Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlık Başvurusu

Norveç Vize Vatandaşlık Başvuru İşlemleri

Norveç’e yerleşmek ve Norveç vatandaşlık şartlarını öğrenmek isteyenler için hazırladığımız bu yazıda Norveç vatandaşlık şartları ve Norveç vatandaşlığı başvuru süreci hakkında bilgi verilecektir. Vize başvuru merkezimiz Norveç vatandaşlık işlemleri gerçekleştirmemektedir. Uzman vize danışmanlarımız Norveç vatandaşlık başvurusu hakkında bilgi vermekte ve gerekli evrakların düzgün bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Pasaport Nedir? Pasaport Nasıl Alınır?

Norveç Vatandaşı olmak için Norveç dış temsilciliklerine Norveç vatandaşlık şartları sahibi kişiler başvuru yapabilir. Norveç vatandaşlık başvuruları titizlikle değerlendirilir ve Norveç Göçmenlik Müdürlüğü başvuruların onaylanıp onaylanmayacağına karar verir. Norveç vatandaşı olmak istiyorum diyen kişiler Norveç vatandaşlık şartlarına sahip olmalı, Norveç’e yerleşmek konusunda koşulları sağlamalıdır.

Norveç vatandaşı olmak için ne yapılmalı?

Geçerli bir oturma iznine sahip olan ve sürekli ülkede yaşayanlar kolaylıkla Norveç vatandaşlığına başvuru yapabilir.

Türkiyeden Norveç'e nasıl yerleşilir?

Norveç’te çalışmak bir sürekli yaşamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oturma izni alması gerekmektedir.

Norveç'te oturma ve çalışma izni nasıl alınır?

Norveç oturma ve çalışma izni almak için gerekli olan evrakları sunmak ve başvuru ücretini ödemek gerekmektedir, başvuru merkezlerinden randevu alınmaktadır.

Norveç Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Norveç vatandaşlığı başvurularından önce kişilerin Norveç vatandaşlık şartlarını sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Norveç’e yerleşme şartları titizlikle değerlendirilir ve Norveç hükümeti tarafından Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün kabul ettiği başvurular onaylanarak Norveç vatandaşlık işlemleri tamamlanır.

Norveç vatandaşı olmak isteyen kişiler Norveç’te göçmen olarak yaşamalı, geçerli oturma iznini sahip olmalı ve ülkede sürekli olarak ikamet etmelidir. Norveç’te belli bir süre çalışma ve oturma izni almış kişiler üç yıl boyunca ülkede ikametgâh ettikten sonra sürekli oturma izni için başvuru yapabilirler.

Norveç’te sürekli oturma izni alabilmek için şu şartlar gerekmektedir:

 • Geçici oturma izni sahipleri nitelikli bir işçi ya da işçinin aile bireylerinden biri olmalıdır.
 • Bergenstest ya da dengi bir üniversiteden 2. Seviyede ya da A2 dil düzeyinde bir dil sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Sürekli oturma izni için başvuru yapanların muhakkak geçici oturma izni belgesi bulunmalıdır.
 • Başvuru yapan kişi Norveç’te sürekli olarak fiziki bir şekilde ikamet etmelidir.

Norveç’te sürekli oturma izni alan kişiler Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirler.

Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlık Başvurusu
Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlık Başvurusu

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç Krallığı İskandinavya yarımadasında gelişmiş ve hayat standartları yüksek bir ülkedir. Vasıflı işçiler ve eğitimli insanlar Norveç’e yerleşmek, yeni bir hayat kurmayı düşünmektedir. Norveç’teki yaşam koşulları diğer birçok Avrupa ülkesinden daha iyidir, bu nedenle eğitimli ve vasıflı kişiler Norveç’e yerleşmek istemektedir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’ne ve Norveç dış temsilciliklerine yapılmaktadır. Ülkede sürekli oturma izni bulunan kişiler Norveç vatandaşı olabilmektedir. Norveç vatandaşı olmak isteyen kişiler bir randevu ile Norveç vatandaşlığı için gerekli belgeleri yetkililere bizzat verir, başvuru sırasında bir ücret ödenmesi gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişilerden başvuru ücreti talep edilmez. Başvuru ücret ödemeleri nakit veya kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak için önce elektronik randevu almak gerekir. Vize ücreti ödendikten ve randevu alındıktan sonra Norveç Büyükelçiliği’ndeki randevuya şahsen katılmak gerekmektedir. Norveç’teki sponsor kişiler ya da üçüncü şahıslar da elektronik randevu alabilmektedir. Randevularda değişiklik yapılabilmekte, randevu günü ve saati ayarlanabilmektedir. Norveç vatandaşlık başvurusu yapan kişi randevu gününde şahsen, Norveç vatandaşlığı başvuru belgeleri ile birlikte Norveç Büyükelçiliği’ne gitmelidir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Norveç Vatandaşlığı  başvuru randevusu alındıktan sonra başvuru sahibi şahsen istenen Norveç vatandaşlığı başvuru belgelerini yetkililere iletir. Talep edilen belgeler başvuru sahibinin kişisel özelliklerine bağlı olabilir ancak belli belgelerin mutlaka verilmesi gerekmektedir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru belgeleri şunlardır:

 • Başvuru sahibinin doğum belgesi
 • Norveç vatandaşlığı başvurusu yapan kişinin evlilik, ortaklık belgesi
 • Geçerli pasaport ve eski pasaportların renkli fotokopileri, Norveç’e giriş-çıkış sayfalarının ve vizelerinin fotokopileri
 • Nitelikli çalışma dönemini içeren vergi iadeleri
 • Norveç’teki adli sicilini gösteren polis sertifikası
 • Dil sertifikaları- A2 düzeyinde dil bilindiğini gösteren belge
 • Aile göçü kapsamında olanlar Tam Vukuatlı Nüfus kayıtlarını, aile bireylerini içerecek şekilde barkotlu olarak almalıdır.

Norveç vatandaşlığına kabul edilen kişiler gönüllü bir vatandaşlık törenine davet edilmektedir. Bu törene katılmak gereklidir.

Norveç vatandaşlığına kabul edilen kişiler oturma izni olanlardan farklı olarak seçme ve seçilme hakkı kazanırlar, Norveç pasaportuna sahip olurlar. Norveç Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmamasına karşın AB ile gelişmiş ilişkileri mevcuttur. Norveç’in nüfusu 5 milyon civarında olduğundan vasıflı işçi ve eğitimli kişi eksikliği çalışma hayatında gözlenmektedir. Bu nedenle Norveç göçmenlik politikaları eğitimli ve vasıflı kişilerin ülkeye yerleşmesini teşvik etmektedir.

Norveç’te üniversite eğitimi almış ve Norveç üniversitelerinden mezun olmuş yabancı uyruklu kişiler Norveç vatandaşlığına daha rahat geçebilmektedir. Norveç’te iş kurmak ve ticari girişimde bulunmak isteyen yatırımcılar için de teşvik paketleri mevcuttur. Norveç Avrupa Birliği üyesi olmadığından kendi göçmenlik politikalarını oluşturmakta ve esnek göçmenlik yasaları oluşturabilmektedir. Gelişmiş hayat standartı ile Norveç yerleşmek ve çalışmak için cazip bir ülkedir.

Norveç seyahatleri ve Norveç vizeleri hakkında Norveç vize sayfamızdan bilgi alabilir, Norveç vatandaşlığı koşulları ve gerekli belgeler için uzman danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlık Başvurusu Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×