Dubai Para Birimi Nedir?

Dubai para birimi dirhem

Dubai Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içinde yer alan bir emirliktir ve son yıllarca bir turizm merkezi konumundadır. Dünyanın pek çok ülkesinden gezginler Dubai şehrine gitmekte ve kenti görülmeye değer mekanlarında, restoranlarında vakit geçirmektedir. Dubai emirliğinde Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Dubai para birimi olarak kabul edilmektedir. AED kısaltması ile tanımlanan BAE Dirhemi Amerikan Doları endeksli bir para birimidir ve işlem görmektedir. Stabil bir kura sahip olan BAE dirhemi 3,67$ fiyatına sabitlenmiştir.

Dubai Para Birimi ve Dubai’de Amerikan Doları Kullanımı

Dubai’nin para birimi olan dirhem sabit bir kura sahip olduğundan ve Amerikan dolarına endeksli bulunduğundan şehirde Amerikan doları kullanımı mevcuttur. Dubai’ye gelen turistler harcamaları için ödemelerini dirhem ya da dolar olarak yapabilmektedirler. Dubai’deki döviz bürolarında dirhem ve dolar arasında değişim belli bir komisyon karşılığında yapılabilmektedir.

Serbest piyasa kurları açısından 1 Amerikan Doları genelde 3,65-3,68 dirhem olarak belirlenmiştir. Türkiye’den Dubai’ye giden kişilerin dikkat etmesi gereken bir nokta Dubai’den dönüşlerde ellerindeki dirhemleri dolara çevirme gerekliliğidir. Türkiye’deki döviz bürolarında Dubai para birimi dirhem işlemleri çok düşüktür ve her yerde değişim yapılamamaktadır. Dubai’deki döviz büroları genellikle 2 dirhem komisyon almaktadır, para değişimi yapacak kişiler komisyon oranlarını gözetmelidir.

Dubai döviz bürolarının en önemlileri şunlardır:

  • Al Ghurair
  • Al Ansari
  • Al Rostamani
  • UAE
  • Sharaf
  • Al Fardan

Dubai’deki pek çok noktada, toplu taşıma da dahil olmak üzere ödemeleri kredi kartı ile yapmak mümkündür. Kredi kartı çekimlerinde dirhem üzerinden ödeme tercih edilmesi daha avantajlıdır. Dubai’de Amerikan doları nakit olarak taşınabilir ve tüm ödemeler dolar karşılığı da yapılabilir.

1 AED Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Kaç TL?

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhem fiyatı serbest piyasa koşullarında gün içerisinde değişebilmektedir. Dolar endeksli olan Dubai para birimi dirhem fiyatları Türkiye piyasasında dolar hareketlerinden etkilenmektedir. Doların arttığı dönemlerde yükselen AED fiyatları dolar düşüşlerinde gerilemektedir.

Nisan 2021 tarihinde Dubai para birimi 1 AED 2,20 TL olarak serbest piyasada işlem görmektedir. Bu fiyat ani dolar fiyat artışlarından etkilenmekte AED fiyatları dönem dönem yükselebilmektedir. Dubai seyahatlerinde dolar üzerinden bir bütçe hazırlamak daha dengeli bir seyahat bütçesi açısından önemlidir. Dubai dirhem TL oranları hızlı değişkenlik gösterebilir.

Dubai Çok Pahalı Bir Turizm Merkezi mi?

Dubai son zamanlarda gözde bir turizm merkezi olduğundan çoğunlukla üst gelir grubundaki turistlere hitap etmektedir. Şehirde lüks restoranlar, gözde dinlenme ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Daha uygun fiyatlı yerel restoranlar ve alışveriş yerleri de bulunmaktadır.

Dubai şehrinde yabancı markalar için vergi muafiyetleri bulunduğundan kimi ürünlerin fiyatları Türkiye’den ucuz olabilmektedir. Telefon ve elektronik eşya fiyatları Türkiye’den daha uygun olabilmektedir. Uzakdoğu piyasasının yakın olması nedeniyle mobil telefon fiyatları oldukça uygundur. Bilgisayar ve notebook fiyatları, kamera fiyatları Dubai’de oldukça ucuzdur. Dünyaca ünlü giyim mağazalarının ve spor giyim ürünlerinin mağazaları uygun fiyatlı ürünleri Dubai’de satabilmektedir.

Dubai’de yaşayan kişilerin çoğunluğu yabancıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dili Arapça olsa da gündelik hayatta İngilizce hâkim dildir. Dubai’de toplu taşıma çok gelişmiş değildir, şehirde yaşayanlarının çoğunun özel otomobili bulunmaktadır ve turistler araç kiralamayı ya da taksi ile ulaşımı tercih etmektedir. Dubai’de taksi ücretleri çok pahalı değildir ve çoğu zaman gezginler taksi ile şehir içi ulaşımı tercih ederler.

Dubai’ye Nasıl Seyahat Edilir?

Dubai’ye ulaşım olarak ülkemizde hava yolu tercih edilmektedir. 4,5-5 saat süren bir yolculuktan sonra Dubai havalimanına ulaşmak mümkündür. Uçak bilet fiyatları çok pahalı değildir, 1000 liralık uçak bileti fiyatları ile Dubai’ye uçmak mümkündür. İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon, Gaziantep, Bodrum’dan da Dubai’ye uçuşlar vardır.

Elektronik vize uygulaması ile Dubai vize işlemleri hızlıca halledilmekte, üç gün içerisinde e-vize alınabilmektedir. Elektronik vizeler sınır kapılarında kontrol edilir, bu yüzden e-vize alan kişilerin mail adreslerine iletilen elektronik vizenin bir çıktısını almaları ve yanlarında bulundurmaları gerekir. Dubai vize hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Dubai’ye seyahat edecek kişiler yanlarında Türk lirasından çok Amerikan doları bulundurmalıdır. Dubai parası olan dirhem ile alışveriş yapılabilmekte aynı zamanda dolar ile ödemeler rahatlıkla yapılmaktadır. Türk lirası ile dirhem değişimi arasında sıkıntı yaşanabilir, bu yüzden seyahat esnasında nakit Amerikan doları taşımak mantıklıdır.

Dubai vize evrakları ve Dubai vize ücreti sayfamızdan bilgi alarak Dubai seyahatinizi planlayabilirsiniz.

blog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×