Fransa Turist Vizesi

Fransa’ya gitmek için öncelikle vize edinmek lazım. Eğer Fransa’yı ziyaret etmek istiyorsanız ve bunu doksan günün altında bir süreyle gezme amaçlı gerçekleştirmek istiyorsanız, ilk olarak bir vizenizin olması gerekiyor, yani bir vize almalısınız. Bu vizeyi alırken hangi uyruklu olduğunuz da önem teşkil etmektedir.

Bu vize ile ancak 180 günlük periyotta, maksimum olarak doksan gün Fransa’da olabilme hakkı tanır. Eğer vizeniz size, sadece Sınırlı Bölgesel Geçerlilik vizesi olarak verilmediyse, Schengen ülkelerini de bu doksan günlük süre içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

Fransa Turist Vizesini Kimler Alabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, uyruğunuzun nereye ait olduğu da çok önemli. Avrupa Fransa’sını ya da birçok farklı bölgelerini ziyaret etmek, gezmek isterseniz, bu durumun uyruğunuzla da ilgili olduğunu göreceksiniz.

Fransa Turist Vizesi
Fransa Turist Vizesi
 • Bazı durumlarda Fransa’yı gezme amaçlı, burayı bir süre ziyaret etmek amaçlı kalmak için bir vizeye ihtiyaç duyulmaz. Hangi durumlarda vize istenmemesinin mümkün olacağını şu şekilde sıralayalım.
 • Avrupa Birliği üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • İsviçre, Andorra ve Monako ülkelerinden birinin vatandaşı olmak
 • Eğer bu ülkelerden birinin vatandaşıysanız, herhangi bir vize almaya ihtiyacınız olmaz.

Fransız Turist Vizesine Başvuru Yapmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Pasaportta, vize kadar önemlidir. Pasaportunuzun süresinin dolup dolmadığına kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer süresi dolmuşsa ve kullanılabilir halde değilse, vize almadan önce, pasaport başvurusunda bulunmalısınız.
 • Bunula birlikte uçuşunuz için uygun bir tarih bulmaya çalışın, tüm işlerinizin sonunda alırım diye düşünmeyin. Yer bulamama ihtimaliniz olabilir.
 • Uçuşunuzu vaktinde yapmanız çok önemli. Konsoloslukta detaylı bir incelemeden geçiyorsunuz ve en ufak ayrıntısına kadar inceleme yapıyorlar. Bu nedenle her şeyiniz hazır olsun ve hiçbir detayı atlamamaya özen gösterin.
Fransa vizeleri için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/fransa-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Başvuruyu Hangi Zamanlarda Yollayabilirim?

Eğer unutursanız ya da herhangi bir sebeple dosyanızı göndermekte gecikme yaşarsanız, bu sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Dosyanızı gerekli gününde yolamaya dikkat edin. Ayrıca Fransa turist vizesi kuralları nezdinde, uçuş yapacağınız tarihten 90 gün öncesinde başvuru yapılmamaktadır. En geç ise uçuş tarihinizden 15 gün önce başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eğer 15 günden daha kısa bir sürede başvuru yaparsanız, başvurunuz kabul edilmiyor. Herhangi bir gecikme ya da benzeri durumları göz önüne alarak olabildiğince erken başvuru yapabilirisiniz.

Fransa Turist Vizesi İçin Başvurular Nereye Yapılabilir?

 • Bulunduğunuz ülkede, Fransız yetkililerinin vize başvuru ve kabul işlemleri sürecini nasıl yürüttüklerine bağlı olarak başvurunuzu belirtilen adreslerden gönderebilirsiniz:
 • Ülkenizde bulunan bir Fransız konsolosluğu ya da Fransız büyükelçiliğinin konsolosluk bölümü
 • Fransız makamlarının vize başvurularını dışarıdan sağladığı komşu ülkelerin birinin, Fransız konsolosluğu, Fransız elçiliği ya da bir vize işlem merkezi
 • Fransa’nın ülkenizde vize işlemlerini gerçekleştirdiği, bir vize işlem merkezi

Fransa Dışında Farklı Bir Ülkeye Gitmem Gerekirse?

Eğer Fransa dışında farklı ülkeleri de ziyaret etmek istiyorsanız Schengen bölgesini tercih etmelisiniz. Birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz, farklı bir ülkenin büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekebilir.

Hangi ülkenin büyükelçiliğine başvuru yapacağınız hangi ülkede kaç gün kalacağınızla ilgilidir. Daha açık anlatacak olursak, gün sayısı olarak en çok kalacağınız ülkenin büyükelçiliğine başvurmanız gerekiyor. Eğer derseniz ki ben hepsinde eşit gün kalacağım.

O zaman da ilk olarak nereye gidiş sağlayacaksanız o ülkenin büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Fransız Turist Vizesi Alma Süreci

Başvuru süreci birçok kişi için karmaşık gelse de, sistemli bir şekilde ilerlendiği takdire de oldukça kolay bir şekilde başvuru süreci gerçekleşmiş oluyor. Belirtilen adımları izleyerek kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Fransız Turist Schengen vizesi için olan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun
 • Sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak toparlayın
 • Randevu alın ve sizden istenilen gerekli ücretlerin ödemesine yapın
 • Aldığınız randevu gününe zamanında gidin

1.     Başvuru Formu

Başvuru formu ülkenizde olan Fransa büyük elçiliğinin internet adresinde olacaktır. İnternet adresine girerek Fransa turist vizesi başvuru formunu doldurun. Farklı bir yöntem olaraksa elçilikte e-posta aracılığıyla form göndermelerini talep edebilirsiniz.

Bu başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor. bu nedenle titiz bir şekilde doldurmalısınız. Eğer herhangi bir yanlış bilgi içerecek olursa, muhtemelen başvurunuz kabul edilmeyecektir.

2.     İstenilen Belgeler

Başvuru işleminden sonra belirlenen tarihte randevuya gitmeniz gerekecek. Bu randevuya istenilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeniz gerekiyor. Hiçbir belgeyi gözden kaçırmayın çünkü bir belge bile eksik olsa başvurunuz kabul edilmez. Fransa turist vizesine başvuru için aşağıda belirtile belgeleri toparlamanız gerekiyor.

Şu şekilde sıralayalım;

 • Öncelikle başvuru formunun doldurulduğundan bahsettik. Burada formun doğru form olduğuna dikkat edin ve bilgilerinizin doğruluğunu gözde geçirin
 • Başvuruya uygun iki fotoğraf olması gerekiyor ve üç ay içinde çekilmiş bir fotoğraf olmalı
 • Pasaportunuzda iki sayfanın boş olması gerekiyor çünkü buralara vize etiketi yapıştırılıyor
 • Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalı ve Fransa seyahatinizin bitimi sonrasında üç ay geçerliliği bulunmalı
 • Bazı koşullarda Fransa’yı gezmek amaçlı, burayı bir süre ziyaret etmek amaçlı kalmak için bir vizeye ihtiyaç duyulmaz. Hangi koşullarda bunun mümkün olacağını şu şekilde sıralayalım.
 • Avrupa Birliği üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • İsviçre, Andorra ve Monako ülkelerinden birinin vatandaşı olmak
 • Eğer bu ülkelerden birinin vatandaşıysanız, herhangi bir vize almaya ihtiyacınız olmaz.
 • Daha önce herhangi bir ülkeye vize aldıysanız bu vizelerin kopyalarını yollayın
 • Sabıka kaydı
 • Vize ücreti için ödeme yaptığınızı gösteren belge, ödemeyi kanıtlamanız gerekiyor
 • Gezi planınızı tek tek açıklamanız gerekiyor. Nerede kalacaksınız, kaç gün kalacaksınız, ne zaman ayrılacaksınız gibi bilgileri kanıtlayan belge göstermeniz gerekiyor. Davet mektubu varsa ekleyin
 • Bu seyahat esnasında sizin giderlerinizi ve gezi masraflarınızı karşılayabiliyor olmanızı kanıtlamanız gerekiyor. Son üç ayı gösteren banka ekstresi ya da seyahat boyunca ne kadar gelir sağlayacağınızı gösteren bir burs belgesi de gösterebilirsiniz
 • Eğer Fransa dışında farklı ülkeleri de ziyaret etmek istiyorsanız Schengen bölgesini tercih etmelisiniz. Birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz, farklı bir ülkenin büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekebilir. Hangi ülkenin büyükelçiliğine başvuru yapacağınız hangi ülkede kaç gün kalacağınızla ilgilidir.
 • Daha açık anlatacak olursak, gün sayısı olarak en çok kalacağınız ülkenin büyükelçiliğine başvurmanız gerekiyor. Eğer derseniz ki ben hepsinde eşit gün kalacağım. O zaman da ilk olarak nereye gidiş sağlayacaksanız o ülkenin büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekiyor.

3.     Randevu Oluşturun

Fransız Büyükelçiliğinde, konsoloslukta çalışan bir memur ile görüşmemiz gerekiyor. Bunun için randevu almalısınız. Bu randevuyu internet sitesinden alabileceğiniz gibi böyle bir imkan yoksa direkt giderek randevu talebinde bulunmanız gerekiyor. Konsolosluktan bir memur ile görüşmeyi tüm vize işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin yapması şarttır. Bu işlem için ya sınırı 12 olarak belirlenmiştir.

4.     İstenen Ücreti Ödeyin

Fransız turist vize fiyatı 80 Euro’dur. Randevu gününüzden önce yani görüşme öncesinde bu ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi, konsoloslukta, elçilikte ya da vize başvuru merkezinde ödeyebilirsiniz.

5.     Randevu Tarihinde Neler Oluyor?

Size verilen randevu tarihinde tam saatinde istenilen yerde olun. Gecikmeniz olumsuz olarak değerlendirmenize yol açabilir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir şekilde giyinin çünkü orada biraz heyecan yapıp panikleyebilirsiniz.

Olabildiğince sakin olmaya çalışın ve sorularda kendinizi iyi bir şekilde ifade edin. Sorular genelde neden gitmek istediğiniz, ne kadar kalacağınız tarzında oluyor. Kendinize güvenerek doğru şekilde soruları yanıtlayın.

 • Bazı durumlarda Fransa’yı gezmek amaçlı, burayı bir süre ziyaret etmek amaçlı kalmak için bir vizeye ihtiyaç duyulmaz. Hangi durumlarda bunun mümkün olacağını şu şekilde sıralayalım.
 • Avrupa Birliği üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerinden herhangi birinin vatandaşı olmak
 • İsviçre, Andorra ve Monako ülkelerinden birinin vatandaşı olmak
 • Eğer bu ülkelerden birinin vatandaşıysanız, herhangi bir vize almaya ihtiyacınız olmaz.
 • Daha önce herhangi bir ülkeye vize aldıysanız bu vizelerin kopyalarını yollayın

Fransa Turist Vizesi Geçerlilik Süresi

Bu durum Fransız elçiliğine bağlıdır. Size ne kadar süreli bir vize verdiğine göre değişkenlik gösterebilir. En fazla altı aylık bir süreç içerisinde üç ay olabilir.

Genelde ne amaçla gidiyorsanız ona uygun vize süresi verilir. Bu üç gün de olabilir, üç hafta da olabilir.

Avrupa’daki Farklı Ülkelere Ziyaret Mümkün mü?

Eğer vizeniz Schengen vizesiyse bu mümkün. Bunun yanı sıra pasaportunuzdaki vize etiketinde Etats Schengen yazıyorsa yine diğer ülkelere ziyarette bulunabilirsiniz.

Fransa Turist Vizesiyle Gezmek İçin Bazı Tavsiyeler

Fazla seyahat eden biri olabilirsiniz ya da daha az gezen biri olabilirsiniz ancak gözden kaçan bazı noktalar ve gezilmeyen yerler kalmış olabilir. Ayrıca ilk kez gidecekler içinde iyi tavsiyeler diyebiliriz. Bunları duyduğunuzda işinize yarayan şeyler olduğunu fark edeceksiniz.

 • Fransa’ gittiğinizde nerelere gitme istiyorsunuz bir liste çıkarın. Bu listeye göre ilk nereden başlanır ve vakit kaybı olmadan nasıl bir güzergah izlenir, bunun planını yapın
 • Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Zafer Tankı gibi yerler Fransa’da gitmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor
 • Gezip görmek amaçlı gittiğiniz için yanınıza rahat kıyafetler alın, rahat ayakkabı alın çünkü bol bol gezmek isteyeceksiniz ve bunun için rahat olmak çok önemli
 • Yanınızda nakit bulundurmanız faydalı olacaktır. Kart geçmeyen yerler olabiliyor ancak gezi esnasında yine de yüklü bir miktar yanınızda bulundurmayın
 • Hazır Fransa’ya gitmişsiniz, sokak lezzetlerini denemelisiniz. Az miktarda da olsa ufak deneyimler sağlayabilirsiniz. Eğer yemeyi seven biriyseniz sizin için farklı tatlar önem taşıyordur
 • Eğer bir sıkıntı olmaz da vizenizi alarak Fransa’ya giderseniz, bu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.
Fransa Turistik ve Ticari vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/fransa-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.
Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×