İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi

İspanya Turist Vizesi 2021

İspanya’ya kısa süreli tatil, ziyaret amaçlı alınabilen vizelerdir. Aynı zamanda bu vize ile akraba ve arkadaş ziyaretlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Diğer taraftan bakıldığında ziyaretçi vizesi İspanya’da oturan aile bireyleri, arkadaşları görmek için gelinmesi için verilen de bir vize türüdür. Vize çok kullanım amaçlıdır aynı zamanda keşif, tatil gibi maceralara da atılabilirsiniz.

İspanyol Turist / Ziyaretçi Vizesine Başvurmam Gerekiyor mu?

Eğer aşağıdaki ülkelerden bir tanesine mensup bir vatandaşsanız turizm amaçlı olan bütün ziyaretleriniz için İspanya vizesi almaktan muaf tutulacaksınız:

 • Avrupa Birliği ülkelerinden birine mensupsanız.
 • EFTA’ya dahil ülkelerden birine mensupsanız.
 • Schengen bölgesinde yer alan 62 ülkeden birine mensupsanız.
 • Oturma izniniz olan bir Schengen bölgesindeki ülkede kalıyorsanız fakat oranın vatandaşı değilseniz de vizeden muaf olursunuz.

 

Durum böyle olunca iki amaç içinde İspanya’ya giderken eğer başka dünya ülkelerine mensupsanız vize almanız gerektiği kesinleşmektedir.

Eğer İspanya’da uzun bir süre kalmayı amaçlıyorsanız kısa ve uzun süreli vizeler arasındaki farkı anlayın ve uzun süreli vizeler hakkındaki makalemize göz atın. Bu iki vize arasında belge farkı da bulunmaktadır.

İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi Başvurusu

İspanya Turizm ve Ziyaret vizesine başvurabilmek için birkaç adımı izlemeniz gereklidir. Şunu unutmamalısınız yerine getireceğiniz her adım bir kural çerçevesinde olmalıdır. Bu kural ve kriterlerin dışına çıkmamalısınız.

Aşağıda yazımızın devamında İspanya vizesine başvurunun tüm ayrıntılarını sizinle adım adım paylaştık. Lütfen okumaya devam ediniz.

İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi
İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi

Vize Başvurunuzu Nereye Göndermeniz Gerektiğini Kontrol Edin

İlk olarak başvurunuzu nereye ibraz etmeniz gerektiğine karar vermelisiniz. İspanya makamları başvuru sonucundan ve işlenmesinden sadece Schengen ana varış yerinizse anlamı şudur:

 • Sadece İspanya sınırları içinde olacaksınız. Dışına çıkmayacaksanız.
 • İspanya dışına çıkacaksınız fakat en uzun vakti İspanya’da geçirecekseniz.
 • Başka Schengen ülkelerine ziyaret gerçekleştireceksiniz, İspanya’dan geçerek sınır olmayan bölgeye gidecekseniz.

Yapılacak tüm başvuruların kabul ve reddinden İspanya kurumları sorumludur.  Öncelikle sizin ikamet ettiğiniz yerde başvurular nasıl düzenlenmiş bunu öğrenin. İbraz etmeniz gereken belgelerin bir listesini alın. Dosyaları ibraz edeceğiniz yer şunlardan birisi olabilir:

 • Ülkenizde olan İspanya Büyükelçiliği ya da konsoloslukları.
 • İspanya’ya vize vermekle yetki verilmiş olan vize merkezleri.
 • Bu kurumların ikisi de ülkeniz de olmayabilir. Hal böyle olunca sizin sınır komşularınızda bulunan bu kurumlarda sizin işlemlerinizi gerçekleştirebilirler.

Zamanında Başvurun

İspanya ziyaretçi vizeniz için nereye başvuracağınızı bulduktan sonra bu vizeye başvurmak için en uygun vakti bulmanız gerekmektedir. Doğru zamanı yetkililerden de öğrenebilirsiniz.

İspanya seyahatleriniz için başvuru yapabileceğiniz en erken zaman seyahatinizden 6 ay öncesidir. Eğer ki geçe kalmak zorunda kaldıysanız, başvurabileceğiniz en geç zaman ise İspanya seyahatinden iki hafta öncesidir.  Başvurunuzu seyahatinize en az 3 hafta kala yapmanız önerilir.

Bir Mülakat Atayın

Yukarda anlatılanları güzelce anladıktan sonra görüşme için randevu alabilirsiniz. Randevunuzda gerekli belgelerin sunumunu yapacaksınız.

İspanya konsolosluğundan bir internet sitesi ya da telefon yoluyla vize randevusu alabilmeniz mümkündür. Bazı ülkeler de bir tane seçenek aktifken bazı yerlerle ikisini birden yapabilirsiniz.

İspanya Turist Vizesi Başvuru Formunu Doldurun

Randevu günü belirlendiği gibi sizin hızlıca ibraz edeceğiniz belgeleri toplamanız gerekmektedir. Öncelikle başvuru formunu halletmeniz önemlidir.

Schengen vizeleri için kısa süreli seyahatlerde ortak bir başvuru formu bulunmaktadır. Bu formu doldurup, çıkartıp gerekli noktaları imzalamanız şarttır.

Form çıkarıldıktan sonra herhangi bir imla, yazı hatası var mı diye kontrol ediniz. Hangi vize için başvurduğunuzun önemi yok, başvuru formunuzu doldururken burada verdiğiniz bilgilerin kesinlikle diğer belgelerle çelişmemesi gerekmektedir. Eğer bilgiler uyum içerisinde olmazsa başvurunuz yüksek ihtimal ret cevabı alır.

İspanya Turist vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Gerekli Belgeleri Toplayın

Başvurunuzun amacına uygun belgeleri toplamakla yükümlüsünüzdür. Sizin öğrenmeniz gereken İspanya ziyaretçi vizesi için toplanması gereken belgelerdir. Gereken standart belgeleri sizlere liste halinde sıraladık. İşte gereken belgeler:

 • İki tane özdeş biyometrik fotoğraf. Son üç ayın içinde çekilmeli ve kişinin güncel halini temsil etmelidir.
 • Geçerli pasaport. Seyahatinizin bitimi ve İspanya’dan ayrılışınızdan sonra daha 3 ay süresi bulunan pasaport. Vize etiketlerinin üzerine yapıştırılabilmesi için en az bir tane boşluk sayfa olmalıdır.
 • Bilgi içeren pasaportun sayfalarının fotokopileri. İki önemli bilgileri barındıran sayfa ve pul, vize etiketi olan bölümler.
 • Gidiş, dönüş uçak biletleri aldığınızı kanıtlayan belgeler. Ülkeden gideceğinizi kanıtlamanız gerekir. Uçuşlarla ilgili tüm bilgiler bu belgede yer almalıdır.
 • Sağlık sigortası. Tüm Schengen bölgesindeki hastalık, tedavi, ölüm ya da tıbbi sebeplerden geri gönderilme gibi durumları karşılayan 30.000 Euro teminatı olan bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Kısa süreli 2-3 gün kalmayı planlıyorsanız bile en az 7 günlük seyahat sağlık sigortanız olmalıdır.
 • Yeterli olacak derece de paranızın olduğunun kanıtı. En az İspanya’da olan asgari ücretin (693 Euro) %90’ına denk gelen 573,20 Euro kadar bir paranızın hesabınızda bulunması önemlidir. 10 Günden fazla bir süre konaklanacaksa kalınacak her gün için hesapta 70,77 Euro kadar bir miktar para bulunmalıdır. Bu parayı kanıtlamak için şu belgelerden birini ya da hepsini sunabilirsiniz.
  • Banka hesap özetleriniz.
  • Eğer size bir aile üyeniz sponsor olacaksa, tüm masraflarınızı karşıladığınız ve size neden sponsor olduğunu anlatan bir mektup sunmalıdır. Sponsorun banka hesap özetleri de sunulmalıdır.
 • İspanya’da kalacağınıza dair tüm kanıtlar. Aşağıda sıralanacak belgelerden birini kanıt olarak sunmanız mümkündür:
  • Otel rezervasyonu, tam isiminizi ve kalış sürenizi içeren, kanıtlayan belge. Otel hakkında detaylı bilgilerde barındırmalı.
  • Bir davet mektubu. İspanya’da yaşayan bir aile üyesi veya bir arkadaşınızın yanına gidiyorsanız evinde konaklayabileceğinize onay verdiği ve bunun süresini belirten bir mektup yazmalıdır. Kesinlikle fotokopi mektuplar kabul görmez.
  • Eğer İspanya’da kalabilmek için ev tutacaksanız, ev sahibi ile yaptığınız kontratı kalışınızı kanıtlamak için belge olarak kullanabilirsiniz. Kiralama kontratı ev ve sahibi hakkında ayrıntılı bilgileri içermeli.
 • Medeni durumunuzu ispatlayan belgeler. Evlilik cüzdanı, çocuk doğum belgeleri.

Bu belgeler standar belgelerdir. Çalışma durumunuza göre ek belge olarak şu aşağıda sıralananları sunmanız sizden istenebilmektedir.

 • Eğer ki varsa sunulması güzel olacak belgeler:
  • İş kontratı.
  • Son 6 ay içindeki tüm banka hesap özetleri.
  • Patronunuzdan seyahat süresince izin aldığınızı gösteren belge.
  • Maaşınızdan kesilen gelir vergisi beyannamesi, gelir vergisi ödendiğine dair belgeler.
 • Serbest olarak çalışıyorsanız:
  • İşletme ruhsatının bir fotokopisi.
  • Şirketin son 6 ay, banka hesap özetleri.
  • Gelir vergisi beyannameleri (ITR)
 • Kişi öğrenciyse şu belgeleri sunmalıdır:
  • Okula kayıt kanıtı.
  • Kabul edildiğinizi gösteren onaylama mektubu.
 • Eğer kişi emekliyse:
  • Son 6 ay boyunca emeklilik beyanını kanıtlayan belgeler.

İspanya Vize Randevunuza Katılın

Randevu alınıp gerekli belgelerin hazırlanmasından sonra yapmanız gereken biraz beklemektir.

Gün geldiğinde İspanya Büyükelçiliği, konsolosluğu ya da vize merkezine tam vaktinde hatta biraz erken gittiğinizden emin olun. Tüm belgeleriniz o an sizinle olmalıdır. İspanya gizli vizeleri kabul etmediği için bu toplantıya girmek zorunludur. Bu toplantıda size görevli memur seyahatinizle ilgili bir çok soru soracaktır. Görüşmede belgeleri teslim alacaktır.

Eğer Schengen bölgesine 5 yıldır girmiyorsanız ya da hiç girmediyseniz biyometrik verileriniz ( Yüz ve parmak taraması) girilmelidir.

Ücretleri Öde

İspanya kısa süreli ziyaretçi vizesi için 80 Euro bir bedel ödemeniz gerekecektir. Bu ücret başvurunuzun işleme alınması ile ortaya çıkan masraflar için kullanılacaktır.

Eğer başvuran kişi 12 yaş altındaysa 40 Euro indime tabi tutularak 40 Euro ödemesi yeterli gelecektir.  Eğer başvurulan çocuk 6 yaşında altında ise tüm vize ücretlerinden muaf tutulur.

Bunların yanında bazı ülke vatandaşı ve bazı sınıf insanlar da vize ücretini indirimli öderler veya vize ücretinden tamamen muaf olurlar. Bunların tam listeleri için buraya bakabilirsiniz.

İspanya Turist/Ziyaretçi vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/ispanya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İspanya Turist Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Normal zamanlarda İspanya Schengen vizesi gibi kısa süreli vizeleri yasal olarak 15 gün içinde işleme alarak sonuçlandırmak zorundadır. Bazı özel durumlar ortaya çıkması halinde bu yasal süre ortadan kalkar ve süreç 1 -2 ay kadar uzayabilmektedir.

Bu tür uzatmaların sebebi bir anda İspanya konsolosluğunun birçok başvuru alması ya da sizin şüpheli durumlarınızda sürenin uzamasına neden olabilir.

İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi Geçerliliği

Bir İspanya turizm vizesi bir sene içinde en fazla 90 gün geçerli olabilmektedir. Buna rağmen vizenizin geçerlilik süresini size vizeyi verecek olan görevli belirleyecektir.

Bu süre sizin isteğinize de bağlı olabilir. Üç gün geçerli vize de talep edebilirsiniz. Eğer prosedürü uygulayıp vize işlemleriniz onaylandığında pasaportunuzda bir vize etiketi bulunuyorsa aşağıda sıraladığımız bilgilere lütfen dikkatlice bakın. İşte önemli bilgiler:

 • Bölgeye girmenize olanak sağlanan ilk günü gösterir.
 • Bölgeden çıkmanız gereken son günü gösterir.
 • Kalış süresi. Başlangıç ve bitiş etiketlerinin yanında verilen süre içinde kalacağınız gün sayısını ifade etmektedir.

Vize etiketi Schengen vizesi ile giremeyeceğiniz ülkeler, giriş sayısı vb. birçok bilgiyi içlerinde barındırırlar. Daha fazla bilgi edinmek için Schengen vize etiketleri nasıl okunur isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Vize Reddi Durumunda

Vizenizin ret cevabı alma ihtimali her zaman vardır. Ret cevabı alındığı zaman size neden reddedildiğinize dair bir yazılı metin göndereceklerdir.  Bu metin size ulaştığı zaman iki şıkkınız var. Bu şıklar:

 • Aynı hataları yapmadan tekrardan bütün prosedürü izleyerek başvuru yapmak.
 • Schengen vize reddinin haksız olduğundan eminseniz bir temyiz mektubu da yazabilirsiniz. Bu mektup yazılması için kesin haksızlık yapıldığından emin olmanız şarttır. Düşüncelerinizi kanıtlara da dökmelisiniz.
İspanya vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/ispanya-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

İspanya Turist / Ziyaretçi Vizemi Uzatabilir miyim

İspanya turist, ziyaretçi vizeleri normal şartlarda kesinlikle uzatılmamaktadır. Özel durumlar olan geç giriş, mücbir sebep, insani durumlar vb. olaylar dışında bu vizenin uzama şansı yoktur.

İspanya Vizemle Diğer Ülkeleri Ziyaret Edebilir miyim?

İspanya vizeleri bütün Schengen üyesi ülkeleri ziyaret etmenize olanak tanır. (Kısa süreli turistik Schengen vizeleri) Eğer vize etiketinizin üstündeki ülkelerde bir – işareti görmeniz halinde dikkatli olmalısınız. – İşareti yanında olan ülkelere kesinlikle giriş yapmanızın ihtimali yoktur demektir.

İspanya’da Turist Vizesi ile Çalışabilir miyim?

Kısa süreli Schengen vizeleri çalışmanıza izin vermez fakat hem tatil yapıp hem çalışmak isterseniz İspanya Tatilde Çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz. Direk olarak çalışma vizesine de başvuru yapmanız mümkündür.

İspanya’daki Aile Üyelerime Ziyaretçi Vizesi ile Katılabilir miyim?

Bu turistik Schengen vizesi sayesinde İspanya’da yaşayan aile üyesi ve arkadaşlarla görüşülebilir veya onların evlerinde belirli bir süre kalınabilir. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Bu vize sizin uzun süreli kalmanıza, onların yanlarına yerleşmenize olanak tanımamaktadır. Bu vize yerine İspanya Aile Vizesine başvuru yaparsanız bu işlemi gerçekleştirirsiniz.

Hem arkadaşlarımı ziyaret etmek hem de turizm amacıyla İspanya’ya gitmek istiyorum. Ziyaretçi veya Turist Vizesine başvurmalı mıyım?

Tüm şartlar sağlandığı sürece istediğiniz şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bir otelde konaklayacaksanız turist vizesi diye belirterek başvurmanız daha iyi olur. Diğer tarafta İspanya’da akraba veya arkadaşlarınız varsa, onların evinde konaklayacaksanız vizeyi ziyaretçi olarak belirtmeniz daha karlı olacaktır.

İspanya Turist / Ziyaretçi Vizesi Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×