Amerika Vize Reddi ve Çözümü (2023)

Amerika Vize Reddi Neden Olur?

Amerika vize başvurularının onaylanmasında titiz bir çalışma yürütür. Bu çalışmalar sebebiyle vizelerin reddedilme olasılığı oldukça yüksek olabilir. Çünkü ülke vize başvuru onayının verilmesi yönünde katı bir politika izler.

Amerika Vize Ücretleri (2023)

Bunun için vize almak ve Amerika’ya gitmek isteyenlerin vize başvurularında belge beyanı ve diğer işlemleri titiz bir şekilde tamamlaması ve teslim etmesi gerekir. Aksi takdirde kalıcı reddedilme olayı yaşayarak ülkeye girmeleri mümkün olmayabilir.

Amerika vizesi neden reddedilir?

Amerika vizesi evraklar ülke içerisindeki yasal olarak şartlara uymadığı takdirde reddedilir.

2023 Amerika vize veriyor mu?

Amerika vize verme ya da vermeme durumu her yıl güncellik gösterir. Vize vermediği ülkeler Amerika Konsolosluğu tarafından muaf tutulmuştur.

Amerika vize veriyor mu?

Amerika belirli ülkeler için vize verdiği gibi belirli ülkeleri de bu durumdan muaf tutar.

Amerika Vize Reddi ve Çözümü (2021)
Amerika Vize Reddi ve Çözümü

Vize başvurusunun reddedilmesi için ülkenin Göçmen ve Vatandaşlık Yasası İNA tarafından belirlenmiş pek çok sebep vardır.

En Yaygın Vize Başvurusu İptal Nedenleri?

Amerika vizesi başvuruları için yetkili olarak belirlenen konsolosluk veya büyükelçilik görevlilerinin vize başvurularının onaylanmasında ve reddedilmesinde yetkileri vardır. Bu yetki onlara INA (göçmen ve vatandaşlık yasası) tarafından verilmiştir. Yetkililer başvuruda bulunan kişilere vize başvurularının reddedildiğini ve red sebebini bildirmekle yükümlüdür.

Büyükelçilik ve konsolosluk yetkilileri tarafından yapılan en yaygın vize reddi nedenleri şunlardır;

 • Başvuruyu destekleyen belgelerdeki eksiklikler
 • Göçmen olma niyetinin olmadığının kanıtlanamaması
 • Amerika hükümetine maddi yük olabileceği nedeniyle reddedilme
 • Dolandırıcılık ve yanlış beyandan reddedilme
 • Amerika’da yasadışı kalma durumundan reddedilme

Bu başvuru reddedilme nedenleri (uygunsuzluklar) kalıcı veya geçici olarak belirlenmiş nedenlerdir.

Geçici olma durumlarında tekrar başvuru yapılabilir. Kalıcı olma durumunda başvurunun yenilenebilmesi için uygunsuzluktan feragat edilmesi gerekir. Feragat hakkının olup olmadığı ise yetkililerle başvuru sahiplerine bildirilir ve feragatlik başvurusu yapmaları önerilir.

Başvuruyu Destekleyen Belgelerdeki Eksiklikler

Vize başvurularının reddedilme sebepleri arasında en fazla karşılaşılan başvuruyu destekleyen belgelerde eksiklik olması ve bu sebeple başvurunun reddedilmesidir.

Belge eksikliği başvurunun tam anlamıyla reddedildiği anlamına da gelmez. Eksik olan belgeler konsolosluklara belirtilen süre içerisinde teslim edilerek incelenmesi sağlanabilir.

Ancak bu ekstra vakit kaybı olacağından ilk aşamada eksiksiz belge tesliminin önemi büyüktür.

Eksik belge teslimi için verilen süre bir yıllık süredir ve bu süre içerisinde belgeleri teslim etmeniz gerekir. Süre içerisinde belgeleri teslim etmemeniz durumunda ise vize başvurusunda tekrar bulunmanız ve ücret ödemeniz gerekir.

Amerika’da Göçmen Olma Niyetinin Olmadığının Kanıtlanamaması

Amerika vizelerinin onaylanmasında başvuru sahibinin vize süresi bitiminde kendi ülkesine geri döneceğinin ispatlanması şartı aranır.

Bu sayede kişinin Amerika’da kalıcı olmaması amaçlanır. Bunun için başvuruda bulunan kişinin kendi ülkesine bağlı olduğunu ve vize sonunda gideceğini ispat etmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda kişi geri döneceğini ispatlayamaz veya yaptığı ispat yetkililerce yeterli görülmez.

Bu durumda uygunsuzluk olduğu belirtilerek başvuru reddi yapılır. Bu uygunsuzluk reddi olmayan uygunsuzluklardandır. Ancak uygunsuzluğun ortadan kalktığının düşünülmesiyle yeniden başvuru yapılabilir. Başvuru için ücretin yeniden ödenmesi gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Vize başvurusunun reddedilmemesi için kişilerin kendi ülkeleriyle bağının güçlü olduğunu ilk başvurularında kanıtlamaları gerekir.

Bağın güçlü olduğunu kanıtlamak için şunlar kanıt olarak sunulabilir;

 • Ülkesinde maaş aldığı bir işinin olması
 • Ülkesinde eşinin ve çocuklarının bulunması
 • Ev, arazi ve araç gibi mallarının bulunması
 • Nişanlısının veya ilişkisi olan kişilerin bulunması
 • Aile üyelerinin veya arkadaşlarının ülkesinde bulunuyor olması

Bu maddeleri kanıt olarak gösteren kişilerin ülkesine dönmeme konusunda oluşabilecek şüpheleri net şekilde ortadan kaldırmaları mümkündür.

Amerika Hükümetine Yük Olabileceğiniz Nedeniyle Reddedilme

Amerika vizelerine yaptığınız başvuruların reddedilme sebepleri arasında Amerika hükümetine maddi açıdan yük olacağınızın düşünülmesi vardır.

Bu konsolosluk yetkilisinin sizin hakkınızda yaptığı inceleme sonrasında devlete yük olacağınızı düşünmesi sonrası ortaya attığı bir sebeptir.

Bu geçici olan sebeplerdendir ve maddi durumunuzun ülkede kalmanız için uygun olduğunu kanıtlayarak bu geçici uygunsuzluğu ortadan kaldırabilirsiniz. Böylelikle başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Göçmen Olmayan Vize Başvurularında Uygunsuzluğun Giderilmesi

Göçmen olmayan vize başvurusunda bulunduğunuzda başvurunuz maddi durumlar sebebiyle reddedildiğinde maddi durumunuzun uygun olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bunun için maaş bordronuzu, banka dekontlarını ve hesap detaylarınızı verebilirsiniz. Bu sayede konsolosluk yetkilisi sizin maddi durumunuz için sunduğunuz belgeleri inceler ve uygunsuzluğun kalkıp kalmayacağına karar verir.

Göçmen Vize Başvurularında Uygunsuzluğun Giderilmesi

Göçmen vizesi başvurusunda bulunduğunuzda başvurunuzun uygunsuzluk sebebiyle reddedilmesi durumunda yeniden başvuru imkanı elde edebilirsiniz.

Göçmen vizesine yeniden başvuru için size sponsorluk yapacak kişiden destek beyanı almanız ve başvuru sırasında konsolosluk yetkilisine bu destek beyanını sunmanız gerekir.

Bu destek beyanında sizin Amerika’da bulunacağınız süre içerisinde ekonomik ihtiyaçlarınızın sponsorunuz olan kişi tarafından karşılanacağını belirtir.

Destek beyanın kabul edilmesi için mali desteğin verileceğini yetkililere kanıtlanmanız gerekir. Bu kanıtlama ise sponsor olacak kişiye ait banka ekstreleri ile geçmiş dönemde yaptığı ödemelere dair makbuzların teslim etmenizle mümkün olur.

Göçmen vizesi için başvurunuz reddedildiğinde mali durumunuzun Amerika’da kalmaya yeteceğini ve ülkeye yük olmayacağınızın kendinizin kanıtlaması da mümkündür. Çünkü bazı vize türlerinde destek beyanına ihtiyaç duyulmaz. Destek beyanı gerekmediği durumlarda;

 • Abd’den alınan iş teklifi belgesi
 • Maaş bordrosu, banka ekstresi ve dekontlar

Bu iki belge ile maddi zorluk yaşamayacağınızı kanıtlayarak uygunsuzluğu ortadan kaldırılabilir ve yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu belgeleri sunmanız durumunda da yetkilinin uygunsuzluğun ortadan kalkmayacağına karar vermesinin mümkün olduğunu unutmamanız gerekir.

Dolandırıcılık Veya Yanlış Beyandan Başvurunun Reddedilmesi

Amerikan vizesinin en yaygın red nedenleri arasında dolandırıcılık ve yanlış beyandan kaynaklanan reddedilmeler yer alır.

Yanlış beyan vererek vize başvurusunda bulunmanız durumunda beyanınızın yanlış olduğunun tespit edilmesiyle INA yasası gereğince başvurunuz reddedilir. Bu yanlış beyanlar arasında ABD’de akrabanız varken yok olduğunu belirtmeniz ve geçmişte işlediğiniz suçu saklamanız yer alır.

Bu sebeplerden dolayı vizeniz reddedildiğinde kalıcı uygunsuzluk olduğunu bilmeniz gerekir. Bu durumda yeniden vize başvurusunda bulunamazsınız veya bulunduğunuzda başvurunuz kabul edilmez. Ancak feragat hakkınız olduğu yetkili tarafından bildirilirse bu haktan yararlanabilirsiniz.

Amerika’da Yasadışı Kalma Durumundan Reddedilme

Amerika vizesinin reddedilme nedenleri arasında Amerika’da yasadışı kalma durumu da bulunur. Bu red INA yasasının 212 maddesi gereğince reddedildiğinizin belirtilmesi durumunda karşılaşacağınız reddedilme sebebiniz olarak karşınıza çıkar.

Eğer geçmişte geçerli kalış sürenizi doldurduktan sonra Amerika’da kalmaya devam ettiyseniz geçmişten dolayı yeni vize başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca Gümrük ve Sınır Koruması’ndan gerekli izni almadan Amerika’ya girmeniz ve ülkede kalmanız durumunda da vize başvurunuzda reddedilme yaşayabilirsiniz.

Son olarak Amerika’da 180 günden uzun süre yasa dışı olarak kalıp ayrıldıysanız 3 sene vize alamazsınız. Bu süre dolmadan başvurmanız durumunda da başvurunuz reddedilir. Yasadışı kalış süreniz 1 yıldan daha fazla devam ettiyse 10 yıl dolmadan vize almanız mümkün olmaz. Bu nedenle ülkede yasadışı kalmaktan kaçınmanız gerekir.

Vize Başvurusunun Diğer Reddedilme Sebepleri

En yaygın vize red nedenleri dışında belirlenmiş birtakım reddedilme nedenleri de bulunur. Bu nedenler sağlık, ceza, güvenlik gerekçesi ve çeşitli nedenler olarak 4 gruba ayrılır. Diğer reddedilme nedenleri ve detayları şunlardır;

Sağlık gerekçesiyle reddedilme

Eğitim, iş ya da diğer sebeplerle Amerika vizesi almak isteyen kişilerin vize başvurularının reddedilmesinde sağlık sorunları da gerekçe olarak gösterilebilir.

Sağlık sorunları sebebiyle vize reddi alabilecek kişiler;

 • Bulaşıcı olduğu kanıtlanmış olan hastalığa sahip olanlar
 • Uyuşturucu veya diğer maddelere bağımlılığı olanlar
 • Mal, mülk ve can güvenliğine zarar verebilecek zihinsel ve fiziksel rahatsızlığı bulunanlar
 • Geçmişte fiziksel ve zihinsel rahatsızlık geçirenler
 • Diğer zararlı alışkanlık ve rahatsızlıkları bulunanlar

Başvuru sahipleri yaşadıkları bu sağlık sorunları ülkeyi ve insanları tehlikeye sokacağından vize almaları engellenir.

Ceza sebebiyle reddedilme

Amerika vizesi diğer reddedilme sebepleri arasında ceza sebebiyle reddedilme de bulunur. Cinayet, soykırım, insan kaçakçılığı, kara para ve diğer yasa dışı faaliyetlerde bulunan veya bulunması muhtemel gözüken kişilerin vize başvuruları ceza gerekçesiyle reddedilebilir.

Güvenlik gerekçesiyle reddedilme

Amerika vizesi başvurularının reddedilme sebepleri arasında güvenlik gerekçesiyle reddedilme de yer alır. Bu gerekçe başsavcı ya da konsolosluk yetkilisinin şüphe etmesi durumunda ortaya çıkar.

Yetkili kişiler başvuru yapan kişinin ülkeye terör faaliyeti için gideceğini düşünerek başvuruyu reddedebilir. Ayrıca başvuru sahibinin hükümeti devirme ve yasa ihlali gibi eylemlerde bulunacağından şüphe edilmesi durumumda da güvenlik gerekçesiyle vize başvurusu reddedilebilir.

Çeşitli sebeplerle reddedilme

Vize başvurusunun reddedilmesinde ceza, sağlık ve güvenlik gerekçesi dışında çeşitli sebeplerde bulunur. Bu sebepler belirli bir kategoride yer almayan ancak vize reddini sağlayan sebeplerdir.

Bunlar; kaçırılanları destekleyenler, kabul edilemeyecek kişilere refakat edenler, Amerika’ya çok eşlilik için gidenler ve vergiden kaçmak için vatandaşlıktan çıkan kişilerdir. Başvuru sahiplerinin bu özelliklerden herhangi birine sahip olmaları başvurularının reddedilme nedenini oluşturur.

Uygunsuzluk Durumundan Feragat Etmek İçin Yapılacaklar

Vizeniz uygunsuzluk durumundan dolayı reddedildiğinde bu uygunsuzluktan feragat etme hakkınız vardır. Bu hak size INA yasası (göçmen ve vatandaşlık yasası) tarafından verilir. Uygunsuzluktan feragat etme talebinizin kabul edilmesi durumunda ABD vizesini alarak ülkeye gidebilirsiniz. Talebinizi kabul edecek veya reddedecek kurum ise İç Güvenlik Başkanlığı’dır.

Vize başvurunuzun uygunsuzluk nedeniyle reddedilmesi durumunda feragat etme hakkınızın bulunup bulunmadığı konusunda konsolosluk yetilisince bilgilendirilirsiniz. Ayrıca yetkili size feragat başvurusu için yapmanız gerekenleri bildirir. Feragatnamenin onaylanması içinse birtakım koşulların uygun olması gerekir.

Bu koşullar;

 • Uygunsuzluğun feragat edilebilir olması
 • Konsolosluk görevlisinin DHS tavsiyesinde bulunması (başvuru sahibi için-göçmen olmayan vize)
 • Vize reddinin belirli uygunsuzluk sebebiyle verilmiş olması
 • Feragatnamenin içinde bulundukları durum için geçerli kabul edilmesi (göçmen vizesinde)

Bu şartları taşıyanların feragat etme istekleri onaylandığında uygunsuzluk ortadan kalkar ve vize alabilirler.

Reddedilmenin Ardından Tekrar Vize Başvurusu Yapmak

Vize başvurusunun reddedilmesi uygunsuzluğunu geçici ve kalıcı olmasına bağlı olarak iki türde bildirilir. Uygunsuzluğun kalıcı olarak belirtilmesi durumunda başvuru yapmanız biraz zordur. Ancak konsoloslukta görevli olan memur uygunsuzluk durumu dışında her şeyin tam olduğunu karar verir ve sizin vize muafiyeti almanız gerektiğini söylerse vize almak hakkı kazanabilirsiniz.

Vizenin reddini sağlayan uygunsuzluğun geçici olması durumunda başvuru adımlarını tekrar ederek yeniden vize başvurusunda bulunmanız mümkündür. Böylelikle ilk başvurunuzda reddi sağlayan uygunsuzluğu ortadan kaldırıp daha dikkatli bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında konsolosluk memuru uygunsuzluğun ortadan kalkıp kalkmadığına karar vererek başvurunuzu onaylayabilir.

Yeni Başvuru İçin Vize Ücreti

Vize başvurunuz reddedildiğinde yeniden başvuruda bulunma hakkınız vardır. Gerekli belgeleri tekrar hazırlayarak ve form doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunun reddedilmesi durumumda vize ücreti geri ödenmediğinden yapacağınız vize başvurularında vize ücreti ve diğer ücretleri tekrar ödemeniz gerekir. Bu nedenle vize başvurunuzun reddedilmesini sağlamak adına çalışmalar yapmalısınız.

Amerika vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/amerika-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Amerika Vize Reddi ve Çözümü (2023) Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×