Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada Vatandaşlık Başvurusu

Kanada dünyada göçmenlik politikaları üreten gelişmiş bir ülke olması ve refah seviyesinin üst düzeyde bulunması nedeniyle çoğu insanın yerleşmek ve çalışmak istediği bir ülkedir. Kanada vatandaşlığı başvuru koşulları en çok merak edilen konulardan biridir.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada göçmenlik yasaları diğer gelişmiş ülkelere göre daha esnek göçmenlik politikaları üretmekte ve Kanada’ya yerleşmek isteyenleri teşvik etmektedir. Bunun nedeni Kanada’nın dünyanın ikinci büyük yüzölçümüne sahip olmasına karşın nüfus bakımından tenha bir ülke olmasıdır. Kanada Hükümeti iş yaşamını canlandırmak adına vasıflı işçileri ülkesine kabul etmekte ve göçmen olan kişiler belli şartları yerine getirdiklerinde kolayca Kanada Vatandaşlığı alabilmektedir.

Kanada Göçmenlik Politikaları eğitimli ve vasıflı kişileri ülkeye göçmen kabul etmek üzere şekillendirilmiştir. Kanada Vatandaşlık Şartları bu göçmen politikalarına göre belirlenir. Kanada vatandaşı nasıl olunur sorusunun cevabı Kanada vatandaşlık şartları hakkında bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Kanada Vatandaşlık başvurusu konusunda her türlü bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kanada vatandaşlığı için kaç yıl?

Kanada vatandaşlık başvurusu yapabilmek için gerekli olan şartların yerine getirilmesi önemlidir. 5 yıl içerisinde 1095 gün ülkede kesintisiz olarak yaşamış olmak gerekir.

Kanada çifte vatandaşlık veriyor mu?

Kanada Devleti tarafından vatandaşların çifte vatandaşlık statüsünden yararlanabilmesi için teşvik sunulmaktadır, Kanada’da çifte vatandaşlık için izin bulunmaktadır.

Kanadada nasıl oturma izni alınır?

Kanada’da sürekli değişen dış politikası ve yeni düzenlemelerden dolayı oturum izni başvurusu karmaşık ve zaman alan işlemdir, oturma izni almak isteyenler 5 ayrı kategoride başvuru yapar.

Kanada Vatandaşlık Şartları 2021

Kanada vatandaşı olma şartları Kanada Hükümeti tarafından belirlenmektedir. Kanada vatandaşlık başvurusu yapabilmek için önce göçmen olmaları, Kanada’da bir işte çalışmaları ya da iş kurmaları gerekmektedir. Kanada eğitimli ve vasıflı kişilerin ülkeye yerleşmesini tercih etmektedir, bunun yanında bilinmesi gereken Kanada Vatandaşlık Şartları bulunmaktadır.
Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?
Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada Vatandaşlık Şartları temel olarak şu şekildedir:

 • Kanada’da göçmen olarak ikamet etmek- Kanada Devleti gelişmiş göçmenlik politikalarına sahiptir, Kanada’ya göçmen olarak gelen kişiler bir başvuru ile ve oturma izni alarak göçmen kabul edilirler. Bunun için Kanada konsoloslukları bir puanlama sistemi ile göçmen başvurularını değerlendirmektedir. Vasıflı çalışanlara uygulanan bu puanlama sisteminde dil bilme becerileri, iş deneyimi, Kanada’dan iş teklifi almak, Kanada’ya uyum koşulları ve yaş durumu değerlendirilir. Gerekli puanı alan kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Kanada’da iş kurmak isteyen ve eğitim almak isteyen kişiler de göçmen olarak ülkeye kabul edilmektedir.
 • Kanada’da eğitim almak ve bu eğitim sonrasında mezun olmak- Kanada’da eğitim alan ve bir üniversiteden mezun olan kişilerin göçmen olarak kabul edilmesi bir hükümet politikasıdır. Böylelikle vasıflı kişilerin Kanada’da kalması sağlanmaktadır. Göçmen olarak kabul edilen kişiler belli koşulları tamamladıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunur ve daha kolay bir şekilde Kanada vatandaşı olabilirler.
 • Kanada’da konuşulan dillerden ikisinden birini yeterli düzeyde bilmek (İngilizce ve Fransızca). Kanada’da en çok konuşulan dillerden olan Fransızca ve İngilizce dil düzeyi bir standart ile değerlendirilir. Canadian Language Benchmark CLB seviyesine göre 4 ve üzerindeki seviyeye sahip olan kişiler dil yeterliliğini sağlar.
 • 1095 gün Kanada sınırları içinde fiziki olarak ikamet etmek. Kanada’da 4 yıl içinde 3 yıl göçmen olarak oturmuş kişiler ve 5 yıl fiziki olarak ikametgah etmiş şahıslar Kanada vatandaşlık başvurusu yapabilirler.
 • Kanada devletine 3 yıl boyunca vergi ödemiş olmak. Kanada’da çalışan ve iş kuran kimseler devlete karşı olan vergi yükümlülüklerini yerine getirmeli ve adli sicillerinin temiz olması gerekmektedir.
 • Kanada vatandaşı bir ebeveyne sahip olmak (Anne veya babası Kanada vatandaşı olan kişi). Kanada vatandaşı bir anne ya da babanın çocuğu olmak Kanada vatandaşlık hakkı kazanılmasını sağlamaktadır. Bunun için Kanada sınırları içinde doğmak gerekmez. Evlatlık olan kişiler doğrudan Kanada vatandaşı olamazlar, bunun için Kanada’da göçmenlik şartlarını yerine getirmeleri ve ikametgâh etmeleri gerekir. Mülteci statüsünde olan kişiler de hemen Kanada vatandaşlığına kabul edilmemektedir.
 • Kanada vatandaşlık başvurusunda bulunmak ve parmak izi vermek. Kanada vatandaşı olabilmek için Kanada vatandaşlık birimlerine, yurtdışından yapılacak başvurularda Kanada Konsolosluklarına başvuru yapmak gerekir. Gerekli belgelerini Vatandaşlık Bürosu’na ve Kanada Konsolosluğu’na ileten kişiler parmak izi vermek zorundadır.

Kanada Vatandaşlığı Şartlarını tamamlayan kişiler bir uzman danışman vasıtasıyla gerekli belgelerini hazırlayabilir ve Kanada Vatandaşlığı başvurusu yapabilir. Uzman danışmanlarımız Kanada vatandaşlığı ve Kanada göçmenlik başvuruları hakkında destek sağlamaktadır. Kanada vizeleri hakkında detaylı bilgilere ve belge listesine Kanada vize evrakları  sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için öncelikle Kanada’da göçmen olarak yaşamak gerekir. 3 yıl Kanada’da göçmen olarak ikametgâh eden kişiler Kanada Vatandaşlık başvurusunda bulunurlar. Kanada göçmenleri vatandaşlar gibi seçme ve seçilme hakkına sahip değildir, Kanada’da bir suç işlediklerinde sınır dışı edilebilirler ve Kanada pasaportuna sahip olamazlar. Kanada Vatandaşlığı ülkedeki tüm haklardan sınırsız yararlanma hakkı sağlamaktadır.

Kanada Vatandaşlık Başvuruları online olarak yapılmaktadır. Kanada Hükümeti sitesinden yapılan başvurularda Kanada göçmenleri kişisel durumlarını bildirmelidir, Kanada vatandaşlık başvuru ücreti ödendikten sonra Vatandaşlık Başvuru Formu doldurulur, gerekli belgeler hazırlanarak verilen Kanada Vatandaşlık Bürosu posta adresine iletilir. Vatandaşlık başvurusunun Vatandaşlık bürosuna iletildiğine dair bir AOR belgesi başvuru sahibine gönderilir.

Kanada Vatandaşlık başvurusu yapan kişiler 2 ay içinde bir teste ve mülakata çağrılmaktadır. 55 yaş üstü kişiler sadece mülakata alınırlar. Test ve mülakat sonrasında sonuç olumlu ise Kanada Vatandaşlık hakkı kazanılır. Kanada Vatandaşlık testinden önce bir dil testinden de geçmek gerekir.

Kanada Vatandaşlık testine giren kişiler şu belgeleri yanında bulundurmalıdır:

 • Başvurunun iletildiğine dair AOR belgesi
 • Kimlik belgesi
 • Pasaport
 • Varsa ehliyet belgesi

Kanada vatandaşlık testinde başvuru sahiplerine yasalar, coğrafya, tarih, ekonomi, hükümet bilgisi konularında sorular sorulmaktadır. 20 soruluk testten 15 doğru yanıt almak gerekmektedir. Testte başarısız olanlara bir hak daha verilir, yeni testte geçilemezse kararı Kanada Vatandaşlık Bürosu verir. Mülakatlar sözlü sınav olarak algılanmalıdır.

Kanada Vatandaşlık bürosunun kabulünden sonra Kanada Hükümetinin onayı ile göçmen statüsündeki kişiler Kanada vatandaşlığına alınır. Kanada Vatandaşı olma şartları ve Kanada Vatandaşı olma süreci diğer gelişmiş ülkelere göre daha kolaydır.

Kanada vize türleri ve vize işlemleri hakkında Kanada vize sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×