İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vizesi almak isteyen kişiler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra Birleşik Krallık vize koşullarını ve vize kategorilerinin değişip değişmediğini merak etmektedir. İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır, İngiltere vize türleri nelerdir, İngiltere vize şartları nelerdir, İngiltere vizesi ne kadar gibi sorular vize başvuru sahipleri tarafından sorulmaktadır. Bu yazımızda Birleşik Krallık UK vize başvurusunun nasıl yapılacağını ve İngiltere vize koşullarının neler olduğunu ele alacağız.

İngiltere vizesi başvurusu yapmayı düşünen kişiler uzman vize danışmanlarımızla iletişime geçebilir, İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesine ulaşabilir ve vize başvuru dosyasını hazırlayarak İngiltere vize başvurusu sürecini güvenle ve hızlıca başlatabilir.

İngiltere vize işlemleri vize merkezimizde süratle ve özenle tamamlanmaktadır. Vize başvuru sahipleri seyahat amaçlarını, seyahat sürelerini ve kişisel vize evraklarını merkezimize ilettiğinde Birleşik Krallık vize işlemleri anında başlatılacaktır.

İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere vize kategorileri genel anlamda iki ana bölüme ayrılabilir. Seyahat süresine göre belirlenen İngiltere vize türleri Kısa Süreli İngiltere vizeleri ve Uzun Sureli İngiltere vizeleri olarak tanımlanabilir. Bu ana vize türlerinin içinde seyahat amacına göre belirlenen İngiltere vize kategorileri bulunmaktadır.

İngiltere vize türleri şu şekildedir:

Kısa Süreli İngiltere Vizeleri

 • İngiltere Turistik Vizesi
 • İngiltere Ticari Vizesi
 • İngiltere Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İngiltere Dil Eğitimi Vizesi
 • İngiltere Kısa Süreli Eğitim Vizesi
 • İngiltere Transit Geçiş Vizesi
 • İngiltere Tedavi ve Sağlık Vizesi

Uzun Süreli İngiltere Vizeleri

 • İngiltere Aile Birleşimi Vizesi
 • İngiltere Oturum Vizesi
 • İngiltere Çalışma Vizesi
 • İngiltere Uzun Süreli Eğitim Vizesi-Tier 4
 • İngiltere Akademik Değişim Vizesi
 • İngiltere Girişimci ve Ticaret Vizesi
 • İngiltere Tier 1-2-5 Vizeleri
 • İngiltere Ankara Anlaşması Serbest Çalışma Vizesi

İngiltere vizeleri hakkında İngiltere vize türleri rehber sayfamızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Vize Başvurusu İşlemleri

İngiltere vize işlemleri Birleşik Krallık dış temsilciliği aracılığı ile online kaydın oluşturulması ile başlamaktadır. İngiltere vize başvurusu online başvuru kaydının oluşturulmasından sonra yetkili vize merkezinden randevu alınarak İngiltere vize evraklarından oluşan vize başvuru dosyası hazırlanması adımına geçilmektedir. Hazırlanan vize başvuru dosyaları İngiltere dış temsilcilikleri-Birleşik Krallık Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu- vize bölümüne incelenmek üzere iletilecektir.

İngiltere dış temsilcilikleri vize bölümünde mülakata katılan vize başvuru sahiplerinin biometrik parmak izi vermeleri gerekecektir. Vize başvurularının sonuçlandırılması açısından tek yetkili İngiltere dış temsilcilikleridir. Vize merkezleri vize başvuru dosyasının iletilmesine aracılık yapmakta ve vize başvuru dosyalarının eksiksiz ve hatasız hazırlanmasına katkı sağlamaktadır. İngiltere vize başvuru sürecinin en önemli adımı İngiltere vize evraklarının doğru bir şekilde hazırlanmasıdır.

İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu işlemlerinde vize başvuru sahibi seyahat amacına göre vize evraklarını hazırlamalıdır. Talep edilen vize türlerine göre hazırlanması gereken evraklar değişebilmektedir.

İngiltere vize evrakları güncel olmalı, son 3 ay içinde alınmış olmalıdır. Verilmesi gereken mali bilgiler son 1 ay içinde alınmış olmalıdır.

İngiltere Vize Evrakları Genel Belgeleri şunlardır:

İngiltere vize formu– Hatasız ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır, vize başvuru sahibinin ıslak imzasını taşımalıdır.

İngiltere vize talep dilekçesi- Seyahat amacına göre belirlenen vize türündeki vize talebini ileten şahsi bir dilekçedir. Seyahat süresi, seyahatin masraflarının karşılanma yöntemi belirtilmelidir.

Geçerli pasaport- İngiltere seyahati sonrasında 6 ay geçerliliği bulunan pasaport son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. İki sayfası boş olmalı, eski pasaportların renkli fotokopileri de sunulmalıdır.

Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı renkli fotokopileri sunulmalıdır. Görev kimlik kartları, öğrenci belgeleri verilmelidir.

Tam vukuatlı nüfus kaydı- Barkotlu nüfus kaydı örneği, aile bireyleri bilgilerini de içermelidir.

Meslek ve işyeri bilgileri- Vize başvuru sahibi işyeri bilgilerini ve belgelerini düzenlemelidir.

Mali belgeler- Vize başvuru sahibi banka hesap özetlerini, maaş bordrolarını ve diğer gelir-mal varlıklarını onaylı olarak vermelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası- İngiltere seyahati süresince geçerli olacak seyahat sağlık sigorta poliçesi hazırlanmalıdır.

Davetiye mektubu- İngiltere Aile Ziyareti ve Ticari vizelerinde İngiltere’de bulunan aile bireyi ya da İngiltere’deki şirketin yetkilisi vize başvuru sahibi adına bir davet mektubu hazırlamalıdır.

Vize Ücreti Ödendi Dekontu- İngiltere vize türleri için belirlenen vize ücretinin ödendiği bir dekontla kanıtlanmalıdır.

İngiltere vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgileri İngiltere vize evrakları sayfamızda okuyabilirsiniz.

İngiltere Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere vize ücreti İngiltere dış temsilcilikleri tarafından belirlenmektedir. Her yıl güncellenen İngiltere vize harç ücreti bedelleri İngiltere Konsolosluğu resmi İnternet sitesinde açıklanmaktadır. 2021 yılında kısa süreli İngiltere vizesi harç ücretleri 120$ dolar olarak açıklanmıştır. İngiltere vize ücretleri seyahat amacına ve süresine göre değişebilmektedir.

İngiltere vize ücretleri sayfamızdan Birleşik Krallık vize ücretlerini daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vize başvurusunun sonuçlanması süresi İngiltere dış temsilcilikleri vize bölümünün çalışma temposuna göre değişebilmektedir. Normal şartlarda İngiltere vizesi başvuruları 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru sahipleri bu sürenin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak seyahat tarihlerinden bir ay önce vize başvuru sürecini başlatmalıdır.

İngiltere Vize Reddi ve İtiraz Hakkı

İngiltere Konsolosluğu vize kriterlerine uygun olmayan vize başvuru dosyalarını ret edebilir, vize reddi kararı vize başvuru sahibine iletilir. Vize başvuru sahibi bir dilekçe ile bu karara itiraz edebilir, itirazdan sonuç alamazsa İngiltere vize reddi kararını temyize götürebilir.

İngiltere vize başvurularında bir eksiklik ya da hata yapmamak için vize başvuru sahipleri uzman vize danışmanı desteği almalıdır. Vize reddi kararından sonra ödenmiş İngiltere vize ücretleri geri iade edilmez, bu nedenle İngiltere vize başvurusu uzmanlar eşliğinde tamamlanmalıdır.

Vize merkezimizden İngiltere vizeleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilir, İngiltere vize başvurularınızı güvenle ve hızlıca uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×