Hollanda VFS Global Randevu

Hem Avrupa Birliği hem de Schengen üye ülkesi olmasından dolayı Hollanda seyahati planlayan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Hollanda Schengen vize işlem prosedürünü uygulaması gerekmektedir.

Diplomatik pasaport ile hizmet ve hususi pasaporta sahip olanlar için 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vize işlemi yaptırma şartı yoktur. Çünkü Hollanda ve Türkiye arasında imzalanmış vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır. Vize başvurusu seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılmalıdır, kısa süreli seyahatler için Hollanda C tipi vize başvurusu yapılır.

Hollanda Vize Çeşitleri

90 günü geçmeyen kısa süreli seyahatlerde vize başvuruları Hollanda konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından kabul edilmez, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi Hollanda VFS Global Randevu alınarak gerçekleştirilir. VFS Global aracılığı ile başvuru yapılan Hollanda vize çeşitleri;

  • Hollanda turistik vize
  • Hollanda ticari vize
  • Hollanda öğrenim vizesi
  • Hollanda aile ziyareti vizesi
  • Hollanda transit vizesidir.

Yapılan başvurularda karar verme yetkisi tamamen büyükelçiliğe aittir. Seyahat nedenine göre başvurusu yapılacak olan uygun vize için büyükelçiliğin talep ettiği evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması durumunda ret alma riski ortadan kalkacağı gibi işlem süresi de kısalmaktadır.

Evraklarda yaşanan herhangi bir eksik, hata ya da uyumsuzluk halinde vize başvurusu kabul edilmez ya da olumlu şekilde sonuçlanması söz konusu değildir.

Hollanda VFS Global Randevu Alamıyorum

Hollanda vizesi için yapılacak olan başvurular Hollanda VFS Global Randevu alınarak tamamlanır, eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olan dosya ile belirlenmiş saatler arasında kabul edilir.

Başvuru sahibinin gerekli dosyayı sunması ile birlikte biometrik verileri alınır. Başvuru Merkezi biyometrik veri ibraz bölümünde pasaporta VİS ibaresi vurulur ve ibare 5 yıl süreyle geçerlidir.

Hollanda VFS Global Randevu alamıyorum gibi benzer bir sorun ile karşılaşmamak adına başvuru evraklarını eksiksiz teslim etmek gerekir, konsolosluk tarafından talep edilen başvuru evrakları;

Hollanda Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Hollanda VFS Global Randevu işlemleri öncesi hazırlanması gereken vize başvuru formu Türkçe, İngilizce ve Flemenkçe olarak doldurulur. Konsolosluk tarafından hazırlanan resmi belge olan başvuru formundaki tüm sorular gerçeği yansıtacak şekilde hatasız ve eksiksiz olarak cevaplandır olduktan sonra imzalanarak ibraz edilir.

Hollanda VFS Global Randevu alınarak yapılan Hollanda vize başvurusu sonuçlanma süresi 7 ile 15 iş günü arasında değişmektedir. Başkonsolosluğun görev alanı dışında kalanların vize işlemleri daha uzun sürdüğü gibi aynı zamanda Türkiye’de yaşayan 3. ülke vatandaşlarının yaptığı başvurularda da sonuçlanma süresi uzamaktadır.

Her iki ülkenin resmi tatil günlerinde ve bayramların da temsilcilikler hizmet vermediğinden dolayı yapılacak olan vize başvurusu sonuçlanma süresi buna göre farklılık göstermektedir.

Hollanda Vize Başvuru Ücreti

Vize başvurularında konsolosluk harç ücretini ödenme zorunluluğu vardır ancak başvuruyu gerçekleştiren kişinin yaşına göre ücretler değişmektedir. Hollanda vize başvurusunda 0 ile 6 yaş arası vize harcından muaf tutulmaktadır. Aynı zamanda 6 ile 11 yaş arası başvuru sahipleri de indirimli vize harcı öder.

Yapılan başvurunun kabul edilmemesi ya da ret edilmesi halinde ödenen vize ücretinin iadesi söz konusu değildir. Bundan dolayı yapılacak olan başvurunun eksiksiz ve hatasız olması önem kazanmaktadır.

Konsolosluk vize harç ücretinin dışında yine konsolosluk tarafından yetkilendirilen parmak izi merkezine ödenen koordinasyon bedeli de bulunmaktadır. Başvurularda ödenmesi zorunlu olan koordinasyon bedeli aynen harç ücretlerinde olduğu gibi iade edilmez.

Peşin, nakit ve Türk Lirası cinsinden ödenmesinden dolayı koordinasyon bedellerinde kur farkından kaynaklı değişiklik yaşanmaktadır.

Covid 19 Vize Kısıtlamaları

Dünyayı etkileyen pandemiden dolayı vize işlemlerinde bazı kısıtlamalar devam ediyor. Ülkeler vize başvurularını belirledikleri önlemler kapsamında kontrol altında gerçekleştirmektedir.

Türkiye’den Hollanda’ya gitmek isteyenlerin belirlenmiş olan şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Hollanda konsolosluğu ve büyükelçilik resmi tatil günleri dışında 2021 yılı ocak ayından bu yana prosedürler kapsamında hizmet vermeye devam etmektedir. Koronavirüs pandemisine bağlı olarak alınan kararlar ile vize başvuruları yönlendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://www.vizerandevu.com/hollanda-ticari-vize/

https://www.vizerandevu.com/hollanda-serbest-meslek-baslangic-vizesi/

https://www.vizerandevu.com/hollanda-calisma-vizesi/

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×