ABD Vize Randevusu

ABD Vize Randevu İşlemleri

ABD vize başvurusu için belgeler ve başvuru evrakları güvenli dijital kanallarla gönderiliyor. Fakat vize randevusuna şahsen katılım gerekiyor.

Amerika Ticari (B1) Vizesi

ABD Vize Randevusuna Kimlerin Katılması Gerekiyor?

Vize başvurusuna şahsen katılma zorunluluğu bulunsa da bazı durumlarda vize randevu feragatnamesi almak mümkün olabiliyor. Vize randevu feragatnamesi alabilmek için bazı koşullar bulunuyor.

ABD vize başvuruları başladı mı?

ABD belirli bir süre vize başvurularını askıya almıştı ancak bu hizmet günümüzde tekrar devam etmektedir.

Amerika vize veriyor mu?

Evet, ülkeye gitmek isteyenler vize almakla yükümlüdür.

Amerikan Konsolosluğu kaç gün sonraya randevu veriyor?

Genel olarak en az 15 en fazla 45 gün içerisinde randevu verilmektedir.

Bu koşullar şunlardır:

 • Başvurulan vizenin A-1, A-2, C-2, C-3, G-1, G-2, G-3 veya G-4 vizesi için başvurulması.
 • Vize talep edilen kişinin 14 yaşından küçük veya 79 yaşından büyük olması.
 • BCC, B-1 / B-2, C-1 / D, F, J, M veya O vizesinin yenilenmesi için başvuruda bulunulması

Vize için müracaat edilen kişinin biyometrik bilgilerinin alınması gerekiyor. Bazı durumlarda biyometrik verilerin alınmasından da muaf olunabiliyor. Ancak hem biyometrik verilerden hem de vize mülakatından muaf olunmadığı durumda yani iki her iki konudan da muafiyet sahibi olunmadığında feragat edilemeyen konu için yine de randevu alma zorunluluğu bulunuyor.

Bazı vize kategorilerini talep edenlerin, randevu için muafiyeti hakkı bulunmuyor. E-3, T, U, H-1 veya L-1 tipi vizeler bu kapsam içine giriyor. Bu tür vize almak isteyenler veya bu tür vizelerinin süresini uzatmak isteyenler randevudan muafiyeti alamıyor ve vize görüşmesine katılmalarına izin verilmiyor.

ABD göçmen vizesi taleplerinde, randevudan muafiyet genellikle kabul edilmiyor. Bu tip vize başvurusunda bulunanların, Ulusal Vize Merkezi(NVC) ile görüşerek izin almaları veya randevu tarih saatini onaylayarak belirtilen zamanda görüşmeye katılmaları gerekiyor.

Randevu muafiyetini nasıl alabilirim?

Randevu muafiyeti için sisteme girerek başvuruda bulunulabileceği gibi başvurulan Vize başvuru merkezini arayarak da muafiyet talebinde bulunulabiliyor. Vize başvuru merkezi(VAC), talebinizi değerlendiriyor ve muafiyet için uygun şartlar taşınmıyorsa randevu talep edilmesi gerektiği ilgili şahsa bildiriliyor.

ABD Vizesi İçin Mülakat Randevusu Nasıl Alınır?

ABD vizesine müracaat etmek için önce DS 160 adlı başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Elektronik ortamda doldurabilecek bu formda, vize için gerekli diğer belgelerin neler olduğunu görmeniz için de yönlendirme yapılıyor.

Form ve belgeleri gönderildiğinde ABD Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Vize Başvuru Merkezi müracaatı işleme koyuyor. Müracaatın işleme konulması Vize Başvuru Merkezinin iş yoğunluğuna ve talep edilen vizenin türüne göre birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayan bir süre alabiliyor. Başvurunun işleme konulmasının ardından randevu almak gerekiyor.

Randevu alınırken mülakat ve parmak izi randevuları arasında en az bir gün olması isteniyor.

Randevu;

ABD Vize Randevusu
ABD Vize Randevusu
 • Asya ülkelerinden birinden başvuruluyorsa ustraveldocs.com adresine girerek,
 • Dünyanın herhangi bir başka ülkesinden müracaat ediliyorsa ais.usvisa-info.com adresinden çevrimiçi olarak planlanabiliyor.

ABD vizesi için başvuru formunun doldurulmasından başlayarak tüm işlemler VizeRandevu yardımıyla yapılabiliyor.

İşlemleri VizeRandevu Vasıtasıyla Yapmak Müracaat Sahibine Ne Sağlıyor?

ABD vize başvurusu şahsen yapılabilse de bazı zorlukları ve vize alamama durumunda katlanılan mazı maliyetler bulunuyor. VizeRandevu vasıtasıyla müracaat etmek hem müracaat sahibinin işini kolaylaştırıyor hem de hataları önlüyor.

VizeRandevu ile müracaat edilmesi aşağıdaki faydaları sağlıyor:

 • Şirket, ABD vize başvuru işlemlerinde uzun bir tecrübeye sahiptir. Bu güne kadar 65.000’den fazla insanın ABD’ye girişi işin işlem yapmıştır. ABD’ye girişi sorunsuz olarak gerçekleştirmeniz için uçtan uca vize yardımı veriyor.
 • Firma, müracaat sahibi için DS-160 formunu dolduruyor.
 • ABD Vizesi başvurusunda tüm belgelerin tam bir listesi firma tarafından sağlanıyor. Başvurunun evrak hatalarından kaynaklanabilecek reddini önleyecek şekilde evraklar tecrübeli personel tarafından kontrol edilerek düzenleniyor.
 • VizeRandevu personeli, ABD vize başvurusu ile ilgili bilgilendirme ve sorular için haftanın her günü ve 24 saat çevrimiçi destek sağlıyor.
 • VizeRandevu, vize başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda ABD vizesinin süratle alınmasını sağlıyor.
 • Vize başvurusunun reddi hallinde bu maksatla yapılan harcamalar için müracaat sahibine harcamaları karşılayacak şekilde seyahat sigortası yapılıyor.

(ABD vize başvurunuzu şimdi Vize Randevu aracılığıyla başlatmak için burayı tıklayın!)

Randevu İçin Gelirken Hangi Belgeleri Getirmek Gerekiyor?

Randevu alma aşamasında vize merkezi bazı bilgilere ihtiyaç duyuyor.

Bu bilgileri anlık olarak verebilmeniz için aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekiyor:

 • Pasaport ve pasaport numaranız
 • Vize başvurusu sırasında yapılan ödeme makbuzunun numarası
 • Müracaatın işleme alındığını gösteren DS-160 onay sayfası
 • Başvuruda bulunulan vize türüne göre hazırlanması istenen belgeler

(Burada ABD vize türlerini bulabilirsiniz.)

Amerika Ticari vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/amerika-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

ABD Vize Randevusu için Tıbbi Muayenenin Tamamlanması

Amerika Birleşik Devletleri, ülkesine girecek her insanın bazı sağlık şartlarını taşımasını vize için önkoşul olarak uyguluyor. Bu nedenle yetkili bir doktordan randevu alınarak muayeneden geçilmesi gerekiyor.

Burada geçen “yetkili doktor” ifadesinden kastedilen, vize müracaatında bulunan şahsın bulunduğu ülkedeki ABD Büyükelçiliği tarafından yetkili kabul edilen doktorlardır.

Tıbbi Muayenede Hangi Konular İnceleniyor?

Yetkili doktor müracaat sahibinin;

 • Geçmişte yapılan aşılardan geçirilen hastalıklara kadar tıbbi geçmişini,
 • Fizik muayenesini (Göz, kulak, burun, boğaz, kol ve bacak gibi ekstremite olarak adlandırılan dış organlar, kalp, akciğerler, karın, lenf düğümleri, deri ve dış genital bölgenin muayenesi),
 • Göğüs röntgeni,
 • Kan testlerini inceliyor ve rapor düzenliyor.

Yetkili doktor dışında yaptırılan sağlık kontrolleri daha çok detay içerse dahi müracaat için geçerli belge sayılmıyor.

Doktor Randevusuna Gidilirken İhtiyaç Duyulan Belgeler

Doktor muayenesinin yapılabilmesi ve sıhhati için doktor randevusuna gidilirken bazı belgelerin müracaat sahibinin yanında bulunması gerekiyor:

 • Vize görüşme mektubu,
 • Pasaport,
 • Pasaport üzerinde kullanılan renkli fotoğraflardan 2 veya 4 adet (Fotoğraf sayısı elçiliğe göre değişiklik gösterdiğinden önceden sayının teyit edilmesi gerekiyor.),
 • Önceden yaptırılmış aşı kayıtlarınızın bir kopyası.

Doktor Muayenesinden Sonra

Muayenenin ardından yetkili doktor muayene sonucunu müracaat sahibine açıklamıyor. Sonuç, diğer belgelerle birlikte şahsa sadece kapalı zarfta verilebiliyor ve zarfın kesinlikle açılmaması gerekiyor.

Doktor bazı durumlarda sonucu ABD Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna yönlendirebiliyor. Sonuç kapalı zarfla şahsa teslim edilmişse vize görüşmesi sırasında ibraz edilmek üzere hazır bulundurulması isteniyor.

ABD Vize Mülakat Randevusuna Nasıl Katılmalıyım?

Bu işlemin hakkınızda bir inceleme olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, gidiş sebebiniz ve kişisel bilgi ve deneyimleriniz konusunda hazırlıklı olmak, mümkünse vize türüne göre sorulan sorulara yönelik bir prova yapmak mülakatta rahatlık sağlıyor.

Konsoloslukta bir görevli tarafından mülakat yapılıyor. Bu mülakatın bir parçası olarak parmak izleri de alınıyor.

Büyükelçiliklerin tehditlere karşı hassas yerler olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle içeriye yiyecek, diz üstü bilgisayar, büyük çanta ile girmek mümkün olmayabiliyor. Bazı durumlarda cep telefonuna da izin verilmeyebiliyor. Bu nedenle müracaat evrakları dışında asgari malzeme ile görüşmeye gitmekte fayda bulunuyor. Kıyafet olarak rahat fakat resmi kıyafetler tercih edilmesi mülakat açısından avantaj oluşturabiliyor.

Zamanında Konsoloslukta Bulunmak Gerekiyor

Konsolosluktaki işlemler, başvuru sahibinin vize talebi sebebiyle yapılıyor. Bu nedenle başvuru sahibinin konsolosluk kurallarına uyması gerekiyor.

Bu kuralların başında da zamana riayet geliyor. Konsoloslukta yoğunluğa bağlı olarak görüşme saatinde gecikme olabiliyor. Ancak başvuru sahibinin geç kalmak gibi bir keyfiyeti söz konusu olmadığından randevu saatinden 10 dakika önce orada bulunulması tavsiye ediliyor.

Müracaat ve Parmak izi doğrulama

Büyükelçiliğin girişinde dışarıdan gelenler güvenlik kontrollerinden geçiriliyor. Bu maksatla kapı dedektörleri ve x-ray cihazları kullanılabiliyor.

Kontrollerin ardından görüşme için bir sıra veriliyor. Görüşme için kaydınız alındıktan sonra parmak izi alınıyor. Parmak izi alımında işlemi yapan memurun talimatları doğrultusunda hareket etmek gerekiyor.

Görüşmeye Giriş

Parmak izinden sonra Bekleme Salonuna geçiliyor. Sıra geldiğinde karmaşa yaşamadan kullanmak için önceden evrakların düzenlenmesi işlemleri kolaylaştırıyor.

Mülakat soruları vize tipine göre değişiklik gösteriyor. Vize tiplerine göre soruları burada bulabilirsiniz:

 • Ziyaretçi vizesi mülakat soruları ve cevapları.
 • Öğrenci vizesi mülakat soruları ve cevapları.
 • H1B vize mülakat soruları ve cevapları.

Görüşmeye Geç Kalınırsa Ne olur?

Görüşmeye geç kalmanız durumunda sırada kimse yoksa görüşme iptal ediliyor. Gecikme durumunda sırada başka biri varsa onun ardından görüşme yapılabiliyor ya da yeni bir randevu almak gerekiyor.

Mülakata Gidilmezse Ne Olur?

Planlı görüşmeye gidememenin zorunlu sebepleri varsa, en kısa sürede elçilik veya konsolosluk ile iletişime geçilerek görüşmeye katılamama sebeplerinin bildirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde müracaat iptal ediliyor ve müracaat için ödenen ücretler geri alınamıyor.

Randevunun iptali Mümkün mü?

Vize başvurusu yaptıktan ve başvuru belgelerini hazırladıktan sonra başvuru iptaline sık rastlanmıyor. Ancak kişinin özel durumu nadiren de olsa ABD vizesi almaktan vazgeçmesine sebep olabiliyor.

ABD vize randevularını iptal etmek için VAC’yi arayarak vize başvurusu iptal edilebiliyor. ABD göçmen vizesi almaktan vazgeçilmek istenmesi durumunda ise NVC’yi aramak gerekiyor.

Ancak, vize almak için harcanan çabalar nedeniyle ve vize alıp alınamayacağını görme fırsatını kaçırmamak için vize talebinden vazgeçilmesi tavsiye edilmiyor.

Yeniden ABD Vize Randevusu Planlayabilir miyim?

Planlanan gün ve saatte randevuya yerinde olmak tavsiye ediliyor. Ancak, zorunlu sebeplerle görüşmeye gidememe durumunda tekrar randevu planlaması mümkün oluyor.

Göçmen Vizesi Dışında Yeniden Randevu Planlaması

Göçmen vizesi dışındaki ABD vizeleri için Vize Başvuru Merkezini yeniden arayarak veya online olarak vize randevusu alınabiliyor veya tarih ve saati değiştirilebiliyor. Ancak bu değişiklik için ABD Büyükelçiliğine geçerli bir mazeret sunulması gerekiyor.

Göçmen vizesi randevusunun yeniden planlanması

ABD Göçmen vizesini randevusunu yeniden düzenlemek için NVC ile iletişime geçmek ve değişik talebinin sebeplerini açıklamak gerekiyor.

Bu müracaat sırasında vaka numarası veya başvuru numarasını vermek ve randevu için uygun zaman aralığının bildirilmesi gerekiyor. Ancak NVC, talep edilen randevu zamanının müsait olmaması durumunda, randevuları takip eden müsait zaman dilimine planlıyor.

Randevu işlemlerini yeniden yapmamak için ilk planlamaya uymak en doğru çözüm olarak görülüyor. Yeniden planlama, işlemlerin süresini uzatıyor ve vizeye sahip olma zamanını öteliyor.

Kesinlikle zorunlu olmadıkça, bir randevuyu birden fazla yeniden planlama, tekrar vize ücreti ödenmesini sebep olabileceğinden bu tür bir uygulamadan sakınılması gerekiyor.

ABD Vize Biyometri Randevu

Başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerinin kaydı için ayrı bir randevu zamanına ihtiyaç duyuluyor. Buna ABD Vizesi için fotoğraf çekimi ve parmak izi verilmesi dahildir. Amerika Birleşik Devletleri, güvenlik ve ülkeye giriş çıkışların kontrolü için biyometrik verilerin işlenmesini zorunlu tutuyor.

Bazı ülkeler veya bazı kişiler için parmak izi randevusu almak gerekmeyebiliyor. Bu nedenle ABD Büyükelçiliğini arayıp bu sürecin gerekli olup olmadığı sorulabiliyor.

ABD Göçmen Vize Randevusu Nasıl Planlanır?

ABD göçmen vizesi için parmak izi ve görüşme randevuları farklı planlanıyor. Diğer vizelerde şahıs kendi planlamasını yaparken göçmen vizesi için randevular Ulusal Vize Merkezi (NVC) tarafından planlanıyor.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) bir işveren veya aile üyesinden gelen göçmen vize dilekçesini işleme koyduktan sonra belgeleri NVC’ye gönderiyor. NVC sizin için bir vaka tanımlama numarası ve bir ücret tanımlama numarası atıyor.

NVC daha sonra vizenin bir sınırı olup olmadığına bağlı olarak randevuları planlıyor.

Başvurduğunuz vizenin bir sınırı yoksa biyometrik veriler için randevu planlanıyor ve hemen görüşme randevuları alınıyor. Vizenin yıllık limiti varsa, sıra müracaat sahibine gelene kadar yani müracaat sahibi geçerli bir işlem tarihi alana kadar bekleniyor. Vize alma sırası geldiğinde, biyometrik veriler için de randevu planlanıyor.

Göçmen vizelerinde, NCV tarafından planlan zamanın dışında başka zaman seçeneği sunulmuyor. NCV en yakın uygun zamanda ABD Büyükelçiliğinde bulunulacak şekilde planlama yapıyor.

Bu belirsizlik sebebiyle, parmak izleri ve görüşme randevularına katılım için planlama belli olduğunda randevu zamanına göre müracaat sahibinin iş yerinden izin alması ve diğer işlerini bu planlamaya uygun hale getirerek zamanında ABD Büyükelçiliğinde olması gerekiyor.

H1b Vizesi

H1b vizesi kişilerin uzmanlık gerektiren meslek gruplarında yetkin olmaları manasına gelmektedir. Vize başvuru adımlarının yapılma sürecinde bu özel koşullardan istifade etmek sizin için çok daha verimli bir hal alacaktır.

H1B vizesi için sponsor arayanlar buraya; sponsor aramak giriş için referans olarak da tanımlanabilmektedir. Kişilerin ABD vatandaşı olan bir kişiden davetiye alması vize talep adımlarının yanıtlanmasını daha kolay hale getiren temel kıstaslar arasında yer almaktadır.

J1 vizesi nedir; eğitsel ve kültürel amaçlar ile Amerika’ya giriş adımlarını tamamlayacak olan kişilerin alabileceği vize türü olarak da belirtilmektedir. Özellikle öğrenci değişim programları özelinde bu kategori şekillenmektedir. Diğer kategorilere nazaran sorumluluğun büyük bir kısmının anlaşmalı okullarda olması sebebi ile yanıt almanın daha kolay olacağının da iletilmesi lazımdır.

H1B vizesi ile Green Card işlemleri farklılık arz etmektedir. Green card her sene çekiliş ile sunulan göçmenlik hakkı olarak belirlenir. Yaklaşık olarak 50 bin kişi kadar göçmenin Green Card çekilişleri üzerinden onay almasına imkan tanınmaktadır. Sadece Çin ve Meksika’dan başvuru kabul edilmemektedir.

Amerika çalışma vizesi almak isteyen öğrencilerin staj durumlarında dahi buna uygun izni temin etmeleri gerekmektedir. Staj yapmak isteyen bireylerin kısmi zamanlı çalışma izni alarak işlemleri legal olarak sürdürme imkanları olacaktır.

H1B1 vizesi almak isteyen kişilerin kabul aldıkları firmadan onay ve davet yazısı ile vize işlemlerini tamamlamasına imkan tanıyan sistem olarak da tanımlanmaktadır. Kurumsal olarak davet alan kişilerin alabileceği vize türü olarak tanımlanabilmektedir.

H2B vizesi ise geçici tarım işçilerinin aldığı vize türüdür. Bu şekilde ülkedeki niteliksiz iş gücü açığının dönemsel olarak karşılanmasına imkan tanınmaktadır.

H1B vizesi 2020 almak isteyen bireylerin başvuru adımlarını bireysel olarak tamamlamak istememeleri durumunda anında alanın uzmanı olan aracı firmalar ile iş birliği yapması mümkün kılınacaktır.

Amerika çalışma vizesi almak isteyen bireylerin kurumsal firmadan davet mektubu alması süreci en kolay hale getirecek unsurlar arasındadır. Çalışma vizesi alınırken hangi kurumda hangi tarih aralıklarında işlemlerin gerçekleştirileceğine ilişkin bilgilendirme sağlanmalıdır. Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımının sonrasında kendilerine verilen referans numarasını yakından takip etmesi gerekir.

H1b1 Vizesi

H1b1 vizesi Amerika’da bir firmada uygun pozisyona kabul edilen ve bu konuda davet alan kişilerin sahip olabileceği vize türü olarak tanımlanmaktadır.

H1B vizesi için sponsor arayanlar buraya; sponsor sahibi olarak davetiye bulmak isteyen kişiler için özel girişimler mevcuttur. Bu girişimlere alternatif olarak sizin için başvurunun tüm adımlarını eksiksiz olarak yerine getirecek firmalardan yardım almanız çok daha nitelikli bir hal alacaktır.

H1B vizesi üzerinden başvurularınızı yaparak nitelikli çalışma gücü kapsamında ülkenin parçası olabilirsiniz. Özel eğitim gerektiren uzmanlık alanlarında lisans ya da yüksek lisans derecesine sahip olan kişiler başvuru adımlarını bu vize türü üzerinden tamamlayabilir.

H1B1 vizesi almak için kurumsal firmanızdan onay almalısınız. Kurumsal firmadan gönderilen davetiyenin tarih bakımından güncel olması gerekir. Buna ek olarak kimin için ve hangi iş pozisyonuna dair başvuru adımını tamamladığınıza ilişkin bilgi sunulmalıdır.

H2B vizesi kategorisinde mevsimlik tarım işçileri ana hedef nokta olarak belirlenmiştir. Ülkedeki niteliksiz iş gücü ihtiyacının karşılanması için bu tür biri başlık açılmıştır.

Amerika çalışma vizesi almak için kurumsal firmadan davetin yanı sıra staj yapacağınız firmadan davet alınması da yeterli olacaktır. Öğrencilerin staj yapmak istemeleri durumunda da kısmi zamanlı çalışma vizesi alma başvurusunu iletmeleri gerekmektedir.

Amerika çalışma vizesi konusunda oldukça hassastır. Ülkeye giriş yaptıktan sonra iş aramaktan ziyade başvuruları öncesinde yaparak çalışma vizesi talebinde bulunmak süreci kolaylaştıracak kıstaslar arasındadır.

H-1b vizesi nasıl alınır; kalifiye eleman olarak ülkeye girmek isteyen kişilerin eğitim durumlarına ilişkin tüm belgeleri eksiksiz şekilde sunması talep edilmektedir. Bu aşamada danışmanlık firmalarından yardım alırsanız başvuru adımları ya da belgelerin derlenmesine ilişkin asla bir sorun meydana gelmeyecektir. Tüm adımlarda firma yetkilileri sizi yakından bilgilendirecektir.

H2B vizesi için sponsor arayanlar buraya başlığından ziyade alanında uzman danışmanlık firmaları aracılığıyla legal prosedürlere uygun bir başvuru şamasının gerçekleştirilmesi daha verimli olacaktır. Başvuru adımının yerine getirilmesinin hemen sonrasında size kontrollerin sağlanması için bir referans numarası da verilecektir.

Bu referans numarası üzerinden başvuru durumunuzu kontrol etme hakkını yakalayacaksınız.

ABD Vize Randevu Video;

Amerika Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×