Doğum Yapma Amaçlı Kanada Vizesi

Doğum Yapma Amaçlı Kanada Vize Başvurusu

Geçici oturma vizeleri arasında, hamile kadınların sadece doğum yapmak için Kanada’ya gitmelerine olanak sağlayan bir vize vardır. Hamile kadınların Kanada’ya seyahat edebilmesinin önünü açan bu vize sayesinde hamile kadınlar Kanada’ya seyahat edebilir. Bu sayede vize başvurusunu değerlendiren yetkililer seyahat etmek isteyen kişinin hamilelik durumunu göz önünde bulundurur, sırf hamile diye ülkeye girişi konusunda herhangi bir sınırlamanın getirilmesi bu kriter ile ortadan kaldırılmıştır.

Kanada’da Doğum Yapma Vizesi Nedir?

Kadınların Kanada’da doğum yapmasına izin veren vize, geçici bir oturma iznidir. Söz konusu oturma izninde yetkililerin incelediği prosedürler kadının hamilelik durumunun göz önünde bulundurulması dışında tamamen aynıdır.

Doğum yapma vizesinin süresi ise 6 aydır, bu süreçte Kanada’ya seyahat eden hamile kadın Kanada’nın hastanelerinde tıbbi yardım ücretini ödedikten sonra doğum yapabilir. Ancak söz konusu vize ile Kanada’da devamlı kalınamadığı gibi vize sahibi Kanada’ya vatandaşlık başvurusu da yapamaz.

Doğum gerçekleştikten sonra doğan çocuk otomatik olarak Kanada vatandaşı kabul edilir. Çocuğun ebeveynleri bu durumdan yararlanarak mukim veya Kanada vatandaşı olmamasına rağmen Kanada pasaportu talep edebilir.

Kanada’da Doğum Yapabilmek İçin Gerekli Vize Kriterleri Nelerdir?

Doğum yapmak için Kanada’ya seyahat etmek isteyen kadının, Kanada’ya seyahat etmesine izin veren bir vize alabilmesi için karşılaması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler Ziyaretçi Vizesinin kriterleri ile aynıdır.

Bu durumun nedeni ise Kanada konsolosluğunun hamilelik durumunu özel bir durum olarak görmemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak kadının hamileliği riskli ve Kanada’da tıbbi yardım alması şart ise bu durum özel bir sebep olarak kabul edilir. Bu durumun dışında vize kriterleri aşağıda belirtildiği gibidir.

Doğum Yapma Amaçlı Kanada Vizesi
Doğum Yapma Amaçlı Kanada Vizesi
 • Tüm geçici oturma vizeleri için belirlenen kriterler geçerlidir.
 • Kanada hastanelerinde doğum yapmak için gereken para banka hesabınızda bulunmalıdır.
 • Kanada konsolosluğunun istemesi halinde hamile kadını tıbbı muayeneden geçirme hakkı vardır. Bu durum riskli hamileler için geçerli olsa da her zaman söz konusu ihtimal mevcuttur.

Yukarıda belirtilen gereksinimlerin karşılanmaması halinde Kanada Konsolosluğu daha fazla kanıt isteyecektir. Bu durumda Kanada konsolosluğunu ikna etmek için daha fazla belgenin konsolosluğa sunulması gereklidir.

Doğum Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada’da doğum yapabilmek için geçici oturma izni alınmalıdır, oturma izni için gereken evraklar ise şöyledir;

 • Kanada Vize Belgeleri
 • Kanada Seyahati için ve Kanada’da Doğum Yapabilmek İçin Gerekli Hastane Ücretini Karşılayabileceğinizi Gösteren Banka Hesap Özeti veya Diğer Finansal Belgeler
 • Önceden Rezerve Edilmiş Uçak Biletiniz var ise Seyahat Güzergahınızı Belirten Belge ve Kanada’da Doğum Yapmak İstediğinizi Belirten Bir Açıklama
 • Mümkünse Arkadaşlarınızdan veya Aile Üyelerinden bir Davet Mektubu
 • Kanada Hükümetinin Size Neden Doğum Yapma Vizesi Vermesi Gerektiğini Anlattığınız Açıklama Mektubu
 • İki Adet Fotoğraf

Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak eğer İngilizce, Fransızca veya başka bir dilde belgeleriniz var ise, söz konusu belgeleri tercüme ettirmelisiniz ve tercümeleri yetkili bir tercümana doğrulatmalısınız.

Kanada Doğum vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/kanada-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Doğum Vizesi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada’ya doğum yapmak için seyahat etmek istiyorsanız vize başvurusunda bulunmanız gereklidir. Başvuru süreci Ziyaretçi Vizesi ile hemen hemen aynı da olsa izlemeniz gereken birkaç farklı adım vardır.

 • Doğum yapma amaçlı Kanada vizesi için uygun olup olmadığınızı kontrol edin.
 • Doğum yapma vizesi için gerekli belgeleri ibraz edin.
 • Başvurunuzu gönderin.
 • Başvurunuzun işleme alınmasını bekleyin ve ek bilgi talep edilirse talepleri yanıtlayın.
 • Pasaportunuzu damgalanmak için gönderin.

Başvurunuzun herhangi bir bölümünde hamile olduğunuzu kesinlikle belirtmelisiniz, size vize verilip verilmeyeceği kesin olmadığından hamileliğinizi belirtmediğiniz durum, Kanada konsolosluğu tarafından hamileliğinizi gizlediğiniz algısına neden olacaktır. Bu durum yanlış beyan olarak kabul edileceği için vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Bu sebeple Beyan Mektubunuzun herhangi bir bölümünde Kanada’yı ziyaret etmek istediğinizi ve aynı zamanda hamile olduğunuzu belirtmelisiniz.

Başvuru formlarında yer alan tıbbi bir rahatsızlığınız var mı, bölümüne hayır demelisiniz, Kanada Hükümeti hamileliği tıbbi bir durum olarak nitelendirmez.

Tüm belgeleri tamamladıktan ve gönderdikten sonra vize başvuru ücretini ödemelisiniz, tüm bu işlemlerin ardından başvurunuz tamamlanacaktır.

Doğum Vizesinin Ücreti Ne Kadardır?

Doğum yapma vizesi için belirlenen ücret tüm geçici oturma izni vizeleri ile aynıdır. Biyometrik bilgilerinizi vermeniz gerektiği durumlarda başvuru için 100 CAD ödemelisiniz. Söz konusu miktara ek olarak 85 CAD ödemenizde gerekecektir. Vizenizin onaylanması halinde pasaport işlemleri için ise ortalama 45 CAD ödemelisiniz.

Kanada Doğum Yapma vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/kanada-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Doğum Vizesi İşlem Süresi

Doğum vizesi için işlem süresi kesin olmamakla beraber 1 ile 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum Kanada konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Vizenin Kanada’da doğum yapmak amacıyla istendiği düşünüldüğünde doğum tarihiniz yaklaşmadan yukarıda belirtilen sürelerden önce başvuru gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu konuda hamileliğinizin evresine bağlı olarak ortalama 7-8 hafta öncesinden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Doğum tarihinizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Doğum Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Tüm geçici oturma izni içeren vizelerde olduğu gibi doğum vizesinin de geçerliliği 6 aydır. Ancak konsolosluk bazı durumlarda daha uzun süreli vize de verebilir. Söz konusu durum pasaportunuzun süresi dolana kadar geçerlidir, bu durumda da tek bir seferde 6 aydan fazla Kanada’da kalamazsınız.

Doğum Vizesine Sahip Kişinin Yakınları Bu Vize ile Kanada’ya Gelebilir mi?

Doğum vizesi, geçici vize olduğundan eşiniz, çocuklarınız veya diğer aile üyeleri aynı vize ile Kanada’ya seyahat edemez. Kanada’ya seyahat edebilmeleri için sizin yaptığınız gibi geçici oturma izni içeren vizelerden herhangi birine başvurmaları gereklidir. Kanada Konsolosluğunun sizi bir aile olarak Kanada’ya alabilmesi için vize başvurusunu birlikte göndermelisiniz.

Doğum Yapma Amaçlı Kanada Vizesi Video;

Kanada Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×