Ziyaretçi Vizesi ABD – B1 / B2 Vizesi

Ziyaretçi Vizesi ABD - B1 / B2 Vize Başvurusu

ABD’ye giriş için vatandaşlara sunulan çeşitli vize türleri vardır. Bu vizeler ülkeye giriş amaçlarına bağlı olarak gruplandırılmıştır. ABD vizeleri arasında ziyaretçi vizeleri de yer alır. B1 ve B2 olarak anılan bu vizeler ülkeye ziyaret amacıyla gidilmesi için kullanılırlar. Geçici vize çeşitlerindendirler ve geçerlilik süresinin tamamlanmasıyla kişilerin ülkelerine geri dönmeleri gerekir.

ABD Vizesi Yenileme İşlemleri

Amerika Birleşik Devletleri Ziyaretçi Vizesi Türleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne ziyareti kolaylaştıran ziyaretçi vizelerinin sağladığı maksimum kalış süresi 6 aydır. Vizeyi alan kişiler 6 ay boyunca ülkede kalarak gezebilirler ve ülkenin her yerine gidebilirler. İnsanlara bu imkanı veren Amerika ziyaretçi vizeleri iki türden oluşur.

Bunlar;

  • B2 ziyaretçi vizesi
  • B1 ziyaretçi vizesi

B1 ziyaretçi vizesi Amerika’ya yapılacak iş ziyaretleri için kullanılan vizedir. B2 ziyaretçi vizesi ise Amerika’ya turistik ziyaret, akraba ziyareti veya eğlence gibi amaçlarla gidilmesini sağlayan vizedir. Her iki vizenin alınabilmesi için aranılan kriterlerin taşınması ve teslim edilen evraklarla vizeyi almaya uygunluğun kanıtlanması gerekir.

Amerika B2 vizesi nasıl alınır?

B2 vizesi almak isteyen kişilerin DS160 formunu eksiksiz bir şekilde doldurup istenen belgeleri tamamladıktan sonra yetkili makamlara sunması gerekmektedir.

Amerika turist vizesi ile ne kadar kalabilirim?

Kişiler en fazla 180 gün boyunca ülkede kalabilmektedir.

B1 B2 vizesi nasıl alınır?

Gerekli belgelerin toparlanmasının ardından, uygun ve yetkili makamlara bu belgelerin dosyalanarak verilmesi gerekmektedir. Bu işlemle beraber başvuru süreci başlamış olur.

Ziyaretçi Vizelerinde Yıllık Sınır Var Mıdır?

Amerika vizelerinde vize süresinin dolması itibariyle o yıl içinde veya birkaç yıl içinde tekrar aynı vizeye başvuru yapmak mümkün değildir.

Ancak B1 ve B2 ziyaretçi vizelerinde belirlenmiş yıllık sınır yoktur. Bu nedenle vize süresinin dolması üzerine yeniden ziyaretçi vizesi almak için başvuruda bulunulabilir.

Ziyaretçi vizeleri için ülkenin aradığı kriterlerin uygun olması durumda istenildiği kadar ziyaretçi vizesi başvurusu yapılabilir. Vize alarak ülkeye gidenlerin sorun çıkarmaması veya yanlış beyan sebebiyle sorun yaşamamaları durumunda tekrar vizeyi alarak Amerika’ya gidebilmeleri mümkündür.

Ziyaretçi Vizeleri İle Yapılamayacaklar Listesi

ABD ziyaretçi vizeleri sizlerin yurt dışı ülkelerinden Amerika’yı ziyaret etmenize imkan tanır. Ayrıca ülkenin güzelliklerini bu vize sayesinde gezebilirsiniz. Ancak ülkeye giriş için ziyaretçi vizesi aldığınızda yapamayacaklarınız vardır.

Ziyaretçi vizeleri ile yapılamayacaklar listesi şöyledir;

Ziyaretçi Vizesi ABD - B1 / B2 Vizesi
Ziyaretçi Vizesi ABD – B1 / B2 Vizesi
  • ABD’de kalıcı ikamet alamazsınız.
  • Tam zamanlı olarak çalışamazsınız.
  • Uçaklarda veya gemilerde mürettebat olarak çalışamazsınız.
  • Basın veya gazetecilik gibi alanlarda çalışamazsınız.

Bu yapılmayacak şeyleri yapmadığınız veya yapmaya çalışmadığınız sürece 6 aylık ziyaretçi vizenizle güzel bir Amerika deneyimi yaşayabilirsiniz.

B1 Ve B2 Ziyaretçi Vizesi Başvuruları

Amerika’ya gidiş için kullanılabilen B1 ve B2 ziyaretçi vizelerinin alınabilmesi için başvuruların doğru bir şekilde ve tüm adımlar tamamlanarak yapılması gerekir. Başvuru için ABD konsoloslukları ve büyükelçiliklerinden yararlanabilirsiniz. Ziyaretçi vizeleri için başvuru işlemlerine dair detaylar şunlardır;

DS-160 Formunun Doldurulması

Ziyaretçi vizesi veya diğer vize başvurularınızın ilk aşamasında doldurmanız gereken standart bir form vardır. Bu form online olarak doldurulması gereken ve tüm göçmen olmayan vize başvurularının başlayabilmesi için gereklidir.

Form için başvuru merkezi adresine giriş yapılır ve gerekli bilgileri girdikten sonra formun onaya gönderilmesi sağlanır. Bu gönderim sonrasında onay sayfası hazırlanır ve bu sayfanın çıktısı alınır.

Ayrıca sayfada bulunan onay kodu not edilir. Her iki belgeyi de randevularda kişi yanında bulunur. Bu belgelerin başvuru esnasında yanınızda olmaması durumunda başvuru işlemi tamamlanamaz. Bu onay formunu başvuru yapacağınız vize türüne göre doldurmanız çok önemlidir.

Amerika Turistik ve Ticari vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/amerika-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Ziyaretçi Vizesi Başvuru Ücretlerinin Ödenmesi

Ziyaretçi vizesine sahip olabilmeniz için başvuru ücretini ödemeniz şarttır. Vize başvurusu için belirlenen ücret 160 dolar kadardır. Bu ücretin yanı sıra vizenizin düzenlenebilmesi için sizden istenilen tutardaki ücreti ödemeniz gerekir. Düzenleme ücreti ülkenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

ABD B1 ve B2 vize koşulları, vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/amerika-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Vize İçin Görüşmenin Ayarlanması

B1 ve B2 vize başvurularının onaylanması için başvuru sahiplerinin vize için görüşme yapmaları zorunludur. Bu görüşme büyükelçiliklerde vize işlemlerini onaylamakla görevli personellerle yapılır.

Bu görüşmenin yapılabilmesi içinse büyükelçilikten görüşme için randevu alınması gerekir. Alınan randevu zamanında büyükelçiliğe gidilerek görüşme yapılabilir. Ancak vize görüşmesini yapması zorunlu olmayan kişiler vardır. Bu kişiler 79 yaşından büyükler ve 14 yaşından küçüklerdir. Sizler bu sınırlamanın dışında kalıyorsanız randevu olarak görüşme yapmak zorundasınız.

Vize Belge Dosyasının Hazırlanması

  • Vize belge dosyasının hazırlanması başvurunun önemli adımlarındandır. Hazırladığınız belgeler sizin sorulara verdiğiniz cevapların kanıtıdır.
  • Neden size verileceğini gösterir. Bu belgeler arasında kişisel bilgileriniz, diplomalarınız, pasaportunuz, fotoğraf, sosyal medya bilgileri ve ziyaretçi vizesi için talep edilen diğer belgeler bulunur.
  • Ayrıca aldığınız vizenin B1 veya B2 olmasına bağlı olarak ayriyeten istenilen belgeleri de dosyanıza eklemelisiniz. Dosya hazırlarken ödediğiniz ücretleri gösterir makbuzları unutmamalısınız. Böylelikle vize ücreti veya başvuru ücreti gibi gerekli ücretleri ödediğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Vize Görüşmesine Katılınması

B1 ve B2 vizesi alma başvuru adımları arasında vize görüşmesine katılınması yer alır. Form doldurma işlemi sonrasında alacağınız randevuyla görüşmenizi planlar ve size verilen tarihte büyükelçilikte bulunursunuz.

Bu sırada yanınızda gerekli olan evrakların da bulunması gerekir. Görüşme esnasında karşılaşacağınız sorulardan en önemlisi vizenizin bitmesiyle ülkenize dönüp dönmeyeceğinizdir.

Bu konuda görevliyi ikna etmeniz gerekir. Ülkenize dönmeyeceğiniz konusunda bir şüphe oluşturursanız vize almanız zor olabilir. İkna için ülkenizde eşinizin olduğunu, çocuklarınızı veya varsa tapulu evinizi kanıt olarak gösterebilirsiniz.

Ülkenize dönüp dönmeme dışında hakkınızda sorulabilecek sorulara doğru cevaplar vermeye çalışmalısınız. Böylelikle görevlinin size vize verilmesini onaylamasını garantileyebilirsiniz.

Ziyaretçi Vizelerinin İşlem Yapılma Süresi

Ziyaretçi vizesi almak için başvurunuzu tamamladığınızda vizenin işlem yapılma süresini merakla beklemeye başlarsınız. İşlem yapılması için süre sınırlaması yapılmamıştır. Bu nedenle yoğunluğa bağlı olarak işleminizin yapılması erken ya da geç olabilir. Bazen vize işlemi birkaç hafta içinde tamamlanırken bazı durumlarda aylarca sürebilmektedir.

Bu nedenle başvuru yapma zamanınızı işlem yapılma süresinin uzayacağını tahmin ederek en erken zamanda yapmanız gerekir. Böylelikle vizeyi almaya hak kazanmanız durumunda ziyaret planlarınızı aksatmamış olursunuz. Ayrıca başvurunuzu erken yaptığınızda diğer işlemleriniz için süre kazanırsınız.

Ziyaretçi Vizesi Sahiplerinin Sağlık Sigortası Planı Alması Gerekli Mi?

Ziyaretçi vizesi sahibi olarak sağlık sigortası planını satın alma zorunluluğunuz bulunmaz. Ancak bu sağlık sigortasını almamanız durumunda sağlık hizmetlerinden yüksek ücretler karşılığında yararlanabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Tedavi ücretleri dolar cinsinden ifade edilir. Bunu karşılayabilecek gücünüz bulunuyorsa sigorta yaptırmayabilirsiniz. Ancak ameliyat veya tedavi gibi olası durumlarda talep edilen ücretleri karşılama gücünüz yoksa uygun sağlık sigortası planını satın almanız gerekir.

Ziyaretçi Vizeleri Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Amerika Birleşik Devletleri ziyaretçi vizelerinin 1 ay-10 yıl aralığında verilmesi mümkündür. Ancak bu sürenin uzun olması kalış için 10 yılı kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

Bu vizenin sahibiyseniz ülkede maksimum 6 ay kadar kalabilirsiniz. Kaldığınız süre zarfında tam zamanlı olarak çalışamazsınız. Bu nedenle 6 aya kadar kalmanız durumunda maddi durumunuzun ülkede kalış için yeterli olduğunu kanıtlarıyla birlikte sunmanız gerekir.

B1 Ve B2 Vizelerinde Geçerlilik Süresinin Uzatılması

B1 ve B2 vizeleri için belirlenmiş bir geçerlilik süresi vardır. Bu süreden daha uzun Amerika’da kalmak istiyorsanız vizenizin geçerlilik süresinin uzatılması için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında daha uzun kalış sebebinizi anlatmanız gerekir.

Bu sebebin geçerli bir sebep olması önemlidir. Böylelikle sürenin uzatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca vize süresinin uzatılması talebinde bulunurken baştan uzatma niyetinizin olmadığını ve bu durumun sonradan ortaya çıktığını belirtmeniz gerekir.

Ziyaretçi Vizesiyle Yeşil Kart Alınır Mı?

Amerika’da kalıcı ikamet için verilen yeşil kartı (green card) elinizde bulunan ziyaretçi vizesinden yararlanarak alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz. Elinizdeki vizeyle yeşil kart almanız mümkün değildir.

Çünkü ziyaretçi vizesi geçici olarak verilen bir vizedir ve en önemli özelliklerinden birisi vize sonunda ülkenize döneceğinize emin olunmasıdır. Bu nedenle ülkede kalıcı ikamet için bu vizeyi kullanamazsınız. Kalıcı ikamet için evlilik ve uzun vadeli vize değişimleriyle başvuru yapmanız lazımdır.

Ziyaretçi Vizesiyle Yakınların Amerika’ya Getirilmesi Mümkün Mü?

B1 veya B2 ziyaretçi vizesine sahipseniz yakınlarınızı kendi vizenizden yararlanarak Amerika’ya götürmeniz mümkün değildir.

Yakınlarınızın Amerika’ya giriş yapabilmesi için kendilerinin de ziyaretçi vizesine sahip olmaları gerekir. Şartların taşınması durumunda yakınlarınızın da vizeyi alabilmeleri mümkündür.

ABD Ziyaretçi vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/amerika-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Ziyaretçi Vizesi ABD – B1 / B2 Vizesi Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×