İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Öğrenci Vize Başvuruları

İspanya Öğrenci Vizeleri, İspanya’da 3 ay ve daha fazla süreler konaklayabilmenize yarayan uzun zamanlı vize türüdür.

Aşağıda sıralanacak etkinliklere katılmak için bu vizeye başvurabilirsiniz. Bu vize ile katılabileceğiniz faaliyetler şunlardır:

·         Bir belge, derece almak için resmi bir eğitim kurumundan eğitim alın yada eski eğitim seviyenizi artırın.

·         Bir eğitim faaliyeti ya da araştırma yapın.

·         Öğrenci değişim programlarına katılın.  Resmi olarak tanınan bilim merkezi, üniversite ya da özel bir kurum aracılığı ile olabilir.

·         Çalışma dışı bir yerleşim yapmalısınız.

·         Gönüllü olarak öğrencilerin katılabileceği işler yapın.

İspanya Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Vize işlemleri genel de çok karmaşık işlemler gibi görünür fakat değildir. Bu işlemler uzun sürdüğü için fazla enerji gerektirmektedirler. Bu çabanın sonucunun pozitif olmasını tabi ki herkes istemektedir.

Her şeyi hazır etmiş olsanız da yanlış zaman yanlış yer seçimi ile başvurunuzun değerlendirilmesi pek hoş olmayacaktır. Bu yüzden başvurunuzu yapmadan önce yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi almanız faydalı olabilir.

İspanya Eğitim Vizesine İhtiyacım Var mı?

Avrupa Birliğine üye bir ülkenin vatandaşıysanız, İspanya’ya eğitim amaçlı gelişleriniz için vizeye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Hemen İspanya’daki okullarına kayıt yaptırabilir, direk oturmaya başlarlar. Vize anlaşması olan ülkeler olduğundan dolayı bütün vize prosedüründen muaf olurlar.

Avrupa Birliğine üye olan fakat mensuplarının İspanya’ya giderken vize alması gereken ülkelerin listesine göz atabilirsiniz.

Eğer vizeye gereksiniminiz olduğuna karar verdiyseniz hemen başvuru için aşamalara bakabilirsiniz. Prosedürü başlatmadan önce bazı şeyleri bilmeniz önemlidir. Doğru zaman, doğru mekan ve size gerekli olan vize türü için başvuru yaptığınız çok önem arz etmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi
İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Eğitim Vizesi için Ön Uygunluk Kriterlerini Tamamladığınızdan Emin Olun

Bu kriterler başvurularınızın temelini oluşturacaktır. Öncelikli olarak uygunluk kriterlerine uymuyorsanız vize alma ihtimaliniz sıfıra çok yakındır. Bu başvuruyu yapabilmek için aşağıda sıralananlardan birinin gerçekleşmesi gerekmektedir:

·         İspanya’da bulunan bir eğitim kurumu tarafından kabul edildiniz.

·         İspanya’da resmi bilinirliği olan bir kurum da araştırma ya da eğitim görevi yapıyorsunuz.

·         Mesleki eğitim alabileceğiniz kamu, özel kuruluşlarından bir tanesi ile imzalanmış kontratınız var. Gönüllü olarak katılırsanız da aynı şart geçerli olacaktır.

Ne Zaman ve Nereye Başvurulacağını Kontrol Edin

Başvurunuzu yapabileceğiniz en erken tarih seyahatinizden 6 ay öncesidir. Başvurunuzu yapmanızı Büyükelçilik çalışanları seyahatinize bir ay kala önermektedir. Buna rağmen başvurunuzu yapmadıysanız yapabileceğiniz en geç tarih yolculuktan üç hafta öncesidir.

Başvurunuzu ülkenizdeki İspanya konsolosluğuna ya da vize alma konusunda yetkilendirilmiş bir vize merkezine yapabilirsiniz. Nereye gideceğiniz İspanya’nın sizin ülkenizde bu konuda nasıl düzenlemeler yaptığına bağlıdır.

D Vize Başvuru Formunu doldurun

İspanya Eğitim Vizesini başarıyla almak için D tipi (uzun vize) vizenizin başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Form Schengen vize formlarıyla karıştırılmamalıdır. Onlardan değişik bir form olacaktır.

Bu form uzun süreli eğitim vizesi formuna yazmanız gerekenler; kimlik bilgileriniz, İspanya’da kalmak istediğiniz süre, başvuru amacınız vb. gibi soruların cevaplarını yazmalısınız. Tüm soruları doğru ve eksiksiz cevaplamalısınız.

Bu formda verdiğiniz bütün bilgilerin ibraz edeceğiniz diğer belgelerle uyum içinde olmasına dikkat edin. Bilgilerin çelişmesi halinde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

İspanya Öğrenci vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

İspanya Eğitim Vizesine Başvurmak İçin Destekleyici Belgeleri Toplayın

İspanya Eğitim Vizesi başvurunuzu yapabilmek için gerekli olan tüm belgeleri toplamaya devam etmelisiniz. Bütün İspanya vizelerindeki gibi standart olarak başvuru form belgesi, geçerli olan pasaport, fotoğraf, önceki pasaport ve vize fotokopileri gibi gereken belgelerin yanında ekstra eğitim vizesi alacağınız için sunmanız gereken bazı belgeler vardır.

Belgeleri hazırlarken istenen sıraya dikkat edin. Vizeyi almak isteme amacını belli eden belgeleri dosyaya ekleyin. İşte toplamanız gereken belgeler:

·         İspanya’da akredite olmuş bir kolej, okul üniversite tarafından size gönderilen kabul metni. Bu belge eğitimin ne zaman başlayıp, bittiğinin ayrıntılı bilgisini kesinlikle içermelidir.

·         Eğer araştırmacı ya da eğitmen olarak İspanya’ya gidecekseniz araştırma ya da eğitim merkezlerinden bir tanesinden alınan kabul metni. Bu eğitim merkezleri İspanya’da tanınmış olmalıdır.

·         Meslek eğitimi için özel, kamu kurumları arasında imzaladığınız anlaşmalar. Çalışma dışı kendinizi geliştirmeniz için eğitim faaliyeti.

·         Gönüllü olarak katılabileceğiniz eğitim hizmetleri. Siz ve tüm etkinlik programından sorumlu kişi, kurum arasında imzalanmış olmalıdır. Bu belge de süre ve masraflarınızın nasıl karşılanacağı kesinlikle yazılı olarak belirtilmelidir.

İspanya’da nasıl kalacağınıza dair belgeler ibraz etmeniz şarttır. İşte bu belgelerin listesi:

·         Maddi varlık göstergeleri. İspanya’da bir yıl kadar konaklayacaksanız toplamda her ay için 540 Euro’nuzun hesabınızda bulunması yeterli olacaktır. Bu yüzden şu belgelerin bir kaçını maddi varlık kanıtı olarak sunmalısınız:

o   Son 3 ayın banka özet, ekstreleri.

o   Varsa burs ödülleri.

o   Yolculuk ve tüm masrafların siz tarafından ya da sizi davet eden kurum tarafından ödeneceğine dair bütün belgeler.

o   Masrafların anne, baba tarafından karşılandığı durumlarda sponsorluk belgesi. Noter tasdikli, taahhütlü olmalıdır. Bunun yanında masraflara sponsor olan anne, babanın son iki aydaki banka bilgileri, pasaport fotokopileri sunulmalıdır. Kendiniz için bu aşamada doğum belgenizi sunmanız lazımdır.

·         Gerekli sağlık sigortası. Bu sağlık sigortasını karşıladığınız şirket İspanya’da kurulmuş ve faaliyetlerini İspanya’da sürdüren şirketlerden birisi olmalıdır. Seyahat sigortası kabul olmaz, sağlık sigortası elde etmelisiniz.

·         İspanya’da kalınacağının kanıtı. Kira, yurt kontratı ve eğitim kurumunuz tarafından konaklama masraflarınızın karşılanacağına dair bir belge olabilir. Özel bir evde kalacaksanız da anlaştığınızı ve evde kalacağınızı belirten bir yazılı metni ibraz etmelisiniz.

Vizenin süresi 6 aydan fazla olması istenirse aşağıda sıralanan ekstra belgeler gerekli olacaktır:

·         Resmi sağlık belgesi, sertifikası. Bu belge en fazla 3 aylık olabilir. Sonraki tarihler için güncelliğini yitirmiş sayılır. Düzgün şekilde apostilli ve yanında İspanyolca tercümesi ile yer almalıdır.

·         Son 5 yılın içinde oturduğunuz ülkede isminize düzenlenen bir adli sicilinizi gösteren belge. Bu belge de güncel olmalıdır. (En fazla 3 aylık.) Gerektiği gibi apostillenmeli yanında İspanyolca tercümesiyle beraber belge bulunmalıdır.

·         Başvuran kişinin 18 yaşından küçük olması şartıyla Ebeveynleri İspanya’da çocuktan sorumlu olacak kişinin bilgileri ve eğitim kurumunun isimlerini belirten bir belgeyi noter huzurunda imzalamaları gerekmektedir.

İspanya Öğrenci vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu Alın ve Görüşmeye Katılın

Oturduğunuz yere bağlı olarak iki şekilde vize randevusu oluşturma ihtimaliniz vardır. Bu ihtimaller:

·         Konsolosluk ya da bir vize merkezinin internet sitesinden online olarak randevu almak.

·         Telefon numarasıyla arayarak randevu almak.

Mülakat gününüzde aşağıda sıralanan işlemlerin tamamını yapmanız gereklidir. İşte bu işlemler:

·         Biyometrik veri girişi. Son 5 sene içinde Schengen bölgesine ilk kez girecekseniz bu bilgilerin girişi olmalı, daha önceden giriş yapılmış bilgileriniz varsa bunlar güncellenmelidir. Biyometrik görüntü yüz taraması ve parmak izi taramasından oluşmaktadır.

·         Görüşmelere gidin. Bu görüşme süresi maksimum 20 dakika sürecektir. Size görevli başvurunuz, geçmişiniz, seyahatiniz vb. hakkında birçok soru soracaktır. Bu bilgiler bildiğiniz bilgiler olacağından sakin sakin doğru şekilde cevaplamaya özen gösterin.

·         Vize için alınacak ücreti ödemelisiniz. Vize ücretini nasıl ödeyeceğiniz bölgenizde görev yapan konsolosluk ya da vize merkezinin kararlarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Bu adımlar bittikten sonra vize işlemlerinin süresini beklemeniz gereklidir. Genel olarak başvurunuzun işlem süresi 1 ay kadar sürmektedir. Vize işlemlerinin olumlu sonuçlanmasının ardından gönlünüzce İspanya’ya gidebilirsiniz.

İspanya’ya Geldikten Sonra

İspanya’ya geldikten sonra kalış sürenize bağlı olarak bazı işlemleri yapmanız gereklidir.

İspanya’da 180 gün boyunca kalmanıza izin veriliyorsa eğer diğer prosedürleri tamamlamanıza lüzuum yoktur. Eğer İspanya’da 6 ay ya da daha uzun bir süre kalacaksanız bir tane Yabancı Kimlik Kartı almak zorundasınız.

İspanya’ya gittikten sonra size en yakın yabancı ofisine bu kimlik kartı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

İspanya Öğrenci Vize Ücretleri

İspanya öğrenci vizesi için başvuruda bulunurken belirli bir ücret ödendiğinden bahsetmiştik. Bu para başvurunuzun işleme alınırken ki ortaya çıkan masraflar için gereklidir. Ödemeniz gereken para miktarı mensubu olduğunuz ülkeye bağlıdır. İşte ülkelere göre ödenmesi gereken miktarlar:

·         ABD vatandaşı kişilerin İspanya vizesini elde edebilmek için 141 Euro ödeme yapması gerekli.

·         Kanada vatandaşları aynı vizeyi almak için 83 Euro ödeme yapmak zorundadırlar.

·         Diğer bütün ülkelere mensup vatandaşların vize işlemleri için 80 Euro ödemesi yeterlidir.

İspanya’ya diğer amaçlarla giderken ne kadar vize ücreti ödeyeceğinizi görmek için İspanya vize ücretleri bölümümüzü inceleyin.

İspanya Öğrenci Vizesi Geçerliliği

İspanya uzun süreli öğrenci vizesi 180 gündür. Bu sürenin üstünde kalmamalısınız.

Böyle bir kısıtlama olmasını istemiyorsanız bu şart ile öğrenci vizesi almalısınız. Bunu aldığınızda yabancı kimlik kartı almış olmanız gerekmektedir. Bu kart 1 yıl geçerlidir. Çalışmalarınız sürdüğü sürece bu vize 5 defa yeniden alınabilir.

İspanya Eğitim Vizesi ile Çalışabilir miyim?

Eğer vize süreniz 180 gün içinse İspanya’da çalışma ihtimaliniz yoktur. Yine yabancı kimlik kartı sayesinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Vizeniz 6 aydan daha uzun süre olursa.

İspanya’da oturum izniniz part-time ya da geçici olarak bir iş yerinde çalışmanıza olanak tanır. Sizi işe alan iş yeri çalışma ile ilgili tüm izin ve belgeleri düzenlemekle yükümlüdür.

Aile Üyelerimi Öğrenci Vizesi ile İspanya’ya Getirebilir miyim?

Kayıtlı eş ve çocuklarınızı bu vize ile İspanya’ya gittiğinizde yanınıza alabilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için maddi durumunuzun onlarında masraflarını karşılamaya yetecek kadar sağlam olduğunu kanıtlamalısınız. Kalış süreleri maksimum 6 ay olmaktadır. Bu kişilere kesinlikle çalışma izni verilmemektedir.

İspanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi

3 aydan daha kısa süren bir eğitim almak için İspanya’ya gelmek istiyorsanız aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

Gönderilecek belgeler

·         Eğitim kurumundan size gelen kabul metinleri.

·         Çalışma veya eğitimin içerik planı, ayrıntıları.

·         Eğitim kurumuna ücretin ödendiğine dair kanıtlar, kursu alacağınıza dair yapılmış rezervasyon işlemleri.

İspanya Öğrenci Vizesi Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×