Geçici Kanada Vizeleri

Geçici Kanada Vizesi Başvuru

Kanada, oldukça beğenilen ve imkanları sebebiyle tercih edilen bir ülkedir. Turistlik amaçla Kanada’yı ziyaret etmek isteyenler olduğu gibi eğitim veya Kanada’da bulunan arkadaşlarını ziyaret etmek için gidenlerin sayısı da oldukça fazladır. Kanada’yı ziyaret edebilmek için ise Kanada vizesi almak zorunludur.

İki türlü Kanada vizesi vardır, söz konusu türler aşağıda belirtildiği gibidir;

Geçici Kanada Vizeleri
Geçici Kanada Vizeleri
 • Geçici Kanada Vizesi: Sınırlı süre ile Kanada’da kalabilmek için alınan vizedir.
 • Kalıcı Kanada Vizesi: Kanada’da yaşamak isteyenlerin veya uzun süre konaklamak isteyenlerin alması gereken vizedir.

Geçici Kanada Vizesi Nedir?

Geçici Kanada vizesi, Kanada’da maksimum 6 ay veya daha kısa süreli kalmak için gereken vizedir. Geçici Kanada vizesine başvurduğunuzda geçici ikamet adı verilen bir ikamet edinmiş olursunuz, bu sayede Kanada’da maksimum 6 aya kadar kalabilirsiniz.

Geçici Kanada vizesi, sahibinin Kanada’ya girmesine ve ziyaret amacını tamamlamasına izin verir. Vizenin maksimum süresi dolduğunda ise vize sahibinin ülkesine dönmesi gerekmektedir. Geçici vize sahibi kişiler, statüsünü daimî vize türüne çevirebilmek için birtakım kriterleri karşılamalıdır. Daimî vize sahibi olunmadan Kanada’da 6 aydan fazla kalınması yasa dışı kabul edilir ve bu duruma izin verilmez.

Geçici vizeler, başvuru sahibinin kalmayı planlandığı süre kapsamında veya daha uzun süreli verilebilir Burada karar yetkisi Kanada Konsolosluğunun elindedir, Konsolosluk, maksimum 6 aydan daha fazla vize izni verse de, bir defada 6 aydan fazla Kanada’da kalamazsınız. Konsolosluğun onayladığı süre 6 aydan uzun ise 6 ay dolduğunda Kanada’dan çıkış yapmanız ve yeniden Kanada’ya girmeniz gerekir.

Geçici Kanada Vize Türleri Nelerdir?

Geçici Kanada vize türleri 5 farklı türde bulunur. Söz konusu türler aşağıda belirtildiği gibidir:

Geçici Oturma İzni Vizesi

Geçici oturma izni vizesi, Kanada’da bir aile üyesi bulunan kişilere veya iş amaçlı Kanada’ya girmek isteyen kişilere verilmektedir.

Kanada’da oturum ile yaşamak ve çalışmak için yapılması gerekenler >> vizerandevu.com/kanada-oturum sayfamızda belirtilmiştir.

Eğitim Vizesi

Kanada’da bulunan üniversitelerden herhangi birinde eğitim görmek için verilen vizedir. Kanada’da alacağınız eğitimin süresi maksimum 6 ay ise genel vize verilmektedir, ancak eğitim süreniz 6 aydan fazla ise öğrenci vizesi almanız gereklidir.

Geçici İşçi Vizesi

Kanada’da maksimum 6 aya kadar çalışacak kişilere verilen vizedir. Bu vizeyi alabilmek için Kanada’da anlaştığınız işverenin geçerli kabul edilebilecek bir iş teklifi sunması gereklidir. İşverenin size iş teklifi sunduğunu ise işverenden aldığınız iş teklifi mektubu ile ilgili yetkililere sunmalısınız.

Geçici Oturma İzni

Geçici oturma izni, sadece kişinin Kanada’da bulunması gereken süre için verilir. Örneğin bir atölye çalışması için Kanada’ya gidiyorsanız atölye çalışmasının süresi kadar oturma izni alabilirsiniz. Ayrıca geçici oturma izni, Geçici İkamet vizesi için gerekli şartları karşılayamamış kişilere verilmektedir.

ETA

Elektronik Seyahat Yetkilendirme (ETA) kurumunun Kanada ile ilişkilerinin olumlu olması, ETA kapsamında yer alan ülkelerin vatandaşlarının vize işlemlerinin hızlı bir şekilde hal olmasına olanak sağlar. Bu sayede ETA kapsamında yer alan ülkelerin vatandaşları fazla prosedürden geçmeden Kanada’ya giriş vizesi alabilir.

Geçici Kanada Vizesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Geçici Kanada vizelerinden herhangi birini alabilmek için başvuru sahiplerinin karşılaması gereken birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. Geçici Kanada vizeleri için belirlenen şartlar standart olsa da bazı belgeler vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple başvuru sahiplerinin hangi vizeye ihtiyaçları olduğunu tespit etmesi önemlidir.

Geçici Kanada vizeleri için karşılanması gereken gereksinimler şöyledir;

 • Pasaportunuzda en az 1 sayfa boş olmalıdır.
 • Belgeleriniz Fransızca veya İngilizce dışında herhangi bir dildeyse belgeleri Fransızca ya da İngilizce diline tercüme ettirmelisiniz ve tercümeleri yetkili tercümana onaylatmalısınız.
 • Kanada’nın belirlediği fotoğraf gereksinimlerini karşılayan iki adet fotoğraf bulundurmalısınız.
 • Aile Bilgi Formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız.
 • Kanada veya başka bir ülkede göçmen statüsünde bulunuyorsanız belgelerini sunmalısınız.
 • Kanada’da kalabilmek için gerekli maddi imkana sahip olduğunuzu gösteren banka hesap özeti.

Yukarıda belirtilen gereksinimlerin dışında başvuruda bulunduğunuz geçici vize türüne göre çeşitli evraklar eklenebilir.

Başvurduğunuz vizenin tüm gereksinimlerini yerine getirmelisiniz, aksi halde başvurunuz reddedilecektir veya sizden ek belge talep edeceklerdir.

Kanada Geçici vizeleri için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/kanada-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Geçici Kanada Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

Geçici Kanada vize türlerinin her birinin genel itibariyle standart başvuru yöntemleri vardır, ancak vize türüne bağlı olarak birtakım farklılık görülebilir.

Geçici Kanada vizelerinden herhangi birine başvurmak için gereken standart yöntem şu şekildedir;

 1. Geçici Kanada vizesi almaya uygun olup olmadığınızı kontrol edin.
 2. Yetkililer tarafından belirlenen tüm formları doldurun ve vize başvuru ücretini ödeyerek süreci başlatın.
 3. Vize başvuru sürecinde Kanada Konsolosluğu bir görüşme veya biyometri talep edebilir, söz konusu durum gelişirse randevu almanız gerekecektir.
 4. Konsolosluğun başvurunuzu işleme alması 2 hafta ile 2 ay arasında sürebilir.
 5. Herhangi bir güncelleme olup olmadığını anlamak için hesabınızı düzenli olarak kontrol edin, vizeniz onaylandı ise veya sizden ek bir belge talep ediliyorsa bunu hesabınızda bulunan bildirimler köşesinden görebilirsiniz.
 6. Vize başvurunuzun onaylanması durumunda pasaportunuzu ve işlem ücretinizi Konsolosluğun talimatları doğrultusunda postalayın.
 7. Pasaportunuzun Konsolosluk tarafından işlenmesini ve vizenizin damgalanmasını bekleyin. Konsolosluk, pasaportunuzu onlara gönderirken eklemeniz gereken ön ödemeli iade zarfını ve pasaportunuzu size gönderecektir.

Başvuru sürecinde sizden görüşme talep eden Konsolosluğun sorularına doğru ve elinizden gelen en iyi şekilde cevap verin, bu durum bir şüphe uyandırmamak için oldukça önemlidir.

Kanada Geçici vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/kanada-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Geçici Kanada Vizeleri Video;

Kanada Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×