Kanada Vize Evrakları: Güncel Liste 2023

Kanada Vize Gerekli Evraklar Neler?

Kanada vizesi muafiyetine sahip olan ülkelerin vatandaşı değilseniz Kanada’ya gidebilmeniz için Kanada vizesinin sahibi olmanız gerekir. Bu vizeyi alabilmek için ilgili konsolosluk veya elçiliklere başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak resmi başvuru öncesinde IRCC web sitesine girerek hazırlamanız gereken belge ve formların neler olduğunu öğrenmelisiniz.

Kanada Vize Reddi ve Çözümü (2023)

Kanada Vizesi Belgeleri

Kanada vizesi başvuru işlemleri ve belgeleriniz alacağınız vize türüne bağlı olarak belirlenir. Kanada’ya ziyaret için gidecekseniz ziyaretçi vizesi belgelerini öğrenci olarak gidecekseniz öğrenci vizeleri belgelerini hazırlamanız gerekir. Ancak tüm Kanada vizelerinde standart olan belgelerde vardır.

Kanada vize için bankada ne kadar para olmalı?

Kanada vizesi almak için istenen belgeler arasında banka hesap dökümü yer almaktadır. Başvuru sahibinin banka hesap döküm bakiyesi en az 4000 lira olmalıdır.

Kanada vizesi kaç günde çıkar 2023?

Kanada vize işlemlerinin sonuçlanma süresi vize türüne göre farklılık göstermektedir, ortalama 2 ila 6 hafta arasında başvurular sonuçlanmaktadır.

Kanada vizesi almak kolay mı?

Seyahatin amacına uygun vize şartlarının sağlanması ve doğru vize kategorisine başvuru yapılması halinde Kanada vizesi almak kolaydır.

Kanada vizeleri başvurusunda sizden istenebilecek standart belgeler ise şunlardır;

Kanada Vize Evrakları: Güncel Liste 2021
Kanada Vize Evrakları: Güncel Liste
 • Pasaportun aslı (geçerli olmalı)
 • Kanada vizesi için IRCC üzerinden doldurulacak başvuru formu
 • Vize ücreti makbuzları
 • Pasaport fotoğrafları
 • Mali kanıt belgeleri
 • Medeni durumu gösterir belgeler
 • Ülkeye geri dönüş kanıt belgeleri
 • Tıbbi tedavi sonuç belgeleri
 • Adli sicil belgeleri
 • Davet mektubu
 • Seyahat amacını belirten belgeler

Standart belgelerin dışında vize türüne göre sizden istenen belgeleri şartlara uygun bir şekilde ve eksik olmadan teslim etmeniz gerekir. Böylelikle vizenizin kabul edilme oranı artar.

1. IRCC Listesinde Bulunan Belgeler

Kanada vizesi başvurularında gerekli olan belgeleri öğrenmek için IRCC web sitesini inceleyebilirsiniz. Bu site üzerinden indireceğiniz başvuru paketinde hazırlamanız gereken belgelerle doldurmanız gereken formlar bulunur.

Bu paket içerisinde yer alan tüm belgeleri hazırlamalı ve formların çıktılarını doldurulmuş olarak alıp diğer belgelerle birlikte teslim etmelisiniz.

Başvuru paketinde pasaport fotokopisi, vize ücreti, mali durum kanıtı, fotoğraf ve diğer belgeleri hazırlamanız gerektiği anlatılır. Ancak pakette belirtilen belgeler dışında kalan belgelerinde sizden istenebilme ihtimali bulunur.

2. Pasaport Ve Pasaport Bilgileri

Kanada vizesini alabilmeniz için en önemli gereklilik bir pasaportunuzun olmasıdır. Bu pasaport geçerli olan bir pasaport olmalıdır. Başvuruda pasaportunuzun fotokopisini yetkililere sunarsınız. Fotokopilerde kişisel bilgileriniz, pasaport son kullanma tarihi ve numara bilgileri yer alır.

3. Vize Ücreti Makbuzları

Kanada vizesini alabilmeniz için vize ücretini ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi yaptığınızda size verilecek olan makbuzu saklamalısınız. Çünkü bu makbuz vize randevusunda Kanada konsolosluğu görevlilerine teslim edeceğiniz belgeler arasında bulunması gereken bir makbuzdur. Vize için 100 CAD ödersiniz. Bu ücret dışında size belirtilen işlem ücretini ödemeli ve bu ücretin makbuzunu da dosyanıza eklemelisiniz.

>>>  vizerandevu.com/kanada-vize-ucreti/

4. Pasaport Fotoğrafları

Başvurularınız için fotoğraf sunmanız gerekir. Bu fotoğraf pasaportta kullanılacak fotoğraftır. Bu nedenle fotoğrafın özelliklerinin Kanada tarafından belirlenmiş standartlarda olması gerekir. Aksi takdirde fotoğrafınız uygun olmayacağından başvurunuz reddedilir. Standartlara uygun şekilde yeni çekilmiş 2 fotoğrafı vermelisiniz.

5. Mali Kanıt Belgeleri

 • Kanada’da bulunacağınız süre boyunca mali sıkıntı yaşamayacağınızı, ülkede barınabileceğinizi ve ailenize bakabileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Bunun için mali kanıt belgelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Mali kanıt olarak sunabileceğiniz belgeler arasında yıllık kazanç bilgisi belgesi, banka ekstreleri ve arkadaşlarınızın size mali destek sağlayacağının kanıtı olan belgeler vardır.
 • Bu belgeler bulunduğunuz ülkeye göre değişebilir. Bu nedenle başvurunuz sırasında hangi belgeleri mali durumunuzu kanıtlamak için sunabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

6. Medeni Durumu Gösterir Belgeler

Vize gereksinimleri arasında medeni durumu gösterir belgeler de bulunur. Bu belgelerin fotokopilerini hazırladığınız belge dosyasına eklemelisiniz.

Medeni durum belgeleri arasında evlilik cüzdanı, ölüm belgesi, boşanma belgesi ve çocuklar için doğum belgesi yer alır. Ayrıca ülkenize bağlı olarak ulusal kimlik ve ev kayıt belgelerinizin fotokopilerini de sunmanız gerekir.

7. Ülkeye Geri Dönüş Kanıt Belgeleri

 • Kanada vizesine sahip olabilmeniz için vize görevlilerini vizeniz sona erdiğinde kendi ülkenize geri döneceğiniz konusunda ikna etmeniz şarttır.
 • Görevlileri ikna için ülkenize geri dönüş kanıtları sunmalısınız. Kanıt belgesi olarak çalışma durumunuzu gösteren bir belge sunabilirsiniz. Bu belgede bir işinizin olduğu, Kanada dönüşü çalışmaya devam edeceğiniz ve iş pozisyonu gibi bilgiler yer alır ve işveren tarafından hazırlanır.
 • İş yanı sıra kanıt olarak mülk belgelerinizi sunabilirsiniz. Ülkenizde bir evinizin veya dükkanınızın olduğunu tapuyla veya kira sözleşmesiyle kanıtlayabilirsiniz.
 • Bunlar dışında evliyseniz eş ve çocuklarınıza, yaşlı aile üyeleriniz varsa ailenize bakma zorunluluğunuz olduğunu kanıt olarak gösterebilirsiniz. Böylelikle görevliler sizin ülkenize geri dönüş yapacağınıza inanabilirler.

8. Tıbbi Muayene Sonuç Belgeleri

Kanada vizesinden yararlanarak Kanada’ya gidebilmeniz için tıbbi muayene olmanız ve bu sonuçları sizden istenen belgeler arasına koymanız gerekir. Bu muayene kayıtlarının olumlu olması yani sağlıklı olmanız gerekir. Kanada sağlıklı olan kişilerin ülkeye girişine izin verdiği için sağlıklı değilseniz vize almanız ve ülkeye gitmeniz mümkün değildir.

Tıbbi muayene belgelerini Kanada’da 6 ay üzerinde kalmayı planlıyorsanız almanız zorunludur. Daha az süreli kalımlarda özellikle insanlarla yakın durumda çalışmıyorsanız bu belgeye ihtiyacınız yoktur.

Uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız tıbbi muayene belgesini herhangi bir doktorda muayene olarak veremezsiniz. Bu belgenin geçerli olması için doktorun panel hekimi olması gerekir. Panel hekim bilgilerini vize başvurusu için kullanacağınız IRCC web sitesini inceleyerek öğrenebilirsiniz.

9. Adli Sicil Belgeleri

Kanada’ya gidebilmeniz için adli sicil kaydınızın temiz olması gerekir. Bu kayıt sayesinde Kanada’da tehlikeli bir durumda bulunmayacağınız ve geçmişte tehlikeli girişimlerde yer almadığınız kanıtlanır. Tehlikeli olmadığınız kanıtlayan bu belgeyi ülkenizde alabilirsiniz.

10. Davet Mektubu

Kanada için başvurduğunuz vize türlerine bağlı olarak davet mektubu almanız gerekebilir. Bu mektubu hazırlayacak olan kişi Kanada’da bulunan bir akrabanız, arkadaşınız veya iş yapacağınız bir isim olabilir. Size mektup gönderecek olan kişi hukuki açıdan sizden sorumlu olmaz. Ancak vize işlemlerinizin eksiksiz tamamlanabilmesi için bu davet mektubuna ihtiyaç duyarsınız.

Davet mektubunda hem size hem de mektubu yazan kişiye ait bilgilerin yer alması gerekir. Bu bilgiler arasında şunlar vardır;

 • Sizin doğum günü, adres, telefon numarası bilgileriniz
 • Kanada’da kalmayı planladığınız süre, kalacağınız yer
 • Finansal destek planlarınız
 • Davet mektubunu yazan kişiyle ilişkiniz
 • Davet mektubunu yazan kişinin adı, doğum tarihi, adresi ve telefon numarası
 • Mektup sahibinin Kanada’da vatandaş olarak mı daimi oturma izni ile mi bulunduğu
 • Mektup sahibinin aile bilgileri ile evinde kaç kişinin yaşadığı
 • Mektup sahibinin iş bilgileri
 • >>> Davetiye örnekleri  vizerandevu.com/vize-davet-mektubu/

Davet mektubu alabilmeniz ve bu mektuptan yararlanabilmeniz için mektup sahibinin mutlaka Kanada vatandaşı ya da daimi ikametgahla Kanada’da bulunuyor olması gerekir.

11. Seyahat Amacını Belirten Belgeler

 • Kanada vizesine alabilmeniz için Kanada’ya gidiş için bir amaç taşımanız gerekir. Bu amaç başvuru esnasında size sorulacağından seyahat amacınızı belirten belgeleri sunmanız şarttır. Bu belgelerden birisi sponsor tarafından Kanada’ya davet edilmeniz durumunda sponsorunuzun göndereceği davet mektubu olur.
 • Bunun dışında Kanada’da bulunan bir yakınınız varsa o kişi sizin ziyaret amacınızı destekleyebilir. Bu durumda söz konusu kişinin iletişim bilgilerini yetkililere verebilirsiniz.
 • İş, toplantı, etkinlik ve diğer durumlar için Kanada’ya gitmeniz gerektiğinde ise davet mektubu, etkinlik giriş bileti ve uçak rezervasyonu gibi amacınıza uygun olacak belgeleri sunabilirsiniz.
 • Konaklama belgesi >>>  vizerandevu.com/vize-basvurusu-otel-rezervasyonu/

12. Reşit Olmayan Kişiler İçin Belirlenen Vize Şartları

 • Yetişkin bireyler kadar reşit olmayanlar da Kanada vizesi alarak ülkeye gitme şansı bulabilirler.
 • Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarında belirlenmiş olan şartlara uymaları gerekir. Çocukların Kanada vizesini alabilmeleri için gerekli olan en önemli belgeler pasaport ve doğum belgeleridir.
 • Bu belgeler dışında kalan belgeler ise çocukların Kanada’ya yapacakları seyahat şekline bağlı olarak değişir.

13. Çocukların Kanada’ya Seyahat Şekline Bağlı Olarak Teslim Etmeleri Gereken Belgeler

Çocuklar vize alarak Kanada’ya tek başlarına, ebeveynleri ile veya vasileri olan kişilerle seyahat edebilirler. Bu durumda Kanada yetkililerine teslim etmeleri gereken belgeler değişir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Çocuklar Kanada’ya yalnız seyahat edeceklerse ebeveynleri ve vasilerinin hazırlamış olduğu izin belgesini vize gereksinim belgeleri arasına eklerler. Söz konusu izin belgesi Fransızca veya İngilizce yazılmalıdır. Belgede izin veren ebeveyn yada vasinin kimlik, adres ve telefon bilgileri yer almalıdır. Bunun dışında ise çocuk Kanada’ya gittiğinde kimin bakacağı, nerede kalacağı gibi bilgilerin izin belgesinde yer alması gerekir.
 • Çocuklar ebeveynlerinden birisiyle Kanada’ya gideceklerinde diğer ebeveynin izin belgesi yetkililere sunulur. Bu belge üzerinde ise çocukla seyahat etmeyen ebeveynin pasaport bilgileri, adres bilgileri, telefon numaraları ve nüfus cüzdanı fotokopisi bulunur.
 • Boşanmış ebeveynlerin velayeti ortak paylaşması durumunda vize alınabilmesi için ebeveynlerin izin belgesi ile velayet belgesi kopyasının verilmesi gerekir. Tek velayet varsa kararname belgesi verilir.
 • Ebeveynlerden birisinin vefat ettiği durumda ölüm belgesi sunulur.
 • Çocuğun vasisi ile birlikte Kanada’ya gitmesinin gerektiği durumlarda vesayet belgesinin verilmesi gerekir. Ayrıca evlat edinme durumu varsa evlat edinme belgesi sunulmalıdır.
 • Vasi veya ebeveyn olmayan kişilerde ziyaret edilecekse ebeveyn veya vasiden alınan izin belgesi, ebeveyn bilgilerini içeren belgelerin teslim edilmesi gerekir.

14. Meslek gruplarına göre güncel evrak listesi

Kanada başkonsolosluğunun bu sene güncel olarak belirlediği ve belirtilen sıralamaya göre hazırlanmasını istediği eksiksiz evrak listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. >>>  vizerandevu.com/vize-basvurusu-gerekli-evraklar/

Bu belgelerin dışında ise Kanada görevlilerinin çocuk için isteyebileceği diğer belgelerin hazırlanarak zamanında görevliye teslim edilmesi gerekir.

Kanada vize başvurusu yapmak, vize evrak bilgilerini almak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/kanada-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Kanada Vize Evrakları: Güncel Liste 2023 Video;

Kanada Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×