Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

Fransa Vize Başvurusu

Fransa eğitim, iş ve yaşam standartlarının yüksek olması sebebiyle yabancı vatandaşların gitmek istediği ülkeler arasında ilk sıralarda bulunur. Çeşitli amaçlar neticesinde ülkeye gitmek isteyenlerin ise amaçlarını gerçekleştirebilecekleri Fransa vizesine sahip olmaları gerekir.

Finlandiya Vize Formu ve Dilekçe 2022

Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bunun için vize almak isteyenlere yardımcı olması amacıyla Fransa için vize alma rehberi hazırladı. Sizlerde Fransa’ya gitmeyi düşünüyorsanız vize alma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Fransa'ya vize ücreti ne kadar?

Fransa vize ücreti vize türünü ya da ülkede bulunma sürecine göre farklı miktarlarda olabilir.

Fransa'ya vize almak zor mu?

Fransa Konsolosluğu tarafından verilen evraklar eksiksiz olarak hazırlanırsa Fransa vizesi almak hiç de zor olmaz.

Fransaya gitmek için ne gerekli?

Fransa’ya gitmek için ilk olarak vize gereklidir.

Kısa Süreli Ziyaretler İçin Fransa Schengen Vizesi

Ülkeye kısa süreli ziyaret yapmayı düşünüyorsanız Fransa Schengen vizesini alabilirsiniz. Bu vize sayesinde farklı amaçlarla 90 gün (en az ve 6 ay içinde) ülkede kalabilirsiniz. Ayrıca Fransa’ya girmek yanı sıra Schengen ülkelerine de geçiş yapabilirsiniz.

Bu vizeyi almak için Fransa’da kalış amaçlarınız şunlar olabilir;

 • Aile ziyareti
 • Turizm
 • Transit geçiş (Fransa havaalanından)
 • Eğitim (kısa süreli)
 • İş toplantısı
 • Konferans
 • Stajyerlik kaydı

Bu amaçlardan birisini gerçekleştirmek için Fransa’ya gitmek istiyorsanız Schengen vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Olan İşlemler

Fransa vizesine sahip olmak isterseniz başvuru için gerekli görülen işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemleri eksik yapmamak için başvuru planlaması yapabilir ve başvuru adımlarını sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Başvurunuz için ilk olarak başvuruyu yapacağınız büyükelçiliği belirlemekle başlayabilirsiniz. Gezinizi Fransa’ya sınırlı tutmak istiyorsanız Fransa büyükelçiliğini seçebilirsiniz. Ancak Schengen bölgelerine geçiş amacınız varsa en fazla hangi ülkede bulunacaksanız oraya ait vizeye sahip olmanız gerekir. Bu nedenle de o ülkenin büyükelçiliğine başvurabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız ülke büyükelçiliğine belirlediyseniz öncelikle vize için başvuru formu doldurdun. Sonrasında vize görüşme randevusu alın, belgelerinizi hazırlayın, randevuya katılın, vize ücretini ödeyin ve başvurunuzu tamamlayın.
Fransa vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/fransa-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Fransız Vizesi Başvuru Formunu Doğru Bilgilerle Doldurun

Fransız vizesiyle ülkeye kısa veya uzun süreli gitmek isterseniz vize çeşidinize bağlı olarak hazırlanan bir başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu form sayesinde vize işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Başvuru formunda vize merkezinin sizin hakkınızda merak ettikleri sorular bulunur ve sizin bu sorulara doğru aynı zamanda da düzgün cevaplar vermeniz gerekir. Bu formdaki tüm soruları kendinize uygun olacak şekilde cevapladıktan sonra kayıt ederek iki adet çıktısını alabilirsiniz. Aldığınız bu çıktıyı imzalayarak başvuru için hazırlayacağınız diğer belgelerin yanına koymanız gerekir.

Fransa vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/fransa-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Başvurunuzu Tamamlamak İçin Randevu Alın

Başvurunuzu Tamamlamak İçin Randevu Alın

Vize için gerekli olan başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuzun işleme alınabilmesi için bir mülakata/görüşmeye katılmanız gerekir. Görüşme Fransız büyükelçiliğinde veya ülkenize göre konsoloslukta yapılır.

Bu merkezlerden birinden görüşme için randevu almanız lazımdır. Randevuyu online olarak alıp tarihi not edebilirsiniz. Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak online randevu alma şansınız bulunmayabilir. Bu durumda konsolosluk veya büyükelçiliğe bizzat giderek şahsen randevu almanız gerekebilir.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Görülen Belgeleri Düzenleyin

Vize başvurusu için randevunuzu aldıysanız eğer randevu gününde teslim edeceğiniz vize belgelerini hazırlamanız gerekir. Hazırlamanız gereken belgeler Fransa büyükelçiliğine ait web sitesinde belirtilmiştir.

Alacağınız vizeye uygun belgelerin neler olduğunu öğrenerek hazırlayabilirsiniz. Bu belgeler arasında pasaport, geçmiş vizeler, pasaport fotoğrafı, konaklama ve gelir kanıtları gibi belgeler bulunur. Bu belgelerin doğru olmasına ve uygun dilde bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Büyükelçilikteki Randevuyu Tam Vaktinde Katılın

Fransız vizelerine yaptığın başvurunun işleme alınmaya başlayabilmesi için büyükelçilik veya konsolosluklarda yapılan randevuya katılmanız gerekir.

Bu randevunun saati size bildirildiği için tam vaktinde katılmanız önemlidir. Tam vaktinde katılamazsanız randevunuz iptal edilir ve ileri tarihe yeniden randevu almak zorunda kalabilirsiniz.

Vizeler için randevular klasik olarak gerçekleşir. Genellikle görüşmeniz 10 dakika içinde tamamlanır ve siz bu süre içinde memurun sorduğu soruları cevaplarsınız. Soruların içeriği Fransa seyahati, vize alma sebebi ve kişiliğiniz olur.

Görüşmeyi bitirdiğinizde başvuru yaptığınıza dair bir form hazırlanır ve forma imza atarak memura teslim edersiniz. Böylelikle başvuru için konsoloslukta yapacağınız işlem tamamlanmış olur.

Fransız Vizesine Başvurunun Gerçekleşmesi İçin Gereken Ücreti Ödeyin

Fransız Vizesine Başvurunun Gerçekleşmesi İçin Gereken Ücreti Ödeyin

Fransız vizelerine başvurunun tamamlanmasını sağlayan aşamalardan birisi vize başvurusu için gerekli olan ücretin ödenmesidir. Bu ücret ödenmeden işlemin başlaması mümkün değildir. Bu nedenle randevu öncesi veya sonrası mutlaka ücretin ödenmesi gerekir. Ücret makbuzunun konsolosluğa verilen belgeler arasında bulunması gerektiğinden genellikle randevudan önce ödeyerek belgelerinize makbuzunuzu da ekleyebilirsiniz.

Fransız vizelerine ödeyeceğiniz tutar ise başvuruda bulunacağınız vize çeşidine, uyruğunuza, yaşınıza ve muaflık durumunuza bağlı olarak değişir. Örneğin yaşınız 6-11 arasında ise vizeler için ücret ödemenize gerek yoktur.

Fransız Vizelerine Yapılan Başvuru Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransız vizelerine yapılan başvuruların sonuçlanması başvurunun yapıldığı vize türüne bağlı olarak değişir. Genel olarak vizeler için işlem süresi 5-20 gün olarak belirlenir. Ancak uzun süreli vize başvurusu yaptıysanız başvurunuzun işleme alınması ve sonuçlanması için 15-10 gün beklemeniz gerekir. Bazen bu süre 2 aya kadar çıkabilmektedir.

Vize başvurusu ülkenin denizaşırı kesimlerine yapılacak seyahat için yapılmışsa başvurunun işleme alınması ve sonuçlanması için 5 gün -3 hafta aralığında beklemeniz gerekir. Bu süreninde 2 aya kadar uzaması mümkündür. Bu nedenle vize için başvurunuzu olabildiğince erken yapmanız seyahatinizi aksatmamak açısından önemlidir.

Fransa Schengen Vizesi Başvurusunun Kabul Edilmemesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Fransa Schengen Vizesi Başvurusunun Kabul Edilmemesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Schengen vizesine başvuru yaptığınızda konsolosluk veya büyükelçilik tarafından vize başvurunuzun kabul edilmemesi mümkündür. Başvurunun reddedilmesi belge eksikliği, kriterlere uymama ve pek çok sebepten dolayı olabilir.

Red sonucunda vizenizin neden kabul edilmediğini öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun reddedilmesinde bir haksızlık olduğunu düşünüyorsanız karara itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz için büyükelçiliğe başvurabilirsiniz.

Vize red kararının yeniden incelenmesi için yaptığınız başvurunun kabul edilmemesi veya aynı sonucu almanız durumunda mahkemeyle itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Mahkemeyle karara itiraz etmek için red itibariyle 2 aylık bir süreniz vardır. Bu süre içinde Nantes idare mahkemesine itiraz başvurusunda bulunmanız gerekir.

Başvuru için kararın haksız olduğunu belirten Fransızca belgeler sunmalısınız. Böylelikle vize iptalinin haksız olduğunu mahkemeyle kanıtlayabilirsiniz. Ancak mahkeme yolunu tercih etmek isterseniz elinizde geçerli bir sebebin olması gerekir.

Fransa Schengen Vizesiyle Ülkeye Giriş Sınırlaması Var Mıdır?

Fransa Schengen Vizesiyle Ülkeye Giriş Sınırlaması Var Mıdır?

Fransa Schengen vizesiyle ülkeye giriş sınırlaması vardır. Bu sınırlama aldığınız vizenin türüne göre değişir. Elinizde bulunan vize bir üniforma vizesiyle iki türlü giriş hakkınız vardır. Bu giriş hakları tek giriş ve çoklu giriştir.

Elinizde tek girişli üniforma vizesi bulunuyorsa Schengen bölgesine bir kere giriş yapmanız mümkündür.

Bu nedenle çıkış yaptığınızda vize süreniz bitmese bile giriş yapmanız mümkün olmaz. Üniforma vizeniz çok girişli ise Schengen bölgesine ve Fransa’nın istediğiniz bölgelerine dilediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz. Çıkış yaptığınızda bölgelere tekrar girmeniz mümkün olur.

Sahip olduğunuz vizeniz sınırlı bölgesel geçerlilik vizesi yanı LTV ise Fransa dışında bulunan Schengen ülkelerine giriş yapmanız mümkün değildir. Ancak bunun için vizeyi kendi ülkenizden almış olmanız gerekir.

Schengen Vizesinin İptal Edilmesi Mümkün Mü?

Schengen Vizesinin İptal Edilmesi Mümkün Mü?

Schengen vizesinin iptal edilmesi mümkündür. Fransa hükümeti yabancı uyruklu olan kişilerin bu vizeyle ülkede bulunmaları durumunda bazı sebeplerin ortaya çıkmasıyla vizenin iptal edilmesini sağlar.

Bu iptal nedeniyle de kişilerin ülkeden ayrılmalarını ister. Vizenin iptal edilme sebepleri arasında vize sahibinin Fransa’ya yerleşmeye çalışması yer alabilir. Bu sebepler dışında vize sahibinin çalışma izni olmadan çalışma çabasında olması ve kamu düzenini tehlikeye atacak eylemlerde bulunması vizenin iptal edilme sebeplerinden birisidir.

Bunun için vizenizi iptal edilmesini istemiyorsanız bu sebepleri ortaya çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

Vizenizin iptal edildiğini öğrendiğinizde iptal kararını itiraz edebilme hakkınız vardır. Karara ikazı İçişleri Bakanlığı’na itiraz başvurusunda bulunarak yapabilirsiniz. Böylelikle iptal kararı tekrar değerlendirilir ve haksız karar alınması durumunda vizenizin iptal işlemi geri alınır. Bu sayede sizde vizenizle Fransa’da kalmaya devam edebilirsiniz.

Fransız Schengen Vizesiyle Çalışma İmkanım Var Mı?

Fransız Schengen Vizesiyle Çalışma İmkanım Var Mı?

Fransız Schengen vizesiyle ülkede çalışmanız mümkün değildir. Çünkü bu vize turizm, özel ziyaretler, toplantılara katılma, aile ziyareti, kursa katılma ve stajyerlik için alınabilecek bir vizedir. Ülkede çalışmayı düşünüyorsanız uzun süreli vizelerden almanız gerekir.

Böylelikle mesleğinize uygun bir işte çalışmanız mümkün olur. Ancak uzun süreli vize alabilmeniz için başvurunuzu kendi ülkenizden yapmanız gerekliliği vardır. Ayrıca vizenizden yararlanarak geçici çalışma izni almanızda mümkündür.

Fransa’da Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa’da Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Fransa Schengen vizesiyle ülkeye gelmeyi düşünüyorsanız elinizde bulunan vizeyle ücretli çalışmalarda bulunmanız büyük oranda mümkün değildir. Ücretli çalışabilmeniz için geçici çalışma iznine sahip olmanız gerekir. İzni size iş verecek olan kişinin Fransa Çalışma Bakanlığı’ndan alması gerekir.

İşverenin başvuru yapması durumunda iznin verilmesi 10-15 gün içerisinde gerçekleşir. Sonrasında izin için gerekli belgeler işverene gönderilir. Sizin bu belgeyi kullanabilmeniz için ülkeye girişte sunmanız gerekir. Bu nedenle işvereniniz izin belgesini aldıktan sonra size gönderir ve sizde giriş esnasında vizeyle birlikte izninizi de gösterirsiniz.

Vize sahiplerinin ücretli olarak çalışmak için çalışma izni almasına gerek görülmeyen durumlar da vardır.

Çalışma izni almadan ülkede çalışması mümkün olan kişiler;

 • Seminerlerde çalışmak amacıyla gelenler
 • Kültür, sanat, bilim ve spor etkinliklerinde çalışmak amacıyla gelenler
 • Modellik ve sanatsal çekimlerde çalışma amacıyla gelenler
 • Misafir öğretim görevlisi olarak gelenler
 • Sanatçı olarak sanatını gösterme ve yayma amacıyla gelenler
 • Mimari, bt, yönetim, finans ve sigorta alanlarında uzman ve denetmen olarak çalışmak üzere gelenler

Ayrıca Fransa’ya gitmesi gereken bir işverenin ev işlerini görmek amacıyla ülkeye gelmesi gerekenlerin çalışma izni almalarına gerek yoktur. Bu işlerde çalışanlar ücretli olarak çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Sizlerde bu çalışma çeşitlerinden birisi için Fransa’da bulunacaksanız izin almanıza gerek yoktur.

Fransa’da Uzun Süreli Konaklama Yapmak Mümkün Mü?

Fransa’da Uzun Süreli Konaklama Yapmak Mümkün Mü?

Fransa’da uzun süreli konaklama yapmanız mümkündür. Ancak ülkeye geliş için kısa süreli vize aldıysanız uzun süreli konaklamanız mümkün olmaz aksine 90 güne kadar kalabilirsiniz. Ülkede 90 günden daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız uzun süreli vizelerden birisine başvurmanız gerekir. Ancak uzun süreli konaklama vizesini alabilmeniz için gerçekleştireceğiniz seyahatin amacının vizeye uygun olması gerekir.

Uzun süreli konaklama vizesini almanızı sağlayacak Fransa seyahat amaçlarınız şunlardır;

 • Akademik çalışmalara katılma amacıyla seyahat
 • Ücretli işte çalışma amacıyla seyahat
 • Aileyle bir araya gelme amacıyla seyahat
 • Yetenekli (çok) işte çalışma amacıyla seyahat
 • Değişim programlarına katılma amacıyla seyahat (öğrenci)

Uzun süreli vize hakkınızı kullanmak isterseniz Fransa içinden başvuruda bulunamazsınız. Başvuruyu yapmanız için yaşadığınız ülkede bulunan Fransa büyükelçiliğine başvurmanız gereklidir.

Fransa Vize Randevu

Fransa vize randevu işlemleri ile vize başvurularının yerine getirilmesine imkan verilmektedir. Vize randevu adımlarının tamamlanma sürecinin sonrasında gün ve ay kısmında değişiklik yapmak isterseniz, anında yetkililer ile iletişim kurabilirsiniz. Revizyon yapılmasına imkan verilmektedir.

Fransa vize randevusu almak isteyen kişilerin kendilerine uygun gün ve saati belirlemelerinin sonrasında bu randevuya belgeleri derlemiş şekilde gelmeleri istenmektedir. Pandemi koşulları sebebi ile randevulu işlem gerçekleştirme sürecinin daha büyük önem kazandığı görülmektedir.

Fransa vize ne zaman açılacak; pandemi sebebi ile henüz turistik giriş adımlarının açılmadığı görülmektedir. Bunun için Konsolosluğun uyarılarını yakından takip ederek salgına dair hangi kısıtlamaların mevcut olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fransa Konsolosluğu ne zaman açılacak; konsolosluk hizmet vermeye devam etmektedir. Sadece artık randevulu şekilde konsolosluğa gelmeniz ve geldiğiniz süreçte belgeleri derlemiş durumda olmanız gerekir.

Fransa vize başvuruları ne zaman açılacak; vize alma adımlarında herhangi bir sorun söz konusu değildir. Fakat turistik giriş adımlarında ülkeye dair kısıtlamalar mevcuttur. Konsolosluğu ya da Türkiye Dışişleri Bakanlığını takip ederek bu konuda hangi adımların atıldığına dair daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fransa vize başvurusu yapılırken kişilerin özellikle pasaportlarını eksiksiz biçimde sunmaları gerekmektedir. Pasaportun gün ve tarihine dair herhangi bir güncellik sorunu varsa vize alma adımlarının sizin için daha zor bir hale geleceğinin de belirtilmesi gerekir.

Fransa vize başvuruları ne zaman başlayacak; vize başvurularını belgeleri eksiksiz bir biçimde ileterek sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda bir kısıtlama söz konusu değildir. Kısa süreli kalmak isteyen kişiler C tipi, uzun süreli kalmak isteyen kişiler de D tipi vize alacaktır.

Fransa vizesi ne zaman açılacak; vize alma adımlarını sağlık sigortası ve seyahat sigortasından taviz vermeden yerine getirme hakkınız bulunmaktadır. Ülkeye giriş adımında bu tür koşulların koyulmasının en temel sebebi ülkeye giriş yapan kişilerin ekonomi ya da sağlık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmamasıdır.

Fransa vize başvuru formu doldurulurken herhangi bir bilginin yanlış girilmesi durumunda başvurunuzun dikkate alınmayacağının belirtilmesi gerekir. Başvurunuz ret yanıtı alırsa konsolosluk tarafından belirtilen zaman aralıklarında reddi itiraz adımını yerine getirebilirsiniz.

Fransa Vize Ücreti 2021

Fransa vize ücreti 2021 senesinde 80 Euro olarak belirlenmiştir. Fransa vizesi aynı zamanda Schengen kapsamındadır. Dileyen kişiler Schengen başvurusunda bulunurken dileyen kişiler de ulusal vize başvurusunda bulunabilir.

Almanya vize ücreti de aynı şekilde 80 Eurodur. Almanya vize ücret detaylarına dair ödeme adımlarını dilediğiniz yöntem üzerinden yerine getirme hakkınız vardır. Bu konuda bir kısıtlama getirilmemiştir.

Almanya vize ücreti 2021 ödemesini yapmanızın hemen sonrasında size sunulan makbuzu da muhafaza etmelisiniz. Makbuzun haricinde, dijital olarak da ödeme yapıldığına dair bilgilendirme adımları yapılacaktır.

Fransa’ya gitmek için ne kadar para lazım; vize ücreti, uçak ve kalacak yerin ücreti, danışmanlık firmasının aracılık ücreti gibi kalemlerin yanı sıra Fransa’ya giriş adımında hesabınızda belirli bir tutar nakdin de bulunması gerekir.

Fransa vize ücreti dışında talep edilen bu nakit tutarın istenme sebebi ülkeye giriş sonrasında meydana gelecek olan masrafların, nasıl karşılanacağıdır. Ülkeye giriş yapan kişilerin maddi durumlarına ilişkin bilgilendirme bu şekilde yerine getirilecektir.

Fransa vize ücretleri 2021 yılında 80 Euro olarak belirlenmiş ve açıklanmıştır. Bu vize harç ücretinin yanı sıra danışmanlık firmalarına da ayrıca bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Schengen vizesi ücreti 80 Eurodur. Her sene bu ücret tutarında değişimler ve güncellemeler meydana gelebilecektir. Danışmanlık firmalarından bu konuda yardım almak tüm evrakların derlenmesi ve başvurunun yönetilmesi konusunda büyük kolaylıklar sunacaktır.

Fransa vize başvuruları ne zaman açılacak; başvurular açıktır. Fakat turist vizesi ile ülkeye giriş konusunda pandemi kısıtlamalarının devam ettiği belirtilmelidir. İlerleyen günlerde bu kısıtlamalar da ortadan kalkacaktır.

Başvuru sürecine dair verilen bilgiler ya da başvuru formuna ilişkin bir sorun olması durumunda ret yanıtı alacağınızı bilmelisiniz. Başvuru adımlarına dair tüm sürecin profesyonel danışmanlık firmaları tarafından yerine getirilmesi sizin için daha verimli olacaktır.

Fransa öğrenci vize ücreti ödeme adımlarının sonrasında vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda kişilerin başvuru adımında ödemiş oldukları tutarın iade edilmeyeceğinin de ayrıca iletilmesi gerekmektedir. Bu durum sadece Fransa için geçerli değildir. Aynı zamanda tüm Avrupa ülkelerinde de geçerlilik devam etmektedir.

FRANSA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Aşağıda listelenen vize başvuru formlarını indirerek lütfen bizimle +90 (850) 308 22 13 numaradan bağlantı kurunuz.
FRANSA TİCARİ BELGELER FRANSA TURİSTİK BELGELER
Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon Türkçe Dilekçe Listesi
Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize için başvuru yapacaksanız Vize Rejim Tablosuna lütfen vize alacağınız ülke için göz atınız.
Önemli! Pasaportunuzda geçerlilik süreniz, seyahat süreniz dışında 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Fransa Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022) Video;

Fransa Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×