ABD Vizesi Yenileme İşlemleri

ABD Vize Yenileme İşlemi 2021

Süresi dolan ABD vizeleri için bir çözüm yolu bulunuyor. ABD vizesi yenileme başvurusu ile vizenizin süresini uzatabilir ve aynı tür yeni bir vizeye sahip olabilirsiniz. Vize yenilemek için izlenilmesi gereken birkaç adım sonrasında gerekli şartları da yerine getirirseniz, vizenizi kısa bir süre içerisinde alabilirsiniz.

ABD Vize İşlem Süreleri

ABD Vizesi Yenilemek İçin Hangi Niteliklere Sahip Olmanız Gerekiyor?

Bazı durumlarda ABD vizesinin yenilenmesi mümkün oluyor.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Süresi dolan vizeniz B2 formatında ise, bu vizeyi yenilemek için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • ABD vizenizi 1 seneden fazla bir geçerlilikle yenileyecek iseniz, yine başvuruda bulunma hakkınız bulunuyor.
 • Sahip olduğunuz vize türü fark etmeksizin, vize süreniz dolduktan sonra bir başka ABD vizesi için başvuru yaptıysanız ve bu başvurunuz herhangi bir nedenle reddedildiyse, yenileme için tekrar başvuru yapma hakkınız yoktur.
 • Yenilemek istediğiniz vizenizin gerekliliklerini hala yerine getiriyorsanız, vize yenileme imkanından siz de faydalanabilirsiniz. Bu şarta uyup uymadığınızı öğrenmek için, ABD vizesi çeşitlerini ve gereksinimlerini araştırabilirsiniz.
 • Bazı durumlarda 48 aydan önce süresi dolan vizeler de yenilemeye uygun olur.
 • Kendi ülkeniz sınırlarında iken başvuruyu yapabilirsiniz ancak hala ABD sınırları içerisindeyseniz yenileme için başvuru yapamazsınız.

ABD Vizesi Yenilemek için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

ABD vizenizi yenilemek için, bazı belgelere ihtiyacınız var. Bunlar ilk başvurunuz ile benzerlik gösterir ancak birebir aynı değildir.

Aşağıda gerekli belgeler sıralanmıştır;

ABD Vizesi Yenileme İşlemleri
ABD Vizesi Yenileme İşlemleri
 • Yenileme için ihtiyacınız olan ilk şey; pasaportunuzun ABD’den ayrılmayı planladığınız an itibariyle minimum 6 ay daha geçerli olmasıdır.
 • Gerekli olan bir diğer evrak ise; içerisinde süresi dolan ABD vizenizin de bulunduğu pasaport.
 • ABD vizesinin fotoğraf koşullarına uygun olarak çekilmiş, iki adet pasaport boyutunda fotoğrafa da ihtiyacınız olacaktır. Ancak bunlar orijinal başvurunuzda kullandıklarınız ile aynı olmamalıdır.
 • Gerekli olan belgeler içerisinde en önemlisi olan; Form DS-160 onay sayfasının bir çıktısı.
 • ABD vize ücretini yatırdığınıza dair bir makbuz.
 • Yenilemeyi istediğiniz eski ABD vizenize ait diğer evraklar.

Bir vize gerekliliği olmasa da, tıbbi bakımın yüksek maliyetleri sebebiyle ABD’ye yapacağınız seyahatler için, bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir.

Amerika vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/amerika-vize-evraklari sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

ABD Vize Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD vizesinin yenilenme süreci, ilk başvurunuz ile hemen hemen aynıdır.

Başvuru için şu adımları takip etmelisiniz;

 • İlk olarak çevrim içi başvuru formu olan Form DS-160’ı doldurun ve bir çıktısını alın.
 • Ardından ABD Büyükelçiliği ya da Konsolosluğunda görüşme için bir randevu ayarlayın.
 • Burada sizden istenen ABD Vizesi Yenileme ücretini ödeyin ve mutlaka bir makbuz edinin.
 • Vizenizin yenilenmesi için gerekli olan tüm belgeleri hazırlayın ve gönderin.
 • Son olarak da belirtilen tarihte yapılacak olan vize yenileme görüşmesine gidin.

Bu işlemlerin, bağlı bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterebileceğini unutmamalısınız. Örneğin Türkiye’den farklı bir ülkede ikamet ediyorsanız; tüm işlemlerden önce işlem ücretini ödemeniz istenebilir.

ABD Vize Yenileme Formu

Form DS-160, ABD vize yenileme işlemi için gerekli olan formdur. Bu form tüm ABD vize türlerinin yenilenmesinde kullanılır.

DS-160’ı doldurmak için ise şu iki yöntemden birini tercih edebilirsiniz;

 • Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi; Bu ilk yöntem ile Konsolosluk aracılığı ile formunuzu doldurabilirsiniz. Elektronik Başvuru Merkezi üzerinden yapacağınız başvurularda; formu kendiniz tamamlamanız gerekir. Başvuru, sadece İngilizce karakterler kullanılarak yapılmalı ve İngilizce olarak tamamlanmalıdır. Bu sebeple dil konusunda yardıma ihtiyacınız olursa bir çevirmenden destek alabilirsiniz.
 • VizeRandevu.com: İkinci yöntem ise, VizeRandevu.com gibi üçüncü taraf bir firmanın hizmetlerini kullanmak ve bu şekilde formu doldurmaktır. Bu yöntemde şirket, başvuru sürecinde size yol gösterir ve gerektiğinde yardımcı olur. DS-160’ı tamamlama konusunda da endişeliyseniz, bu tür firmalar Büyükelçilikler ve Konsolosluklarla görüşme yapmaya alışkın oldukları için, sürecin daha sorunsuz ve kolay tamamlanmasını sağlarlar.
Amerika vize Yenileme başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/amerika-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

VizeRandevu.com Hangi Konularda Kolaylık Sağlar?

TravvelAssist, ABD vize başvuru sürecinde ve tamamlanması konusunda danışanlarına çeşitli hizmetler sunan bir şirkettir. Resmi evrakların hazırlanmasından, mevcut evrak düzeltilmesi ve yeni vizenin alınmasına kadar tüm süreçte yanınızda olacak VizeRandevu.com şu konularda size kolaylık sağlayacaktır;

 • VizeRandevu.com ile çalışan personeller, ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu ile ABD vize randevunuzun alınması için, DS-160 formunu sizin adınıza dolduracaktır.
 • Size başvurunuz için gerekli olan belgelerin tam listesini sağlayacaklar ve başvurunuzun en yüksek başarı olasılığına sahip olabilmesi için hazırlanmış olan başvuru dosyanızı kontrolde tutacaklar.
 • VizeRandevu.com ile çalışan personel, ABD vize başvurunuz ile ilgili olarak sizlere 7/24 çevrim içi bir destek sunacaktır.
 • Eğer ABD vize başvurunuz başarılı olur ise VizeRandevu.com size vizenizi en hızlı şekilde ulaştıracaktır.
 • ABD’ye girişinizin reddedilmesi durumunda, yaptığınız finansal harcamalarınızı karşılayacak Seyahat Korumasını size sunarlar.
 • VizeRandevu.com, ABD vize başvurularının işlenmesi konusunda uzmanlaşmış bir firmadır ve 65 binin üzerinde kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne girebilmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ne başarı ile girmenize yardımcı olmak adına uçtan uca vize yardımı da sağlarlar.

Siz de VizeRandevu.com yardımı ile ABD vize başvurunuzu yapmak için VizeRandevu.com’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mülakat Randevusunu Planlayın

ABD Temsilciliğinden bir randevu alabilmeniz için onların internet sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Burada tam olarak ne şekilde ilerlemeniz gerektiğine ait talimatları bulunur. Bunları takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ABD Dış işleri Bakanlığı, görüşmeleri planlamak için çevrim içi sunucuya da sahiptir. Vizeniz için ilk başvurunuzda oraya zaten kayıt olduysanız, tekrardan kayıt olmanız gerekmez. Burada oturum açma bilgileriniz kaydedilir. Mülakat randevusu planlama prosedürleri ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir, fakat her şeyden önce Büyükelçilik ile doğrudan iletişime geçtiğinizden ve tüm bilgileri aldığınızdan emin olmalısınız.

Vize Yenileme Ücretini Ödeyin

ABD vize yenileme görüşmesine gitmeden ve tamamladığınız başvuruyu göndermeden önce, belirlenen ücreti ödemeniz gerekir.

Yenileme ücretini şu şekilde ödeyebilirsiniz;

 • Çevrim içi olarak indirdiğiniz makbuzu kullanarak bir bankada ödeyebilirsiniz.
 • Banka kartı ile ödeyebilirsiniz.
 • Elçiliğe gittiğinizde, nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Ödeme yöntemleri de başvurduğunuz ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Amerika vize yenileme koşulları, vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/amerika-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Belgeleri Gönderin Ve Mülakata Girin

ABD vize yenileme mülakatına girmek ve belgeleri teslim etmek gibi adımlarda genellikle 3 farklı seçenek olur.

Bunlar şöyledir;

 • Farklı günlerde olmak üzere, belgeleri teslim edersiniz ve ABD Büyükelçiliğine görüşmeye gidersiniz.
 • Belgeleri herhangi bir Vize Başvuru Merkezine sunarsınız ve ardından ABD Büyükelçiliğinde görüşmeye gidersiniz. (Bu da, biri dokümantasyon, diğeri görüşme için olarak iki farklı randevuya ihtiyacınız olabileceği manasına gelir.)
 • Belgelerinizi görüşmenin yapıldığı gün ABD Büyükelçiliğine verirsiniz.

Vize Yenileme Görüşmesi Hakkında

Vize yenileme işleminiz için belgelerinizi gönderdikten sonra, Büyükelçiliğe gidip bir vize memuru ile görüşmeniz gerekir. Burada size bazı sorular yöneltilir. Bunlar seyahatiniz, başvurunuzun nedeni, maaşınız ve ilişkileriniz hakkında olabilir. Eğer herhangi bir evrak eksiğiniz yoksa ve sorulan sorulara istenilen cevapları verirseniz, süreç pozitif sonuçlanacaktır.

ABD Vize Yenileme Süreci Ne Kadar Sürer?

Yenileme süreci bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu işlem birkaç gün ile birkaç ay arasında gerçekleşebilir.

Vize işlemi süresini etkileyen unsurlardan biri de, başvurduğunuz zaman ve bir mülakata katılıp katılmadığınızdır. Bazen bazı durumlarda vize görevlileri, vize için yaptığınız görüşme biter bitmez başvurunun sonucu hakkında sizi bilgilendirirler. Diğer durumlarda ise sonucu daha sonra öğrenirsiniz.

Yenilenmiş Olan ABD Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Genellikle, süresi dolmuş olan vizeniz ile aynı geçerliliğe ve koşullara sahip olan yeni bir vize alırsınız. Yani başvuru sonucunda; eski vizenizin geçerlilik süresi de dahil olmak üzere, çoğu yönden benzeyen bir vizeye sahip olursunuz.

ABD Vize Yenileme Başvurusu Reddedilirse Ne Olur?

Yenileme için yaptığınız başvuru reddedilirse, ABD konsolosluk hizmetleri, reddedilmenin nedeni hakkında sizi bilgilendirir.

Çoğu zaman ABD vize başvuruları; eksik belgeler ya da başvuru sahibinin niyetinden şüphe duyulduğu için reddedilir. Bu sebeple belgelerin eksiksiz tamamlanması gerekir. Aksi takdirde kişilere, yeni bir başvuru yapma hakkı verilmeyebilir.

Amerika vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/amerika-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

ABD Vizesi Yenileme İşlemleri Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×