B2 Vizesi – Turist Vizesi ABD

B2 Vizesi - Turist Vizesi ABD Başvuru

B2 vizesi Amerika’ya turistik gezi amacıyla gitmeyi sağlayan bir vize türüdür. Ayrıca bu vizeden yararlanılarak arkadaş ve akraba ziyareti yapılabilir. Bunun dışında ise etkinliklere katılmak için B2 vizesinden yararlanılabilir. Bu vize aynı zamanda turist vizesi olarak da adlandırılan bir vizedir.

ABD’ye Giriş İçin Turist Vizesi Almak Şart Mıdır?

ABD’ye giriş için turist vizesini almak şarttır. Alacağınız vize sayesinde Amerika’da 6 aya kadar kalma şansı bulabilirsiniz. Bunun dışında ise eğer vize muafiyeti olan ülkelerden birisinde bulunuyorsanız Amerika’ya giriş için turist vizesini almanız gerekmez. Ülkeye vizesiz girebileceğinizi gösteren ESTA sistemi sayesinde Amerika’ya gidebilirsiniz.

B2 Vizesi - Turist Vizesi ABD
B2 Vizesi – Turist Vizesi ABD

Turist Vizesi Almak İçin Aranılan Kriterler Hangileridir?

Amerika Birleşik Devletleri turist vizesi vermek için başvuru yapacak kişilerde kriterler arar. Bu kriterlerin bulunması durumunda turist vizesini verir. Bu kriterler aynı zamanda kişilerin Amerika’ya gidiş amaçlarını ortaya koyar. Amerika’ya gidiş amaçları ve ABD’de tarafından vize vermek için aranılan kriterler şunlardır;

 • Amerika’ya tatil yapmak için gidecek olmak
 • Amerika’ya tedavi amacıyla gidecek olmak
 • ABD’ye gezi için gitmeyi istemek
 • Akraba, aile ya da arkadaş ziyareti yapmayı istemek
 • Sosyal etkinliklere katılım amacıyla gitmek istemek
 • Spor ve müzik etkinliklerine katılma amacıyla gitmek (ödeme alınmayacağı durumlarda)
 • Çalışma kurslarına katılmayı istemek (ödeme alınmayacağı ve kısa süreli kurslarda)
Bu kriterlerden birisine uyuyorsanız turist vizesi için başvurabilirsiniz. Bu kriterlerden birisine sahip olarak başvuru yapacağınızda maddi durumunuzun kriteri gerçekleştirmek için uygun olduğunu belirtmeniz lazımdır. Ayrıca turist vizeniz bittiğinizde ülkenize döneceğinizi ve bunun için gerekli bağlarınız (eş, çocuk, ev) olduğunu kanıtlamanız şarttır.

B2 Vizesine Başvuru İçin Hangi Adımlar Gereklidir?

B2 vize başvurusunu tek aşamada tamamlamanız mümkün değildir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar vardır. Bu adımlar şunlardır;

 • Elektronik başvuru formunu gönderin.
 • B2 vizesi ücretini ödeyin.
 • Büyükelçilikte yapacağınız vize görüşmesi için randevunuzu alın.
 • Turist vizesi için gerekli olan tüm belgeleri hazırlayın.
 • Vize görüşmenize katılın.

Vize için gerekli olan bu adımları kendiniz uygulayabilirsiniz. Ancak doğru yapmama konusunda şüphe duyuyorsanız Travel Asist gibi form doldurmanızda ve başvurunuzda size yardımcı olacak firmalardan yararlanabilirsiniz.

Elektronik Başvuru Formunu Gönderin

B2 vize başvurusunun en önemli aşaması elektronik başvuru formunu doldurmanız ve formu göndermenizdir. Bu form size dair pek çok bilgiyi içeren bir forumdur. Formu gönderdiğinizde onay sayfası açılır ve bu sayfada onay kodu bulunur. Onay sayfasının ve kodun çıktısını almanız ve bu belgeleri randevu esnasında teslim etmeniz gerekir. Aksi takdirde vize başvurusu yapmanız mümkün olmaz. Ayrıca başvurunuzun onaylanması için elektronik başvuru formunu doğru bir şekilde cevaplandırmalısınız. Bu form DS-160 olarak da anılır.

Amerika Turist vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/amerika-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

B2 Vizesi Ücretini Ödeyin

B2 turist vizesini alabilmek için belirlenmiş olan başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Güncel başvuru ücreti 160 dolar tutarındadır. Ayrıca istenilmesi durumunda vize verme ücretini de ödemeniz gerekmektedir. Vize başvuru ücreti ve diğer ücretlerin makbuzlarını saklamalısınız ve bu makbuzları vize başvuru belgeleriyle birlikte randevu zamanında yanınızda bulundurmalısınız.

Amerika Turist vizesi ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/amerika-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Büyükelçilikte Yapacağınız Vize Görüşmesi İçin Randevu Alın

B2 vizesi almak istemeniz durumunda Amerika Büyükelçiliği’nde yetkililerle bir vize görüşmesi yapmanız gerekir. Bu görüşme sonrasında onay verilmesi durumunda vize başvurunuz işleme alınır. Görüşmeyi yapabilmek içinse randevu almanız lazımdır. Randevuyu başvuruda bulunacağınız büyükelçilikten alabilirsiniz. Vize görüşmesine 14 yaşından küçük olmanız veya 79 yaşından büyük olmanız durumunda katılmanıza gerek yoktur.

Turist Vizesi İçin Gereken Belgeleri Hazırlayın

Turist vizesi alabilmek için sizden vize amacınızı kanıtlayan veya sizi tanıtan belgeler talep edilir. Bu belgeleri vize için aldığınız randevu tarihinde yanınızda götürmeniz gerekir. Bu sebeple gerekli belgeleri önceden hazırlamanız ve eksik olmayacak şekilde belgelerle randevuya gitmeniz gerekir.

Turist vizesi için hazırlamanız gereken belgeler ise şunlardır;

 • DS-160 onay sayfası ve verilen onay kodu
 • Geçerli bir pasaport
 • Vize standardına uygun vesikalık fotoğraf
 • Vize ücretlerinin ödendiğini belirten makbuzlar
 • Vize görüşmesi onay sayfası
 • Seyahat mektubu (Amerika’yı neden seyahat edeceğinizi açıklayan sade bir mektup)
 • Finansal kaynak (Finansal kaynağın Amerika’da kalınacak her gün için 266 dolarınız olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu tutar en az olan tutardır ve banka beyanı ile bunu kanıtlayabilirsiniz.)
 • Davet mektubu (Amerika’da yaşayan yakın veya arkadaş tarafından gönderilen)
 • Ülkene döneceğini ispatlayan bağlar (aile, iş yeri veya ev gibi bağlar)
 • ABD ziyaret geçmişi (varsa)
 • Öğrenci olmanız durumunda diploma veya transkript
 • İşçi olmanız durumunda maaş bordrosu ya da işveren mektubu (bordro en az 3 ay)
 • Adli sicil kaydı
 • Sosyal medya hesaplarınıza dair detaylar
 • Amerika’da akrabanız varsa durum bilgileri
 • Tedavi için gitmeniz durumunda tetkik ve doktor mektupları

Bu belgelerin tamamını bir dosya içerisine eksiksiz yerleştirerek randevunuza gidebilirsiniz. Bunlar dışında talep edilebilen belgelerde olabilir. Bu durumda o belgeleri de hazırlamanız gerekir.

Amerika Turistik vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/amerika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vize Görüşmenize Katılın

Vize görüşmesi turist vizesi alıp alamayacağınızı kesinleştiren bir görüşmedir. Bu nedenle randevu verilen tarihte görüşme için gerekli belgelerle hazır bulunmalısınız. Bu görüşme büyükelçilikte yapılır ve yetkili kişi size Amerika’ya neden gitmek istediğinizi sorar. Bu soruya doğru bir şekilde cevap vermelisiniz. Ayrıca görüşme sırasında geçmişiniz ve kişisel bilgileriniz gibi konularda da sorular sorabilir. Sözlerinizin doğruluğu için yanınızda getirdiğiniz belgelere de bakar.

Turist vizesi için görüşme çok uzun sürmeyen bir görüşmedir. Katıldığınız bu görüşmede sorulara doğru cevap verdiğiniz durumda başvurunuzun onaylanmaması ihtimali çok azdır.

Turist Vizesinin İşleme Alınma Süresi

Turist vizesinin işleme alınma süresini merak edebilirsiniz. Bu süre başvuruda bulunduğunuz ABD büyükelçiliğinin yoğunluğuna bağlı olarak daha kısa veya daha uzun süre olabilir. Birkaç gün içinde işleme alınan turist vizeleri olduğu gibi günler veya haftalarca işleme alınmayan turist vizeleri de vardır. İşlem tamamlanana kadar beklemek zorundasınız. Bu sebeple vize başvurunuzu planladığınız seyahate bağlı olarak hemen işleme alınmaması durumunu da göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir.

Turist Vizesi Kaç Gün/Ay/Yıl Geçerlidir?

Turist vizesinin geçerlilik süresi 6 ay ile sınırlıdır. Ancak bu süreden daha uzun süre turist olarak Amerika’da kalmak isteyen kişilerin vizelerinin uzatılması için başvuru hakkı vardır. Vizenin geçerli olduğu 6 aylık süre içerisinde ülkenin her yerine gitmek ve gezmek mümkündür.

B2 Vizesinin Süresini Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

B2 turist vizesi için belirlenen geçerlilik süresi 6 aydır. Ancak bu süreyi 6 ay daha uzatma hakkınız bulunur.

Vizenizin uzatılması için şu belgeleri teslim etmeniz istenir;

 • I-539 göçmen olmayan durumun genişletilmesi formu
 • Vize uzatma nedenini belirten bir açıklama
 • Uzatma ücretini ödendiğini gösteren belge (Uzatma ücreti 370 dolar)
 • Geçerli pasaport
 • I-94 geliş gidiş kartının fotokopisi veya aslı (bu kartın geçerlilik tarihinin sonlanmasından önceki 42 gün içinde başvuru yapılmalıdır)
 • Amerika’da kalış için finansal desteğin olduğunu kanıtlayan belge

Vize geçerlilik sürenizin uzatılması işleminin onaylanması için beklemeniz gereken belirli bir süre yoktur. Yoğunluğa bağlı olarak ve belgelerinizin doğru olması neticesinde vize süreniz uzatılabilir.

Turist Vizesi İle Sağlık Hizmetlerinden Ücretsiz Yararlanılır Mı?

Amerika’ya gezi için aldığınız turist vizesini kullanarak ülkede ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Bunun için vizeye ek olarak sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Bu sigortayı yaptırmadığınız takdirde dünyanın en pahalı ülkelerinden olan Amerika’da olacağınız tedavi için çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalırsınız. Sağlık sigortası satın alarak yüksek ücret ödeme derdinden kurtulabilirsiniz.

B2 Vizesi Aracılığıyla Green Card Alınabilir Mi?

B2 vizesi aracılığıyla Green Card almanız mümkün değildir. Çünkü elinizde bulunan vize turist vizesidir ve aynı zamanda geçici bir vizedir. Bu vizeyi almak için turistliğiniz bittiğinde ülkenize döneceğinizin beyanını vermişsinizdir. Bu nedenle sahip olduğunuz vize ile Green Card ya da diğer ismiyle yeşil kart alamazsınız. Yeşil kart alamayacağınız gibi bu vizeden yararlanarak iş başvurusunda bulunma veya çalışma gibi haklara da sahip olamazsınız.

Ebeveynlerin Turist Vizesi İle Çocuklarını Ziyaret Etmesi Mümkün Mü?

Çocukları Amerika’da okuyan, çalışan veya yaşayan anne ve babaların turist vizesi aracılığıyla çocuklarını ziyaret etmeleri mümkündür. Ebeveynlerin ziyareti gerçekleştirmek için B2 (turist vizesi) başvuru aşamalarının eksiksiz olarak tamamlamaları gerekir. Ancak standart turist vizesi başvurularından farklı olarak kendilerinden talep edilen farklı belgeleri hazırlayarak yetkililere teslim etmeleri gerekir.

Amerika’da bulunuyorsanız ebeveynlerinizin sizi B2 vizesi ile ziyaret etmesi için hazırlamaları gereken belgeler arasında şunlar bulunur;

 • Pasaportlar (iki ebeveyn varsa ikisinin de geçerli pasaportu olması gerekir)
 • Elektronik başvuru formu
 • Davet mektubu (anne ve babanızı Amerika’ya çağıran bir mektup hazırlamalısınız)
 • İstihdam doğrulama (işvereniniz sizin için istihdam doğrulaması yapmalıdır)
 • Banka doğrulaması (ebeveynlerinizin Amerika’da kaldığı süre içinde sizin tarafınızdan madden destekleneceğini kanıtlamanız gerekir)

Bu belgelerin toplanmasını anne veya babanız ya da her ikisi için siz toplayarak hazırlayabilirsiniz. Böylelikle başvuruları eksiksiz olarak tamamlanır ve sizin yanınıza gelme ihtimalleri artar. Ayrıca ailenizin sağlık sorunlarının Amerika’da uygun fiyatlarla karşılanabilmesi için sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.

B2 Vizesi – Turist Vizesi ABD Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×