Amerika Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Amerika Vize Gerekli Evraklar Neler?

Abd’ye gitmek için ihtiyacınız olan Abd vizesini almak istiyorsanız vize için sizden talep edilen belgeleri tamamlamanız gerekir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız durumunda vizenizi almaya hak kazanırsınız.

Abd vizesi almak için başvurmanız gereken yer konsolosluklar ve Abd Büyükelçiliği’dir. Bu kurumlar size almanız gereken vize için gerekli olan belgeleri belirterek sizden bu belgeleri tamamlamanızı isterler.

Abd Vizesi İçin Hazırlamanız Gereken Belgeler

Abd vizesi başvurularınızın kabul edilerek vizeyi alabilmeniz için hazırlamanız gereken belgeler şunlardır;

Amerika Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
Amerika Vize Evrakları: Güncel Liste
 • Pasaport: Söz konusu pasaportunuzun geçerli olması gerekir. Bu geçerlilik Amerika seyahat sürenizden itibaren 6 ay geçerli olacak şekilde belirlenmiştir. Bunun dışında pasaportunuza en az bir vize eklenecek kadar boş sayfa bulunması gerekir.
 • DS-160 formu: Bu formu göçmen olmamanız durumunda doldurmanız gerekir. Çevrimiçi olan bu formu doldurup gönderiyi onaylayabilirsiniz.
 • Fotoğraf: Fotoğraf vize başvuruları için zorunlu olan belgelerden birisidir. Fotoğrafı Ds-160 başvuru formunu doldurma esnasında çevrimiçi olarak yükleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda yükleme işleminiz başarısız olabilir. Bu durumda fotoğrafı randevu gününde yanınızda götürerek teslim edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç duyulması ihtimaline karşılık randevu gününde fazladan fotoğrafınızın yanınızda olması gerekir.
 • Sosyal medya hesapları: Başvuru sahibi olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarınızın listesini sunmanız gerekir. Bu listede hesap adınızın bulunması şarttır. Ayrıca bu listeye e-posta adresleriniz ve telefon numarası (5 yıl) gibi bilgilerin eklenmesi gerekir.
 • Ödeme makbuzu: Abd vize başvurunuzu yapabilmeniz için sizden istenilen 160 dolarlık bir ücreti ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi yaptığınızı belirten makbuzu randevu gününüzde yanınızda bulundurursunuz. Yaptığınız başvurunun herhangi bir nedenden dolayı kabul edilmediği durumlarda yaptığınız ödemeyi geri almanız imkansızdır. Ayrıca randevunuzu iptal etmeniz durumunda da para iadesi alamazsınız.

Hazırlayacağınız bu belgelerin Abd resmi dilinde hazırlanması lazımdır. Belgelerin İngilizceye çevrilebilmesi için çevirmenlerden yararlanabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz çevirmenin yetkili olması lazımdır.

1. DS-160 Başvuru Formu

DS/160 başvuru formunu Abd vizesi için göçmen olmayan türünde başvuruda bulunuyorsanız hazırlamanız gerekir. Bu form online olarak doldurulur. DS-160 başvuru formunu doldurabileceğiniz adres ise Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi’dir.

Dolduracağınız başvuru formunda verdiğiniz cevapların doğru olması önemlidir. Cevapların doğruluğunu kanıtlamak için gönderebileceğiniz belgeler şunlardır;

Amerika vize evrakları arasında yer alan başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/amerika-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Amerika Vize Evrakları

2. Abd’ye Davet Edildiğinizi Kanıtlayan Mektup

Başvuru esnasında Abd’ye bir yakınınız tarafından davet edildiğinizi kanıtlayan bir davet mektubu sunmanız gerekir. Bu mektup Abd’de ikamet eden bir yakınınız veya Abd vatandaşı olan bir kişi tarafından gönderilebilir. Bu mektupta sizin ülkede kalabilmeniz için yeterli yerleri olduğunun belirtilmesi şarttır.

3. Geçmiş Abd Vizesi

Geçmiş dönemde Abd vizesi alarak Amerika’ya gittiyseniz yeni vize başvurusu esnasında eski pasaportunuz yanınızda götürmeniz gereklidir. Ülkeye geçmişte gittiğinizi ispatlamanız için bu belgeyi yanınızda bulundurmalısınız.

4. Seyahat Planı Belgeleri

Konsolosluk veya Büyükelçiliklere yapacağınız başvuru esnasında Abd’ye yapmayı düşündüğünüz seyahate dair plan belgelerinizi testlim etmeniz gerekir. Bu belgeler seyahat için yaptırdığınız uçuş rezervasyonu belgesi ve iç uçuş rezervasyonlarıdır.

Bu rezervasyonlarda Abd’ye giriş tarihi ile çıkış tarihiniz gibi detaylar bulunmalıdır. Uçuş belgesi yanı sıra Abd’ye gittiğiniz nerede konaklayacağınızı kanıtlamanız da lazımdır. Bunun için eğer otelde kalacaksınız otel adresiniz, arkadaş veya yakınınızda kalacaksanız o yakınınızın ev adresini vermelisiniz. Bu bilgi ve belgeler sizin Abd’de kalmakta sıkıntı yaşamayacağınızı veya yaşatmayacağınızı gösterir.
Amerika vizesi için bir konaklama belgesi ibraz etmeniz zorunludur. Otel rezervasyonları ücretlidir. Ancak ücretsiz ve Amerika konsolosluğun ’un istediği şekilde rezervasyon nasıl yapılır öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret ediniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-otel-rezervasyonu

Amerika konsolosluğu vize başvurularında uçak rezervasyonu talep etmektedir. Uçak rezervasyonu nasıl olmalıdır, ücretsiz olarak nasıl yapılır sayfamızdan öğrenebilirsiniz.>>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-ucak-rezervasyonu

Amerika Vize Evrakları

5. Sponsorluk Kanıt Belgeleri

Abd ziyaretinizi arkadaşınızın ya da yakınınızın sponsorluğunda yapacak olabilirsiniz. Bu durumda sponsorunuzun bulunduğuna dair bir kanıt sunmanız gerekir.

Bunun için sponsorunuz olacak kişi ya da kişiler aşağıdaki belgeleri sunmak zorundadır;

 • Maaş bordrosu (son 3 ya da 4 maaş bordrosu)
 • Banka mektubu (bankada hesabının bulunduğunu, hesaba yatırılan paraları, hesap açılış tarihi ve hesapta bulunan bakiye bilgileri yazar)
 • Beyan mektubu ( Bu mektup yeminlidir ve sponsorunuz olan kişinin bu mektupta sizi finansa edeceğini belirtmesi lazımdır)
 • Sponsor olan kişinin ödeyeceği maaşı gösterir belge (istihdam mektubu)

Sponsorunuz tarafından hazırlanan bu belgeleri başvurunuz esnasında teslim edebilirsiniz.

Amerika vizesi için size bir yakınınız sponsor olacak ise özel bir dilekçe yazılmalıdır. Ücretsiz örnekleri için sayfamızı ziyaret ediniz.>>> vizerandevu.com/vize-sponsorluk-dilekcesi

6. Mülk Sahipliği Belgeleri

Abd vizesi başvurunuzda mülk sahipliği belgelerini konsolosluklara teslim edebilirsiniz. Bu sayede vize onayı almanız daha kolay olur.

Bunun için randevu gününüzde mülk sahipliğinizi gösteren aşağıdaki belgeleri kanıt olarak sunabilirsiniz;

 • Mülkünüze ait fotoğraflar
 • Mülke ait tapu belgesi
 • Kişisel beyan

Bu belgeler yaşadığınız ülkede mülkünüzün olduğunu ve bu nedenle Abd’ye gidiş amacınızın kalıcı ikamet olmadığını gösterir.

Amerika Vize Evrakları

7. Ailevi Belgeler

Vize randevunuza giderken yanınızda ailevi belgelerinizi götürebilirsiniz. Bu belgeler arasında evlilik cüzdanı, aile fotoğrafı, boşanma belgesi ve evlat edinme belgesi bulunur.

8. Mesleki Belgeler

Vize başvurunuz için aldığınız randevuya gelirken mesleki belgelerinizi yanınızda getirmeniz gerekir.

Randevu için yanınızda bulundurabileceğiniz mesleki belgeler şunlardır;

 • Emekliyseniz emeklilik belgesi
 • Serbest meslek çalışanıysanız şirketinize ait olan tescil belgeleri ve gelirinizi belirten bilgiler
 • Çalışıyorsanız işvereninizin yazdığı bir mektup götürebilirsiniz. Bu mektupta maaşınız, çalıştığınız pozisyon, Abd’ye gitmeniz için verilen izin ve ülkeye gitme sebebiniz gibi bilgilerin bulunması gerekir.

Bu belgelerin varlığı sizin Abd’ye gideceğiniz zamanı belirtirken aynı zamanda sürekli kalmayacağınız ortaya koyar.

9. Doktor Randevusu

Abd ülkesinde bulunan bir doktordan alınmış tıbbi randevunuzun olması gerekir. Doktor randevusunu ancak başvurduğunuz elçiliğin onaylamış olduğu bir doktordan alabilirsiniz. Aksi takdirde katılacağınız mülakat için başka doktor onayı geçerli olmaz.

10. Abd Vize Türlerine Bağlı Olarak Teslim Edilmesi Gereken Evraklar

Abd vizeleri alınış amaçlarına göre kendi içerisinde çeşitlere ayrılırlar. Bu çeşitler arasında Abd eğitim ve çalışma vizeleri yer alır. Farklı amaçları taşıyan bu vizelerin alınması için teslim edilmesi gereken farklı evraklar vardır.

Amerika Vize Evrakları

1. Abd Çalışma Vizesi İçin Hazırlamanız Gereken Evraklar

Abd’ye çalışma amacıyla gitmek istediğinizde çalışma vizesi almanız gerekir.

Abd çalışma vizesi için hazırlamanız gereken evraklar ise şunlardır;

 • Özgeçmiş
 • Çalışma için aranan niteliklere uygun olduğunuzu kanıtlayan sertifika ve diploma
 • İşverenden mektup (önceki)
 • İş teklifi
 • Mesleki diploma (lisans, doktora ve yüksek lisans gibi)

Bu evrakları almak istediğiniz çalışma vizesi türü ve süresine bağlı olarak hazırlamalısınız.

2. Abd Öğrenci Vizesi İçin Hazırlamanız Gereken Evraklar

Abd’ye eğitim almak amacıyla gitmeyi düşünüyorsanız almanız gereken vize öğrenci vizesidir. Bu vize için konsolosluğa başvurduğunuzda sizden eğitim alacağınız kurum tarafından kabul edildiğinizi gösteren bir belgeyi teslim etmeniz istenir. Bu belge SEVP öğrenci değişim ziyaretçi programını kapsayan eğitim kurumu tarafından verilmiş olmalıdır. Bu belge yanı sıra yanınızda SEVIS vize ücretini ödediğinizi gösteren makbuzu da sunmanız gerekir. SEVIS I-901 şeklindeki vize için normal vize ücretine ek olarak ödeme yapmanız gerekir.

Amerika Vize Evrakları

Parmak İzi Alımı ve Mülakat

Abd’ye gitmek için vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız parmak izinizi vermeniz gerekir. Başvuru için bu zorunludur. Parmak izi işlemini başvurunuzun öncesinde veya sonrasında yaptırmanız mümkündür. Ancak parmak izi için muaf tutulan durumlar vardır.

Bunlar;

 • Çocuklar (14 yaş altı)
 • Yaşlılar (75 üstü)
 • Nato başvurusu yapan insanlar
 • C-3, A-1, G-3, G-1 ve A-2 vize başvurusu yapanlar
 • Parmak izi veremeyecek durumda olanlar

Parmak izi işlemini de tamamladıktan sonra başvurunuz işleme alınır ve sonucunu beklemeye başlayabilirsiniz.

Amerika vizesi başvurularında mülakatta neler sorulmaktadır. Amerika konsolosluğu tarafından en çok sorulan şunlardır. >>> vizerandevu.com/vize-mulakat-sorulari

Amerika Konsolosluğu Güncel Evrak Listesi

Amerika konsolosluğunun güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>> vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar/

Amerika Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×