İngilizce Vize Dilekçe Örneği

İngilizce Vize Dilekçe Örneği; Vize talep dilekçesi, yurtdışı seyahatlerinde istenen talep yazısıdır. Başvuru sahibi tarafından şahsen hazırlanan ve ilgili makamlara iletilecek olan vize talep dilekçesi, 26 Schengen ülkesinin yanı sıra İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkeler tarafından talep edilir. Kişinin seyahat amacını ve kapsamını belirten ve vize belirmesinde büyük önem taşıyan bir formdur.

Seyahat amacıyla alakalı detaylar, iş- meslek ve gelir durumuyla ilgili detaylar ve kişisel bilgilerin detay olarak yer alması gereken, kişi tarafından direkt olarak iletilen seyahat izin dilekçesidir. Ülkelerin talebine göre İngilizce veya Türkçe- İngilizce olacak şekilde, iki farklı nüshada düzenlenebilir. Dilekçenizde samimi şekilde niyetinizi sunmanız, vizenin daha kolay şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

İngiltere Vize Dilekçe Örnek

İngiltere, vize başvurularında başvuru sahibi tarafından hazırlanmış dilekçe talep eder. İngiltere Konsolosluğu sisteminden vize örneği veya dilekçe- form incelemesi yaparak, ilgili belgeleri prosedürlere göre hazırlayabilirsiniz. İngiltere’nin yanı sıra İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri de vize dilekçesini zorunlu belge olarak talep eder.

İngiltere vize başvuru dilekçe örneği ve vize formlarında, seyahat kapsamlarının detaylı şekilde belirtildiği görülmektedir. İlgili makama yazılan ve güncel tarih bilgisi ve kişinin ıslak imzasıyla düzenlenen belgelerdir.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği

İngiltere Vize Talep Dilekçesi

İngiltere vize başvuruları, Türkiye’de bulunan Dış temsilciliklere doğrudan veya yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılır. Gerekli belgelerin yanı sıra İngilizce hazırlanmış vize dilekçesi olması gerekiyor. İngiltere vize talep dilekçesi örneği İngilizce olarak hazırlanmaktadır. Vize başvuru formunu konsolosluk internet sisteminden online olarak indirebilirsiniz. Ayrıca vize başvuru merkezlerinden vize başvuru formu ve vize dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz.

İngiltere vize dilekçesinde, net ve yasal bilgilerin yer alması zorunludur. Başvuru sahibi, forma ve dilekçeye yazdığı tüm belgelerin doğruluğunu kabul etmiş olur. Güncel olmayan veya yasal belgeler ile desteklenmemiş tüm başvurular doğrudan iptal edilir.

İngiltere Vizesi Dilekçe Örneği

İngiltere vize dilekçesinde, seyahat amacına uygun detaylı bilgiler verilmelidir. Seyahat tarihi, ulaşım ve konaklama bilgileri mutlaka belirtilmelidir. Kişinin katılmayı planladığı organizasyon veya etkinlik, seyahat içeriği hakkında bilgiler yer almalıdır. Adeta bir mektup gibi yazabilir, maka gereği kurumsal ifadelerle hazırlayabilirsiniz.

Başvuru sahibi tur programı dahilinde İngiltere’ye seyahat edecek ise aynı şekilde tur programından bahsedilmelidir. Ülkeye ziyaret maksatlı seyahat edecek olan Türk vatandaşları aile/ arkadaş ikamet bilgileri ve davet alınan kişiyle olan yakınlık/ bağlılık niteliğinden bahsetmelidir.

İngiltere vizesi dilekçe örneği İngilizce metinleri inceleyerek, seyahat ayrıntılarının nasıl yazıldığına dair bilgi edinebilirsiniz. Pasaport türü ve vize başvuru türüne göre ticari maksatla seyahat edecek kişiler; firma sektör ve bilgileri konusunda, seyahat amacı ve konaklama bilgileri, görüşme yapılacak diğer firmalar ile ilgili bilgiler yazılmalıdır. Ayrıca ticari faaliyetin İngiltere’ye olan katkısından bahsedilebilir.

Öğrenci vizesi talebiyle başvuru yapacak olan Türk vatandaşlarının, eğitim alacakları kurum ve kabul edildiğine dair bilgiler, uzmanlık ve kariyer gelişimi gibi noktalara değinmesi önerilir. Organizasyon dahilinde konaklama ve ulaşım bilgileri, söz konusu sponsorluk var ise belirtilmesi gerekiyor.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 1 – ngilizce vize dilekce ornegi 2

İngiltere Vize Sponsor Dilekçe Örneği

İngiltere vizesi başvuru formu indir sekmesinden, vize talep formunu temin edebilirsiniz. İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Başkonsolosluğu ve Konsolosluk biriminden vize başvuru formu, talep alanına göre sunulmaktadır. Eğitim amacıyla İngiltere’ye seyahat edecek olan kişilerin, sponsor olan kurum/ firma/ kişi bilgilerinin dilekçeye işlenmesi ve yasal belgelerin ekte iletilmesi gerekiyor.

Eğitim süresi boyunca masrafların karşılanacağını gösterir belge yahut kişinin ailesi sponsor olacak ise teminat şekilde gelir durumu ve masraflar için karşılama belgelerinin, vize dilekçesi ile iletmesi gereklidir. Vize başvuru dilekçesi;

 • A4 boyutunda temiz ve yıpranmamış kağıda yazılmalıdır
 • Kurumsal ifadeler ile resmi içerikli hazırlanmalıdır
 • Dilekçenin el yazısı veya çıktı ile iletilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak mutlaka ıslak imza ile iletilmelidir
 • Dilekçe mutlaka İngilizce olarak yazılmalıdır
 • Türkçe hazırlanarak, İngilizce çeviriyle sunulacak başvurularda, onaylı belge ve orijinal haliyle Türkçe dilekçenin birlikte verilmesi gereklidir
 • İngiltere vize için dilekçe hazırlanırken, Konsolosluğa hitaben hazırlanması gerekiyor.

Talebine uygun şekilde yazılan vize dilekçesi, başvuru sahibinin belgeleriyle randevuda iletilir. Uygunluk durumuna göre puanlama sistemi üzerinden dilekçe puanlanır ve başvuru süreci dahilinde onaylanması durumunda vize verilir.

İngiltere Vizesi İçin Dilekçe Örneği

İngiltere öğrenci vizesi başvurularında, sponsorluk dilekçesi talep edilen belgeler arasındadır. Eğitim süreci boyunca konaklama, ulaşım, eğitim gibi masrafların karşılanacağının, sponsor olacak kişinin bilgilerinin detaylı şekilde sunulması gerekir. Erasmus vizesi, öğrenci vizesi gibi durumlarda, eğitim kurumu tarafından davet edilen ve bursluluk durumlarında kurumdan alınan belgelerle, dilekçenin yazılması gerekiyor.

Vize dilekçe örnekleriyle, özellikle vize verilen dilekçelerle alakalı çok sayıda doküman bulunmaktadır. Vize danışmanlık merkezi aracılığıyla başvuru yapıyor iseniz danışmanlardan bilgi alabilir ve aslına uygun şekilde hazırlayabilirsiniz. Konsolosluğun talep ettiği asıl konu, kişinin tekrar ülkesine döneceğinin temini ve samimi şekilde ülkeyi neden ziyaret etmek istemesiyle alakalı bir durumdur.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 2 – ngilizce vize dilekce ornegi 3

İngiltere Vize Başvuru Dilekçe Örneği

İngiltere’ye seyahat edecek olan TC vatandaşları vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Vize dilekçesinde seyahat sigortasıyla ilgili detaylara yer verilmelidir. Vize başvurusu için dilekçe örneği, kişisel detaylarla ilgili bilgiler vermeli, seyahat tarihleri ve seyahat rotasından bahsetmelidir. Başvuru sahibinin, seyahat süreci sonrasında ülkesine döneceğini detaylarla belirtmek, iş ve aile gibi durumlardan bahsetmek gereklidir.

Konsolosluk çalışanları psikolojik açıdan, vatandaşlık durumu açısından ve sunulan portre açısından değerlendirme yaparlar. İngiliz Konsolosluğu tarafından yüz yüze randevunun sebeplerinden biri de kamu düzeni ve güvenliğidir. Kişinin ifadelerinden ve seyahat amacından, dilekçede yer alan ibarelerden vizenin onaylanıp onaylanmayacağı netleşir. Özellikle bordo pasaport sahiplerinin kendi vatanlarına dönmesi için bağlayıcı sebepleri olduğunu samimi açıdan belirtmeleri gereklidir.

Göç politikası kapsamında değerlendirilen tüm vize başvurularında, amacı sadece seyahat etmek olan kişilere sorunsuz şekilde vize verilir. Ayrıca terör, eylem, provokasyon gibi durumlar değerlendirilerek, tüm belgeleri uygunluk gösterse dahi potansiyel suç işleme belirtisi anlaşılan kişilere vize verilmez. Bu nedenle görüşmeyi yapan kişiler genellikle psikolojik ve fizyolojik açıdan inceleme yapar.

Sima ve etnik köken detayları, kişinin kısaca özgeçmişi gibi değerlendirmeler, dilekçe doldurma yöntemiyle analiz edilir. Özellikle el yazısı ile hazırlanan Türkçe metin dilekçeler, kişilik analizleri için önemlidir.

İngiltere Vize Dilekçe Örneği İngilizce

İngiltere vizesi için gerekli dilekçede, iş ve gelir durumuyla ilgili detaylara yer verilmelidir. Kişinin seyahatini kapsayacak bütçesi, eğitim ve ticari faaliyetlerde İngiltere’ye sağlanacak katkı ve çalışan kişilerin, ülkesindeki gelir düzeyi konuları vize sonucunu etkileyen unsurlar arasındadır. İngiltere vize dilekçesi yazarken iş ve gelir konusunda gereken detaylar;

 • Seyahat boyunca tüm masrafları rahat şekilde karşılayabileceğinizi veya karşılandığını belirtmeniz önemlidir
 • Banka hesap dökümü, tapu benzeri belgeler, kontrato veya mal varlığı beyan durumları gibi kriterler detaylarda belirtilmelidir
 • Maaş ve düzenli gelir dışında banka hesabına para akışı yapılmış ise hesap dökümüyle alakalı bilgi verilmelidir
 • SGK’lı olarak çalışan ve yeni işe başlayan bir kişi, yıllık izin hakkına sahip olmadığı ve 3 aylık maaş bordrosu hesap dokümanı iletemeyeceği için, dilekçede bu durumu belirtmesinde fayda vardır.
 • İş sahibi kişilerin şirket evraklarını güncel ve eksiksiz sunmaları gereklidir.
 • Sponsorlu seyahat edecek kişiler, serbest meslekler dahilinde çalışanlar, yarı zamanlı çalışanlar veya maaş dışında farklı gelirler dışında çalışanların özel gelir durumlarını belirtmeleri gereklidir.

Mal beyanında bulunamayan kişiler, vize dilekçesinde özel gelir durumlarına mutlaka yer ayırmalıdır. Vize için işyeri izin yazısı örneği, şirket belgeleri ve antetli kağıda yazılmış dilekçe ile vize başvurusu yapılı.

İngiltere vize dilekçesi temel olarak, size neden vize verilsin sorusunun cevabı mahiyetinde yazılmalıdır. İngiltere yetkililerinin size seyahat izni vermesi için gerekli detayları özenli bir şekilde belirtmeniz halinde, sorunsuz şekilde vize alabilirsiniz.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği

İngiltere Konsolosluğu Dilekçe Örneği

Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, vize başvurularında tek yetkili birimdir. Türkiye’de bulunan dış temsilciliklere yapılan başvurularda; değerlendirme, red ve onay gibi tüm süreçler İngiltere Konsolosluğu tarafından sürdürülür. Gerekli durumlarda vize başvuru belgelerine ek belgeler talep edebilir. Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa ülkelerinden farklı olarak İngiltere, vize izinlerinde daha hassas davranır.

Özellikle Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye’den yapılan vize başvurularında gelir durumu ve seyahat içeriklerini detaylı olarak incelenmektedir. Ancak Arap ülkelerinden maddi durum beyanları yüksek oranda yapıldığı için kolay şekilde uzun süreli oturum ve seyahat izinleri alabilirler. Vize için sponsor dilekçe örneği inceleyebilir, prosedürlere uygun dilekçe hazırlatabilirsiniz.

Türk vatandaşlarının sadece seyahat maksadıyla ülkeye gitmelerini destekler belge ve dilekçeyle sunmaları gerekiyor. Yurtdışında eğitim gören Türk vatandaşları en çok İngiltere’dedir. Bunun nedeni üniversiteler konusunda hem Dünya sıralamasında ilk 10’da yer alması hem de eğitim vizesi başvurularında daha rahat vize onaylamasıdır. Genç nüfus ve akademik değerlere önem veren ve eğitim kalitesiyle örnek ülkelerden biridir.

Erasmus vizesi, dil okulu vizesi, eğitim vizesi veya öğrenci vizesi gibi kapsamlarda İngiltere’ye seyahat edecek Türk vatandaşları, vize dilekçesinde tüm ayrıntıları belirtmeleri halinde kolay şekilde vize alabilirler. Vize dilekçesi örneği incelenmeli ve İngilizce çeviride veya dil bilginizi gösterir nitelikte doğrudan hazırlanmalıdır.

Detaylar, maddeler şekilde belirtilmeli ve şablona uygun şekilde vize hazırlanmalıdır. Vize dilekçesini danışmanlık merkezine yazdırıyor iseniz kişisel bilgilerinizle ilgili tüm detaylardan bahsetmeniz önem taşıyor.

Konsolosluk Vize Dilekçe Örneği

İngiltere Konsolosluğuna hitaben yazılan vize dilekçesi, seyahat süresi, ilgili tarihler, konaklama bilgileri ve tüm seyahati kapsayan maddi durum belirtisiyle hazırlanır. Resmi kurum dilekçesi olarak kurumsal ifadelerle hazırlanmalıdır. İngilizce olarak talep edilen belge, şayet Türkçe yazılarak çevirisi verilecek ise mutlaka orijinal haliyle birlikte sunulmalıdır.

Konsolosluk çalışanlarının büyük kısmı Türkçe bilmektedir, ancak İngilizce olarak hazırlanan vize dilekçesi onay için artı puan kazandırır. En nihayetinde tüm ülkelerde, aynı dilde konuşuyor olmak veya ülkenin dilini konuşmaya çaba göstermek sempati uyandırır. Ülkeye saygı olarak değerlendirilir.

Vize dilekçesi, Konsolosluk tarafından değerlendirilen bir belgedir. Başvuru evraklarının eksiksiz olması, dilekçe ve vize randevu görüşmeleri gibi ayrıntıların tamamı birlikte değerlendirilir ve vize onayı belirlenir. Dil yeterlilik belgesi bulunan kişiler, vize dilekçesinde yeterlilik seviyesini ve hangi kurum tarafından onaylandığını belirtmek durumundadırlar.

Aile ve arkadaş ziyaretine giden kişilerin mutlaka yakınlık derecesini, iletişim derecelerini ve samimiyet durumlarını belirtmeleri gerekiyor. Tatil adresi dilekçesi örneği nasıl yazılır, davet mektubunu kim yazar başlıklarından örnekleri inceleyebilirsiniz. Dilekçede temel olarak hem ülkeye giriş talebi hem seyahat sonrası Türkiye’ye döneceğinizin garantisiniz veriyor olmanız gereklidir. Bu nedenle dilekçe, iki farklı boylamda değerlendirilir.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 3 – ngilizce vize dilekce ornegi 5

Vize Başvuru Dilekçe Örneği

İngiltere vizesi için başvurular, konsolosluk ve yetkili vize merkezlerinden yapılır. Başvuru için gerekli evrakların yanı sıra başvuru formu ve başvuru dilekçesi gereklidir. Bazı ülkelerde dilekçe- form olarak hazırlanan vize dilekçesi, İngiltere Konsolosluğu tarafından şahsen yazılmış dilekçe olarak talep edilmektedir.

Almanya, Fransa ve İspanya gibi Schengen vizesi kapsamında olan ülkelerde vize başvuru dilekçe örnekleri form ile birlikte iletilir. Hazır taslakta dizayn edilen vize başvuru formunda yer alan bilgileri doldurarak, dilekçeyi hazırlayabilirsiniz. Türkiye’de vize dilekçe örneği yine dilekçe form şeklinde hazırlanmıştır.

Vize dilekçe İngiltere nasıl yazılır, vize başvurusu nasıl yapılır gibi sıkça sorulan sorular hakkında konsolosluğun resmi web adresinde bilgilendirme portalı bulunuyor. İngiltere vizesi başvurularında seyahat amacınıza ilişkin şekilde vize dilekçesi hazırlamanız gerekiyor.

 • Seyahat vizesi
 • Öğrenci vizesi
 • Turistik vize
 • Ticari vize

Gibi kategorilerde verilen vize için seyahat amaç ve kapsamınız belirtilerek başvur yapmanız gerekiyor.

Vize Dilekçe Örneği

İngiltere vize dilekçe örneği ve başvuru formları inceleyerek, Konsolosluğa hitaben dilekçe yazabilirsiniz. Vize dilekçesinin şahsen yazılma zorunluluğu yoktur. Merkezler aracılığıyla hazırlanarak çıktısı alınabilir ve ıslak imza ile teslim edilebilir. Vize dilekçesi, hangi kategoride vize başvurusu yapılıyor ise aynı doğrultuda hazırlanmalıdır.

Ticari vize başvurularında kişinin şirket bilgilerini ve İngiltere’de çalışacağı/ ticari faaliyette bulunacağı firma ve şirketlerle ilgili bilgi verilmesi gereklidir. Seyahatin İngiltere’ye sağlanabilecek artıları belirtilmeli ve tüm yasal belgeler ile desteklenmelidir.

Erasmus vizesi başvurularında davet, sponsor belgesi gibi ayrıntılara özen gösterilmelidir. Sponsor dilekçesi, öğrencinin seyahati süresince masraflarının karşılanacağını gösteren belgedir. Sponsor olan kişi veya firma tarafından hazırlanır. Başvuru sahibinin dilekçesi ile birlikte sunulur.

Ev hanımlarının vize başvurularında gelir durumlarını net olarak belirtmeleri gereklidir. Vize dilekçesi ev hanımları, çalışmayan kişiler, part time çalışanlar veya serbest meslekle uğraşanlara göre özel durumları belirtir nitelikte hazırlanmalıdır. İngilizce olarak A4 boyutta kağıda hazırlanmalıdır.

Seyahat rotanızı, nerede konaklayacağınızı, hangi şehirleri ziyaret edeceğinizi ve seyahat talebinin amacını vize dilekçesinde belirtmelisiniz. Nasıl dilekçe yazılır ve resmi dilekçe nasıl hazırlanır örneklerini inceleyebilirsiniz. Turistik vize başvurularında tur programı ayrıntıları, seyahat tarihleri, hangi şehirlerde bulunacağınızı detaylı olarak belirtmeniz önem taşır. Tur operatörleri tarafından vize dilekçesi hakkında bilgi alabilir, İngiltere vize dilekçe örneği inceleyerek hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği

Vize Başvurusu Dilekçe Örneği

Avrupa ülkeleri vize başvurularında, dilekçe veya dilekçe form ile başvuru yapabilirsiniz. İngiltere, Amerika, İrlanda, Kanada ve Schengen ülkeleri, vize başvurularında vize dilekçesi talep eder. Başvuru sahibi tarafından hazırlanan ve seyahatin kapsamının yer aldığı dilekçe, vize başvuru belgelerinden biridir.

Schengen vize başvurusu dilekçe örneği form şeklinde hazırlanır. Konsolosluk resmi internet adresinden başvuru formu indirebilir ve konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize dilekçesi başvuru belgelerini temin edebilirsiniz. Vize dilekçesi, vize başvuru merkezleri tarafından hazırlanmaktadır. İstek dilekçesi nasıl yazılır örneklerini inceleyebilirsiniz.

Kişinin seyahat kapsamına uygun prosedürlerle hazırlanmaktadır. İngiltere vize dilekçe örneği, 2009 tarihli 810/ 2009 sayılı Visa Code kapsamına uygun şekilde hazırlanmalıdır. İngiltere vizesi için başvuru belgesi niteliğinde olan belge, başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı şekilde iletilir.

Seyahat türüne göre sponsor dilekçesi, şirket dilekçesi ve eğitim kurumundan alına dilekçe ve belgelerle birlikte sunulur. Ziyaret vizesi dilekçelerinde davet eden kişi tarafından hazırlanan dilekçe, aynı protokolde yazılmalıdır.

İngiltere Vizesi Sponsor Mektubu

İngiltere vize başvurusu yapan kişiler, sponsorluk dahilinde seyahat etmeleri durumunda sponsor mektubu ile başvuru yapabilirler. Seyahat masraflarını üstlenecek kişi tarafından hazırlanan vize talep dilekçesidir. İngiltere sponsor dilekçesi örneği, aile bireyleri tarafından hazırlanabilir. Seyahat masraflarını karşılayacak olan anne, baba, eş, işveren veya şirket vize dilekçesi yazabilir.

Şirket içi değişim programı kapsamında İngiltere’ye gidecek olan kişiler, şirketlerinden aldığı sponsor mektubu ile başvuru yapabilir. Bu konuda izin dilekçesi nasıl yazılır, yıllık izin hakkı veya seyahat tarihlerinde izinli olma prosedürlerini inceleyerek, dilekçe hazırlayabilirsiniz.

Eğitim vizesi alacak kişiler, ebeveynleri veya masrafları karşılayacak olan eğitim kurumundan vize dilekçesi alarak, başvuru belgeleri ile iletmeleri gereklidir.

Vize dilekçesi İngilizce olarak veya farklı bir ülkeye seyahat edilecek ise o ülkenin dilinde yazılmalıdır. Seyahat amacını belirten dilekçe başvuru belgesi olarak hazırlanır, amacına uygun şekilde A4 boyutta kağıda elle veya bilgisayar ortamında yazılabilir. İngiltere sponsor dilekçesinde, seyahat tarihleri, konaklama bilgileri, gidilecek şehirler ve masrafların tümüyle karşılanacağının belirtilmesi gerekiyor.

Ev hanımları, öğrenciler ve sponsorluk dahilinde turistik amaçlı İngiltere vizesi alacak kişiler, sponsor olacak yakınlarından veya firmalardan davet mektubu olarak dilekçe iletmeleri gereklidir.

Sponsor tarafından hazırlanan dilekçe, İngiltere Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Hazırlayan kişinin ıslak imzasıyla, başvuru sahibinin gerekli evraklarıyla birlikte iletilir.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 4 – ngilizce vize dilekce ornegi 7

Vize İçin Şahsi Dilekçe Örneği

Schengen vizesi, İngiltere vizesi veya diğer ülkeler için vize başvurusu yapacak olan kişiler vize dilekçesi ile müracaat etmelidir. İngiltere, İrlanda veya İtalya gibi bazı ülkeler şahsi dilekçe talep eder. Vize için şahsi dilekçe örneği ve başvuru formlarını inceleyerek, şahsen yazmanız gereken dilekçeleri hazırlayabilirsiniz.

Şahsi dilekçe örneği, vize başvurusu yapan kişi tarafından hazırlanır. Konsolosluğa hitaben ve A4 boyutunda resmi dilekçe olarak yazılır. Ülkeye seyahatin amacını ve içeriği belirtilerek, vize için talepte bulunulur. Ziyaret amaçlı vize başvurularında davet mektubunun yanı sıra başvuru sahibinin şahsi dilekçesi talep edilmektedir.

İngiltere iş başvurusu dilekçe örneği nasıl yazılır, davet mektubu nasıl hazırlanır veya sponsor dilekçesi kim tarafından hazırlanır gibi konularda, ilgili konsolosluklar tarafından örnek belgeler sunulmaktadır.

Sponsorlu vize başvurularında sponsor kişi veya firma tarafından istenilen sponsor mektubu ile şahsi dilekçe talep edilmektedir. Vize için şahsi dilekçe İngilizce veya seyahat edilecek ülkenin dilinde okunaklı ve özenli olarak yazılmalıdır. El yazısı ile bizzat hazırlanma zorunluluğu yoktur. Bilgisayardan çıktısı alınarak, ilgili kuruma başvuru belgeleri ile birlikte iletilir. Vize dilekçe örneklerini, vize türüne ve seyahat kapsamına göre hazırlamanız gerekiyor.

İngiltere Vize Dilekçe

Türk vatandaşlarının İngiltere vize başvurularında, vize türüne göre dilekçeleri talep edilir. Başvuru için gerekli evraklardan biridir. İngiltere vize dilekçe; şahsi, sponsor, ticari amaçlı, turistik amaçlı, ziyaret amaçlı gibi kategorisine göre hazırlanır. Erasmus vize dilekçesi örnekleri, aile ziyareti vize dilekçe örneği veya turistik vize dilekçe örneğine göre başvurunuza uygun dilekçeniz ile başvuru yapabilirsiniz.

Sponsor vize dilekçe örneği, masrafları karşılayacak olan yakınlar veya eğitim kurumu tarafından yazılan dilekçeler yer alıyor. Başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayacak olan aile bireyi, işveren veya şirket tarafından hazırlanabilir. Bir eğitim programı kapsamında burs alarak gidilecek ise eğitim kurumu tarafından davet mektubu kapsamında yazılmalıdır.

Vize danışmanlık ve başvuru merkezlerinde vize dilekçe örnekleri verilmektedir. Vize dilekçesi yazdırmak isteyen kişiler, başvuru belgeleri ve kişisel bilgileri ile hazırlatabilir ve şahsi imzaları ile vize başvurusu yapabilirler. Şahsen hazırlanabilir dilekçelerde Konsolosluğa dilekçe nasıl yazılır, hangi konsolosluğa hitaben yazılmalıdır gibi detaylara özen göstermeniz gerekiyor.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 5 – ngilizce vize dilekce ornegi 8

Ticari Vize Dilekçe Örneği

AB ülkeleri, İngiltere, Amerika, Rusya veya diğer ülkelere ticari vize başvurularında dilekçe talep edilmektedir. Ticari amaçlı seyahatler kapsamında hem başvuru sahibi tarafından hazırlanan dilekçe hem ilgili şirket/ firma tarafından hazırlanan davet mektubu istenir. Vize için şirket yazısı, şirket belgeleri ve ticari faaliyette bulunulacak şirketten alınacak davet mektubu olması gerekiyor. Ticari faaliyetin kapsamı ve o ülkedeki şirketin yetkilileri tarafından hazırlanan dilekçe istenir.

İş toplantısı, konferans, etkinlik, yatırım ve ticaret anlaşması gibi durumlarda İngiltere Konsolosluğu veya seyahat edilecek olan ülke konsolosluğuna yazılan dilekçelerdir. Ticari içerikli seyahatin kapsamına göre şirket belgeleri dahilinde vize değerlendirmesi yapılır.

Ticari vize dilekçesi için;

 • Vize başvurusu yapan kişinin masraflarının nasıl karışlanacağına dair bilgiler yer almalıdır
 • Seyahat süresi ve tarihleri dilekçede belirtilmelidir.
 • Ticari vize dilekçesinde; başvuru sahibinin şirketteki görevi belirtilmelidir.
 • Seyahat içeriğinde alan araştırması, konferans gibi etkinlikler var ise belirtilmelidir
 • Şirket tarafından antetli kağıda hazırlanmalı, kaşeli ve imzalı şekilde iletilmelidir.

Ticari amaç dahilinde; ortaklık, şirket toplantıları, personel seçimleri, sektörel açılım alanları gibi ticari seyahatin temel kapsamları ve içerikleri hakkında bilgi verilmelidir. Başvuru belgelerinde iş yeri nasıl yazılır, şirket unvanı ve vergi dairesine kayıtlı bilgileri gibi konularda, danışmanlık merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci Vize Dilekçe Örneği

Öğrenci vizesi başvuru dilekçesi nasıl yazılır, vize dilekçe kim tarafından yazılır konusunda, her ülkenin farklı prosedürleri bulunmaktadır. Öğrenci vizesi alacak kişilerin, eğitim programına göre başvuru yapması gerekiyor. Öğrencinin masraflarının karşılanacağına dair hazırlanan sponsor dilekçesi, vize başvurularında talep edilir. Eğitim göreceği eğitim kurumuna kabul edildiğini veya davet edildiğini gösterir belge, davet mektubu niteliğinde hazırlanmaktadır.

Öğrenci vize dilekçesi, kişinin ailesi tarafından veya masrafları karşılayan kişi tarafından yazılır. A4 boyutunda, Konsolosluğa hitaben ve İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Anne, baba, kardeş, eş veya vize sahibinin masraflarını karşılayacak kişi tarafından teminat niteliğinde yazılan dilekçedir.

Öğrenci vize için dilekçe başvurularında;

 • Seyahat süresi ve tarihleri
 • Konaklama ve ulaşım bilgileri
 • Seyahat edilecek bölge ve şehirler
 • Seyahat masraflarının karşılanması
 • Kişisel bilgiler

Gibi ayrıntılara yer verilmelidir. Şahsi dilekçe, sponsor dilekçesi, kurum dilekçesi gibi farklı seçeneklerde ve seyahat kapsamına göre yazılmalıdır. Şahsen yazılma zorunluluğu olmayan öğrenci vize dilekçeleri, şahsen ıslak imzalı şekilde teslim edilmelidir.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 6 – ngilizce vize dilekce ornegi 9

Vize Dilekçesi Örneği

Vize dilekçe örnekleri, seyahat edilecek ülkeye ve vize türüne göre yazılmalıdır. Schengen ülkeleri, İngiltere, Ye Zelanda, Avustralya, İrlanda veya Amerika gibi ülkeler, vize için dilekçe talep eder. Turistik vize başvurularında şahsen hazırlanmış ve seyahat kapsamına ilişkin bilgilerin yer aldığı bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Vize dilekçesi İngilizce olarak veya seyahat edilecek ülkenin dilinde yazılmalıdır. Resmi bir dille ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılır. A4 boyunda kağıda el yazısı veya çıktı alınmasıyla hazırlanabilir. Vize dilekçesinin kişi tarafından yazılması zorunluluğu yoktur. Vize danışmanlık merkezlerine de vize başvuru dilekçesi hazırlatılabilir.

Ticari vize dilekçesi, sponsor dilekçesi, davet mektubu, ziyaret dilekçesi, eğitim vizesi dilekçesi gibi farklı kategorilerde ve başvuru sahibinin seyahat amacına göre yazılır. Ticari dilekçelerde işyeri nasıl yazılır konusunda, firma bilgilerinin detaylı şekilde istenmesi gereklidir. Şahsi dilekçelerinizde işyeri unvanı ile geçirilmelidir. Dilekçe örnekleri, başvuru formları ve dilekçe form belgeleri, ilgili konsolosluğun resmi internet adresinden alınabilir.

Vize Başvuru Dilekçesi Örneği

Turistik vize başvuru dilekçesi örneği AB ülkeleri Schengen vizesi başvuru kriterlerine göre hazırlanmalıdır. İngiltere vize başvuru dilekçesi, Visa Code kapsamına uygun ve seyahat edilecek diğer ülkelerde, konsolosluk talebi doğrultusunda resmi dilekçe olarak yazılmalıdır.

Öğrenci vize dilekçesi için sponsor olacak kişi tarafından dilekçe yazılır. Ticari vize taleplerinde, ticari görüşme yapılacak şirket tarafından hazırlanan davet mektubu, vize dilekçesi olarak kabul edilir. Konferans, etkinlik, ortaklık programları veya iş toplantıları gibi kapsamlarda, şirket tarafından ilgili konsolosluğa hitaben yazılır.

Vize başvurusunun yapılması ve seyahat süresince tüm masraflarının karşılanacağının belirtilmesi, seyahat tarihleri ve süresi ile konaklama bilgilerinin verilmesiyle, vize için oluşturulan taleptir. Gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluk birimi yetkilileri tarafından incelenir.

İspanya vize dilekçe örneği, Schengen üye ülkeleri kapsamında hazırlanır. Schengen vize başvuru formuna ek olarak, turistik vize dışında eğitim, ticaret veya ziyaret gibi kapsamlarda ulusal vize almak için dilekçe yazılarak başvuruda bulunulur.

İngiltere vize dilekçesi, seyahat türüne göre başvuru sahibi tarafından, ziyaret edilecek kişi tarafından, eğitim kurumu veya şirket tarafından yazılır. Seyahat içeriği ve seyahat için maddi durum belirtilerek, sorunsuz seyahat sağlanması amacıyla konsolosluk tarafından talep edilen başvuru belgesidir.

İngilizce Vize Dilekçe Örneği 7 – ngilizce vize dilekce ornegi 10

Sponsor Dilekçe Örneği

Eğitim veya ticari vize başvurularında seyahat amacını belirten dilekçe örneği ile kurum veya şirket tarafından dilekçe yazılmalıdır. Sponsor dilekçesi, öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişilerden talep edilir. Seyahat boyunca tüm masrafları karşılayacak kişi tarafından hazırlanır. Öğrencinin ailesi veya yakınları tarafından hazırlandığı gibi çeşitli durumlarda eğitim kurumu tarafından davet edilerek, sponsorlu başvuruda bulunabilir.

Çalışmayan kişiler, ev hanımları veya serbest zamanlı çalışanlar yine vize başvurularında sponsor dilekçesi ile işlem sağlayabilirler. Ticari seyahatler, şirket içi değişim programları dahilinde seyahat edecek olan kişiler;

 • Şirket bilgileri, faaliyet alanı ve iş görevi
 • Seyahat tarihi ve süreci
 • Organizasyon, toplantı, iş gezisi veya etkinlik
 • Seyahat masrafları

Gibi detayları ticari vize başvuru dilekçelerinde belirtmek durumundadır. Şirket tarafından antetli kağıda, imzalı ve kaşeli şekilde hazırlanır. Ticari faaliyet kapsamında görevlendirilen veya iş görüşmeleri yapılacak kişi için bir nevi davet mektubudur.

Konsolosluğa hitaben yazılan şirket antetli kağıdına vize dilekçe örneği inceleyerek, seyahat türü ve kapsamınıza göre başvuru yapabilirsiniz. Seyahat edilecek ülkelerin talep ettiği başvuru belgeleri farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler form/ dilekçe hazır şablon sunarken, bazı ülkeler şahsen yazılmış veya şirket tarafından hazırlanmış dilekçe talep eder.

Ticari vize başvurusu yapılacak ülkenin başvuru belgeleri ve dilekçe örnekleri incelenerek başvuru yapılmalıdır. Kültürel faaliyetler, organizasyonlar gibi etkinliklerde dernek, vakıf, kişi veya çeşitli birimler tarafından davet edilen kişiler için davet mektubu dilekçesi, başvuru belgeleri ile iletilmelidir.

İngiltere Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×