İspanya Ticari Vize

İspanya Ticari Vize Başvuruları

İspanya Schengen İş vizesi İspanya seyahatine geldiğinizde burada işinizle ilgili birçok etkinliğin ücretsiz yapılmasına olanak tanımaktadır. İspanya’da yapılan fuar, toplantı, konferans vb. etkinliklere katılabilirsiniz.

İspanya Kısa Süreli Ticari Vizeye Kimin İhtiyacı Var?

Birçok ülkenin vatandaşı İspanya seyahatinden bir süre önce vize başvurusu yapmakla mükelleftir. Aşağıda sıralanan gruplardan bir tanesine girmeniz halinde kısa süreli ticari faaliyetleriniz için bu vizeye ihtiyacınız olmayacaktır:
 • Avrupa Birliğine üye bütün ülkeler.
 • EFTA’ya dahil bütün ülkeler.
 • Schengen anlaşması ile birbirine vizesiz gidip gelen 62 tane ülke.

Oturum izniniz olan herhangi bir Schengen ülkesinde yaşıyorsanız da kısa süreli ticari işlemleriniz de İspanya vize işlemlerinden muaf sayılacaksınız.

Yukarıda listelenen gruplardan hiç birisinde değilseniz. Eğer herhangi bir ülkeden verilmiş pasaportunuz varsa İspanya’ya girebilmek için vize başvurusu yapmanız gerekir. Eğer uzun süreli bir vize istiyorsanız, İspanya uzun süreli vizelerin kimlere verildiğini ve ne şartlarla verildiğini incelemeniz de fayda vardır.

İspanya İşletme Vizesine Nasıl Başvurulur?

İş amaçlı İspanya ziyaretleriniz için vizeye gereksinim duyuyorsanız, vize alabilmek için belirlenen bütün prosedürü teker teker izlemelisiniz. İspanya Ticari Vizesine başvuru yapılırken işlem sırası ve işlemlerin doğruluğu çok önemlidir. Tüm işlemleri belirlenen şartlara göre yapın.

Aşağıda ki listede belirlenen prosedür ve şartları inceleyebilirsiniz:

 • Belgelerin nereye ibraz edileceğini kontrol edin.
 • Başvuru için doğru zamanı kollamalısınız.
 • Bir vize randevusu elde etmelisiniz.
 • Randevuya gitmeden İspanya Ticari Vizesi başvuru formunu doldurmalısınız.
 • Tüm belgeleri toplayın.
 • Vize görüşmesine gidin ve sakin olun.
 • Gerekli vize ücretini ödeyin.
İspanya Ticari Vize
İspanya Ticari Vize

Başvurunuzu Nereye Göndermeniz Gerektiğini Kontrol Edin

Başvuru yaptığınız ülke ya da bölgeye göre nereye başvuru yapmanız gerektiği sürekli değişmektedir. Vize başvurunuzu şu makamlardan birisine yapmanız gereklidir:

 • Oturduğunuz bölgedeki İspanya Büyükelçiliği.
 • Oturduğunuz bölgedeki İspanya konsolosluğu.
 • Oturduğunuz bölgede İspanya adına ticari vize başvurusu alabilen, buna yetkisi olan bir vize merkezi.
 • Oturduğunuz bölgede var olan İspanya’nın dış işleri anlaşması olan vize vermeye yetkili başka konsolosluklar. (Sadece Schengen ülkeleri.)
 • Sınır komşunuz olan kolay seyahat edebileceğiniz ülke de bulunan İspanya konsoloslukları vb. bu işlemi başarıyla tamamlamaya yetkilidir.

Başvuru için Doğru Zamanın Ne Zaman Olduğunu Öğrenin

Başvurunuzu tamamlayabileceğiniz en erken tarih seyahat planınızın 6 ay öncesidir. İspanya seyahatiniz için en geç başvuru zamanı ise seyahate iki hafta kaladır.

Büyükelçiliğin size başvurmanızı önerdiği zaman dilimi İspanya seyahatinize 3 hafta kalan zaman dilimidir. İşinizi garantiye alarak erken başvurmanız faydanıza olacaktır.

Vize Randevusu Alın

Hiçbir İspanya Büyükelçiliği, konsolosluğu ya da VAC’i gizli başvuruları almamaktadır. Bu yüzden başvurunuzu yapmadan önce kesinlikle randevu almanız gerekecektir. Randevular telefon aracılığıyla ya da online olarak alınmaktadır.

İspanya Ticari Vize Başvuru Formunu doldurun

İspanya Ticari Vizesi için doldurulan başvuru formu ile tüm Schengen bölgesinde verilen kısa süreli vizeler de doldurulan form aynı olmaktadır. Bütün sorular eksiksiz ve doğru cevaplar vererek doldurmaya özen gösteriniz.

Formun bir çıktısını alarak gerekli olan alanı imzalamanız şarttır. Bu belge kalan diğer belgelerin üzerinde dosyanızda yer almalıdır.

İspanya Ticari vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ispanya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

İşletme vizesi için Belgeleri Toplayın

Başvuru formundan hariç toplamanız gereken birçok belge vardır. Bu aşamada sadece gerekenleri toplamalısınız.

Aşağıda ki listede gereken tüm belgeler artarda açıklanmıştır. Tam listeyi size yakın Büyükelçilik, konsolosluktan alabilirsiniz. İşte Ticaret vizesi için istenen standart belgeler:

 • İspanya İşletme Vizesi başvuru formu belgesi. Bu maddeyi yukarda açıkladık, okuyabilirsiniz.
 • İki tane fotoğraf. Fotoğraf özdeş ve üç aydan eski olmamalıdır. Kişinin ilk bakıldığı halini temsil etmelidir. Schengen vizesi fotoğraf standartlarını internet sitemizden inceleyebilirsiniz.
 • Geçerliliği olan pasaport. Pasaportunuzun tüm geçerlilik süresi İspanya’dan dönüşünüzden sonraki 3 aya kadar olmalıdır.
 • Pasaportunuz üzerine bulunan bilgi vize etiketleri ve damgalarının kopyaları.
 • Bilet aldığınıza dair bir uçuş rezervasyonu. Gidiş- dönüş alınmalıdır. Tarihler ve tam adınız bu belgede belirtilmiş olmalıdır.
 • Çalışma belgesi, bu belge kişinin çalıştığı kurumdaki yeri ve maaşı hakkında bilgiler vermelidir.
 • İspanya’da iş yapacağınız şirketten, kurumdan alınan seyahat sebebinizi oluşturacak olan bir vize desteği, davet mektubu. Bu mektup kalış süreniz vb. ayrıntıları da içermeli.
 • Tüm Schengen bölgesinde geçerli 30.000 Euro teminatı olan acil sağlık hizmetlerinde ve ölüm durumunda kullanılabilecek bir sağlık sigortası yapılmalıdır. İspanya’da bulunduğunuz tarihleri de kapsamı içine almalıdır.
 • Mali durumunuzu belli eden bütün belgeler. İspanya’da kalış sürenizde masraflar, giderlerin karşılanabileceğine dair belge ve bilgiler. 10 gün ve daha kısa süre için banka hesabınızda 575 Euro olması yeterli gelecektir. Eğer on günden uzun bir süre kalmayı düşünüyorsanız İspanya’da kaldığınız her gün için hesaplarınızda 71 Euro değerinde para bulunmalıdır. Kendi masraflarınızı karşılayabileceğinizi şu belgelerle kanıtlayabilirsiniz:
  • Banka hesap özeti, ekstreler.
  • Eğer seyahat masraflarınızı birisi karşılayacaksa bir sponsor mektubu. Sponsor olacak kişinin banka hesap özetleri de buna eklenmelidir.
 • Kalacak yeriniz olduğuna dair belgeler. Otel, ev kiraladıysanız rezervasyon belgelerini burada sunabilirsiniz.
 • Medeni halinizi belli eden belgeler. Evlilik cüzdanı, çocuk doğum belgesi vb.

Mensup olduğunuz ülkeye göre ekstra belgeler sunmanız rica edilebilir. Elçiliğin istediği belgeleri sunmak, başvuru sahibinin yükümlülüğüdür.

Vize Görüşmesine Katılın

Bütün her şey tamam olduktan sonra vize görüşmeniz için gün saymalısınız. Belirlenen bugün konsolosluk görevlisiyle bir görüşme yapacaksınız. Size bazı kişisel ve İspanya’ya seyahat amacınızla ilgili sorular soracaktır. Bu sırada bir araya gelen belgeler teker teker incelenecektir.

Görüşme gününde biyometrik verileriniz güncel değilse ya da hiç verilmediyse onları vermelisiniz. Bu işlem yüz taraması ve parmak izi taramasıdır. Bu bilgiler 5 yıl geçerli olacak, gelecek 5 yıl içinde tekrardan başvuru yapsanız bile bu işleme lüzum yoktur.

Vize Ücreti Ödemesini Tamamlayın

Yine görüşmeye gittiğiniz günün içinde 80 Euro olan ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret vize kolaylaştırma çalışmalarından ötürü bir hayli indirilmiş olarak karşınıza çıkabilir. Çoğunlukla ülkeler bu aşama da olduklarından 35 Euro öderler. Ayrıntılı bilgiyi başvurduğunuz yer verecektir.

Bu konuya ilgili olarak Schengen vizesi ücretlerinin listesini inceleyin.

İspanya için Ticari Vize Almak Ne Kadar Sürer?

İspanya tüm vizelerine en geç iki hafta içinde geri dönüt sağlamaya çalışmaktadır. Bazen bu süreler uzayabilmektedir. Bu sürenin uzadığı durumlar şu şekilde sıralanmıştır:

 • İspanya yetkilileri o sırada birçok başvuruyu aynı anda alıyorsa bekletilirsiniz.
 • Durumunuz karışık daha da fazla incelenmeniz gerekiyor. Bu şekilde bekletilebilirsiniz.

Böyle durumlarda bekleme süreniz 1 aya kadar çıkmaktadır.

İspanya Ticari Vize Geçerliliği

Bu vizenin geçerlilik süresi yapacağınız işin süresine göre İspanya Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Son altı ay içinde en fazla 3 ay İspanya’da bulunma hakkını bu vize ile elde etmiş olursunuz.

Bu süre 6 ay içinde 3 Ay’dan kısa bir süre olunca gerekli süre size tam yetecek zaman olacaktır. Bu yüzden ne yapmak istediğiniz ve zamanlarını düzgün açıklamanız önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Başvurum reddedilirse ne yapmalıyım?

İspanya yetkilileri tarafından vizeniz ret cevabı alırsa size bu kararı verdiren nedenler hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Eğer verilen kararın haksız ve sebepsiz olduğunu düşünüyorsanız, temyize giderek itiraz edebilirsiniz.

Bu itirazı bir Schengen vizesi itiraz mektubu kaleme alarak, başvuru reddeden yetkililere yani aynı kuruma göndermelisiniz.

İspanya ticari vizesi ile başka ülkelere seyahat edebilir miyim?

Kısa süreli İspanya Ticari Vizesi aynı zamanda bir Schengen Vizesi olduğundan diğer Schengen ülkelerini de ziyaret imkânı tanımaktadır. Fakat vizenin sınırları olabilmektedir. Bu izin bütün Schengen bölgesi için geçerli olmayabilir, tümüne değil.

Bu bilgilerin hepsi vize etiketlerinin üstünde yer alır bu alanları lütfen dikkatlice inceleyin.

İspanya’da iş vizesi ile çalışabilir miyim?

İspanya’da İspanya Ticari Vizesi ile çalışmanıza olanak yoktur. Bu kısa süreli bir vize olduğundan sadece iş konusunda para kazanmayacağınız, kendinizi geliştireceğiniz faaliyetlere katılmanıza olanak sağlamaktadır.

İspanya işletme vizesi almanın en kolay yolu nedir?

İspanya vizesi almanın en kolay yöntemleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru için doğru zamanı ve yeri belirleyin.
 • Tüm belgeleri doğru şartlarda toplayın.
 • Mülakata geç kalmayın, sorulan klasik sorulara bir tane güzel cevabınız aklınızda olsun.

Bu üç kurala uymanız halinde vize başvurunuz yüksek ihtimalle kabul edilecektir.

İspanya Ticari Vize Video;

İspanya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×