Amerika Ticari (B1) Vizesi

Amerika Ticari (B1) Vize Başvuru

Amerika’ya gitmek için kullanılabilecek çok sayıda vize türü vardır. Bu türler ülkeye gidiş amacına bağlı olarak verilirler. B1 vizesi ise Amerika’ya iş ziyareti amacıyla gitmek isteyenlere verilen vizedir.

Bu vize aynı zamanda ticari ve işletme vizesi olarak da adlandırılır. Ayrıca bu vizenin diğer özelliği göçmen olmayan Abd vizesi olmasıdır.

B1 vizesi alarak Amerika’ya giden kişilerin iş alanında yapabilecekleri şunlardır;

 • Amerika’daki iş ortaklarına danışabilirler.
 • Konferanslara katılabilirler.
 • İşleri için eğitici programlara katılabilirler.
 • Sözleşme imzalayabilirler.

İş hayatında bu çalışmalar için B1 vizesinden yararlanabilirler. 6 ay gibi bir süresi olan bu vizenin süresinin dolması durumunda vizeyi tekrar alarak iş için Amerika’da bulunmaya devam edebilirler.

Vize Muafiyetine Sahip Olanların B1 Vizesi Alması Gerekir Mi?

Amerika için vize muafiyetine sahip olanların B1 vizesi almasına gerek yoktur. Bu kişiler B1 vizesi yerine ESTA ( Seyahat Yetkilendirmesi için Elektronik Sistem) programına başvuru yapabilirler. Böylelikle büyükelçiliklere gitme durumu ortadan kalkarak Amerika’ya giriş yapabilirler.

B1 Vizesi İçin Aranılan Kriterler

Amerika B1 vizesi vermek için başvuru sahiplerinin birtakım kriterlere sahip olmasını ister. Bu kriterler çok sert kriterler olmasalar da kriterlerin taşınmaması durumunda vize alınamamaktadır.

Bu kriterler;

Amerika Ticari (B1) Vizesi
Amerika Ticari (B1) Vizesi
 • Amerika’ya iş için gitmek istenilmesi
 • Amerika’da kalmak için gerekli maddi birikimin olması
 • Ülkede kalma düşüncesinin bulunmaması

Bu kriterleri bulunduran kişiler kendilerinden istenilen belgeleri de kanıtlayarak sunduklarında vize alabilirler. Böylelikle Amerika’daki işlerini zamanında tamamlayarak ülkelerine dönebilirler.

B1 Vizesine Başvuru İçin Gerekli Adımlar

B1 vizesini alabilmek ve Amerika’ya iş ziyareti için gidebilmek için belirlenmiş olan başvuru adımlarını doğru bir şekilde tamamlamanız gerekir. Bu adımları tamamlamanız durumunda maksimum 6 ay süreyle iş için ABD’de olabilirsiniz.

Bu adımlar;

 • DS-160 formunu doldurun
 • B1 vizesi için gerekli ücretleri ödeyin
 • Vize görüşme randevusu alın.
 • Vize alabilmeniz için gerekli belgeleri tamamlayın
 • Görüşmeye zamanında katılı

DS-160 Formunu Doldurun

Ticari ve işletme vizesinin ilk ve en önemli aşaması DS-160 formunun doldurulmasıdır. Göçmen olmayan başvurularınız için doldurmanız gereken form çevrimiçidir ve büyükelçilik web sitesi üzerinden forma ulaşabilirsiniz.

Formda kişisel bilgilerinizi ve siciliniz için gerekli olan güvenlik bilgilerini girersiniz. Formu doldurma işleminizi tamamlayıp göndermenizin ardından size bir onay sayfası ve onay kodu gönderilir. Bu sayfa ve kodu başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız ve görevliye teslim etmeniz gerekir.

DS-160 formunu doldururken veya başvuruda hata yapacağınızı düşünüyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Bunun için Vize Randevu’ dan  yararlanabilirsiniz.

Amerika Ticari vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/amerika-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Vize Randevu’un Size Sağlayacağı Faydalar

Vize başvurusu yaparken yapacağınız belge hatası veya formu yanlış doldurmanız başvurunuzun reddedilmesine neden olur. Vize Randevu aracılığıyla başvuru yaparak reddedilme durumunu ortadan kaldırabilir ve pek çok fayda sağlayabilirsiniz.

Bu faydalar arasında şunlar vardır;

 • Başvuru dosyanız eksiksiz tamamlanır.
 • B1 vize başvurunuzda tam destek alırsınız.
 • Başvuru reddi durumunda seyahat koruması
 • Uygulama platformu (Abd Büyükelçiliği’nden randevu almakta kullanılacak)

Bu faydalara ek olarak iş ziyareti amacıyla Amerika’ya girmenizi sağlayacak vizeyi almanız için vize yardımını alabilirsiniz. Böylelikle vizenizle istediğiniz zaman ülkeye gidebilirsiniz.

B1 Vizesi İçin Gerekli Ücretleri Ödeyin

Vize başvurusunda bulunmak isterseniz belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekir. B1 vizesi için belirlenmiş olan ücret ise 160 dolardır. Bu meblağı ödediğinizde makbuz alarak ödeminizi kanıtlayabilirsiniz ve yaptığınız ödeme sonrasında başvurunun diğer adımlarına geçiş yapabilirsiniz.

Vize başvuru ücreti ödediğinizde ödemeniz gereken tüm ücretleri ödediğiniz anlamına gelmez. Bu ücret dışında vizenin hazırlanması için gerekli olan ücretleri de ödemeniz istenilir. Vizenin hazırlanması için ödeyeceğiniz ücret vatandaşı olduğunuz ülkenin ABD ile ilişkilerine göre belirlenen bir ücrettir. Bu ücretleri ödedikten sonra da makbuzunu almanız gerekir.

Amerika Ticari vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/amerika-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Vize Görüşme Randevusu Alın

Ticari ve işletme vizesi almak istiyorsanız eğer büyükelçilik ve konsolosluklarda gerçekleşen vize görüşmelerine katılmak zorundasınız. Eğer 14-79 yaş aralığında bulunmuyorsanız böyle bir görüşme yapmanız gerekmez.

Vize görüşmesini yapmak zorunda olan kişiler arasındaysanız eğer görüşme için randevu almanız gerekir. Aldığınız randevu günü yaptığınız görüşme sonrasında onay alırsanız başvurunuzun diğer aşamasına geçebilirsiniz.

Vize görüşmesi için randevu alırken size verilen randevu zamanın en yakın süre içinde olmasına dikkat edin. Bu duruma dikkate alarak randevu alırsanız randevu günü bekleme sürenizi azaltarak başvuru sürecinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

B1 Vizesi Alabilmeniz İçin Gerekli Belgeleri Tamamlayın

B1 vizesini almak için başvuru yaptıktan sonra görüşmeye giderken başvurunuzu destekleyebilecek olan belgeleri hazırlayarak eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmanız gerekir.

B1 vizesini alabilmek için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • DS-160 formunu doldurduğunuzu kanıtlayan onay sayfası ve onay kodu
 • Geçerli olan pasaport (Amerika’da kalış süresi dışında 6 aylık geçerlilik)
 • Fotoğraf (Abd vizesi şartlarına uygun çekilmiş)
 • Sosyal medya hesaplarınızı belirten liste ve doğru hesap isimleri
 • Görüşmenin onaylandığını belirten sayfa (konsoloslukta yaptığınız görüşmenin onaylanması durumunda)
 • Seyahat mektubu (ülkeye gitme amacınızı açıklayan mektup)
 • Maddi durum belgeleri (Amerika’da kalmak için maddi durumunuzun uygun olduğunun kanıtı, para ve banka beyanı)
 • Geri dönüş kanıtları (Amerika vize verirken kişilerin kendi ülkelerine geri döneceğinin kanıtını ister. Bu nedenle kira sözleşmeniz, iş anlaşmanız, tapunuz ve ailenizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Böylelikle geri döneceğinize inanılarak vize onayı verilir.
 • Geçmiş Abd ziyaretlerini gösterir belgeler (eski pasaport vs gibi belgeler)
 • Adli sicil kayıtları (mahkumiyet olması durumunda)
 • Maaş bordrosu (birkaç aylık)
 • İşveren mektubu (ülkede bulunma sebebinizi açıklayan ve çalıştığınızı ortaya koyan belgeler)

Bu belgeler yazıları net ve doğru olduğu kanıtlanan belgeler olmalıdır. Düzenli ve dosyalı bir şekilde yanınızda bulundurarak başvuru esnasında yetkililere teslim etmelisiniz.

Görüşmeye Zamanında Katılın

İş ziyareti için almak istediğiniz vizeyi alabilmek için aldığınız randevuda belirtilen saat ve günde randevu aldığınız kurumda olmanız gerekir. Bu kurum büyükelçilik veya konsolosluk olur.

Mülakat olarak da ifade edilen bu görüşmeye giderken vizeyi alma amacınızı kanıtlayabileceğiniz belgeleri yanında bulundurmanız gerekir. Böylelikle belgelerle cevaplarınıza kanıt oluşturabilirsiniz.

Görüşmenin olumlu geçmesi için belgeleri teslim etmenin yanı sıra size ziyaret sebebiniz ile ilgili sorulan sorulara doğru cevap vermeniz önemlidir. Bu sorular arasında Amerika’dan dönmek isteyip istememe durumunuzda bulunur.

Bu soruyu da doğru cevap vermelisiniz. Aksi takdirde ülkede kalma gibi niyetinizin olduğunu belirtmeniz geçici olarak alacağınız vizeyi alamamanıza neden olabilir. Ayrıca bu görüşmede Amerika’da bulunma süresi içinde yapmak istediklerinizde size sorulur. Bu soruyu da ayrıntılı bir şekilde cevaplamalısınız.

B1 Vizesinin Onay Ve Red Cevabı Verilme Süresi Kaç Gündür?

B1 ya da diğer ismiyle ticari ve işletme vizesi alma amacıyla başvuruda bulunduğunuzda onay ve red cevabı verilme süresinin ne kadar olduğunu merak edersiniz. Ancak bu cevabın gelmesi için kesin olarak belirlenmiş bir süre yoktur.

Onay veya red cevabının verilebilmesi için öncelikle olarak vize başvurunuzun işleme alınması gerekir. İşleme alınma süresi ise birkaç gün veya birkaç hafta şeklinde ifade edilebilir.

Doldurduğunuz başvuru formu ve teslim ettiğiniz gibi evrak işleme alınma sonrası incelenmeye başlar. İnceleme süresi tamamlandığında ise onay veya red cevabı tarafınıza bildirilir. Böylelikle cevabın olumlu olması durumunda seyahat için gerekli hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Amerika vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/amerika-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

Ticari Ve İşletme Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İş ziyareti gerçekleştirmek amacıyla aldığınız Abd ticari ve işletme vizesinin geçerlilik süresi 6 ayla sınırlanmıştır. Ülke size bu vizeyi verirken ülkede işinizi bu sürede tamamlayabileceğinizi öngörür.

Bu süre içerisinde iş amacıyla istediğiniz yeri ziyaret edebilir veya farklı ziyaretler yapabilirsiniz. Ancak belirtilen 6 aylık süre bittiğinde ülkeden ayrılmanız şarttır. Süre bitiminde ayrılmamak için birtakım girişimlerde bulunmanızda mümkündür.

B1 Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

İş ziyareti için Amerika’ya gitmek amacıyla aldığınız B1 vizesinin süresi 6 aydır. Bu süre dolduğunda ülkenize geri dönmeniz lazımdır.

Ancak işinizin istediğiniz gibi neticelenmemesi veya farklı sebeplerle vize sürenizi uzatmak isteyebilirsiniz. Bu isteğe ulaşmak için size işveren kişiyle bağlantıya geçerek Amerika’da kalma sürenizin uzaması gerektiğini ve geliş amacınıza ulaşamadığınız belirten bir mektup göndermesini istemelisiniz. Onay mektubu yanı sıra ülkede yapmanız gereken işi tamamlamadığınızı ispatlamanız gerekir.

Ticari ve işletme vizenizin uzatılması talebinde bulunurken ekonomik durumunuzu da beyan etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu vizeyle Amerika’da çalışma imkanınız olmadığı için vize süresinden daha uzun süre kalmanız durumunda ekonomik sıkıntı yaşamayacağınızı kanıtlamalısınız.

Vizeyle Birlikte Yeşil Kart Alınabilir Mi?

Yeşil kart ya da green card Amerika’da daimi ikamet etmeyi sağlayan bir karttır. Bu kartı almak için sahip olduğunuz B1 vizesinden yararlanamazsınız.

Çünkü elinizde bulunan vize sizin Amerika’da iş ziyareti sebebiyle bulunduğunuzu ve vize sürenizin bitmesi durumunda ülkenize geri döneceğini gösteren bir belgedir. Bu vizeyi almanızı da Amerika’da kalmayacağınızı kanıtlamanız sebebiyle alabilirsiniz. Bu nedenle vizeyle birlikle yeşil karta sahip olamazsınız.

Amerika’da daimi ikamet etmek gibi bir amacınız varsa eğer aşağıdaki yollardan birisini izleyebilirsiniz;

 • Amerika’da bir aile edinerek onlara katılma amacıyla daimi oturma izni başvurusu yapabilirsiniz.
 • ABD vatandaşı olan bir kişi ile evlenerek ikamet hakkı elde edebilirsiniz.
 • Vizenize sponsor olacak bir iş veren bularak Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu yollardan birisini kullanarak yeşil kart sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Amerika’da iş bulmanız durumunda ikamet için gerekli prosedürleri yerine getirerek ve ülkeye geliş amacınızın iş bulma olmadığını kanıtlayarak ikamet almanız mümkündür. Ancak bunun için zorlu prosedürleri yerine getirmeniz gerekir.

Ticari Ve İşletme Vizesi Sağlık Masraflarını Karşılar Mı?

Ticari ve işletme vizesi iş amacıyla Amerika’ya gitmek istediğiniz durumda alabileceğiniz bir vizedir. Bu sebeple vize sağlık masraflarının karşılanmasına yardımcı olmaz.

Amerika’da bulunduğunuz zaman içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanma durumunuzu düşünerek Abd sağlık sigortası hizmetlerinden almanız gerekir. Bu sayede ülkedeki hastane ve sağlık kurumlarına başvurduğunda gereğinden fazla ücret ödemeden sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Ticari Ve İşletme Vizesine Sahip Kişinin Ailesi Amerika’ya Gelebilir Mi?

B1 vizesi ya da diğer adıyla ticari ve işletme vizesi bireysel olarak insanlara verilen bir vizedir. Bu sebeple ticari vizeye sahip olan kişilerin ailesini ya da bağımlı kişileri Amerika’ya getirmesi mümkün değildir. Söz konusu kişinin ailesinin ülkeye gelebilmesi için B2 vizesini almaları gerekir.

Bu vize sayesinde 6 ay Amerika’da kalabilirler veya 1 yıla kadar uzatma hakkından yararlanabilirler. Ayrıca B2 vizesi dışında turist vizesi alarak da ülkeye gelmeleri mümkündür. Eğer B1 vizesi sahibiyseniz bakmanız gereken kişilerinde vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Sizin vizeye sahip olmanız onların vizelerinin onaylanmasını ya da onaylanmamasını sağlamaz.

Amerika Ticari (B1) Vizesi Video;

Amerika Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×