıdır.  Bu veriler ortak AB sistemine kayıtlanır.

İspanya Vize ücretini ödeyin

Yine randevu için gittiğiniz sırada vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz vize ücreti vize çeşidine ve vizenin süresine bağlı olarak değişebilmektedir.

İspanya kısa süreli Schengen vizesi ile İspanya uzun süreli vizelerinin ücretleri tamamen farklıdır. Özellikle Amerika ve Kanada’dan gelecek yolcular ve diğer dünya vatandaşları ücretleri çok daha pahalı ödemektedirler.

Ücretlerin en azı 80 Euro, en fazlası ise 674 Euro’dur. Bu iki sayı arasında durumunuza bağlı olarak vize ücretiniz belirlenir.  Bu konu hakkında daha fazla bilgi için ücretler hakkındaki yazımıza bakın.

Vize başvurunuzu direk konsolosluk üzerinden değil resmi bir vize merkezi üzerinden yapmanız halinde onlarında sizden ekstra bir ücret talep edebileceğini unutmayınız.

Bu adımlar bittikten sonra yapmanız gereken cevap beklemektir.

İspanya Uzun Süreli vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/ispanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İspanya’ya Geldikten Sonra

İspanya’ya gittikten sonra kalacağınız süreye göre tamamlamanız gereken bazı prosedürler olabilir.

Eğer izniniz 180 günden az kalmanıza izin veriyorsa hiçbir prosedürü tamamlamanıza gerek yoktur. Eğer İspanya sınırları içinde 6 ay ve daha fazla kalacaksanız Yabancılar için kimlik kartı alımı için başvuru yapmanız gerekecektir.

İspanya’ya yerleşiminizi gerçekleştirdikten sonra o bölge de bulunan yabancılar bürosuna giderek kimlik kartınız için başvurmuş olmanız gerekmektedir. Sunmanız gereken belgeler Pasaportunuz, üç fotoğraf ve ücreti ödemiş olduğunuza dair bir dekont.

İspanya İş vizesi ile İspanya’ya gelen kişiler kimlik kartı için başvuru yapmadan önce sosyal güvencelere kayıt olmalıdırlar.

İspanya Uzun Süreli Vize Görüşmesi

Gerekli belgelerden sonra en temel işlem görüşme randevusudur.

İspanya gizli başvuruları kabul etmediği için bu görüşme kesinlikle gerçekleştirilmelidir. Görüşme gününde bir memurla sohbet edeceksiniz. Size bazı basit sorular soracaktır, sakince cevaplayınız.

Bu belgeleri görüşme sırasında teker teker sunmalısınız. Eğer belgeleri istenecek şekilde sıraya koyarsanız bir sorun yaşamadan bu görüşmeyi atlatabilirsiniz.

İspanya Ulusal Vize İşlem Süresi

Konsolosluklar işlemlerinizi en geç bir ay içinde sonuçlandırmak zorundadır. Sadece özel bazı durumlarda bu süre uzayabilir.

İspanya Uzun Süreli Vizeler Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×