Amerika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Amerika Vatandaşlık Oturum Başvurusu 2021

Amerika oturum izni alabilmemiz için gerekli olan şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmemiz gerekir. Amerika’ya yatırım yapmış olan kişiye, kişinin eşine ve varsa 21 yaşın altındaki evlenmemiş olan çocuklarına bu izin verilmektedir. Yeterli sermayemizin bulunması her alanda işleri kolaylaştırmaktadır. Bu yazımızda yapmamız gerekenleri, gerekli olan belgeleri açıklayalım.

Amerika Vizesi: Nasıl Alınır? (2021)

Amerika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu
Amerika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Oturma izni başvuru formu
 • Pasaport fotokopisi
 • 4 tane vesikalık fotoğraf
 • Yeterli maddi imkana sahip olduğumuza dair beyan
 • Geçerli sağlık sigortası
 • Konutun bize ait olduğunu göstermekte olan resmi bir belge

Amerika'da oturma izni almak için neler yapılır?

Amerika’da oturma izni almak için ilk olarak konsolosluğa ya da göç idaresine müracaat edip başvuru formu doldurulmalı.

Göçmenlik vizesi nedir?

Göçmenlik vizesi herhangi bir yabancı ülkeye göçmen olarak gidecek vatandaşların alması gereken vize tipidir. Göçmenlik vizesi ile ilgili detaylar bulunulacak ülkenin Konsolosluğu’nda öğrenilir.

Amerikan vatandaşı nasıl olunur?

Amerikan vatandaşı olabilmek için aile birleşim vizesi alınır. Aile birleşimi vizesi ise Amerika Konsolosluğu’na yapılan başvuru talebi ile mümkündür.

Oturum İçin Gerekli Şartlar

Oturum izni alabilmek için çeşitli şartlardan yararlanabiliriz.

Öncelikle ilk şart için gerekli olan maddeler:

 • Ebeveynlerden biri Amerikan vatandaşı olmalıyız.
 • Green Card’a sahip olmalıyız.
 • Amerika doğumlu olmalıyız.
 • Yatırım yaparak oturum izni alabiliriz. Bunun için de bazı gerekli şartlar vardır.

Yatırım İçin Oturum İzni

E-5 vizesine sahip olmalıyız. Bu vize için yeterli sermayemizin bulunması gerekir. Öncelikle göçmenlik dilekçesi doldurmalıyız. Ardından geçici 2 yıllık oturma izni almamız gerekiyor.

Amerika’da bulunan herhangi bir işletmeye 500 bin dolar- 1 milyon dolar arasında yatırım yapmış olmalıyız.

Yatırımı yasal bir şekilde yapmalıyız.

İşsizliğin diğer yerlere göre daha fazla olduğu alanlara yatırım yapmalıyız.

Green Card Sahibi Olmak

Bu kartı, yaklaşık 55 bin civarı kadar kişi alma hakkına sahip olabiliyor. Bu işlem çekiliş ile yapılmaktadır. Bu karta sahip olmamız, bize bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Amerika’da iş kurma olanağı artmaktadır.

 • Türk vatandaşlığımız devam eder.
 • 5 yıl sonrasında, vatandaşlığımızı kaybetmeden Amerikan vatandaşı olabiliriz.
 • Devlette ya da özel yerlerde çalışma hakkında sahip oluruz.
 • Kendi şirketimizi kurma hakkına sahip oluruz.
 • İndirimli bir şekilde okuma ve devletten burs alabilme hakkına sahip oluruz.
Bu karta sahip olmak, evli olan bireyler için daha kolay olmaktadır. Çünkü çift olarak başvuru yapıldığı için bu 2 hak demek oluyor. Bu kartı alabilmemiz için en az lise mezunu olmamız gerekir. Eğer ki lise mezunu değilsek bunun yerine en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmamız gerekir.
ABD Oturum vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/amerika-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Amerika K1 Vizesi

Amerika’da bulunan ya da o ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenmek için kişilerin alması gereken vize türünün Amerika nişanlılık vizesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu vize ile Amerika’da bulunan nişanlınız ile Amerika sınırları içerisinde evlenebilirsiniz.

Amerika nişanlılık vizesi Amerika K1 vizesi kategorisi içerisinde yer alır. Bu ülkede bulunan nişanlınız ile evlenmeniz için verilen vizede sizlere 90 günlük bir süre verilir. Yani bu vize ile ülke sınırları içerisinde 90 gün ikamet etme şansınız vardır ve bu esnada da evliliğinizi gerçekleştirmek zorundasınızdır.

Amerika K1 vizesi ne zaman çıkar sorusunun yanıtı için kesin bir tarih vermek doğru değildir. Çünkü vizeye başvuru yapmak için öncelikle nişanlılığınızı kanıtlayan bir belge ile bu konuda onay almanız için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Onay süresi bazen 3 ayı bulmakta olup, daha sonrasında vizenin çıkma durumu da eklendiğinde bu sürenin epey uzayabileceğini söyleyebiliriz. Fakat genel anlamda nişanlılık vizesi için ön görülen tarih 6 ila 8 hafta içerisinde olmaktadır.

Amerika K1 vize mülakatı istiyor mu sorusunda bu vize türü için mülakat şartının olmadığını söyleyelim. Fakat vize randevusunda vize görüşmeniz için sizlerden İngilizce konuşmanız istenecektir. Eğer İngilizce bilmiyorsanız bu da sorun değil, nişanlınız ya da konsolosluğun kabul edeceği bir tercüman ile vize randevusuna katılabilirsiniz.

ABD evlilik vizesi de aslında isim olarak nişanlılık vizesi olarak adlandırılmaktadır. Nişanlılık süreci sonrasında bu ülkede evlenmek isteyen kişiler için uygun olan vize türü nişanlılık vizesidir. Bu yüzden eğer nişanlısınız Amerika’da yaşıyor ve siz de evlenmek için Amerika’ya gidecekseniz o zaman almanız gereken vize türü Amerika nişanlılık vizesidir.

Amerika K1 vizesi şartları arasında evlenmek istediğiniz kişi ile aranızdaki ilişkinin en az 2 yıl olması gerekmektedir. Ayrıca bu vizeyi alabilmek için tıbbi sağlık kontrolünden de geçmeniz gerekmektedir. Son olarak teslim ettiğiniz evraklarda ve genel olarak yapılan incelemelerde, Amerika’da yaşayan nişanlınız ile burada evlenebilmek için, buna mani olarak görülen hiçbir sebebin bulunmaması da gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz yanıtlanır.

Amerika'da Evlilik Prosedürü

Yurtdışında her ülkenin ayrı ve farklı evlilik prosedürleri bulunmaktadır. Eğer Türk vatandaşı olup da herhangi başka bir ülkede evlilik gerçekleştirmek istiyorsanız o zaman o ülkenin sizlerden talep edeceği istekleri yerine getirmek zorundasınız. Aksi takdirde evlilik vizesi alamazsınız.

Evlilik vizesi hakkında en çok Amerika’da evlilik prosedürü merak edilmektedir. Burada yaşayan biri ile ya da bir Amerikan vatandaşı ile evlenecekseniz o zaman öncelikle nişanlılık vizesi adı verilen bir vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Amerika K-1 Nişanlılık vizesi sayesinde, Amerika’da yaşayan eş adayınız ile evlenebilir ve bunu 90 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Yani ülkede, evlilik işlemlerinizi gerçekleştirmek ve resmi olarak evlenmek için sizlere tanınan sürenin 90 gün ile sınırlı olduğunu söyleyelim.

Peki, turistik vize yolu ile Amerika’da evlilik gerçekleştirilmiyor mu? Bu soruya kesin olarak bir hayır yanıtı veremiyoruz ancak vereceğimiz yanıt hemen hemen olumsuz bir yanıta tekabül etmektedir. Turistik vize alarak burada evlenmek isteyen kişiler, yetkili kişiler tarafından çoğunlukla vizede sahtecilik yapma gibi bir yükümlülük ile değerlendiriliyor. Yani aslında turistik vize ile Amerika’da evlenmek, tamamen yetkili kişilerin sizi değerlendirmesi ile mümkün. Fakat bir kez bu olumsuz yükümlülük ile suçlanırsanız o zaman vize alma işlemleri konusunda büyük sıkıntı yaşayacağını söyleyelim.

Amerikan vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gerekli sorusunun yanıtı olarak ise 3 yıl cevabını vermekteyiz. Evliliğiniz istenilen şartlarda 3 yıl boyunca devam etmiş ise o zaman sizler de vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu bağlamda vatandaşlık almak için en çok tercih edilen ve en kısa süreli görülen yöntemin Amerikan Türk evliliği olduğu görülüyor. Zaten bu yüzden Amerika’da bu tür durumları önlemek adına evlilik süresi 3 yıl olarak belirlenmiş. Ancak kişiler yine de bu yola başvurmak konusunda ısrarcı.

Amerika nişanlılık vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı olarak ise bu vizenin diğer kısa süreli vizelere nazaran biraz daha uzun süreler sonrasında açıklandığını söyleyebiliriz. Kesin bir cevap vermemekle beraber açıklanma süresinin 3 ila 5 ay arasında olduğu belirtilmektedir.

Amerika'da Oturum İzni Almak

Amerika’da yaşamak hemen hemen her ülkeden ya da birçok ülkeden kişinin hayalidir diyebiliriz. Fakat bu ülkede yaşamak için gerekli izinleri almak konusundaki prosedürler bazı durumlarda zorlayıcı olabiliyor. Yine de Amerika’da oturum izni almak isteyen Türk vatandaşların sayısı günden güne artış gösteriyor.

Amerika’da oturum izni almanın yolları içerisinde yer alan yöntemlere bakacak olursak ilk sırada herkesin tahmin edebileceği gibi, kan bağı ile vatandaşlık almak yer almaktadır. Eğer kişin anne ya da babasından en az biri Amerikan vatandaşı ise, kişi 18 yaşına geldiğinde bu ülkeden vatandaşlık alabilmektedir. Vatandaşlık almayan kişiler de aile birleşimi vizesi ile bu ülkede oturum izni kazanabilirler.

Amerika’da evlilik yolu ile vatandaşlık hakkı kazanmak da oturum izni almanın diğer bir yoludur. Amerikan vatandaşı biri ile evlenecek olan kişilere oturum izni ve çalışma izni de verilmektedir. Kişinin bu yol ile vatandaşlık kazanabilmesi için ise evliliğini en az 3 yıl sürdürmesi gerekmektedir.

Amerika’da nasıl oturum izni alınır sorusunun cevaplarından başka bir yönteme geçecek olursak o da yatırım yaparak oturum izni almaktır. Bir iş kurmak isteyen, mülk edinen kişilere de EB- 5 vizesi kapsamında oturma izni verilmektedir.

Ayrıca Amerika öğrenci vizesi ya da uzun süreli çalışma vizesi alan kişiler de yine oturma izni alabilen kişiler arasına dahil olmaktadır. Uzun dönem eğitim gören öğrenciler, eğitimlerinin sonrasında çalışma izni bile birlikte ikametlerini devam ettirebilirler. Fakat bunun için de yine farklı yükümlülükler vardır.

Green Card nedir sorusu oturma izni konusu kapsamında cevaplanabilecek bir sorudur. Green card, göçmenlere süresiz oturum ve çalışma izni veren bir belgedir. Kişi Green carda başvurduğu ve sahip olduğu takdirde ülke sınırları içerisinde sınırsız ikamet izni edinebilir.

Green Card nasıl alınır sorusunun yanıtı için ise üç yoldan bahsedebiliriz. Bunlardan ilki, kan bağı yolu ile diğer akrabalık yoluyla ve son olarak çekiliş yoluyla bu süresiz oturum izni için başvuruda bulunulabilir. Ayrıca yatırım yapan kişilerin de Green Card alma şansları bulunmaktadır.

Amerika Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu Video;

Amerika Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×