Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

Fransa Vize Başvurusu

Fransa eğitim, iş ve yaşam standartlarının yüksek olması sebebiyle yabancı vatandaşların gitmek istediği ülkeler arasında ilk sıralarda bulunur. Çeşitli amaçlar neticesinde ülkeye gitmek isteyenlerin ise amaçlarını gerçekleştirebilecekleri Fransa vizesine sahip olmaları gerekir.

Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bunun için vize almak isteyenlere yardımcı olması amacıyla Fransa için vize alma rehberi hazırladı. Sizlerde Fransa’ya gitmeyi düşünüyorsanız vize alma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Kısa Süreli Ziyaretler İçin Fransa Schengen Vizesi

Ülkeye kısa süreli ziyaret yapmayı düşünüyorsanız Fransa Schengen vizesini alabilirsiniz. Bu vize sayesinde farklı amaçlarla 90 gün (en az ve 6 ay içinde) ülkede kalabilirsiniz. Ayrıca Fransa’ya girmek yanı sıra Schengen ülkelerine de geçiş yapabilirsiniz.

Bu vizeyi almak için Fransa’da kalış amaçlarınız şunlar olabilir;

 • Aile ziyareti
 • Turizm
 • Transit geçiş (Fransa havaalanından)
 • Eğitim (kısa süreli)
 • İş toplantısı
 • Konferans
 • Stajyerlik kaydı

Bu amaçlardan birisini gerçekleştirmek için Fransa’ya gitmek istiyorsanız Schengen vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Olan İşlemler

Fransa vizesine sahip olmak isterseniz başvuru için gerekli görülen işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemleri eksik yapmamak için başvuru planlaması yapabilir ve başvuru adımlarını sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Başvurunuz için ilk olarak başvuruyu yapacağınız büyükelçiliği belirlemekle başlayabilirsiniz. Gezinizi Fransa’ya sınırlı tutmak istiyorsanız Fransa büyükelçiliğini seçebilirsiniz. Ancak Schengen bölgelerine geçiş amacınız varsa en fazla hangi ülkede bulunacaksanız oraya ait vizeye sahip olmanız gerekir. Bu nedenle de o ülkenin büyükelçiliğine başvurabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız ülke büyükelçiliğine belirlediyseniz öncelikle vize için başvuru formu doldurdun. Sonrasında vize görüşme randevusu alın, belgelerinizi hazırlayın, randevuya katılın, vize ücretini ödeyin ve başvurunuzu tamamlayın.
Fransa vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/fransa-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Fransız Vizesi Başvuru Formunu Doğru Bilgilerle Doldurun

Fransız vizesiyle ülkeye kısa veya uzun süreli gitmek isterseniz vize çeşidinize bağlı olarak hazırlanan bir başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form sayesinde vize işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Başvuru formunda vize merkezinin sizin hakkınızda merak ettikleri sorular bulunur ve sizin bu sorulara doğru aynı zamanda da düzgün cevaplar vermeniz gerekir. Bu formdaki tüm soruları kendinize uygun olacak şekilde cevapladıktan sonra kayıt ederek iki adet çıktısını alabilirsiniz. Aldığınız bu çıktıyı imzalayarak başvuru için hazırlayacağınız diğer belgelerin yanına koymanız gerekir.

Fransa vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/fransa-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Başvurunuzu Tamamlamak İçin Randevu Alın

Başvurunuzu Tamamlamak İçin Randevu Alın

Vize için gerekli olan başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuzun işleme alınabilmesi için bir mülakata/görüşmeye katılmanız gerekir. Görüşme Fransız büyükelçiliğinde veya ülkenize göre konsoloslukta yapılır.

Bu merkezlerden birinden görüşme için randevu almanız lazımdır. Randevuyu online olarak alıp tarihi not edebilirsiniz. Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak online randevu alma şansınız bulunmayabilir. Bu durumda konsolosluk veya büyükelçiliğe bizzat giderek şahsen randevu almanız gerekebilir.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Görülen Belgeleri Düzenleyin

Vize başvurusu için randevunuzu aldıysanız eğer randevu gününde teslim edeceğiniz vize belgelerini hazırlamanız gerekir. Hazırlamanız gereken belgeler Fransa büyükelçiliğine ait web sitesinde belirtilmiştir.

Alacağınız vizeye uygun belgelerin neler olduğunu öğrenerek hazırlayabilirsiniz. Bu belgeler arasında pasaport, geçmiş vizeler, pasaport fotoğrafı, konaklama ve gelir kanıtları gibi belgeler bulunur. Bu belgelerin doğru olmasına ve uygun dilde bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Büyükelçilikteki Randevuyu Tam Vaktinde Katılın

Fransız vizelerine yaptığın başvurunun işleme alınmaya başlayabilmesi için büyükelçilik veya konsolosluklarda yapılan randevuya katılmanız gerekir.

Bu randevunun saati size bildirildiği için tam vaktinde katılmanız önemlidir. Tam vaktinde katılamazsanız randevunuz iptal edilir ve ileri tarihe yeniden randevu almak zorunda kalabilirsiniz.

Vizeler için randevular klasik olarak gerçekleşir. Genellikle görüşmeniz 10 dakika içinde tamamlanır ve siz bu süre içinde memurun sorduğu soruları cevaplarsınız. Soruların içeriği Fransa seyahati, vize alma sebebi ve kişiliğiniz olur.

Görüşmeyi bitirdiğinizde başvuru yaptığınıza dair bir form hazırlanır ve forma imza atarak memura teslim edersiniz. Böylelikle başvuru için konsoloslukta yapacağınız işlem tamamlanmış olur.

Fransız Vizesine Başvurunun Gerçekleşmesi İçin Gereken Ücreti Ödeyin

Fransız Vizesine Başvurunun Gerçekleşmesi İçin Gereken Ücreti Ödeyin

Fransız vizelerine başvurunun tamamlanmasını sağlayan aşamalardan birisi vize başvurusu için gerekli olan ücretin ödenmesidir. Bu ücret ödenmeden işlemin başlaması mümkün değildir. Bu nedenle randevu öncesi veya sonrası mutlaka ücretin ödenmesi gerekir. Ücret makbuzunun konsolosluğa verilen belgeler arasında bulunması gerektiğinden genellikle randevudan önce ödeyerek belgelerinize makbuzunuzu da ekleyebilirsiniz.

Fransız vizelerine ödeyeceğiniz tutar ise başvuruda bulunacağınız vize çeşidine, uyruğunuza, yaşınıza ve muaflık durumunuza bağlı olarak değişir. Örneğin yaşınız 6-11 arasında ise vizeler için ücret ödemenize gerek yoktur.

Fransız Vizelerine Yapılan Başvuru Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransız vizelerine yapılan başvuruların sonuçlanması başvurunun yapıldığı vize türüne bağlı olarak değişir. Genel olarak vizeler için işlem süresi 5-20 gün olarak belirlenir. Ancak uzun süreli vize başvurusu yaptıysanız başvurunuzun işleme alınması ve sonuçlanması için 15-10 gün beklemeniz gerekir. Bazen bu süre 2 aya kadar çıkabilmektedir.

Vize başvurusu ülkenin denizaşırı kesimlerine yapılacak seyahat için yapılmışsa başvurunun işleme alınması ve sonuçlanması için 5 gün -3 hafta aralığında beklemeniz gerekir. Bu süreninde 2 aya kadar uzaması mümkündür. Bu nedenle vize için başvurunuzu olabildiğince erken yapmanız seyahatinizi aksatmamak açısından önemlidir.

Fransa Schengen Vizesi Başvurusunun Kabul Edilmemesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Fransa Schengen Vizesi Başvurusunun Kabul Edilmemesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Schengen vizesine başvuru yaptığınızda konsolosluk veya büyükelçilik tarafından vize başvurunuzun kabul edilmemesi mümkündür. Başvurunun reddedilmesi belge eksikliği, kriterlere uymama ve pek çok sebepten dolayı olabilir.

Red sonucunda vizenizin neden kabul edilmediğini öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun reddedilmesinde bir haksızlık olduğunu düşünüyorsanız karara itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz için büyükelçiliğe başvurabilirsiniz.

Vize red kararının yeniden incelenmesi için yaptığınız başvurunun kabul edilmemesi veya aynı sonucu almanız durumunda mahkemeyle itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Mahkemeyle karara itiraz etmek için red itibariyle 2 aylık bir süreniz vardır. Bu süre içinde Nantes idare mahkemesine itiraz başvurusunda bulunmanız gerekir.

Başvuru için kararın haksız olduğunu belirten Fransızca belgeler sunmalısınız. Böylelikle vize iptalinin haksız olduğunu mahkemeyle kanıtlayabilirsiniz. Ancak mahkeme yolunu tercih etmek isterseniz elinizde geçerli bir sebebin olması gerekir.

Fransa Schengen Vizesiyle Ülkeye Giriş Sınırlaması Var Mıdır?

Fransa Schengen Vizesiyle Ülkeye Giriş Sınırlaması Var Mıdır?

Fransa Schengen vizesiyle ülkeye giriş sınırlaması vardır. Bu sınırlama aldığınız vizenin türüne göre değişir. Elinizde bulunan vize bir üniforma vizesiyle iki türlü giriş hakkınız vardır. Bu giriş hakları tek giriş ve çoklu giriştir.

Elinizde tek girişli üniforma vizesi bulunuyorsa Schengen bölgesine bir kere giriş yapmanız mümkündür.

Bu nedenle çıkış yaptığınızda vize süreniz bitmese bile giriş yapmanız mümkün olmaz. Üniforma vizeniz çok girişli ise Schengen bölgesine ve Fransa’nın istediğiniz bölgelerine dilediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz. Çıkış yaptığınızda bölgelere tekrar girmeniz mümkün olur.

Sahip olduğunuz vizeniz sınırlı bölgesel geçerlilik vizesi yanı LTV ise Fransa dışında bulunan Schengen ülkelerine giriş yapmanız mümkün değildir. Ancak bunun için vizeyi kendi ülkenizden almış olmanız gerekir.

Schengen Vizesinin İptal Edilmesi Mümkün Mü?

Schengen Vizesinin İptal Edilmesi Mümkün Mü?

Schengen vizesinin iptal edilmesi mümkündür. Fransa hükümeti yabancı uyruklu olan kişilerin bu vizeyle ülkede bulunmaları durumunda bazı sebeplerin ortaya çıkmasıyla vizenin iptal edilmesini sağlar.

Bu iptal nedeniyle de kişilerin ülkeden ayrılmalarını ister. Vizenin iptal edilme sebepleri arasında vize sahibinin Fransa’ya yerleşmeye çalışması yer alabilir. Bu sebepler dışında vize sahibinin çalışma izni olmadan çalışma çabasında olması ve kamu düzenini tehlikeye atacak eylemlerde bulunması vizenin iptal edilme sebeplerinden birisidir.

Bunun için vizenizi iptal edilmesini istemiyorsanız bu sebepleri ortaya çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

Vizenizin iptal edildiğini öğrendiğinizde iptal kararını itiraz edebilme hakkınız vardır. Karara ikazı İçişleri Bakanlığı’na itiraz başvurusunda bulunarak yapabilirsiniz. Böylelikle iptal kararı tekrar değerlendirilir ve haksız karar alınması durumunda vizenizin iptal işlemi geri alınır. Bu sayede sizde vizenizle Fransa’da kalmaya devam edebilirsiniz.

Fransız Schengen Vizesiyle Çalışma İmkanım Var Mı?

Fransız Schengen Vizesiyle Çalışma İmkanım Var Mı?

Fransız Schengen vizesiyle ülkede çalışmanız mümkün değildir. Çünkü bu vize turizm, özel ziyaretler, toplantılara katılma, aile ziyareti, kursa katılma ve stajyerlik için alınabilecek bir vizedir. Ülkede çalışmayı düşünüyorsanız uzun süreli vizelerden almanız gerekir.

Böylelikle mesleğinize uygun bir işte çalışmanız mümkün olur. Ancak uzun süreli vize alabilmeniz için başvurunuzu kendi ülkenizden yapmanız gerekliliği vardır. Ayrıca vizenizden yararlanarak geçici çalışma izni almanızda mümkündür.

Fransa’da Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa’da Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa Schengen vizesiyle ülkeye gelmeyi düşünüyorsanız elinizde bulunan vizeyle ücretli çalışmalarda bulunmanız büyük oranda mümkün değildir. Ücretli çalışabilmeniz için geçici çalışma iznine sahip olmanız gerekir. İzni size iş verecek olan kişinin Fransa Çalışma Bakanlığı’ndan alması gerekir.

İşverenin başvuru yapması durumunda iznin verilmesi 10-15 gün içerisinde gerçekleşir. Sonrasında izin için gerekli belgeler işverene gönderilir. Sizin bu belgeyi kullanabilmeniz için ülkeye girişte sunmanız gerekir. Bu nedenle işvereniniz izin belgesini aldıktan sonra size gönderir ve sizde giriş esnasında vizeyle birlikte izninizi de gösterirsiniz.

Vize sahiplerinin ücretli olarak çalışmak için çalışma izni almasına gerek görülmeyen durumlar da vardır.

Çalışma izni almadan ülkede çalışması mümkün olan kişiler;

 • Seminerlerde çalışmak amacıyla gelenler
 • Kültür, sanat, bilim ve spor etkinliklerinde çalışmak amacıyla gelenler
 • Modellik ve sanatsal çekimlerde çalışma amacıyla gelenler
 • Misafir öğretim görevlisi olarak gelenler
 • Sanatçı olarak sanatını gösterme ve yayma amacıyla gelenler
 • Mimari, bt, yönetim, finans ve sigorta alanlarında uzman ve denetmen olarak çalışmak üzere gelenler

Ayrıca Fransa’ya gitmesi gereken bir işverenin ev işlerini görmek amacıyla ülkeye gelmesi gerekenlerin çalışma izni almalarına gerek yoktur. Bu işlerde çalışanlar ücretli olarak çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Sizlerde bu çalışma çeşitlerinden birisi için Fransa’da bulunacaksanız izin almanıza gerek yoktur.

Fransa’da Uzun Süreli Konaklama Yapmak Mümkün Mü?

Fransa’da Uzun Süreli Konaklama Yapmak Mümkün Mü?

Fransa’da uzun süreli konaklama yapmanız mümkündür. Ancak ülkeye geliş için kısa süreli vize aldıysanız uzun süreli konaklamanız mümkün olmaz aksine 90 güne kadar kalabilirsiniz. Ülkede 90 günden daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız uzun süreli vizelerden birisine başvurmanız gerekir. Ancak uzun süreli konaklama vizesini alabilmeniz için gerçekleştireceğiniz seyahatin amacının vizeye uygun olması gerekir.

Uzun süreli konaklama vizesini almanızı sağlayacak Fransa seyahat amaçlarınız şunlardır;

 • Akademik çalışmalara katılma amacıyla seyahat
 • Ücretli işte çalışma amacıyla seyahat
 • Aileyle bir araya gelme amacıyla seyahat
 • Yetenekli (çok) işte çalışma amacıyla seyahat
 • Değişim programlarına katılma amacıyla seyahat (öğrenci)

Uzun süreli vize hakkınızı kullanmak isterseniz Fransa içinden başvuruda bulunamazsınız. Başvuruyu yapmanız için yaşadığınız ülkede bulunan Fransa büyükelçiliğine başvurmanız gereklidir.

Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×