Vize Görüşmesin’de Sorulan Sorular

Vize Tablosu

Vize Mülakat Soruları

Bu makale içerisinde yer alan sorular sadece Schengen vize mülakat soruları olarak değil, tüm dünya ülkelerinden uygulanacak mülakat soruları için hazırlanmıştır. Schengen vize mülakatı, ülke yetkilisi ile vize başvurusu için destek belgelerin sağlandığı bir toplantı değildir.

Bu mülakat yetkili ile vize isteyen kişi arasında iletişim için planlanmıştır. Bu mülakat ile kişinin gerçekten ülkelere girişi hak edip etmediği sorular sorulur. Bu sayede Schengen vizesi alıp almayacağına karar verilir.

Mülakat esnasında kişi sadece başvurusu sırasında verilen bilgiler hakkında sorulara maruz kalmaz. Bazı zamanlarda beklenmeyen kişisel sorular da sorulabilmektedir. Bu sorular ile kişinin dürüst olup olmadığına bakılır. Doğru söyleyip söylemediği araştırılır.

Çünkü diplomatik ofis bu nitelikleri taşımayan kişilere vize vermek istememektedir. Bu nedenle vize almak isteyen kişinin gereken zamanda ülkesine döneceğinden emin olunması gerekmektedir. Bunun yanında gideceği ülkelerde yasadışı işlemlere bulaşmayacağından da emin olmak ister.

Ancak burada bakılması gereken bazı konular bulunmaktadır.

 • Mülakata giren kişi bu soruları nasıl başarı ile cevaplayabilir?
 • Başarısız geçmeyen bir Schengen vize başvurusu nasıl yapılır?
 • Hangi sorular vize isteyen kişinin mülakat esnasında en iyi şekilde cevap vermesini sağlar.

Aşağıda bulunan sorular mülakat esnasında sorulan normal soruların bazılarıdır. Vize görüşmesinde yapılacaklar konusunda sizlere yardımcı olacaktır. En iyi şekilde cevaplar vererek başarılı olmanızı sağlayacaktır. Verilen bilgilere ve önerilere dikkat edin. Ancak verilen sorular tek bir adaya sorulmayabileceği gibi sorular örnek olarak verilmektedir.

Beklenen Sorular Şunlardır

Evli misiniz? Varsa Eşiniz Ne Yapar? Ne Zamandır Evlisiniz?

 

Evliliğiniz ile ilgili ayrıntılara sahip olmanız gerekmektedir. Evlilik tarihinde verilecek herhangi yanlış bir cevap gerçek dışı cevap olarak algılanabilir. Bu nedenle evliliğinizin tarihlerini iyi bilmeniz ve evli değilseniz ya da boşanmış iseniz bu durumu söyleyebilirsiniz.

Başkasıyla mı Seyahat Ediyorsunuz?

 

Sadece evet ya da hayır şeklinde cevaplanması yeterlidir. Bunun yanında yanınızda herhangi biri olacak ise bunun ile olan ilişkinizi belirtmelisiniz.

Daha Kısa Geziyi Yeniden Planlayabilir misiniz? Neden 3 Aylık Vizeye İhtiyacınız Var?

 

Schengen Bölgesi içerisinde bulunan tarihi ve turistik yerleri görmek istediğinizi belirtin. Bunun da kısa süre içerisinde yapılamayacağını aktarın. Bunların yanında seyahatinizi yeniden planlayabileceğinizi ve seyahat sürenizi kısaltabileceğinizi belirtin.

Banka Ekstrenizi Gösterebilir misiniz?

 

Banka hesap bilgilerinizi görevliye bildirirken kesinlikle herhangi bir tereddüt yaşamayın.

Herhangi Bir Burstan Yararlanıyor musunuz?

 

Evet ya da hayır şeklinde cevaplanacak sorulardan bir tanesidir. Öğrenci bursu alıyorsanız bunun nereden alındığını ve ne kadar olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

Bu Yolculuk İçin Kapsamlı Sağlık Sigortanız Var mı?

 

Schengen Bölgesi içerisinde kalacağınız süre boyunca var olacak sağlık sigortasının kanıtını gösterin.

Erkek / Kız Arkadaşın Var mı?

 

Evet ya da hayır şeklinde açık olarak cevaplanabilir.

İşvereninizden İş İzni Onay Mektubunuz Var mı?

 

Bu mektubun işveren tarafından verildiğini görevliye belirtin ve mektubu sunun. Eğer böyle bir belge veya mektup yoksa, yetkiliye söyleyeceklerinizin tamamı boşa gidecektir. Bu nedenle kaşe ve imzalı belgenin olması gerekmektedir.

Çocuğunuz Var mı? Var ise Kaç Yaşında ve Ne İş Yaparlar?

 

Çocuklarınızın işyeri, doğum tarihi, okuduğu okulun adını bazen hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bu konularla ilgili önceden hazırlanmakta yarar vardır. Bu bilgilerin önceden ezberlenmesi mülakat esnasında yararlı olacaktır.

Çocuğunuz yoksa olmadığını belirtin. Evli ve çocuk sahibi iseniz kaç tane olduğunu ve kısa bilgilerini belirtin. Bu noktada olanı samimi bir şekilde belirtin.

Schengen Bölgesinde Yaşayan Aile Üyeniz veya Arkadaşlarınız var mı?

 

Görüşmeye gitmeden önce Schengen bölgesinde yaşayan aile üyelerinizin ve arkadaşlarınızın tam listesini çıkarın. Çünkü herhangi birinden bahsetmeyi unutursanız, görevli bu durumu cevabı atlama olarak görecektir.

Son Terörist Faaliyetlere Dahil Olan Kişilerle Bağlantınız Var mı?

 

Bir uyarı veya yapılan araştırmada bir şey bulundu olarak algılamayın. Soruya doğru şekilde cevap verin. Bu faaliyetler içerisinde kimse ile bağlantınız olmadığını belirtin. Bunun yanında üzüntü duyduğunuzu belirtin. Bu tür eylemlere ve eylemcilere karşı oluğunuzu belirtin.

Gideceğiniz Üniversitede Okuyan Akraba ya da Tanıdığınız Var mı?

 

Öğrenci vizesi almak istiyorsanız, öğrenim göreceğiniz Schengen Bölgesi üniversitesinde okuyan bir akrabanız ya da tanıdığınız var ise bunların adlarınızı ve ilişkinizi aktarın.

Çocuğunuzun Yıllık Gelirini Biliyor musunuz?

 

Çocuklarınızın yıllık ne kadar kazandığını bilmek için mülakata gelmeden önce, çocuklarınızdan bilgi alın.

Gelir Vergisi Ödüyor musunuz?

 

Bu soruda duyulmak istenen cevap evettir. Bunun yanında vergilerinizi verdiğinize dair kanıt sunmak yararlı olacak ve sizin için vergisini veren bir vatandaş izlenimi oluşacaktır.

Öğrenimi Bitirdikten Sonra Yüksek Lisans veya Doktora Yapmayı Planlıyor musunuz?

 

Mevcuttaki eğitiminiz için endişeli olduğunuzu belirtin. Ancak uzun vadede bu tarz bir fırsatı değerlendirebileceğinizi belirtin.

Çocuğunuzun Çocuğu Var mı?

 

Basit bir cevap ile evet ya da hayır olmalı. İlave olarak isimlerini, cinsiyetlerini ve sayısını belirtebilirsiniz.

Başka Bir Üniversiteye Başvuruda Bulundunuz mu? Bulunduysanız Hangileridir?

 

Kabul olmak için başvurduğunuz okulların adını belirtin. Gitmek için mülakata girdiğiniz üniversite dışında kabul olup olmadığınız yer var ise belirtin.

Uçak Bileti Ayırdınız mı ya da Satın Aldınız mı?

 

Planlı bir insan olduğunuzun kanıtı olarak uçak biletinin kanıtını sunabilirsiniz.

Başka Bir Yere Gittiniz mi?

 

Evet ya da hayır şeklinde cevaplayabilirsiniz.

Gitmek İstediğiniz Üniversiteyi Nasıl Seçtiniz?

 

Üniversitenin sunduğu ayrıcalıklardan bahsedin. Diğer kurumlar ile arasında ki farkları araştırın ve mülakatta belirtin. Eğer okumak için bursunuz var ise bunu burs mektubu ile kanıtlayın. Bunların dışında eğitim için beklentilerinizi karşıladığını söyleyin.

Bu Okuldan Nasıl Haberiniz Oldu?

 

Nereden duyduysanız orayı dürüst bir şekilde belirtin.

Vize Süresi İçinde geri Döneceğinizi Nasıl Kanıtlarsınız?

 

Vize alma yetkilisi bu soruyu sorduğu zaman, kendi ülkenizde bulunan ilişkilerinizden ve bunların öneminden bahsedin. Bunların dışında bulunan ve ülkenize dönmenizi gerektiren tüm durumları belirtin.

Ne Kadar Süre Kalacaksınız?

 

Bu soruya seyahat programınıza uygun cevap vermeniz gerekmektedir. Çünkü vize kalmayı düşündüğünüz zamana göre verilecektir.

Bu Şirkette Ne Kadar Süredir Çalışıyorsunuz?

 

Çalıştığınız şirkette geçen sürenizi belirterek söyleyin.

Kaç Kardeşiniz var? Onlar Nerede Yaşar ve Ne Yapar? Kaç Çocukları Var?

 

Kardeşiniz var ise ona göre tereddüt etmeden cevaplayın. Sorulan sorulara samimi cevap verin ve doğal olun.

Kaç Çalışana Sahipsiniz?

 

Gerçek çalışan sayıları hakkında bilgi vermeni gerekirken doğru bilgiler verilmeli ve gerektiği durumlarda kadın ya da erkek olarak ayırarak söyleyin.

Maaşınız Ne Kadar ve Ne Kadar Kazanıyorsunuz?

 

Çalışan olarak başvuru yaptıysanız, net aylık maaşınızı belirtin. Bunun yanında işveren iseniz net kazancınızı belirtin.

Yolculuk Size Ne Kadara Mal Olacak?

 

Maliyet hesaplamalarının içerisinde gidiş, konaklama ve dönüş fiyatları da hesaplanmalıdır. Bu harcamaları yapabilecek güçte olduğunuzu göstermelisiniz.

Kızınız ya da Gelininiz İşe Gittiği Zaman Neler Yapacaksınız?

 

Herhangi bir yeri gezmeye gideceğinizi, ya da bahçe gibi işler ile uğraşacağınızı belirtin. Cevabınız öngörülebilir bir cevap olmamalı ve ikna edici olmalıdır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alıyorsunuz?

 

Emekli iseniz hemen cevap verilmesi gereken bir sorudur.

Schengen Bölgesine İlk Kez mi Gideceksiniz?

 

Schengen Bölgesi gezisi için sorulan soruya verilecek cevap evet ya da hayır şeklinde olmalıdır. Eğer daha ince gittiyseniz önceki gezinin bilgilerini verebilirsiniz.

Kızınız ya da Gelininiz Şu Anda Hamile mi?

 

Bu soruya evet ya da hayır olarak cevap verebilirsiniz. Bunun yanında cinsiyetini biliyor iseniz bunu da belirtebilirsiniz.

Oğlunuz ya da Kızınız Evli mi?

 

Bu soruya evet ya da hayır şeklinde cevap verebilirsiniz.

Döndükten Sonra Ne Yapmayı Planlıyorsunuz?

 

Öğrenci vizesi için başvuruda bulunduysanız, aldığınız eğitim ile alakalı bir işe girmeyi planladığınızı söyleyebilirsiniz. Bunun yanında verilecek cevapların hepsi doğal ve gerçek olmalıdır.

Anneniz Ne İş Yapar?

 

Çalışan bir anneniz var ise onun mesleğini çalıştığı işyerini anlatın. Anneniz çalışmıyor ise onun hakkında kısa bilgiler verin.

Yaşadığınız Ülke İçinde Ne Yapıyorsun?

 

Kendi ülkenizde yaptığınız işleri, hobilerinizi kısacası günlük hayatınızı anlatın.

Ziyaret Edeceğiniz Ülke Hakkında Ne Biliyorsunuz?

 

Gideceğiniz bölgeler için araştırma yapmak iyi olacaktır. Özellikle Schengen Bölgesi ülkeleri arasındaki seyahat özgürlüğünden ve ülkeler arası uyumdan söz edin. Bunun yanında gideceğiniz bölgenin önemli noktaları ile ilgili bilgiler verebilirsiniz.

Okumak İçin Gideceğiniz Ülke Hakkında Ne Biliyorsunuz?

 

Schengen Bölgesi Öğrenci vizesi için başvuruda bulunuyorsanız, gitmek istediğiniz ülkenin eğitim açısından diğer ülkelere göre gelişmişliğinden ve ayrıcalıklarından bahsedin.

Şirketiniz Ne İş Yapar?

 

Şirketinizin ana faaliyetlerinden bahsedin. Mülakat görevlisine şirketinizin başarılarından bahsedebilirsiniz.

Oğlunuz / Kızınız / Kayınpederiniz / Kayınpederiniz / Sponsorunuz / Erkek Kardeşiniz / Kız Kardeşiniz Schengen Bölgesinde Ne Yapar?

 

Yanına gideceğiniz kişilerden, yaşadıkları bölgedeki işleri hakkında bilgi almanız iyi olacaktır. Eğitim gördükleri okuldan, çalıştıkları şirkete kadar birçok ayrıntıya sahip olun.

Oğlunuzun ya da Kızınızın Yasal Statüsü Nedir?

 

Çocuklarınızın bulundukları ülkede ki yasal durumları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Eğitim Kalifikasyonunuz Nedir?

 

Eğitim durumunuz ile ilgili bugüne kadar aldığınız en yüksek dereceği söyleyin.

Ziyaretinizin Amacı Nedir?

 

Kendinden emin bir şekilde bu sorunun cevaplanması gerekmektedir. Bunun yanında ziyaretin amacını kanıtlayan belgeler sunulması çok daha iyi olacaktır.

Kızınızın, Oğlunuzun Doğum / Düğün Tarihi Nedir?

 

Kesinlikle doğru tarihleri vermelisiniz. Mülakata gelmeden önce bu soruların cevaplarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Babanızın ya da Sponsorunuzun Geliri Nedir?

 

Babanıza ait ya da size sponsor olacak kişi ya da kurumun gelirinin bilinmesi, olası masraflar için görevliyi ikna edecektir.

Üniversitenizin Yıllık Maliyeti Nedir?

 

Eğitiminiz için gitmesi muhtemel masrafların önceden hesaplanması iyi olacaktır. Bu konuda yanlış hesaplama görevlide şüpheye sebebiyet verebilir.

Kendinize Ait Mülkünüz Var mı?

 

Var olan mülkleriniz ile ilgili bilgileri paylaşabilirsiniz. Ancak hiçbirini unutmamalısınız.

Vizeniz Reddedilirse Ne Yapacaksınız?

 

Yetkili kişi sizin ülkenizde önemli işlerinizin olduğunu duymak ister. Bu işleri yapmak zorunda olduğunuzu ve verdiğiniz taahhütler olduğunu belirtin.

Schengen Bölgesindeyken İş Arayacak mısınız?

 

Eğer vizeniz iş arama yasaklayan bir türe sahip ise kesinlikle iş aramamalısınız. Bu durum ile ilgili vizenin nasıl bir vize olduğunu anladığınızı ve ona uygun davranacağınızı net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Oğlunuzu ya da Kızınızı En Son Ne Zaman Gördünüz?

 

En son görüşme tarihinizi tam bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Schengen Bölgesine Ne Zaman Seyahat Edeceksiniz?

 

Bu sorunun amacı vize veya gidişiniz ile ilgili durumları anlayıp anlamadığınızdır. Çünkü temsilci ya da görevli verilen vizeden daha fazla kalmayacağınızdan emin olmak istiyor. Bu nedenle aldığınız ya da rezerve ettiğiniz uçak bileti ve konaklama rezervasyonu ile cevap verebilirsiniz.

Nerede Kalacaksınız?

 

Burada detaylı bilgiler vermek yerine sadece konaklayacağınız yeri söylemeniz yeterlidir.

Lisans / Lisansüstü Eğitiminizi Nerede Tamamladınız?

 

Eğitiminizi tamamladığınız kurumun adını ve şehrini belirtmelisiniz.

Hangi Şirkette Çalışıyorsunuz?

 

Şu anda çalıştığınız işiniz işinizin ana faaliyet alanını ve adını söylemeniz yeterlidir.

Schengen Bölgesinde Hangi Ülkeleri Ziyaret Edeceksiniz?

 

Seyahat etmek istediğiniz tüm ülkeler ile ilgili planlarınızı anlatın. Bunun yanında kalacağınız ülkeyi belirtin.

Ziyaretinizin Masraflarınızı Kim Ödeyecek?

 

Sizin ziyaret süresince masraflarınızın nasıl karşılayacağınızı anlatın. Verdiğiniz tüm mali beyanlar araştırılacaktır. Bu nedenle güvenilir biri olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Ülkenizde Bir İşiniz Olduğu Halde Neden Schengen Bölgesine 3 ya da 6 Aylık Gitmek İstiyorsunuz?

 

Bu süre içerisinde işinizden vazgeçmediğinizi ama geçerli bir nedeninizin olduğundan bahsedin. Cevap doğru ve tutarlı olmalıdır.

Sorulabilecek Diğer Sorular

 

 • Şu Anda Kiminle Yaşıyorsunuz ve Yaşadığınız Kişi Ne İş Yapıyor?
 • Seyahatiniz Süresince Geri Bıraktıklarınıza Kim Bakacak?
 • Neden Üniversitenin Size Burs Verdiğini Düşünüyorsunuz?
 • Okumak İçin Size Neden Vize Vermeliyiz.?
 • Kendi Ülkenizde Değil de Neden Schengen Bölgesinde Çalışmak / Okumak İstiyorsunuz?
 • Schengen Bölgesinde İş Yapacak mısınız?
 • Eşiniz / Kocanız Seyahatinizde Sizinle Birlikte mi Olacak?
 • Geri Döneceğinizi Sanmıyorum Yorumunuz Nedir?
 • Kardeşiniz Schengen Bölgesinde Çalışıyor, Benzer Bir İş Yapar mısınız?
Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×